Προς το περιεχόμενο

Δουλειά ως μηχανικός (μπλοκάκι ή όχι);


GRadiatorMS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά.

Είμαι μηχανολόγος μηχανικός και εργάζομαι εδω και 2 χρόνια περίπου ως μισθωτός (υπάλληλος γραφείου) πάνω στο επάγγελμα μου.

Πρόσφατα μίλησα με το αφεντικό μου και μου είπε για αύξηση αλλά μου είπε να του πω ως τι θέλω να δουλεύω (μισθωτός ή μπλοκάκι).

Με την αύξηση τα λεφτά βγαίνουν μικτά 1500 ευρώ.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ως τι συμφέρει να δουλεύω. Έχω κάνει κάποια έρευνα και από όσο έχω καταλάβει οι περισσότεροι λένε ότι εφόσον μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα στα δύο τότε διαλέγεις μισθωτός (υπάλληλος γραφείου) καθώς έτσι ξεχνιάζεις με τους φόρους.

Πείτε κάμια άποψη σχετικά με το θέμα και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί μηχανικοί έχουν το θέμα που λες. Παλι καλά αν σε ρώτησε ο εργοδότης με τι καθεστως θέλεις να εργαστείς διότι άλλοι σε αναγκάζουν να αλλάξεις καθεστώς εργασίας αν θέλουν να πας σε μπλοκάκι. Νομίζω ότι σε συμφέρει καλύτερα να είσαι μισθωτος διότι έχεις όλα τα δικαιώματα του μισθωτού. Από την άλλη τώρα, αν πας σε μπλοκάκι, θα μπορεί να κάνεις και άλλες δουλειές ως ανεξάρτητος παράλληλα με την την κυρία εργασία, αν πιστεύεις ότι μπορείς να κάνεις παραπάνω δουλειά με πελάτες και να έχεις ένα υψηλότερο εισόδημα καθαρό μετά την αφαίρεση φόρων και εισφορών τοτε σε συμφέρει, αλλιώς μείνε ως μισθωτος. 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, GRadiatorMS είπε

Γεια σας παιδιά.

Είμαι μηχανολόγος μηχανικός και εργάζομαι εδω και 2 χρόνια περίπου ως μισθωτός (υπάλληλος γραφείου) πάνω στο επάγγελμα μου.

Πρόσφατα μίλησα με το αφεντικό μου και μου είπε για αύξηση αλλά μου είπε να του πω ως τι θέλω να δουλεύω (μισθωτός ή μπλοκάκι).

Με την αύξηση τα λεφτά βγαίνουν μικτά 1500 ευρώ.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ως τι συμφέρει να δουλεύω. Έχω κάνει κάποια έρευνα και από όσο έχω καταλάβει οι περισσότεροι λένε ότι εφόσον μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα στα δύο τότε διαλέγεις μισθωτός (υπάλληλος γραφείου) καθώς έτσι ξεχνιάζεις με τους φόρους.

Πείτε κάμια άποψη σχετικά με το θέμα και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας.

Μισθωτός φυσικά. Εχεις 14 μισθούς, έχεις τις αδειες σου και την ασφαλιση σου απο το ΙΚΑ. Εχεις λιγότερο αγχος και τρέξιμο.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GRadiatorMS είπε

Γεια σας παιδιά.

Είμαι μηχανολόγος μηχανικός και εργάζομαι εδω και 2 χρόνια περίπου ως μισθωτός (υπάλληλος γραφείου) πάνω στο επάγγελμα μου.

Πρόσφατα μίλησα με το αφεντικό μου και μου είπε για αύξηση αλλά μου είπε να του πω ως τι θέλω να δουλεύω (μισθωτός ή μπλοκάκι).

Με την αύξηση τα λεφτά βγαίνουν μικτά 1500 ευρώ.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ως τι συμφέρει να δουλεύω. Έχω κάνει κάποια έρευνα και από όσο έχω καταλάβει οι περισσότεροι λένε ότι εφόσον μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα στα δύο τότε διαλέγεις μισθωτός (υπάλληλος γραφείου) καθώς έτσι ξεχνιάζεις με τους φόρους.

Πείτε κάμια άποψη σχετικά με το θέμα και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας.

Καλησπέρα συνάδελφε.

Αρχικά η ερώτησή σου δεν έχει απάντηση γιατί πρέπει να ξεακθαρίσεις ΠΟΛΛΑ πράγματα ως προς τις 2 περιπτώσεις:

1. Όταν λέμε "μπλοκάκι", εννοούμε εντασσόμενος στη παρ.9/αρθρου 39/Ν.4387/2016  ή όχι? Στη 1η περιπτωση ασφαλιστικές εισφορές πάνε αναλογικά των τιμολογίων σου και "μοιράζονται" σε εσένα και τον εργοδότη σου (και άρα είναι κοντά στο σημερινό σου καθεστός ... περίπου), στη 2η τις πληρώνεις όλες εσύ (επιλέγοντας κλάσση). Γενικά για νέο μηχανικό δε θεωρώ ότι έχει αξία να κάνει το 2ο. Καταλαβαίνεις ότι κάποιος που παίρνει μικτά Χ μισθωτός αν θέλει να υπολογίσει σε τι τιμολόγια είναι περίπου τα ίδια ως μπλοκάκι (2ης) για την επιχείτηση πρέπει "να πάρει" και το κόστος των ασφαλιστικών εισφορών που πριν δεν ήταν "δικό του".

2. Το αν και κατα πόσο ως μπλοκάκι θα έχεις τα προνόμια της εξαρτημένης σχέσης εργασίας (πχ αποζημείωση απόλυσης, άδειες κλπ αλλά και ότι άλλη έμμεση κρατική παροχή από την οποία αποκλείονται αυτόματα οι ΕΕ) είναι μεγάλη συζήτηση και γενικά φασαρία.

3. Θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου ό,τι άλλη επιβάρυνση μπορεί να έχεις ως μπλοκάκι, πχ τελος επιτηδευματος, λογιστές κλπ.

--

- γενικά θεωρώ λάθος να συκρίνει κάποιος τα 2 καθεστότα σε βάση ενός απλού αριθμού.

- εκτός και αν είναι γενικότερα "καθεστός" στον κλάδο σου το μπλοκάκι (πχ κατασκευαστικές) δε βέπω κανένα λόγο, ιδιαίτερα αν μιλάμε για νέο μηχανικό, να αλλάξει σε μπλοκάκι. Αν ήταν να έχεις ξεκινήσει έτσι καλώς, αφού ξεκίνησες ως μισθωτός δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος αλαγής εκτός αν μιλάμε για εντελώς άλλη θέση, καθήκοντα, πραγματική διαφορά στη σχέση με την εταιρεία και φυσικά ΜΕΓΑΛΗ διαφορά σε αποδοχές (όχι 10-20%).

Σε τι τομέα πάνω δουλεύεις; 

(και αυτο το "ξεχνιάζεις με τους φόρους" χωρά πολύ συζήτηση)

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισθωτος φυσικα μενεις εφοσον δεν υπαρχει λογος να το γυρισεις σε μπλοκακι.

Για να σου βγαινουν τα λεφτα ιδια με το μπλοκακι θα πρεπει σχεδον να σου διπλασιασει το μισθο,πραγμα που σιγα μη σου κανει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ξέρει κανείς εάν ως εργαζόμενος με μπλοκάκι μπορώ σε κάθε περίπτωση να έχω περισσότερους του ενός εργοδότη; Ένας γνωστός μου είχε σύμβαση με πανεπιστήμιο και ήθελε να συνάψει σύμβαση με ένα ερευνητικό κέντρο, όμως εκεί του είπαν ότι θα πρέπει να γίνει λύση της σύμβασης με το πανεπιστήμιο λόγω ευρωπαϊκών νόμων περί νόμιμου ωραρίου ή κάτι τέτοιο. Γνωρίζει κανείς περισσότερα επί του θέματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Giorgos CoD είπε

Παιδιά ξέρει κανείς εάν ως εργαζόμενος με μπλοκάκι μπορώ σε κάθε περίπτωση να έχω περισσότερους του ενός εργοδότη; Ένας γνωστός μου είχε σύμβαση με πανεπιστήμιο και ήθελε να συνάψει σύμβαση με ένα ερευνητικό κέντρο, όμως εκεί του είπαν ότι θα πρέπει να γίνει λύση της σύμβασης με το πανεπιστήμιο λόγω ευρωπαϊκών νόμων περί νόμιμου ωραρίου ή κάτι τέτοιο. Γνωρίζει κανείς περισσότερα επί του θέματος?

Μπορείς να έχεις όσους εργοδότες θέλεις. 

Πρόσεχε όμως, ορισμένοι ειδικά στον τομέα των μηχανικών που ξέρω, βάζουν όρο ότι δεν θα δουλέψεις με άλλη εταιρεία, τώρα πόσο νόμιμο είναι αυτό δεν ξέρω, τρόπους να το ελέγξουν δεν έχουν εκτός αν διαπιστωθεί κατά τύχη η πέσει καρφωτη. 

Αυτό που λες με το πανεπιστήμιο και τους ευρωπαϊκούς νόμους δεν το έχω ακούσει ξανά. 

Υπάρχουν ορισμένα επαγγέλματα που ενδέχεται να υπάρχει κάποιου είδους ασυμβίβαστο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Μπορείς να έχεις όσους εργοδότες θέλεις. 

Πρόσεχε όμως, ορισμένοι ειδικά στον τομέα των μηχανικών που ξέρω, βάζουν όρο ότι δεν θα δουλέψεις με άλλη εταιρεία, τώρα πόσο νόμιμο είναι αυτό δεν ξέρω, τρόπους να το ελέγξουν δεν έχουν εκτός αν διαπιστωθεί κατά τύχη η πέσει καρφωτη. 

Αυτό που λες με το πανεπιστήμιο και τους ευρωπαϊκούς νόμους δεν το έχω ακούσει ξανά. 

Υπάρχουν ορισμένα επαγγέλματα που ενδέχεται να υπάρχει κάποιου είδους ασυμβίβαστο. 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μπα όχι στην περίπτωση στην οποία αναφέρομαι το ερευνητικό κέντρο (δηλαδή ο εργοδότης) δεν απαιτούσε την λύση της προηγούμενης σύμβασης (δηλαδή με το πανεπιστήμιο), απλά του το έθεσε ως προειδοποίηση ότι ενδέχεται να έχει προβλήματα με τον νόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Giorgos CoD είπε

Παιδιά ξέρει κανείς εάν ως εργαζόμενος με μπλοκάκι μπορώ σε κάθε περίπτωση να έχω περισσότερους του ενός εργοδότη; Ένας γνωστός μου είχε σύμβαση με πανεπιστήμιο και ήθελε να συνάψει σύμβαση με ένα ερευνητικό κέντρο, όμως εκεί του είπαν ότι θα πρέπει να γίνει λύση της σύμβασης με το πανεπιστήμιο λόγω ευρωπαϊκών νόμων περί νόμιμου ωραρίου ή κάτι τέτοιο. Γνωρίζει κανείς περισσότερα επί του θέματος?

 

2 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Μπορείς να έχεις όσους εργοδότες θέλεις. 

Πρόσεχε όμως, ορισμένοι ειδικά στον τομέα των μηχανικών που ξέρω, βάζουν όρο ότι δεν θα δουλέψεις με άλλη εταιρεία, τώρα πόσο νόμιμο είναι αυτό δεν ξέρω, τρόπους να το ελέγξουν δεν έχουν εκτός αν διαπιστωθεί κατά τύχη η πέσει καρφωτη. 

Αυτό που λες με το πανεπιστήμιο και τους ευρωπαϊκούς νόμους δεν το έχω ακούσει ξανά. 

Υπάρχουν ορισμένα επαγγέλματα που ενδέχεται να υπάρχει κάποιου είδους ασυμβίβαστο. 

 

 

Ως ελεύθερος επαγγελματίας "by-default" μπορείς να συνάπτεις συμβάσεις μέ όσους θες.

Φυσικά είναι νομιμότατο να σου ζητήσει κάποιος να υπογράψεις ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ συνεργασία ή τουλάχιστον ότι δεν θα υπογράψεις με άλλους ανταγωνιστές ή γενικά κάποιο άλλο περιορισμό.

Είναι πάνω σου ότι επιλέξεις να κάνεις. Το "κοστολογεις" και το λλαμβάνεις υπόψη σου στη συμφωνία.

Το σε πόσους κόβεις τιμολόγια όμως επηρεάζει τη δυανότητα ένταξης σου σε κάποιο ιδιαίτερο ασφαλσιτικό καθεστώς.

Δε θυμα΄μαι τα ακριβή όρια (ας πούμε 3 διαφορετικά ΑΦΜ με κάποιο % ελάχιστο ποσό σε 1 ΑΦΜ) αλλά αν πχ κόβεις τιμολόγια σε 10 διαφορετικά ΑΦΜ δε μπορείς να ενταχθείς στο ιαδίατερο ασφαλιστικό καθεστώς που αναφέρω παραπάνω που είναι κάτι "μεταξύ"  μισθωτού και ελ. επαγγελματία (αυτό που λέγαμε παλιά, "πάγια αντιμοισθία") και στο οποίο μοιράζονται οι ασφαλιστικές σου εισφορές σε εσένα και τον κυρίως εργοδότη. ΘΑ είναι "κανονικός" ελευθερος επαγγελματίας.

Επίσης , σε όσο περισσότερους κόβεις τιμολόγια με συγκρίσιμα ποσά τόσο δυσολότερα αποδεικύεται σχέση εαξαρτημένης εργασίας (αν ποτέ χρειαστεί)

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DrLo είπε

 

 

Ως ελεύθερος επαγγελματίας "by-default" μπορείς να συνάπτεις συμβάσεις μέ όσους θες.

Φυσικά είναι νομιμότατο να σου ητήεις κάποιος να υπογράψεις ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ συνεργασία ή τουλάχιστον ότι δεν θα υπογράψεις με άλλους ανταγωνιστές.

Είναι πάνω σου ότι επιλέξεις να κάνεις. 

Το σε πόσους κόβεις τιμολόγια όμως επηρεάζει τη δυανότητα ένταξης σου σε κάποιο ιδιαίτερο ασφαλσιτικό καθεστώς.

Δε θυμα΄μαι τα ακριβή όρια (ας πούμε 3 διαφορετικά ΑΦΜ με κάποιο % ελάχιστο ποσό σε 1 ΑΦΜ) αλλά αν πχ κόβεις τιμολόγια σε 10 διαφορετικά ΑΦΜ δε μπορείς να ενταχθείς στο ιαδίατερο ασφαλιστικό καθεστώς που αναφέρω παραπάνω που είναι κάτι "μεταξύ"  μισθωτού και ελ. επαγγελματία (αυτό που λέγαμε παλιά, "πάγια αντιμοισθία") και στο οποίο μοιράζονται οι ασφαλιστικές σου εισφορές σε εσένα και τον κυρίως εργοδότη. ΘΑ είναι "κανονικός" ελευθερος επαγγελματίας.

Επίσης , σε όσο περισσότερους κόβεις τιμολόγια με συγκρίσιμα ποσά τόσο δυσολότερα αποδεικύεται σχέση εαξαρτημένης εργασίας (αν ποτέ χρειαστεί)

Το όριο πρέπει να είναι είτε μέχρι και 3 διαφορετικούς εργοδότες ή σε περίπτωση που είναι άνω των 3, τότε τουλάχιστον το 75% των εσόδων να προέρχεται εκ του ενός από αυτούς. Ωστόσο εάν η σύμβασή σου είναι π.χ. με πανεπιστήμιο, νομίζω ότι δεν συμφέρει και πολύ να ενταχθείς σε αυτό το καθεστώς καθώς έχω την εντύπωση ότι τα λεφτά τα οποία πληρώνει το πανεπιστήμιο για τις ασφαλιστικές σου εισφορές αφαιρούνται από τα λεφτά που αναγράφονται εντός της σύμβασης. Νομίζω είναι προτιμότερο να τις πληρώνεις μόνος σου, ειδικά για τα πέντε πρώτα χρόνια όπου η κατώτερη κλίμακα είναι 136 τον μήνα, λογικά ανεξαρτήτως πλήθους εργοδοτών κ.λπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/7/2021 στις 2:06 ΜΜ, Dantε είπε

Για να σου βγαινουν τα λεφτα ιδια με το μπλοκακι θα πρεπει σχεδον να σου διπλασιασει το μισθο,πραγμα που σιγα μη σου κανει.

Τοσο μεγαλη διαφορα? Δηλαδη ενας μισθωτος των 1000 θα πρεπει να γινει Ε.Ε. με 2k?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Τοσο μεγαλη διαφορα? Δηλαδη ενας μισθωτος των 1000 θα πρεπει να γινει Ε.Ε. με 2k?

Αν σκεφτεις οτι χανεις 2 μισθους,θα πρεπει να πληρωνεις εισφορες,αδειες κτλ, χοντρικα σχεδον τοσο βγαινει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Τοσο μεγαλη διαφορα? Δηλαδη ενας μισθωτος των 1000 θα πρεπει να γινει Ε.Ε. με 2k?

Με εισφορες και φορους βγαινει γυρω στο 45% απο το πρωτο ευρο.  

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, efib είπε

Με εισφορες και φορους βγαινει γυρω στο 45% απο το πρωτο ευρο.  

Δε πάει ακριβώς έτσι πλέον αφού μπορείς να διαλέξεις ασφαλιστική κλάση. Δεν είναι η ασφαλιστικες εισφορές % των τιμολογούμενων (αν δεν είαι με το ν. Κατρούγκαλου)

Αν είσαι μπλοκάκι αλλά στο άρθρο τάε του ν.Κατρούγκαλου και φορολογείσαι ως μισθωτός έχεις αφορολόγητο μισθωτου.

Γι αυτό είπα παραπάνω ότι είναι εντελώς διαφορετικές περιπτώσεις που δε συγκρίνονται μεταξύ τους

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrLo είπε

Δε πάει ακριβώς έτσι πλέον αφού μπορείς να διαλέξεις ασφαλιστική κλάση. Δεν είναι η ασφαλιστικες εισφορές % των τιμολογούμενων (αν δεν είαι με το ν. Κατρούγκαλου)

Αν είσαι μπλοκάκι αλλά στο άρθρο τάε του ν.Κατρούγκαλου και φορολογείσαι ως μισθωτός έχεις αφορολόγητο μισθωτου.

Γι αυτό είπα παραπάνω ότι είναι εντελώς διαφορετικές περιπτώσεις που δε συγκρίνονται μεταξύ τους

Οταν ειχα μπλοκακι πριν 5 χρονια ηταν το 45% περιπου, και σημερα ο μηχανικος θειος μου πληρωνει περιπου 45%. Δεν το γνωριζα αυτο που λες, απλως το μπλοκακι ειναι θανατος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...