Προς το περιεχόμενο

Δουλειά ως μηχανικός (μπλοκάκι ή όχι);


GRadiatorMS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, efib είπε

Οταν ειχα μπλοκακι πριν 5 χρονια ηταν το 45% περιπου, και σημερα ο μηχανικος θειος μου πληρωνει περιπου 45%. Δεν το γνωριζα αυτο που λες, απλως το μπλοκακι ειναι θανατος.

Αυτό με τη δυνατότητα ως μισθωτός υπό προϋποθέσεις είναι αρκετά παλιό.

Αυτό με τις ασφαλιστικές τάξεις είναι περίπου τα τελευταία 2 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Giorgos CoD είπε

Το όριο πρέπει να είναι είτε μέχρι και 3 διαφορετικούς εργοδότες ή σε περίπτωση που είναι άνω των 3, τότε τουλάχιστον το 75% των εσόδων να προέρχεται εκ του ενός από αυτούς. Ωστόσο εάν η σύμβασή σου είναι π.χ. με πανεπιστήμιο, νομίζω ότι δεν συμφέρει και πολύ να ενταχθείς σε αυτό το καθεστώς καθώς έχω την εντύπωση ότι τα λεφτά τα οποία πληρώνει το πανεπιστήμιο για τις ασφαλιστικές σου εισφορές αφαιρούνται από τα λεφτά που αναγράφονται εντός της σύμβασης. Νομίζω είναι προτιμότερο να τις πληρώνεις μόνος σου, ειδικά για τα πέντε πρώτα χρόνια όπου η κατώτερη κλίμακα είναι 136 τον μήνα, λογικά ανεξαρτήτως πλήθους εργοδοτών κ.λπ.

Σε πανεπιστήμιο ισχύει ακριβώς ότι σε έναν οποιονδήποτε ΕΕ και μάλιστα η νόρμα είναι να σε βάζουν να υπογράφεις ότι δεν υπάγεσαι στο νομό τάδε, για να πληρώνεις μόνος σου ασφαλιστικές εισφορές.

Αυτο που ισχύει είναι η παρακράτηση 20% της εφορίας ανά τιμολόγιο, που γίνεται εκκαθάριση στο τέλος. Ασφαλιστικές εισφορές δεν αφαιρούνται απ'την πληρωμή.

Πχ σύμβαση αξίας 1000 (συνήθως δεν υπάρχει ΦΠΑ στα ερευνητικά), γίνεται παρακράτηση 20%, σου μένουν 800 και πρέπει να πληρώσεις τον ΕΦΚΑ κάθε μήνα.

Μπορείς να φορολογηθείς με κλίμακες μισθωτού, αν έχεις μέχρι 3 εργοδότες ή αν ένας εργοδότης καλύπτει πάνω από το 75% (?) των εσόδων ΚΑΙ η έδρα σου ταυτίζεται με την κατοικία σου. Συνήθως συμφέρει, αφού ως ερευνητής δεν έχεις έξοδα πολλά να δείξεις για να φορολογηθεις ως ΕΕ.

Με λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ, θα βρεις ινφο, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις έναν άνθρωπο που ήδη δουλεύει εκεί να στα εξηγήσει πριν πας στο λογιστή, όλοι τα ίδια "θέματα" έχουν

Επεξ/σία από mmmpii
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, mmmpii είπε

Σε πανεπιστήμιο ισχύει ακριβώς ότι σε έναν οποιονδήποτε ΕΕ και μάλιστα η νόρμα είναι να σε βάζουν να υπογράφεις ότι δεν υπάγεσαι στο νομό τάδε, για να πληρώνεις μόνος σου ασφαλιστικές εισφορές.

Αυτο που ισχύει είναι η παρακράτηση 20% της εφορίας ανά τιμολόγιο, που γίνεται εκκαθάριση στο τέλος. Ασφαλιστικές εισφορές δεν αφαιρούνται απ'την πληρωμή.

Πχ σύμβαση αξίας 1000 (συνήθως δεν υπάρχει ΦΠΑ στα ερευνητικά), γίνεται παρακράτηση 20%, σου μένουν 800 και πρέπει να πληρώσεις τον ΕΦΚΑ κάθε μήνα.

Μπορείς να φορολογηθείς με κλίμακες μισθωτού, αν έχεις μέχρι 3 εργοδότες ή αν ένας εργοδότης καλύπτει πάνω από το 75% (?) των εσόδων ΚΑΙ η έδρα σου ταυτίζεται με την κατοικία σου. Συνήθως συμφέρει, αφού ως ερευνητής δεν έχεις έξοδα πολλά να δείξεις για να φορολογηθεις ως ΕΕ.

Με λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ, θα βρεις ινφο, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις έναν άνθρωπο που ήδη δουλεύει εκεί να στα εξηγήσει πριν πας στο λογιστή, όλοι τα ίδια "θέματα" έχουν

Το bold δε νομίζω να ισχύει.

Η έδρα μου ΠΟΤΕ στη ζωή μου δεν ταυτιζόταν με την κατοικία μου και φορολογουμαι ως μισθωτός.

Τα τελευταία χρονια υπάγομαι στον νόμο τάδε βέβαια (για τις εισφορές)

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mmmpii είπε

Σε πανεπιστήμιο ισχύει ακριβώς ότι σε έναν οποιονδήποτε ΕΕ και μάλιστα η νόρμα είναι να σε βάζουν να υπογράφεις ότι δεν υπάγεσαι στο νομό τάδε, για να πληρώνεις μόνος σου ασφαλιστικές εισφορές.

Αυτο που ισχύει είναι η παρακράτηση 20% της εφορίας ανά τιμολόγιο, που γίνεται εκκαθάριση στο τέλος. Ασφαλιστικές εισφορές δεν αφαιρούνται απ'την πληρωμή.

Πχ σύμβαση αξίας 1000 (συνήθως δεν υπάρχει ΦΠΑ στα ερευνητικά), γίνεται παρακράτηση 20%, σου μένουν 800 και πρέπει να πληρώσεις τον ΕΦΚΑ κάθε μήνα.

Μπορείς να φορολογηθείς με κλίμακες μισθωτού, αν έχεις μέχρι 3 εργοδότες ή αν ένας εργοδότης καλύπτει πάνω από το 75% (?) των εσόδων ΚΑΙ η έδρα σου ταυτίζεται με την κατοικία σου. Συνήθως συμφέρει, αφού ως ερευνητής δεν έχεις έξοδα πολλά να δείξεις για να φορολογηθεις ως ΕΕ.

Με λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ, θα βρεις ινφο, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις έναν άνθρωπο που ήδη δουλεύει εκεί να στα εξηγήσει πριν πας στο λογιστή, όλοι τα ίδια "θέματα" έχουν

Ναι και εκτός από την έδρα νομίζω υπάρχουν μερικές ακόμη προϋποθέσεις όπως π.χ. να έχεις ΚΑΔ που εντάσσεται στα ελεύθερα επαγγέλματα. Ωστόσο νομίζω ότι η κλίμακα φορολόγησης (9% --> 22% --> 28% --> 36% --> 44%) παραμένει η ίδια, αυτό που αλλάζει είναι ότι έχεις αφορολόγητο. Τα έχω ψάξει και εγώ λίγο μωρέ και έχω καταλάβει λίγο πολύ τι παίζει με την φορολογία. Αυτό που με ενδιέφερε να μάθω είναι εάν μπορώ σε κάθε περίπτωση να έχω πάνω από έναν 1 εργοδότη, ακόμη και εάν οι συμβάσεις κάνουν αναφορές σε ωράρια κ.λπ. (που βέβαια από ότι έχω καταλάβει στην περίπτωση σύμβασης ανάθεσης έργου δεν θα έπρεπε να γίνεται, αλλά στην πράξη δεν ξέρω κατά πόσο αυτό ισχύει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Giorgos CoD είπε

Αυτό που με ενδιέφερε να μάθω είναι εάν μπορώ σε κάθε περίπτωση να έχω πάνω από έναν 1 εργοδότη, ακόμη και εάν οι συμβάσεις κάνουν αναφορές σε ωράρια κ.λπ. (που βέβαια από ότι έχω καταλάβει στην περίπτωση σύμβασης ανάθεσης έργου δεν θα έπρεπε να γίνεται, αλλά στην πράξη δεν ξέρω κατά πόσο αυτό ισχύει).

Κανένα ρόλο δεν παίζει αυτό, εφόσον πληρούνται τα όσα αναφέρονται και παραπάνω (3 εργοδότες ή το 75% από έναν εργοδότη). Κανείς δεν θα διαβάσει την οποία σύμβαση, γιατί πολύ απλά, πουθενά δεν μνημονεύεται τέτοιος περιορισμός ως προς το ωράριο. Αυτό που ελέγχεται ως προς το παραπάνω καθεστώς, είναι αποκλειστικά και μόνο ο ΑΦΜ των εργοδοτών (πόσοι / έτος) ή το ποσοστό εσόδων (>75% από έναν εργοδότη / έτος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Κανένα ρόλο δεν παίζει αυτό, εφόσον πληρούνται τα όσα αναφέρονται και παραπάνω (3 εργοδότες ή το 75% από έναν εργοδότη). Κανείς δεν θα διαβάσει την οποία σύμβαση, γιατί πολύ απλά, πουθενά δεν μνημονεύεται τέτοιος περιορισμός ως προς το ωράριο. Αυτό που ελέγχεται ως προς το παραπάνω καθεστώς, είναι αποκλειστικά και μόνο ο ΑΦΜ των εργοδοτών (πόσοι / έτος) ή το ποσοστό εσόδων (>75% από έναν εργοδότη / έτος).

Ελπίζω να είναι έτσι όπως τα λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Giorgos CoD είπε

Παιδιά ξέρει κανείς εάν ως εργαζόμενος με μπλοκάκι μπορώ σε κάθε περίπτωση να έχω περισσότερους του ενός εργοδότη; Ένας γνωστός μου είχε σύμβαση με πανεπιστήμιο και ήθελε να συνάψει σύμβαση με ένα ερευνητικό κέντρο, όμως εκεί του είπαν ότι θα πρέπει να γίνει λύση της σύμβασης με το πανεπιστήμιο λόγω ευρωπαϊκών νόμων περί νόμιμου ωραρίου ή κάτι τέτοιο. Γνωρίζει κανείς περισσότερα επί του θέματος?

Αυτό που ξέρω είναι ότι μπορείς να έχεις αρκετούς εργοδότες, αρκεί να μην συμπίπτουν οι ώρες εργασίας σου στην Εργανη και να μην υπερβαινεις ένα συγκεκριμένο όριο εργατοωρων την εβδομάδα ή τον μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/7/2021 στις 12:35 ΜΜ, GRadiatorMS είπε

Γεια σας παιδιά.

Είμαι μηχανολόγος μηχανικός και εργάζομαι εδω και 2 χρόνια περίπου ως μισθωτός (υπάλληλος γραφείου) πάνω στο επάγγελμα μου.

Πρόσφατα μίλησα με το αφεντικό μου και μου είπε για αύξηση αλλά μου είπε να του πω ως τι θέλω να δουλεύω (μισθωτός ή μπλοκάκι).

Με την αύξηση τα λεφτά βγαίνουν μικτά 1500 ευρώ.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ως τι συμφέρει να δουλεύω. Έχω κάνει κάποια έρευνα και από όσο έχω καταλάβει οι περισσότεροι λένε ότι εφόσον μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα στα δύο τότε διαλέγεις μισθωτός (υπάλληλος γραφείου) καθώς έτσι ξεχνιάζεις με τους φόρους.

Πείτε κάμια άποψη σχετικά με το θέμα και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας.

Σαν λογιστής που μου κάνουν πολύ συχνά το εν λόγω ερώτημα, το θέμα είναι πολύπλοκο. Γενικά, σε συμφέρει το μπλοκάκι με κάποιες παραδοχές. Καταρχήν ότι ετήσια μικτά θα πληρώνεσαι τα ίδια χρήματα. Ξαναλέω, μικτά.  Κατα δεύτερον, οτι θα ασφαλίζεσαι με το καθεστώ 39/9. 

Η κάθε περίπτωση είναι μοναδική οπότε πρέπει να πας σε κάποιο λογιστή, να του δώσεις ακριβώς τα νούμερα και να βγεί μια άκρη. 

Φορολογικά όταν έχεις μπλοκάκι μπορείς να βάλεις έξοδα επιχείρησης μέσα και να φορολογηθείς για αρκετά λιγότερο εισόδημα από ότι σαν μισθωτός. Αλλά ξαναλέω, η κάθε περίπτωση είναι μοναδική. 

Βεβαία επειδή βλέπω ότι μιλάμε για 1500 μικτά, είναι μικρά τα ποσά για να μπλέξεις με μπλοκάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, nvel είπε

που φαίνονται το ωράριο εργασίας και το σύνολο των ωρών εργασίας ενός ΕΕ στην εργάνη;

Δεν υπάρχει ωράριο στους ΕΕ, δουλεύεις όσο χρειάζεται για να βγάλεις τη δουλειά που σου ανατέθηκε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giorgos CoD είπε

Ελπίζω να είναι έτσι όπως τα λες.

Εκ των πραγματών δεν μπορεί να υπάρχει ωράριο εργασίας σε σύμβαση ελεύθερου επαγγελματία. Αν η υπόθεση πάει δικαστήρια ας πούμε αυτόματα θα θεωρηθείς μισθωτός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχείς που διπλασιάζονται τα χρήματα του μικτου. Το ίδιο γίνεται και για τον εργοδότη για τους μισθωτούς του. Πληρώνει πολλά περισσότερα από ότι βλέπεις εσυ σαν μικτά. Τα 1500 σπυ πρακτικά είναι πάνω απο 2000.

στο πρότεινε μήπως και γλυτώσει χρήματα η εταιρεία του, η γιατί οχι για να έχεις την ελευθερία να κόβεις μπλοκάκι και άλλου. Μάλλον το πρώτο ισχύει.

1) για 1500 μισθό ο εργοδότης σου δεν γλιτώνει πολλά σε σχέση με το να εισαι μισθωτός. Απλά θυμάται τα παλιά τα χρόνια που όντως είχε μεγάλη διαφορά. Ίσως γλιτώνει όμως αποζημίωση απόλυσης κτλ.

2) για 1500 δεν αξίζει να μπλέξεις με την ταλαιπωρία με λογιστές κάθε τρίμηνο κτλ. Ουσιαστικά θα πέσει ένα διαχειριστικό κομματι πάνω σου που θα σου τρώει χρόνο.

 

εδω να πούμε τον παραλογισμό του ελληνικού κράτους που και καλά βοηθάει εταιρείες. Σε κάποιους μισθούς, π.χ για 2000 καθαρά, μια εταιρεία πληρώνει τελικά 4300 (μικτά συν τις επιπλέον εισφορές του εργοδότη στο κράτος). Αυτό για όσους αναρωτιούνται γιατί οι μισθοί στην Ελλάδα δεν ανεβαίνουν απο ένα σημείο και μετά. Στο εξωτερικό στις χώρες με δυνατή επιχειρηματικότητα δεν υπάρχει πουθενά αυτό (πάνω απο το 50% να μην πηγαίνει στην τσέπη του εργαζομένου).

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Giorgos CoD είπε

Ελπίζω να είναι έτσι όπως τα λες.

Ξεκίνα σιγά σιγά όμως, να το ψάχνεις και εσύ, για να είσαι και σίγουρος.

2 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Αυτό που ξέρω είναι ότι μπορείς να έχεις αρκετούς εργοδότες, αρκεί να μην συμπίπτουν οι ώρες εργασίας σου στην Εργανη και να μην υπερβαινεις ένα συγκεκριμένο όριο εργατοωρων την εβδομάδα ή τον μήνα.

Για μπλοκάκι; Δεν το νομίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Αυτό που ξέρω είναι ότι μπορείς να έχεις αρκετούς εργοδότες, αρκεί να μην συμπίπτουν οι ώρες εργασίας σου στην Εργανη και να μην υπερβαινεις ένα συγκεκριμένο όριο εργατοωρων την εβδομάδα ή τον μήνα.

Δεν ισχύει αυτό που λες, το ακριβώς αντίθετο ισχύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Ξεκίνα σιγά σιγά όμως, να το ψάχνεις και εσύ, για να είσαι και σίγουρος.

Για μπλοκάκι; Δεν το νομίζω. 

Για μισθωτός έλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...