Προς το περιεχόμενο

Οι πωλήσεις του PS5 ξεπέρασαν τα 10 εκατομμύρια


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Sony ανακοίνωσε ότι οι πωλήσεις του PS5 ξεπέρασαν τις 10 εκατομμύρια. Αυτό σημαίνει ότι στο χρονικό διάστημα που μεσολάβησε από την τελευταία φορά που η Sony αναφέρθηκε στις πωλήσεις του PlayStation 5, δηλαδή τον περασμένο Απρίλιο (7,8 εκατομμύρια), οι πωλήσεις της κονσόλας αυξήθηκαν κατά τουλάχιστον 2 εκατομμύρια.

Αυτό σημαίνει επίσης ότι η ταχύτητα των πωλήσεων του PlayStation 5 εξακολουθεί να είναι υψηλότερου του PlayStation 4, καθιστώντας το PS5 την fastest-selling κονσόλα στην ιστορία της Ιαπωνικής εταιρείας.

Το PS5 μπορεί να εξακολουθεί να πουλάει καλά, ωστόσο η διαθεσιμότητα συνεχίζει να είναι περιορισμένη και αυτή τη στιγμή εξαιτίας της παγκόσμιας έλλειψης chips. «Αν και το PS5 έχει φτάσει σε περισσότερα νοικοκυριά πιο γρήγορα από οποιαδήποτε από τις προηγούμενες κονσόλες μας, έχουμε ακόμα πολλή δουλειά μπροστά μας καθώς η ζήτηση για το PS5 συνεχίζει να ξεπερνά την προσφορά» δήλωσε ο Jim Ryan, Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος της Sony Interactive Entertainment. «Θέλω οι gamers να γνωρίζουν ότι ενώ εξακολουθούμε να αντιμετωπίζουμε πρωτόγνωρες προκλήσεις σε όλο τον κόσμο, οι οποίες επηρεάζουν τη βιομηχανία μας και πολλές άλλες, η βελτίωση των αποθεμάτων μας αποτελεί κορυφαία προτεραιότητα για τη Sony Interactive Entertainment» συμπλήρωσε ο κ. Ryan.

Η Sony επίσης μοιράστηκε ορισμένα ορόσημα που αφορούν τους τίτλους λανσαρίσματος του PS5 με το Spider-Man: Miles Morales να έχει πουλήσει περισσότερα από 6,5 εκατομμύρια αντίτυπα από την κυκλοφορία του τον περασμένο Νοέμβριο και το Ratchet & Clank: Rift Apart να έχει σημειώσει περισσότερες από 1,1 εκατομμύρια πωλήσεις του από το λανσάρισμα τον περασμένο μήνα. Το Returnal επίσης έχει πουλήσει περισσότερα από 560.000 αντίτυπα από τον Απρίλιο όταν και κυκλοφόρησε.

Την ώρα που η Sony εξακολουθεί να κάνει γνωστές τις πωλήσεις της κονσόλας της, η Microsoft έχει σταματήσει να δίνει επίσημα στοιχεία για τις πωλήσεις της κονσόλας της από την εποχή του Xbox One. «We are all in on games» δήλωσε πρόσφατα ο Διευθύνων Σύμβουλος της Microsoft, Satya Nadella. «Τα Xbox Series S και X είναι οι κονσόλες με τον ταχύτερο ρυθμό πώλησης που είχαμε ποτέ, με περισσότερες κονσόλες να πωλούνται μέχρι σήμερα από οποιαδήποτε προηγούμενη γενιά». Σύμφωνα με τον Daniel Ahmad, αναλυτή της Niko Partners, «οι πωλήσεις των Xbox Series X / S υπολογίζονται στις 6,5 εκατομμύρια μέχρι τις 30 Ιουνίου του 2021». Να θυμίσουμε ότι το ίδιο διάστημα από το λανσάρισμα τους, οι πωλήσεις των Xbox One και Xbox 360 ήταν 5,7 εκατομμύρια και 5 εκατομμύρια αντίστοιχα.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10.000.000 τα αγοράσαν μεν, αλλά 10.000 τα παρέλαβαν.
Πάντως όπως και να έχει μέχρι τις 155.000.000 πωλήσεις του PS2 έχει ακόμα χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, afantos είπε

Αυτοί οι 10 εκατομμύρια, που βρήκαν να το αγοράσουν μας λέει το άρθρο;

Για να θυμηθούμε και λίγο τους παλιούς καλούς ΑΜΑΝ.

Μην ανησυχείς φιλαράκι, έχω εγώ να σε κανονίσω. One thousand EUROS! Olympic PS5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

" ωστόσο η διαθεσιμότητα συνεχίζει να είναι περιορισμένη και αυτή τη στιγμή εξαιτίας της παγκόσμιας έλλειψης chips."

Εξαιρετική κονσόλα για την οποία δεν νομίζω πως θα αμφέβαλλε κανείς οτι θα πουλήσει με τόσο φανατικό κοινό. Αλλά εξ αρχής υπήρχε πρόβλημα διαθεσιμότητας και μάλιστα υπάρχουν πάρα πολλοί (οι οποίοι διαρκώς αυξάνονται απ΄οσα βλέπω) που το έχουν προπληρώσει και μήνες αργότερα δεν το έχουν παραλάβει. Ακόμα και εδώ στο insomnia υπάρχει ολόκληρο thread με αυτό το θέμα! Ξεκάθαρα όσα ισχυρίζονται είναι παιχνίδια marketing & διαφήμισης. Ίσα ίσα, το ότι δεν υπάρχει στοκ είναι και διαφήμιση αντίστροφης ψυχολογίας. Aπό την άλλη στα 700ε που κοστίζει στην Ελλάδα κάνει το PS4 ακόμα πιο προσιτό με λιγότερο από το μισό κόστος, για όσους θέλουν απλά να παίζουν παιχνίδια της Sony.
 

Επεξ/σία από Hk2004gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά αγοράστε XBOX Series X... ανώτερο σε hardware και πιο φθηνό. Οκ είναι και τα exclusives... κατάλαβα! άλλοι θέλουν GoW άλλοι όμως Forza... και... who plays exclusives 2k21? λίγοι... άρα πραγματικά, αν παίζετε μόνο fn, cod, pubg και όλα αυτά που υπάρχουν και για τις 2 κονσόλες, δεν υπάρχει λόγος να περιμένετε.

  • Like 9
  • Thanks 4
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στην sony τμημα μαρκετινγκ απο αλλο πλανητη  , οποτε κανει μια κινηση φερνει την επανασταση , με τ dualsense  to dashboard  εντελος προδευτικο , με  αποκλειστικότητες παιχνιδαρες , εχεις ενα κοσμημα ολα κυλανε  ρολοι. .

ghost of tsushima , ετη εποχης μπροστα γιαυτα ζουμε ,,,,, 

ευχαριστώ sony που περναω τις ωρες μου μαζι με το ps5 

 

 

  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kundi είπε

Μπράβο στην sony τμημα μαρκετινγκ απο αλλο πλανητη  , οποτε κανει μια κινηση φερνει την επανασταση , με τ dualsense  to dashboard  εντελος προδευτικο , με  αποκλειστικότητες παιχνιδαρες , εχεις ενα κοσμημα ολα κυλανε  ρολοι. .

ghost of tsushima , ετη εποχης μπροστα γιαυτα ζουμε ,,,,, 

ευχαριστώ sony που περναω τις ωρες μου μαζι με το ps5 

Sony: Τιποτα αγαπητε μου, 79.99€ παρακαλω

  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NotAliki177 είπε

Απλά αγοράστε XBOX Series X... ανώτερο σε hardware και πιο φθηνό. Οκ είναι και τα exclusives... κατάλαβα! άλλοι θέλουν GoW άλλοι όμως Forza... και... who plays exclusives 2k21? λίγοι... άρα πραγματικά, αν παίζετε μόνο fn, cod, pubg και όλα αυτά που υπάρχουν και για τις 2 κονσόλες, δεν υπάρχει λόγος να περιμένετε.

Ναι έτσι θα είναι, για να το λες εσύ 🤡😄😆😂🤣!!! 

Uh Huh Reaction GIF  

Επεξ/σία από nekrik
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Απλά αγοράστε XBOX Series X... ανώτερο σε hardware και πιο φθηνό. Οκ είναι και τα exclusives... κατάλαβα! άλλοι θέλουν GoW άλλοι όμως Forza... και... who plays exclusives 2k21? λίγοι... άρα πραγματικά, αν παίζετε μόνο fn, cod, pubg και όλα αυτά που υπάρχουν και για τις 2 κονσόλες, δεν υπάρχει λόγος να περιμένετε.

Άσε χβοχακια δεν μας πείθεις 😁 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, killerx3 είπε

Συγγνώμη εγώ ασχολούμαι με pc.. Αλλά γενικά games έχουν βγάλει; Έχω ακουστά ότι δεν έχουν αρκετά games ακόμα. Ισχύει;

απο τα μεγαλα IP δεν εχει βγει κατι ιδιαιτερο. οπως συμβαινει σε καθε νεα γενια, τα πρωτα system seller exclusives ερχονται μετα απο 2-3 χρονια αφου βγει η κονσολα.

ακομη και τα καινουργια multiplatform παιχνιδια, δεν ειναι καν nextgen, αλλα crossgen.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, KilliK είπε

απο τα μεγαλα IP δεν εχει βγει κατι ιδιαιτερο. οπως συμβαινει σε καθε νεα γενια, τα πρωτα system seller exclusives ερχονται μετα απο 2-3 χρονια αφου βγει η κονσολα.

ακομη και τα καινουργια multiplatform παιχνιδια, δεν ειναι καν nextgen, αλλα crossgen.

Εκτός της nintendo (zelda,mario), που πραγματικά δεν είναι το λογικό να βγάλεις νέα κονσόλα με τουλάχιστον 1 μεγάλο σου exclusive για να πουλήσεις? Α ξέχασα, έχει δυνατό brand που εστί προβατοσφαγείο. Έχω τον ένα κολλήτο που το πήρε 750 καινούργιο απο scalper και τον άλλο 690? από πλαίσιο πριν κανα μήνα και οι εντυπώσεις τους είναι οι εξής: το ratchet n clank είναι εντυπωσιακό μεν αλλά σε διάρκεια μίνι (και οι δυο το ίδιο είπαν), ο ένας πήρε το returnal και λέει γαμώ τα γραφικά και ο 3d ήχος αλλά δε με κράτησε, ο άλλος έπαιζε το gow λόγο που το είχε free η sony για 14 μέρες και γενικά δεν είχε ps4 οπότε θέλει να ασχοληθεί με τα "παλιά" exclusive και γιατί δε του περισεύουν 80ρια για παιχνίδια όπως το returnal (αλλά δε πήρε με 150 ps4 που έδινε άλλος φίλος με καμιά 20ρια δυνατά exclusive), θα περιμένει λέει καλύτερα games αργότερα. Εγώ απ την άλλη έχω nsw με πολύ πιθανόν τα καλύτερα exclusives της αγοράς με διαφορά (βάση πωλήσεων πάντα) και τα αγοράζω απο κλειδαράδικα σε φάση 45euro από 70 (φαουλ της nintendo εδώ που δε ρίχνει τιμές μέχρι και στα παλιά αλλά επίσης foul και της sony που δεν αφήνει να πουληθούν τα games της σε άλλο store πέρα απ το δικό της και έφαγε και πρόσφατα δυνατή μύνηση για μονοπώλειο) και έχω επίσης και xbox series s (250euro) με 3 μήνες gamepass ultimate (1euro) και με φίλους στρώνουμε fifa,2k,streets of rage,dirt και με τη σχέση overcooked χωρίς να χρειαστεί να σκάσω 70-80ρια απλά και μόνο για να παίξω με παρέα παιχνίδια που δε θα τα αγόραζα για σόλο σε άλλη περίπτωση. Δε τα λέω όλα αυτά σαν αντιpsάκιας καθώς θα το αγοράσω και αυτό σε μια φάση που θα πέσει η τιμή και θα έχει games που θα αξίζουν την αγορά του.

Επεξ/σία από I'm_busy
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...