Προς το περιεχόμενο

Οι πωλήσεις του PS5 ξεπέρασαν τα 10 εκατομμύρια


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, Nos20VT said:

XBOX: next gen, ολα τα games παιζουν και στο pc και μου ζηταει καθε μηνα λεφτα για να παιξω ολους τους ΑΑΑ τιτλους...που παιζω και στο Pc..

Κανείς δεν σου ζητάει λεφτά. Αν θες αγοράζεις τα παιχνίδια σκέτα. Τα δίνουμε τα λεφτά γιατί συμφέρει. 

Εντάξει, δεν χρειάζεται να πω καν πως η πλειοψηφία των PC gamers δεν έχει hardware που να είναι στα επίπεδα των PS5 και Xbox Series X. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H MS δεν έχει στόχο να πουλήσει κονσόλες. Έχεις στόχο να πουλάει gamepass ειτε σε κονσολα ειτε σε PC ειτε σε xCloud η οτιδηποτε αλλο. Επισης, μην κρινετε με βαση τους ελληνικους μισθους. Καμια εταιρεια δεν νοιαζετε ΑΝ και ΠΟΣΟ θα πουλησει στην Ελλαδα σε μια οικονομια παρομοια της Βουλγαριας, Αλβανιας, Ρουμανιας. 

Επεξ/σία από insomniac01
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makridis είπε

Χμμμ...οκ...εγώ σαν κορόιδο παίζω πάρα πολλά από τα games του ps4 σε 60fps 1440p + 3 exclusives που έχουν βγει...επιπροσθέτως μόλις βγουν και τα καινούργια exclusives, θα τα παίξω day one (όταν στην αγορά δεν υπάρχει ούτε για δείγμα η κονσόλα). Πόσο κορόιδο είμαι!!!

Σε 2-3 χρονακια θα βγουν exclusives. Σιγα μη δεν υπαρχει κονσολα, θα υπαρχει και μαλιστα με μειωμενη τιμη ή θα εχει βγει η pro version.  😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, DPU είπε

Σε 2-3 χρονακια θα βγουν exclusives. Σιγα μη δεν υπαρχει κονσολα, θα υπαρχει και μαλιστα με μειωμενη τιμη ή θα εχει βγει η pro version.  😛

Demon’s Souls, Spider-Man Miles Morales, Rachel & Clank Rift apart, Returnal και ένα κιλό remasters & patchαρισμένα games σε 1440/4K, 60fps + όλα τα multiplaform.

Υ.Γ. Ειλικρινά δεν έχω τι να παίξω!!!!! Καταστροφή και κοροϊδία!!!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, makridis είπε

Demon’s Souls, Spider-Man Miles Morales, Rachel & Clank Rift apart, Returnal και ένα κιλό remasters & patchαρισμένα games σε 1440/4K, 60fps + όλα τα multiplaform.

Υ.Γ. Ειλικρινά δεν έχω τι να παίξω!!!!! Καταστροφή και κοροϊδία!!!

Δεν μας πείθεις ρε απατεώνα. Αφού εμείς κορόιδο σε θέλουμε…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, makridis είπε

Demon’s Souls, Spider-Man Miles Morales, Rachel & Clank Rift apart, Returnal και ένα κιλό remasters & patchαρισμένα games σε 1440/4K, 60fps + όλα τα multiplaform.

Υ.Γ. Ειλικρινά δεν έχω τι να παίξω!!!!! Καταστροφή και κοροϊδία!!!

Πηρες μια πορσε να οδηγας στα στενα της αθηνας. ναι ειναι κοροιδια. απλα τα πραγματα. δε θα σου το χαλασω ομως. νταξει. εισαι πολυ μπροστα που παιζεις 1440, 60 FPS, lol

Επεξ/σία από DPU
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παιδιά λόγω του hype πήρα την κονσόλα, έδωσα ένα ps4 pro που είχα,και στην 4κ60hz 55 LG που παίζω δεν βλέπω και τις διαφορές που θα περίμενε κάποιος.Ισως είναι νωρίς ακόμα, ίσως φταίει που δεν έχω 120hz.Αν η μετάβαση γενιάς γινόταν σε κανονική περίοδο χωρίς ελλείψεις δεν πιστεύω ότι θα ήταν τοσο αυξημένη η ζήτηση με αποτέλεσμα να δίνουν κάποιοι +200€ από την τιμή τους για να την αποκτήσουν.Θεωρω πως όσο έχουν ακόμα κοινά παιχνίδια με το 4 και δεν κατασκευάζονται αποκλειστικά για 5 δεν θα δούμε τρελή βελτίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, makridis είπε

Demon’s Souls, Spider-Man Miles Morales, Rachel & Clank Rift apart, Returnal και ένα κιλό remasters & patchαρισμένα games σε 1440/4K, 60fps + όλα τα multiplaform.

Υ.Γ. Ειλικρινά δεν έχω τι να παίξω!!!!! Καταστροφή και κοροϊδία!!!

Που πέρα απ' το rnc και το returnal τα παίζεις και στο PS4, άραγε το boost σ αυτά τα extra και οι 2 νέοι τίτλοι (που δε τους λες και system seller) αξίζουν 580/680 ευρώ τουλάχιστον (η τιμή πάει μαζί με ένα game)? Και ρίξε μια ματιά στα υπόλοιπα exclusive το πότε βγαίνουν, γιατί εγώ τσέκαρα και πάνε για 23-24 και όσα βγουν το 22 θα είναι προσαρμοσμένα και για PS4 οπότε δε μιλάμε για καθαρό next gen experience (βλ. Gow). 

Και για αυτούς που λεν για pc ας σηκώσουν το χέρι να τους δούμε και να μας πουν για τις high end κάρτες γραφικών που έχουν ώστε να παίξουν Forza και flight simulator 4k χωρίς να έχουν δώσει ΜΟΝΟ για τη κάρτα καμία 1000++ ευρώ. Το pc μου το έχω μόνο για δουλειά και κάνα dota 2 και πέρα απ' το ότι δε τραβάει τα νέα παιχνίδια στα μαξ τους δε βολεύει όσο το να γυρνάς από μια βάρβαρη μέρα και να αράζεις στο καναπέ, να πιάνεις το μοχλό, να πατάς ένα κουμπί και να είσαι μέσα στο παιχνίδι αραχτός και ωραίος σε λιγότερο από ένα λεπτακι.

Τώρα ότι λέω έχει να κάνει με τη προσωπική μου άποψη και πόσο σέβομαι και υπολογίζω τα λεφτά που έχω εξαργυρώσει με τις ώρες ζωής μου, aka δουλειά. Δε λέω όχι στα games, ψυχαγωγία είναι άλλωστε απλά μη δίνουμε πάτημα στη κάθε εταιρία που βγάζει δις να μας γδερνει κάθε φορά όλο και πιο πολύ ταιζοντας μας σκέτο αέρα απλά και μόνο γιατί είναι κάτι νέο και τη λένε Nintendo Sony Microsoft κτλπ.

Επεξ/σία από I'm_busy
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

10M δεν είναι τίποτα.

Φαντάσου στα 6,5 δις έπρεπε να παίζει σε ένα ταπεινό 500Μ για να είναι καλυμμένοι. Πιστεύω θα τα πιάσει σε 2 χρόνια.

 

10 ώρες πριν, polaki είπε

6,5 δις είχαμε πριν 15 χρόνια.... 7,9 είναι πλέον ο πληθυσμός, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Τα 500m που λες είναι ασύλληπτο νούμερο και καμία κονσόλα ΠΟΤΕ δεν θα μπορέσει να τα φτάσει. Το PS4 για να καταλάβεις έχει 120 με 130m... 

Βασικά μιλάμε για 2.2 δις νοικοκυριά, καθώς πολύ σπάνια θα αγοράσει κάποιος 2 ίδιες κονσόλες για το σπίτι του.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_number_of_households

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, polaki είπε

6,5 δις είχαμε πριν 15 χρόνια.... 7,9 είναι πλέον ο πληθυσμός, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Τα 500m που λες είναι ασύλληπτο νούμερο και καμία κονσόλα ΠΟΤΕ δεν θα μπορέσει να τα φτάσει. Το PS4 για να καταλάβεις έχει 120 με 130m... 

ps4 εφαμιλλο περιπου με rx 570, gtx 1060, εστω με 1650?

δηλαδη πουλησε τοσα οταν ΔΕΝ υπηρχαν καρτες να το ανταγωνιστουν ευκολα.

τωρα αν πεσουν τα κρυπτονομισματα 

πεσουν οι τιμες στα γραφικα,

δυσκολα για τη σονυ.

4κ γραφικα στα 800 ευρω δεν με συγκινουν, 

οταν υπαρχουν καρτες γραφικων οπως 1060, 1070 κλπ

προλαβα παιχνιδια οπως

τοτε με 2000? δρχ ησουν οκ απο κονσολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
17 ώρες πριν, afantos είπε

Αυτοί οι 10 εκατομμύρια, που βρήκαν να το αγοράσουν μας λέει το άρθρο;

Αν περιμένεις απο κάνα κωτσόβολο, μέχρι του χρόνου και αν. Απο ΜΜ παρέλαβα σε 20 μέρες.💪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπράβο στη Sony.Έχει καταφέρει να δημιουργήσει το καλύτερο brand name στο χώρο.Το μπράβο δεν είναι ειρωνικό.Έχει παίξει στο παρελθόν πολύ σωστά και το έχτισε και σε κάποιο βαθμό αξίζει την εμπιστοσύνη του κοινού.Δεν θα έπρεπε όμως να αγοράζει κάποιος μόνο με έναν παράγοντα.

Έχω 1 άτομο που το αγόρασε και δεν θέλει να παίξει κάποιο παιχνίδι του συγκεκρημένα  και άλλο ένα που το σκέφτεται ενώ δεν παίζει καν παιχνίδια...Απλά θέλει να αλλάξει το PS4 που σκονίζει στο σαλόνι με το νεότερο...Φυσικά υπάρχει και η άλλη μερίδα άσχετων(η μεγαλύτερη μερίδα απο το αγοραστικό κοινό της) που νομίζουν πως Call Of Duty , Fifa , Sniper Elite, GTA V , κάτι με αμάξια , Pro Evolution και τα 4-5 γνωστά online / moba games μπορείς να τα παίξεις μόνο σε πλειστέσιο.Έχω τουλάχιστον μια ντουζίνα τέτοιους συναδέλφους...

Φυσικά για τον 1/4 που θέλει να παίξει κάποιο exclusive φυσικά και είναι η σωστή αγορά.

Πρίν πεταχτεί κανείς να πεί το μακρύ και τον κοντό του να δεί τις πωλήσεις exclusives σε ps4 έναντι GTA και Call of Duty και Fifa.Επίσης να πω πως ο ίδιος έχω pc , ps4 και κάποτε και switch(απλά τα αναφέρω γιατί θα πεταχτούν να με πούν xboxakia...) 

Επεξ/σία από Chocobo
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
18 ώρες πριν, dum83 είπε

10.000.000 τα αγοράσαν μεν, αλλά 10.000 τα παρέλαβαν.
Πάντως όπως και να έχει μέχρι τις 155.000.000 πωλήσεις του PS2 έχει ακόμα χρόνο.

Τα 10.000.000 SKUs είναι αυτά που έχουν παραλάβει οι καταναλωτές, δεδομένου πως το Miles Morales που είναι ένας only next-gen τίτλος έχει πουλήσει 6.000.000 κόπιες.

Τα 10.000.000 SKUs τα έφτασε το PlayStation 5 ταχύτερα από κάθε άλλη γενιά — παρά την περιορισμένη διαθεσιμότητα! Θεωρητικά, έχει όλα τα φώτα να ξεπεράσει προς το τέλος της ζωής του και το PS2.

18 ώρες πριν, Hk2004gr είπε

" ωστόσο η διαθεσιμότητα συνεχίζει να είναι περιορισμένη και αυτή τη στιγμή εξαιτίας της παγκόσμιας έλλειψης chips."

Εξαιρετική κονσόλα για την οποία δεν νομίζω πως θα αμφέβαλλε κανείς οτι θα πουλήσει με τόσο φανατικό κοινό. Αλλά εξ αρχής υπήρχε πρόβλημα διαθεσιμότητας και μάλιστα υπάρχουν πάρα πολλοί (οι οποίοι διαρκώς αυξάνονται απ΄οσα βλέπω) που το έχουν προπληρώσει και μήνες αργότερα δεν το έχουν παραλάβει. Ακόμα και εδώ στο insomnia υπάρχει ολόκληρο thread με αυτό το θέμα! Ξεκάθαρα όσα ισχυρίζονται είναι παιχνίδια marketing & διαφήμισης. Ίσα ίσα, το ότι δεν υπάρχει στοκ είναι και διαφήμιση αντίστροφης ψυχολογίας. Aπό την άλλη στα 700ε που κοστίζει στην Ελλάδα κάνει το PS4 ακόμα πιο προσιτό με λιγότερο από το μισό κόστος, για όσους θέλουν απλά να παίζουν παιχνίδια της Sony.
 

$700 ευρώ δεν κοστίζει στην Ελλάδα, κοστίζει σε μαγαζιά που εκμεταλλεύονται την περιορισμένη διαθεσιμότητα. Η επίσημη τιμή στη χώρα μας είναι $399 και $499. Όποιος δεν έχει πάρει ακόμη PS5 θα του πρότεινα να ακολουθήσει τον Παύλο Παπαπαύλου στο Twitter/Facebook μιας και post-άρει τακτικά όταν ανοίγουν οι παραγγελιές σε Public, Plaisio, κ.λπ — οι οποίες εξυπηρετούνται εντός 3 εργάσιμων ημερών.

16 ώρες πριν, nick_corobos είπε

Sony: 15€ παρακαλώ για να μπείτε στο net

60/12 = $5 ευρώ, όχι 15. Επίσης, δίνει τόσο καλά παιχνίδια εδώ και ένα χρόνο που είναι πρακτικά κλεψιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, peiraiask said:

ps4 εφαμιλλο περιπου με rx 570, gtx 1060, εστω με 1650?

δηλαδη πουλησε τοσα οταν ΔΕΝ υπηρχαν καρτες να το ανταγωνιστουν ευκολα.

τωρα αν πεσουν τα κρυπτονομισματα 

πεσουν οι τιμες στα γραφικα,

δυσκολα για τη σονυ.

4κ γραφικα στα 800 ευρω δεν με συγκινουν, 

οταν υπαρχουν καρτες γραφικων οπως 1060, 1070 κλπ

προλαβα παιχνιδια οπως

τοτε με 2000? δρχ ησουν οκ απο κονσολα

To PS4 είναι αντίστοιχο με μια 7850. Μια χαρά κάρτες και σε καλές τιμές υπήρχαν σε όλη τη διάρκεια της ζωής του να το ανταγωνιστουν. 

Οι 1060 και 1070 τι σχέση έχουν με PS5? Και πολύ πιο αδύναμες είναι και δεν έχουν τα ίδια features. 

Ποτέ δεν ήσουν ΟΚ από κονσόλα με 2000 δραχμές. 

1 hour ago, argipent said:

δεδομένου πως το Miles Morales που είναι ένας only next-gen τίτλος έχει πουλήσει 6.000.000 κόπιες.

https://www.skroutz.gr/s/25313361/Spider-Man-Miles-Morales-PS4.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...