Προς το περιεχόμενο

Asus maximus ix pci express x8


razorblade334

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα στην παρέα. έχω μια mobo Asus maximus ix και τρέχει με μια gtx 1070 στα pci express x8. ότι κι αν κάνω ακόμα και furmark αυτή τρέχει εκεί. στα παιχνίδια πάει μεχρι 98%... ο cpu μου είναι ο ι7 7700κ και δεν τον έχω κάνει overclock. επίσης δεν έχω συνδεδεμένο τίποτε άλλο σε pci port. ακόμα κι ο ssd είναι σε Sata. τι μπορεί να φταιει; από το φόρουμ της Asus ψάρεψα πως πολλοί είχαν αυτό το πρόβλημα και λύθηκε μόνο με αλλαγή μητρικής. να φλασαρω το bios!? είναι λίγο επικίνδυνο. μόνο αυτό δεν έχω κανςι.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, razorblade334 είπε

καλησπέρα στην παρέα. έχω μια mobo Asus maximus ix και τρέχει με μια gtx 1070 στα pci express x8. ότι κι αν κάνω ακόμα και furmark αυτή τρέχει εκεί. στα παιχνίδια πάει μεχρι 98%... ο cpu μου είναι ο ι7 7700κ και δεν τον έχω κάνει overclock. επίσης δεν έχω συνδεδεμένο τίποτε άλλο σε pci port. ακόμα κι ο ssd είναι σε Sata. τι μπορεί να φταιει; από το φόρουμ της Asus ψάρεψα πως πολλοί είχαν αυτό το πρόβλημα και λύθηκε μόνο με αλλαγή μητρικής. να φλασαρω το bios!? είναι λίγο επικίνδυνο. μόνο αυτό δεν έχω κανςι.... 

Στην πάνω πάνω θύρα είσαι;

Όπως και να έχει, δεν αξίζει να ασχοληθείς, δεν χάνεις σε απόδοση.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Μόνο η πάνω πάνω θύρα είναι x16.

Αν έχεις συνδέσει οποιαδήποτε συσκευή στην από κάτω "x16" επίσης θα παίξει x8 η από πάνω.

το γραφω στην αναρτηση δεν εχω συνδεσει τιποτα.

αλλα αφου δε χανω τιποτα μικρο το κακο

 

σας ευχαριστω για τις απαντησεις.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, razorblade334 είπε

το γραφω στην αναρτηση δεν εχω συνδεσει τιποτα.

Και τίποτα να μην έχει πάνω, αν είναι η κάρτα στην δεύτερη δουλεύει Χ8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορώ να μπω κι εγώ σφήνα με παρόμοια ερώτηση;

Σε εμένα συμβαίνει το εξής: Η κάρτα δουλεύει σε PCIe X16 Gen1 αντί για Gen2 (δηλαδή από απόδοση είμαι σαν PCIe X8 Gen2 σωστά; Όχι ότι χάνω γενικά σε επιδόσεις). Αυτό το κανονίζει αυτόματα η μητρική επειδή ''καταλαβαίνει'' ότι δεν χρειάζεται extra ταχύτητα;

Screenshot_22.png.003ec2fc2b9c440aaa2c4374e7b1dabf.png

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, razorblade334 είπε

2.0 τρεχεις κι εσυ....δεν ειναι το μεγιστο!!! για πες μου asus μητρικη εχεις κι εσυ??

2 υποστηρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sheogorath είπε

2 υποστηρίζει.

Καλέ μου φίλε η δική του υποδτηριζει  2; γιατί 3 γραφει εμένα  χ3.επίσης μια ερώτηση.ειναι χαζό να είμαι τεχνικός και να μη το ξέρω. Απλά δε μαθαίνεις πολλά με σεμινάρια. Ή κάρτα μου ακόμα κι όταν ζορίζεται και φτάνει ο cup 48% ας πούμε αυτή γιατί ποτέ δεν πάει 100% και το μέγιστο που εχω δει με 55 καρέ ας πούμε είναι 98%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η δική μου μητρική είναι Asus socket 775 του '08. Όταν τη ζόρισα όμως μαξάρισε η ταχύτητα της PCIe. Κάνατε τη δοκιμή που πρότεινε ο @agiannesg59;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα furmark πιο απαιτητικη ακομα κι εκανα και αυτη του φιλου. πολλοι με την σειρα maximys της asus ειχαν τοπ ιδιο προβλημα και λυθηκε μονο με αντικατασταση της μητρικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να υποθέσω ότι δεν είναι στην εγγύηση.

Αυτό το πρόβλημα παρατηρήθηκε τώρα;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, razorblade334 είπε

εκανα furmark πιο απαιτητικη ακομα κι εκανα και αυτη του φιλου. πολλοι με την σειρα maximys της asus ειχαν τοπ ιδιο προβλημα και λυθηκε μονο με αντικατασταση της μητρικης.

Ξαναρωτάω, είναι στην πάνω πάνω η κάρτα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...