Προς το περιεχόμενο

Νέα τεχνικά προβλήματα για το δίκτυο της Vodafone [Ενημέρωση]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, stiflerakos είπε

Λεγε μας τετοια τωρα....

Μετα απο 11 χρονια αφησα κοσμοτε (εδινα 140 ευρω το μηνα και τωρα στην Βοντα για τα ιδια ακριβως δινω 67) και μετακομισα γιατι νευριασα. 

Σκαει τηλ 2 βδομαδες πριν απο κοσμοτε επειδη τελειωνε το συμβολαιο μου ωστε να μου κανουν νεα προσφορα... Λεω ας μιλησω , δεν βαριεσαι ? Μου προτεινει λοιπον οτι ειχα (με 2 gb εξτρα data) και 25 ευρω παραπανω απο οτι ειχα πριν ! Τους εχεσα και εφυγα. Δινουμε που δινουμε διπλἀ και τριδιπλα λεφτα , τουλαχιστον εχετε λιγη τσιπα ! Μονο σαν νεο συνδρομητη σε αντιμετωπιζουν καλυτερα οι ελληνικες εταιρειες. Ο παλιος ειναι μακακας ....

Πηρα λοιπον τα 2 κινητα και οπου να ναι ερχεται σταθερη. Ελπιζω να μην εχω θεματα. WIND ειχα δοκιμασει ενα φεγγαρι και την πεταξα την ιδια εβδομαδα . Την θεωρω μακραν την πιο αθλια αλλα ειναι και πως θα σου κατσει (περιοχη, καλυψη κοκ)

Αν ψήνεσαι έχω ένα γνωστό μέσα για καλύτερο πακέτο να σου δώσει μια προσφορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Thresh είπε

Φαντάζομαι ότι κάτι θα έδωσαν για εγγυητική, γιατί αλλιώς θα έτρωγαν πόρτα σαν τη Nova.

φακελάκι, tips λέγεται στα ελληνικά η εγγυητική.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φθιώτιδα χθες για κάποια (αρκετή) ώρα δεν υπήρχε καθόλου ίντερνετ κινητής, κάποιες ώρες (αρκετές) υπήρχε Η ή Η+ ή ακόμα και Ε. Αυτά έγιναν πρωινές ώρες και το βράδυ πάλι μετά τις 23:30 πάλι υπήρχε το υποτυπώδες Η+ το οποίο σερνόταν. Δεν ξέρω πόσο κράτησε γιατί το παράτησα και πήγα για ύπνο.

Το γαμώτο είναι πως είμαι κι εκτός έδρας και εξαρτώμαι σχεδόν αποκλειστικά από το ίντερνετ κινητής.

Στην επόμενη ανανέωση πρέπει να το σκεφτώ πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Thresh είπε

Έσοδα/κεφάλαιο καβάτζα από την χονδρική στη σταθερή. Βάλε και τα κτίρια που έχει σε κάθε δήμο/πολή/κτλπ, στα οποία σηκώνει κεραίες πολύ πιο εύκολα από τους άλλους 2.

Προφανώς έχει δώσει περισσότερα χρήματα και σε κινητή και σε σταθερή, αλλά δεν το λες πως άρχισαν με τα ίδια "πλεονεκτήματα".

Ε και? Αυτό είναι άλλοθι που λένε οι της vodafone Ασχολήθηκαν να επενδύσουν σε τεχνικό επίπεδο ώστε να πάνε παρακάτω? Η απάντηση είναι ΟΧΙ κ ξέρω πολύ καλα΄τι λέω. Τα χωσαν στο μαρκετινγκ κ σε διαφημίσεις με πιτσιρικάδες με καρφάκια από την μια, κ από την άλλη τάισαν κάτι σαβούρες όπως ο Υποφάντης του αφραγκουζου να πιπιλάει την καραμέλα bussines ready ουαου . 😂🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω vodafone και το μόνο που έχω να πω ότι τόσα χρόνια που είχα internet ακόμα και ADSL Πρώτη φορά βλέπω τόσο σάπια σύνδεση. Κατοστάρα έχω δεν λέω όταν πιάνει πιάνει αλλά το θέμα γιατί κάνει συνεχείς αποσυνδέσεις συνέχεια.

Περιμένω να λήξει το συμβόλαιο και μετά bye

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, Zergoulini said:

Έχω vodafone και το μόνο που έχω να πω ότι τόσα χρόνια που είχα internet ακόμα και ADSL Πρώτη φορά βλέπω τόσο σάπια σύνδεση. Κατοστάρα έχω δεν λέω όταν πιάνει πιάνει αλλά το θέμα γιατί κάνει συνεχείς αποσυνδέσεις συνέχεια.

Περιμένω να λήξει το συμβόλαιο και μετά bye

Αποσυνδεσεις = συνηθως δικο σου θεμα, δηλαδη καλωδιωσης του διαμερισματος ή απο το κατανεμητη εως το διαμερισμα. Σε οποια εταιρια και να πας, στα ιδια χαλια θα παραμεινεις. Καλεσε εναν ηλεκτρολογο/δικτυα να ελεγξει την γραμμη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DanielRGr είπε

Αποσυνδεσεις = συνηθως δικο σου θεμα, δηλαδη καλωδιωσης του διαμερισματος ή απο το κατανεμητη εως το διαμερισμα. Σε οποια εταιρια και να πας, στα ιδια χαλια θα παραμεινεις. Καλεσε εναν ηλεκτρολογο/δικτυα να ελεγξει την γραμμη σου.

Αγαπητέ έχω φέρει ηλεκτρολόγο και έχω τραβήξει καλώδιο από την Πηγή κατευθείαν στο router και επειδή είναι ακριβώς έξω από το παράθυρο που είναι το router δεν φταίει αυτό και φαντάσου ότι η καμπίνα της vodafone είναι στα 70 μέτρα από το σπίτι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
26 minutes ago, Zergoulini said:

και φαντάσου ότι η καμπίνα της vodafone είναι στα 70 μέτρα από το σπίτι μου.

Κατά 99% το πρόβλημα βρίσκεται στο χαλκό από την καμπίνα της Vodafone μέχρι το σπίτι, κοινώς δικαιοδοσία του ΟΤΕ. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Xviper13 είπε

Δες σε αυτό το πρόβλημα δεν φταίει η συνολική κατάσταση της χώρας. Η Vodafone είναι μια ιδιωτική εταιρεία που ευθύνεται καθαρά και μόνο αυτή. Όπως ανάφερε κι ένας άλλος από καφαο της Vodafone ο ένας έχει άλλη εταιρεία και ο άλλος Vodafone αλλά μόνο αυτός με την Vodafone είχε πρόβλημα. Όλα ξεκινούν από τις επενδύσεις που κάνει κάθε εταιρεία. Μην περιμένετε πολλά από Vodafone, wind και nova όταν οι επενδύσεις σε δίκτυα των τριών δεν είναι ούτε τα μισά της cosmote. Κάποιοι παραπονιούνται γιατί η cosmote είναι ακριβότερη, για αυτό τον λόγο είναι ακριβότερη. Γιατί επενδύει πολλά €€€ (και λόγο επιτροπής ανταγωνισμού). Δεν λέω σίγουρα και αυτή έχει θέματα σε κάποια σημεία αλλά καμία μα καμία σχέση με τους άλλους. 

Υπάρχει κάποιο νόημα να επενδύσει πχ η Wind το ίδιο με την Cosmote? Αφού δεν εξυπηρετεί ούτε τους μίσους συνδρομητές, γιατί τότε να δημιουργήσει χωρητικότητα ίδια με της Cosmote? Οι επενδύσεις και στους 4 γίνονται με βάση τις ανάγκες και τα έσοδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω σταθερό και κινητό στη vodafone. Τη Δευτέρα έκανα αίτηση φορητότητας του σταθερού στη wind. Η vodafone στην περιοχή μου έδειχνε μόνο adsl. Αφού τους έλεγα παλιά πως η wind έχει μου έβαλαν. Τώρα πως το έκαναν θα σας γελάσω. πάντως η ταχύτητα ήταν 4 mbps. Down και 4 up. Χθες το απόγευμα ενεργοποιήθηκε το vdsl στη wind. Αποτέλεσμα; 45 down 8 up. Λόγω Α/Κ. Η cosmote έδειχνε vdsl με μέση ταχύτητα 23. Down 4 up. Με τη wind 45. Και επειδή είχα και πρόβλημα στο κινητό χθες το πρωί τα πήρα, πήγα στη wind πήρα ένα f2g και πήγα σπίτι μου για να δω αν έχω σήμα και έκπληκτος είδα 5G. Ταχύτητα 1065 down και up 33. Με τη vodafone έχω 4G+ 46 down 12 up. Στο ένα μου χωριό έξω έχει 4G και 3 γραμμές με ταχύτητα 22 down 11 up. Η vodafone 4G+ με εναλλαγές. μέσα η wind 4G 2 γραμμές b3 με 11 down 7 up. Η κόκκινη εκτός δικτύου. Στο άλλο χωριό ψηλά στο βουνό έξω η voda είναι εκτός κάλυψης και μέσα σπίτι επίσης. Το f2g έξω H+ και 2 γραμμές με ταχύτητα 7 mbps και αναβάθμιση σύντομα από ότι μου είπε η εταιρεία. Μέσα E και 1 γραμμή με την οποία μιλάω ΚΑΝΟΝΙΚΑ. Μετά από αυτά σήμερα το πρωί έκανα αίτηση φορητότητας. Και μου έκαναν καλή προσφορά. 45 τον μήνα. Σταθερό: Απεριόριστα λεπτά προς σταθερά και κινητά από το σταθερό και απεριόριστο internet έως 50 mbps. Από το κινητό 1500 προς όλους 1500 sms και 3GB. Δώρο ένα f2g με 1 GB το μήνα. Σε βλάβες θα μου δίνουν απεριόριστα GB για ένα μήνα ενώ θα είναι δωρεάν η επικοινωνία μου μαζί τους μέσω τη εφαρμογής καθώς και δωρεάν επίσκεψη τεχνικού λόγω του wind one. Φύγετε όλοι από τη vodafone. Μέχρι και η wind πια έχει καλύτερη κάλυψη 4G. Στη vodafone είχα: Σταθερό:

Απεριόριστα προς σταθερά 300 λ. Προς κινητά. Κινητό: 1000 λ. 1000 sms 3gb. Τιμή : 55 ευρω. Αλλά το χειρότερο από όλα στην κόκκινη ήταν το μαργαριτάρι router αυτό το μαύρο ξέρασμα. Το sercomm h300s. Ευτυχώς η τηλ. δεν ήταν voip και είχα κουμπώσει ,vdsl tp link router. Με αυτό έπιαναν 4. Με το sercomm έβγαζε 0,01.Η wind μου έδωσε το ZTE H288A που έχω κουμπώνει γιατί έχει καλύτερη κάλυψη μέχρι και από το tp link. Γραμμή pots. Εσείς τι γνώμη έχετε σχετικά με τη μετάβαση μου;

 

Περιμένω γνώμες.

 

 

 

Επεξ/σία από Stak5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Xviper13 είπε

Το ξέρω για αυτό τον λόγο αναφέρω περί επενδύσεων κλπ κλπ. 

Στο δίκτυο κινητής (4g, 4g+, 5G); Τι πήρε ακριβώς; Εκεί οι επενδύσεις έγιναν σαν ιδιωτική εταιρεία και η διαφορά με τον δεύτερο δίνει μέση ταχύτητα την διπλάσια. Και σε κάποιες περιπτώσεις πολύ περισσότερο. Σε συνολική κάλυψη δικτύου; Το χάος. 

1η 2η σελιδα υπάρχει σχολιο απο συμφορουμιτη που με τη Vodafone ειχε συνεχώς αποσυνδέσεις σε VDSL και αφου ηρθε τεχνικος της Vodafone και τεχνικος του ΟΤΕ τελικα τον επέστρεψαν σε adsl. Εκανε φορητοτητα σε cosmote Vdsl και ως διαμαγειας δεν ειχε πλεον προβληματα η γραμμη.

Και πες μου εσυ τώρα, τι μαγικο εκανε ο ΟΤΕ και ξαφνικά δεν εχει πρόβλημα? Μήπως του αλλαξαν το port στο καφαο και οσο ηταν στη vodafone απλα δε το εκαναν γιατι δε τους νοιάζει? Γιαυτο ειναι καλύτερος ο ΟΤΕ ακομα, γιατι εξυπηρετούν τους δικους τους πελάτες, οπως και εμενα για νεα γραμμή εκαναν 5 μερες αντι των 15 που λενε οτι θελουν, για να ειναι "το ιδιο" με τους αλλους παροχους. 

Επεξ/σία από Lied
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Lied είπε

1η 2η σελιδα υπάρχει σχολιο απο συμφορουμιτη που με τη Vodafone ειχε συνεχώς αποσυνδέσεις σε VDSL και αφου ηρθε τεχνικος της Vodafone και τεχνικος του ΟΤΕ τελικα τον επέστρεψαν σε adsl. Εκανε φορητοτητα σε cosmote Vdsl και ως διαμαγειας δεν ειχε πλεον προβληματα η γραμμη.

Και πες μου εσυ τώρα, τι μαγικο εκανε ο ΟΤΕ και ξαφνικά δεν εχει πρόβλημα? Μήπως του αλλαξαν το port στο καφαο και οσο ηταν στη vodafone απλα δε το εκαναν γιατι δε τους νοιάζει? Γιαυτο ειναι καλύτερος ο ΟΤΕ ακομα, γιατι εξυπηρετούν τους δικους τους πελάτες, οπως και εμενα για νεα γραμμή εκαναν 5 μερες αντι των 15 που λενε οτι θελουν, για να ειναι "το ιδιο" με τους αλλους παροχους. 

Συμφωνώ απολύτως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/7/2021 στις 11:44 ΠΜ, Πανος999 είπε

Μπραβο,ετσι οπως το παμε θα μείνουμε με την Cosmote μονο κ θα μας ζηταει 40 ευρω το μηνα για 24αρα..

Απ το κακο στο χειρότερο παμε σαν χωρα κ σ αυτον τον τομεα..

Βορειοαφρικανική Comcast. Αν και δεν πιστεύω πως θα γίνει, τα έχουν βρει ωραιότατα σαν καρτελ οι 3 εταιρείες. Δεν πιστεύω ότι θα βαρέσει κανόνι η Vodafone.

Πραγματικά πρέπει να έρθει ένας Elon Musk με φθηνά πακέτα και να ισοπεδώσει με μπουλντόζα όλους τους Ελληνικούς παρόχους. Χλωμό το βλέπω όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, odys03 είπε

Καθόλου άσκοπη εγώ θέλω να μάθω τι συμβαίνει, έχουν βάλει περρισότερους συνδρομητές από ότι αντέχουν τα συστήματα τους;  ελλατώματα στο software; 

 

 

Δεν πρόκειται να σου πει αν έχει περισσότερους συνδρομητές απ'ότι αντέχει, οπότε ναι είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άσκοπο το να αναφέρουν τί πρόβλημα υπήρχε. Θα σου πουν ότι φταίνε τα ποντίκια που φάγανε την καλωδίωση και θα κάνουμε απολύμανση. Θα σε βοηθήσει σε κάτι αυτό? Ή θα φύγεις επειδή έπεσε το σήμα 1-2 φορές? Ας είμαστε λίγο ρεαλιστές.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, polaki είπε

Δεν πρόκειται να σου πει αν έχει περισσότερους συνδρομητές απ'ότι αντέχει, οπότε ναι είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άσκοπο το να αναφέρουν τί πρόβλημα υπήρχε. Θα σου πουν ότι φταίνε τα ποντίκια που φάγανε την καλωδίωση και θα κάνουμε απολύμανση. Θα σε βοηθήσει σε κάτι αυτό? Ή θα φύγεις επειδή έπεσε το σήμα 1-2 φορές? Ας είμαστε λίγο ρεαλιστές.....

Όχι και μια δυο φορές. Κάθε βράδυ η σταθερή ταχύτητες κάτω του 1. Κινητή κάθε βράδυ επίσης. 2 χρόνια τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...