Προς το περιεχόμενο

Τα νέα P50 και P50 Pro της Huawei έρχονται με Harmony OS και… 4G


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, tamis είπε

1) ξανα διάβασε τι σου έγραψα... πρώτος κατηγόρησες, πρώτος πρέπει να αποδείξεις τα λεγόμενα σου. αθώος μεχρι αποδείξεως του αντιθέτου σου λέει κάτι? δε μπορείς να βγαίνεις δημόσια να κατηγορείς οποιοδήποτε άτομο, εταιρία, κτλ χωρίς αποδείξεις!!! αυτό όμως έκανες, οπότε γιατί να πρέπει εγώ να σου αποδείξω με λινκ κάτι για το οποίο εσυ δεν έκανες τίποτα απολύτως για να στηρίξεις τα λεγόμενά σου εξ αρχής? πάλι λινκ με αποδείξεις ότι έκανε κατασκοπία δεν έδωσες όμως...
2) κατηγορείς χωρίς αποδείξεις και μετά κατηγορείς εμένα ότι απλά σου πάω κόντρα γιατί έτσι... γιατί είπα να απαντησω σε κάποιον με κενό σε γνώση τι βλακείες λέει. ναι σιγουρα...  ξέρεις δεν πείθεις με γενικολογίες 
3) Τι σχέση είχε η θέση ακριβώς στο διάλογο μας? 1η ήταν
4) Κοίτα καταρχάς δε με ξέρεις για να λες παπαριές... εδώ είναι το σημείο που γινεσαι ρόμπα γιατί ουδέποτε δεν είπα ότι στηρίζω κάποιο καθεστώς, αυτά είναι ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ. κατά δεύτερον και πάλι έχεις αποδείξεις ότι παρακουλουθεί? η ΕΥΠ τι κάνει δλδ? η NSA τι κάνει αφού στηρίζεις τόσο πολύ τους αμερικάνους? κουλουράκια πλάθουν? το όνομα snowden μάλλον θα το ξέχασες ανάμεσα στις κατηγορίες σου για τους φιλο κινέζους συμφορουμίτες... εγώ όταν λέω κάτι έχω και μερικά λινκ διαθέσιμα... ενημερώσου
https://www.reuters.com/article/us-usa-nsa-spying-idUSKBN25T3CK
5) σώπα ρε φίλε ξέρεις και για την αγάπη μου που έχω στα κινητά της χούα? πσσσσ 12 προ μαξ έχω...  ουδέποτε δεν είχα χούα όχι γιατί δεν είναι καλές συσκευές, αλλά είμαι στα iphone βαθιά χωμένος στο eco system και δε θέλω να βγω από τον κήπο της. αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δε θα λέω τι παίζει στην πραγματικότητα και τι είναι το σωστό. το ότι αγοράζω ένα προιόν δε σημαίνει ότι ειναι το καλύτερο απλά αρμόζει καλύτερα στις καθημερινές μου ανάγκες.
6) ήταν και ειναι τεχνολογικά αλλά και οικονομικά στο 1/3 της τιμής. εκτός και αν θες υποδεέστερο προϊόν με πιο ψηλή τιμή εσυ.
 

Δεν χρειάζεται να αποδεικνύεις ότι ενώ διαβάζεις, δεν κατανοείς αυτά που γράφουν οι αρθρογράφοι…

πχ είναι αυτονόητο ότι η τεχνολογία των δικτύων κινητής τηλεφωνίας περιέχει την δυνατότητα παρακολούθησης… διαφορετικό πράγμα  όμως είναι ότι αυτή την δυνατότητα την χρησιμοποιώ κάτω από ένα πλαίσιο δημοκρατικών κανόνων και άλλο κάτω από ένα πλαίσιο απολυταρχικού καθεστώτος… ειλικρινά τώρα, βάζεις στην ίδια ζυγαριά την παρακολούθηση κάποιων ατόμων με όλων των πολιτών μιας χώρας??? Που θα ήθελες να υπάρχουν τα δεδομένα σου, σε server στην Αμερική και στην Ευρώπη ή στην Κίνα ή στην Ρωσία???

προσωπικά δεν εμπιστεύομαι κανένα, στο πρώτο όμως μπορώ να αντιδράσω, να κινηθώ νομικά ή να μιλήσω ελεύθερα τουλάχιστον, στο δεύτερο όχι…

όταν θα ιεραρχήσεις λοιπών τις αξίες, ίσως, να μπορέσεις να καταλάβεις ότι οι επιθετικοί χαρακτηρισμοί προς το πρόσωπο μου σε κάνουν μεν συμπαθητικό σε μωρούς, αλλά στο τέλος αποδομείς μόνους το οποιοδήποτε ψήγμα πραγματικότητας έχεις…

2 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Δεν χρειάζεσαι google services για να κάνεις login με το google account σου σε κάποιο site.

Από τα “δέκα” πράγματα που έγραψα έμεινες στο πιο άχρηστο… για πες, πόση ώρα θα πάρει σε έναν άνθρωπο να μεταφέρει τις επαφές του, πόση ώρα θα του πάρει να εγκαταστήσει μια μια τις εφαρμογές που χρησιμοποιεί, πόση ώρα θα κάνει να θυμηθεί ή να βρει τα password που είχε, πόση ώρα θα κάνει να ξαναφτιάξει τις φωτογραφίες του, πόση ώρα θα του πάρει να στήσει το τηλέφωνο του όπως ήταν πριν?

προσωπικά εμένα μου πήρε 10 λεπτά για να αλλάξω κινητό και από Samsung να πάω σε Xiaomi…

ΥΓ: οι κωδικοί του insomnia ήταν και αυτοί εκεί… 😉

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είμαι Huawei ultra fan, ανοίξτε όμως να δείτε τι είπαν στην παρουσίαση τους και μην σχολιάζεται σε ένα μισό για εμένα άρθρο. Το κινητό της Huawei στήθηκε για να είναι άψογο στο οικοσύστημα της εταιρίας harmonyos το οποίο βάση της γκάμας προϊόντων που βγάζει πλέον η εταιρία είναι απίστευτο στη διασύνδεση. Σαν κινητό βλέπουμε διαφορα έξτρα tweaks τα οποία άλλοι μεγάλοι κατασκευαστές δεν στα δίνουν. Στο δια ταύτα κατ εμέ δεν είναι ένα κινητό που αξίζει η αγορά του εάν δεν είσαι έτοιμος να πάρεις και άλλες harmonyos συσκευές. Αλλά με ενθουσιάζει το γεγονός ότι θα δώσουν έξτρα support σε συσκευές άνω των 2 ετών που πλέον δεν παίρνουν ούτε πακέτα ασφαλείας Android (μέχρι και το p9-mate 9)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PapAnthony είπε

Σαν κινητό βλέπουμε διαφορα έξτρα tweaks τα οποία άλλοι μεγάλοι κατασκευαστές δεν στα δίνουν. 

Όπως ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Δεν χρειάζεται να αποδεικνύεις ότι ενώ διαβάζεις, δεν κατανοείς αυτά που γράφουν οι αρθρογράφοι…

πχ είναι αυτονόητο ότι η τεχνολογία των δικτύων κινητής τηλεφωνίας περιέχει την δυνατότητα παρακολούθησης… διαφορετικό πράγμα  όμως είναι ότι αυτή την δυνατότητα την χρησιμοποιώ κάτω από ένα πλαίσιο δημοκρατικών κανόνων και άλλο κάτω από ένα πλαίσιο απολυταρχικού καθεστώτος… ειλικρινά τώρα, βάζεις στην ίδια ζυγαριά την παρακολούθηση κάποιων ατόμων με όλων των πολιτών μιας χώρας??? Που θα ήθελες να υπάρχουν τα δεδομένα σου, σε server στην Αμερική και στην Ευρώπη ή στην Κίνα ή στην Ρωσία???

προσωπικά δεν εμπιστεύομαι κανένα, στο πρώτο όμως μπορώ να αντιδράσω, να κινηθώ νομικά ή να μιλήσω ελεύθερα τουλάχιστον, στο δεύτερο όχι…

όταν θα ιεραρχήσεις λοιπών τις αξίες, ίσως, να μπορέσεις να καταλάβεις ότι οι επιθετικοί χαρακτηρισμοί προς το πρόσωπο μου σε κάνουν μεν συμπαθητικό σε μωρούς, αλλά στο τέλος αποδομείς μόνους το οποιοδήποτε ψήγμα πραγματικότητας έχεις…

Από τα “δέκα” πράγματα που έγραψα έμεινες στο πιο άχρηστο… για πες, πόση ώρα θα πάρει σε έναν άνθρωπο να μεταφέρει τις επαφές του, πόση ώρα θα του πάρει να εγκαταστήσει μια μια τις εφαρμογές που χρησιμοποιεί, πόση ώρα θα κάνει να θυμηθεί ή να βρει τα password που είχε, πόση ώρα θα κάνει να ξαναφτιάξει τις φωτογραφίες του, πόση ώρα θα του πάρει να στήσει το τηλέφωνο του όπως ήταν πριν?

προσωπικά εμένα μου πήρε 10 λεπτά για να αλλάξω κινητό και από Samsung να πάω σε Xiaomi…

ΥΓ: οι κωδικοί του insomnia ήταν και αυτοί εκεί… 😉

και συνεχίζεις και γίνεσαι ρόμπα δημόσια ΜΗ απατώντας αυτά που σε ρωτάω.
ΛΙΝΚ για να αποδείξεις την "κακιά" χούαγει έχεις? την ίδια καραμέλα έχεις σε όλες τις απαντήσεις μπλα μπλα μπλα πχ
"πχ είναι αυτονόητο ότι η τεχνολογία των δικτύων κινητής τηλεφωνίας περιέχει την δυνατότητα παρακολούθησης"
τι είναι αυτονόητο? αυτονόητο είναι να δώσεις λινκ που να αποδεικνύουν αυτά που λες!!! proof or it didn't happen που λένε και τα είδωλα σου εκ της Δύσης! 
μετά συνεχίζεις με τις γενικολογίες και κατηγορίς ότι είναι απολυταρχικό καθεστώς. αλήθεια έχεις πάει ποτέ αμερική? έχεις ζήσει για τουλάχιστον 1 χρόνο? έχεις κάνει εμπορικές σχέσεις με ανθρώπους εντός της Κίνας? έχεις μιλήσει ποτέ με κάποιο πολίτη της κίνας να σου πει την γνώμη του? και επειδή τυγχάνει να έχω ΠΟΛΛΕΣ εμπορικές σχέσεις και με Κίνα και με ΗΠΑ και έχω ζήσει και στις δύο χώρες μπορώ να σου πω ότι μόνο απολυταρχικό δεν ειναι το κράτος. Ισα ίσα που στην Ελλάδα που ζεις τα πράγματα πηγαίνουν κάθε μέρα και πιο κοντά στην χούντα που είχαμε πριν μερικές δεκαετίες. 
Για πάνε στην Αμερική και παίξε το μάγκας και μίλησε στην Δημοκρατική αυτη χωρα ότι ο Πρόεδρος ειναι φασίστας και ότι πρέπει να τον βγάλουμε από την θέση του να δεις για πότε θα σε έχουν μπουζουριάσει... δε ξέρεις καν για τι πράγμα μιλάς δε ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλά είσαι τρομερά ανενημέρωτος για τα τεκταινόμενα που συμβαίνουν.
τεσπα να είσαι καλά και συνεχίζω να σου δίνω μια συμβουλή, άνοιξε τα μάτια σου, ενημερώσου, ταξίδεψε δούλεψε...
καλή συνέχεια στην πορεία σου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω ξερω οτι στις καμερες ειναι παλι ο μπαμπας μας και τι λενε μερικοι εδω μεσα δν ξερω.  Ριξτε μια ματια στο dxomark .Και μην αρχισουν μερικοι " εξυπνοι" να λενε " τοτε φιλε πηγαινε αγορασε DSLR και κατι τετοια "  Σας αρεσει δεν σας αρεσει σε μερικους  αλλο κομματι οι επαγγελματικες καμερες και αλλο οι καμερες των κινητων . Και στο κομματι  αυτο σε ενα smartphone πλεον παιζει  τεραστιο ρολο .  Η μιση ελλλαδα παει και αγοραζει xiaomi χωρις καν να ξερει γτ τι και πως. απλα βλεπει πισω να χει τρεις καμερες λεει ωραια. Βλεπει και οτι κανει 120 ευρω λεει το πηρα. Κλασικο Ελλαδισταν. Οπως και το 8εμα των CPUS. Αμα ρωτησεις τους μισους  ποια η διαφορα  AMD με INTeL 9α σ πει δεν ξερω απλα περνω AMD γτ ειναι πιο φθηνος.  Δεν κραζω AMD. Γαμαει η AMD πλεον. Και ειμαι κατοχος ιντελ χρονια. ΑΠλα σας λεω το σκεπτικο περικων . Κα8ονται και κραζουν μερικοι την huawei. Οκ δεν εχει google. Χοντρη μαλακια  και γω ξενερωσα. Περνατα μονος σου και κοψ την κλαψα. 2η μαλακια οτι εχουν βαλει την ιδια μπαταρια στο p40 pro με του p30 pro κατι που δεν το κανεις διοτι το p40 pro εχει 90 herz ο8ονη + 5g  .Βαλε μια 4500 mah ρε φιλε ...Αλλο αρνητικο δν υπαρχει. Να πας να παρεις τι ? Samsung? Που μας δουλευουν τιγκα στις  διαφημισεις και το πιανεις και ειναι μια μαπα και μιση? Iphone? (Κλαιω) Iπετατο .Τραβα παρε καλυτερα ενα αμαξι μεταχειρισμενο.Ενα puntaki. Ειμαι ειρωνικος και το παιζω εξυπνος αλλα η διαφορα ειναι  μπορω να μιλησω με επιχειρηματα και οχι ετσι απλα. Και ειμαι ειρωνικος προς αυτων των ατομων που απλα μπαινει εδω για να πεταξει την κλασικη ατακα δημοτικου χωρις να ξερει καν τι λεει .Και πιστεψτε με ειμαι αντικειμενικος και οχι υποκειμενικος διοτι ειμαι κατοχος samsung galaxy s2 s3 s4 s10 s20, Lg g3 g4 g5 g6  και απο την μερα που πηγα σε huawei p20 pro,p30 και πλεον σε p40 pro βλεπω τις διαφορες .  Δεν  μπηκα καν στον κοπο να διαβασω τις 5 σελιδες γιατι ξερω οτι μερικοι γραφουν σωστα και μερικοι αλλοι οτι να ναι. Οποιος γνωριζει απο κινητα /τεχνολογια και προπαντος απο μαρκετινκ και επενδυση 8εωρω πως λογικα 8α πει οτι καλα τα λεω.  Απλα κουραζουν μερικοι που το παιζουν γνωστες . Και γω ακομα  μα8αινω 

 

Επεξ/σία από Fanta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Fanta είπε

Εγω ξερω οτι στις καμερες ειναι παλι ο μπαμπας μας και τι λενε μερικοι εδω μεσα δν ξερω.  Ριξτε μια ματια στο dxomark .Και μην αρχισουν μερικοι " εξυπνοι" να λενε " τοτε φιλε πηγαινε αγορασε DSLR και κατι τετοια "  Σας αρεσει δεν σας αρεσει σε μερικους  αλλο κομματι οι επαγγελματικες καμερες και αλλο οι καμερες των κινητων . Και στο κομματι  αυτο σε ενα smartphone πλεον παιζει  τεραστιο ρολο .  Η μιση ελλλαδα παει και αγοραζει xiaomi χωρις καν να ξερει γτ τι και πως. απλα βλεπει πισω να χει τρεις καμερες λεει ωραια. Βλεπει και οτι κανει 120 ευρω λεει το πηρα. Κλασικο Ελλαδισταν. Οπως και το 8εμα των CPUS. Αμα ρωτησεις τους μισους  ποια η διαφορα  AMD με INTeL 9α σ πει δεν ξερω απλα περνω AMD γτ ειναι πιο φθηνος.  Δεν κραζω AMD. Γαμαει η AMD πλεον. Και ειμαι κατοχος ιντελ χρονια. ΑΠλα σας λεω το σκεπτικο περικων . Κα8ονται και κραζουν μερικοι την huawei. Οκ δεν εχει google. Χοντρη μαλακια  και γω ξενερωσα. Περνατα μονος σου και κοψ την κλαψα. 2η μαλακια οτι εχουν βαλει την ιδια μπαταρια στο p40 pro με του p30 pro κατι που δεν το κανεις διοτι το p40 pro εχει 90 herz ο8ονη + 5g  .Βαλε μια 4500 mah ρε φιλε ...Αλλο αρνητικο δν υπαρχει. Να πας να παρεις τι ? Samsung? Που μας δουλευουν τιγκα στις  διαφημισεις και το πιανεις και ειναι μια μαπα και μιση? Iphone? (Κλαιω) Iπετατο .Τραβα παρε καλυτερα ενα αμαξι μεταχειρισμενο.Ενα puntaki. Ειμαι ειρωνικος και το παιζω εξυπνος αλλα η διαφορα ειναι  μπορω να μιλησω με επιχειρηματα και οχι ετσι απλα. Και ειμαι ειρωνικος προς αυτων των ατομων που απλα μπαινει εδω για να πεταξει την κλασικη ατακα δημοτικου χωρις να ξερει καν τι λεει .Και πιστεψτε με ειμαι αντικειμενικος και οχι υποκειμενικος διοτι ειμαι κατοχος samsung galaxy s2 s3 s4 s10 s20, Lg g3 g4 g5 g6  και απο την μερα που πηγα σε huawei p20 pro,p30 και πλεον σε p40 pro βλεπω τις διαφορες .  Δεν  μπηκα καν στον κοπο να διαβασω τις 5 σελιδες γιατι ξερω οτι μερικοι γραφουν σωστα και μερικοι αλλοι οτι να ναι. Οποιος γνωριζει απο κινητα /τεχνολογια και προπαντος απο μαρκετινκ και επενδυση 8εωρω πως λογικα 8α πει οτι καλα τα λεω.  Απλα κουραζουν μερικοι που το παιζουν γνωστες . Και γω ακομα  μα8αινω 

 

Φίλε μου τζάμπα το σεντόνι που καθησες και έγραψες. Κανείς δεν εκραξε την Huawei επειδή δεν έχει καλή κάμερα ή δεν έχει καλή μπαταρία! Όλη η συζήτηση γίνεται πρώτον για την απουσία Google services που είναι deal breaker για το 99% των αγοραστών εκτός Κίνας (και ναι, μόνο το 1% των χρηστών θα καθησει να ασχοληθεί με πατέντες για να τα περάσει), και δεύτερον για την απουσία 5g που επίσης εν έτει 2021 είναι αποτρεπτικος παράγοντας για την συντριπτική πλειοψηφία! Επίσης μιας και μίλησες για τιμές, η Huawei δεν βοηθάει καθόλου με την τιμολόγηση της μιας και ζητάει κι αυτή 1000 και 1200€ για τα μοντέλα της. Και σε ρωτάω, αν κάποιος θέλει να δώσει 1200€ για κινητό θα σκεφτεί το αν αυτό που θα πάρει βγάζει ελάχιστα καλύτερες φωτογραφίες τη νύχτα και κρατάει η μπαταρία 1 ώρα περισσότερο ή  αν θα έχει Google services και 5g?

Κάποιοι ελάχιστοι ρομαντικοι μπορεί να λέτε ότι θέλετε, αλλά δυστυχώς η πραγματικότητα είναι άλλη και φάνηκε η δυναμική της Huawei χωρίς τη Google με το p40 🙁

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, koutsis είπε

Φίλε μου τζάμπα το σεντόνι που καθησες και έγραψες. Κανείς δεν εκραξε την Huawei επειδή δεν έχει καλή κάμερα ή δεν έχει καλή μπαταρία! Όλη η συζήτηση γίνεται πρώτον για την απουσία Google services που είναι deal breaker για το 99% των αγοραστών εκτός Κίνας (και ναι, μόνο το 1% των χρηστών θα καθησει να ασχοληθεί με πατέντες για να τα περάσει), και δεύτερον για την απουσία 5g που επίσης εν έτει 2021 είναι αποτρεπτικος παράγοντας για την συντριπτική πλειοψηφία! Επίσης μιας και μίλησες για τιμές, η Huawei δεν βοηθάει καθόλου με την τιμολόγηση της μιας και ζητάει κι αυτή 1000 και 1200€ για τα μοντέλα της. Και σε ρωτάω, αν κάποιος θέλει να δώσει 1200€ για κινητό θα σκεφτεί το αν αυτό που θα πάρει βγάζει ελάχιστα καλύτερες φωτογραφίες τη νύχτα και κρατάει η μπαταρία 1 ώρα περισσότερο ή  αν θα έχει Google services και 5g?

Ειδα καπου στις αρχικες σελιδες των σχολιων μερικα σχολια περι εμφανισης των καμερων .   απλα εγραψα μια αντικειμενικη αποψη  πανω κατω για την huawei  και το τι γινεται γτ γενικα λενε μλκιες που ειναι ατοπες. Λες και το ποστ μου ατοπο  αλλα γενικα ενιωσα να περνω πασα για να γραψω οτι εγραψα .Το ποστ μου δν παει συγκεριμενα με τις πιο πανω διαφωνιες οσον αφορα το 5g και τα google services. Και γω ξενερωσα με το 5g .Τωρα με τα google services ποτε δεν ξερεις τι μπορει να παιχτει. Εδω μεσα σε 2 χρονια ζουμε αυτο με τον κορονοιο. Το μονο που λειπει ειναι να ρ8ει ο μορφεας απ το ματριξ να μας δωσει να επιλεξουμε το μπλε ή το κοκκινο χαπι. 8ελω να πω οτι βλεπεις ποσο γρηγορα γινονται οι ανατροπες και οι εξελιξεις. Κατσε να κυκλοφορησει με το καλο και βλεπουμε. Και με το 5g Ολοκληρος ντορος ειχε και γινεται ακομα .Το μελλον και και και. Και σιγα την μαλακια :P  4g+ και 5g εγω προσωπικα με cosmote και με cu δεν εχω δει κατι σουπερ γουαου διαφορες. Εγω ετσι? μπορει να υπαρχουν ή να υπαρξουν.Για ελλαδα μιλαμε. Και Οταν ειχε πρωτοπεσει το ban στην huawei χαμος γινοταν, ειδικα οταν βγηκε το p40 pro χωρις google. πανικος. Ε και μετα ξεχαστηκε βγηκαν οι πατεντες και ναι οπως λες πολυ σωστα δεν 8α κατσουν να το κανουν ολοι.Ειτε επειδη βαριουνται ειτε επειδη φοβουνται.Προβλημα τους. :D

Επεξ/σία από Fanta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Fanta είπε

Ειδα καπου στις αρχικες σελιδες των σχολιων μερικα σχολια περι εμφανισης των καμερων .   απλα εγραψα μια αντικειμενικη αποψη  πανω κατω για την huawei  και το τι γινεται γτ γενικα λενε μλκιες που ειναι ατοπες. Λες και το ποστ μου ατοπο  αλλα γενικα ενιωσα να περνω πασα για να γραψω οτι εγραψα .Το ποστ μου δν παει συγκεριμενα με τις πιο πανω διαφωνιες οσον αφορα το 5g και τα google services. Και γω ξενερωσα με το 5g .Τωρα με τα google services ποτε δεν ξερεις τι μπορει να παιχτει. Εδω μεσα σε 2 χρονια ζουμε αυτο με τον κορονοιο. Το μονο που λειπει ειναι να ρ8ει ο μορφεας απ το ματριξ να μας δωσει να επιλεξουμε το μπλε ή το κοκκινο χαπι. 8ελω να πω οτι βλεπεις ποσο γρηγορα γινονται οι ανατροπες και οι εξελιξεις. Κατσε να κυκλοφορησει με το καλο και βλεπουμε. Και με το 5g Ολοκληρος ντορος ειχε και γινεται ακομα .Το μελλον και και και. Και σιγα την μαλακια :P  4g+ και 5g εγω προσωπικα με cosmote και με cu δεν εχω δει κατι σουπερ γουαου διαφορες. Εγω ετσι? μπορει να υπαρχουν ή να υπαρξουν.Για ελλαδα μιλαμε. Και Οταν ειχε πρωτοπεσει το ban στην huawei χαμος γινοταν, ειδικα οταν βγηκε το p40 pro χωρις google. πανικος. Ε και μετα ξεχαστηκε βγηκαν οι πατεντες και ναι οπως λες πολυ σωστα δεν 8α κατσουν να το κανουν ολοι.Ειτε επειδη βαριουνται ειτε επειδη φοβουνται.Προβλημα τους. :D

Φιλε μου το θέμα σου είναι ότι κρίνεις μόνο από τον εαυτό σου. Τώρα μιλάμε για την παγκόσμια πορεία της Huawei. Το 5g είναι σημαντικό (ειδικά στο εξωτερικό) και όταν κάποιος καλείται να δώσει 1300€ για το p50pro θα το σκεφτεί πολύ σοβαρά. Επίσης λες ότι ξεχαστηκε το θέμα με τα Google services ενώ ακριβώς το αντίθετο έγινε. Η Huawei από το 20% που είχε στην αγορά τώρα έχει το 2% εκτός Κίνας! Επειδή εσύ μπορεί να κάτσεις να παιδευτείς να βάλεις g services με μια συσκευή των 1200€ για να κάνεις τη δουλεία σου (που ούτε εσύ πιστεύω τελικά θα αγορασεις το p50 σε αυτή την τιμή) δεν σημαίνει ότι το υπόλοιπο 99% θα κάνει το ίδιο.

Είπαμε, αν η Huawei θέλει να έχει έστω και μικρή πιθανότητα να πάει καλά εκτός Κίνας, πρέπει να δώσει κίνητρα στο μέσο αγοραστή να την προτιμήσει. Πρέπει να ρίξει δραστικά τις τιμές ώστε ένα μικρό ποσοστό να σκεφτεί ότι αξίζει να δοκιμάσει. Αλλιώς πραγματικά δεν βλέπω κανένα λόγο κάποιος που θα δώσει 1200€ να προτιμήσει τη Huawei!

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Fanta said:

Εγω ξερω οτι στις καμερες ειναι παλι ο μπαμπας μας και τι λενε μερικοι εδω μεσα δν ξερω.  Ριξτε μια ματια στο dxomark .Και μην αρχισουν μερικοι " εξυπνοι" να λενε " τοτε φιλε πηγαινε αγορασε DSLR και κατι τετοια "  Σας αρεσει δεν σας αρεσει σε μερικους  αλλο κομματι οι επαγγελματικες καμερες και αλλο οι καμερες των κινητων . Και στο κομματι  αυτο σε ενα smartphone πλεον παιζει  τεραστιο ρολο .  Η μιση ελλλαδα παει και αγοραζει xiaomi χωρις καν να ξερει γτ τι και πως. απλα βλεπει πισω να χει τρεις καμερες λεει ωραια. Βλεπει και οτι κανει 120 ευρω λεει το πηρα. Κλασικο Ελλαδισταν. Οπως και το 8εμα των CPUS. Αμα ρωτησεις τους μισους  ποια η διαφορα  AMD με INTeL 9α σ πει δεν ξερω απλα περνω AMD γτ ειναι πιο φθηνος. ..

 

Ώπα κάτσε λίγο. Επειδή είναι μερικοί "fans" της κάθε εταιρίας που πουλάει κινητά 500-700-1000 ευρώ, γιατί λες τους άλλους "χωρίς να ξέρουν γτ κ πως".

Μπορώ να έχω ένα κινητό για facebook, insta, yt, mail, web με 120ε? ναι... με καλή κάμερα? μάλλον όχι... στα 200 όμως μπορώ να έχω. Όλα αυτά μπορεί να τα κάνει smoothly ένα κινητό των 120ε (πλην της καλής φωτογραφίας).

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έπαιρνα p50 pro με κλειστά τα μάτια, λόγω 5G δεν θα το πάρω δυστυχώς @Fanta έχω περάσει από 5 σειρές S samsung και άλλες τόσες iphone, είναι περίπου όπως τα λες, ευτυχώς οι κολλημένοι samsung πήραν s21 ultra plus που αξίζει, όλα τα προηγούμενα ήταν σκουπίδια, στους iphone αρκεί να φαίνονται οι 3 κάμερες και να κάνουν λεζάντα, δεν θα μάθουν ποτέ ότι οι συσκευές το 2021 μπορούν να έχουν και αυτονομία άμα βάλεις καμία μπαταρία 4200+ mah.
Τα fanboys  κτλπ μάλλον 10χρονα και κάτω, σημαίνει ότι σανό μου δώσουν το μασάω, καραγκιοζιλίκια.
Έχω macbook και ipad για τα πιτσιρίκια και τους άσχετους που θα πεταχτούν.
 

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, konandrio είπε

Θα έπαιρνα p50 pro με κλειστά τα μάτια, λόγω 5G δεν θα το πάρω δυστυχώς @Fanta έχω περάσει από 5 σειρές S samsung και άλλες τόσες iphone, είναι περίπου όπως τα λες, ευτυχώς οι κολλημένοι samsung πήραν s21 ultra plus που αξίζει, όλα τα προηγούμενα ήταν σκουπίδια, στους iphone αρκεί να φαίνονται οι 3 κάμερες και να κάνουν λεζάντα, δεν θα μάθουν ποτέ ότι οι συσκευές το 2021 μπορούν να έχουν και αυτονομία άμα βάλεις καμία μπαταρία 4200+ mah.
Τα fanboys  κτλπ μάλλον 10χρονα και κάτω, σημαίνει ότι σανό μου δώσουν το μασάω, καραγκιοζιλίκια.
Έχω macbook και ipad για τα πιτσιρίκια και τους άσχετους που θα πεταχτούν.
 

Φίλε μου εντελώς άστοχο το σχολιο σου που μάλλον είχε ως σκοπό να προσβάλλει κάποιους πάρα να πει κάτι σημαντικό. Ο καθένας αγοράζει όποιο κινητό του αρέσει και τον βολεύει και δεν έχει ανάγκη από εσένα με το κομπλεξ σου να τον χαρακτηρίζεις fan boy και κολλημενο και ότι τρώει σανό και άλλα απαράδεκτα!

Κάτι σχετικό με τη συζήτηση για το πως επηρεαζει και θα επηρεασει η απουσία Google services και 5g τις παγκόσμιες πωλήσεις της Huawei, και τι μπορεί να κάνει η Huawei για αυτο, έχεις να σχολιάσεις; 

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, koutsis είπε

Φίλε μου εντελώς άστοχο το σχολιο σου που μάλλον είχε ως σκοπό να προσβάλλει κάποιους πάρα να πει κάτι σημαντικό. Ο καθένας αγοράζει όποιο κινητό του αρέσει και τον βολεύει και δεν έχει ανάγκη από εσένα να τον χαρακτηρίζεις fan boy και κολλημενο και ότι τρώει σανό και άλλα απαράδεκτα!

Κάτι σχετικό με τη συζήτηση για το πως επηρεαζει και θα επηρεασει η απουσία Google services και 5g τις παγκόσμιες πωλήσεις της Huawei, και τι μπορεί να κάνει η Huawei για αυτο, έχεις να σχολιάσεις; 

Ήταν για όλους τους πίσω που κράζουν χωρίς να έχουν κρατήσει συγκεκριμένα κινητά στα χέρια τους, εγώ έχω περάσει  από όλες τις εταιρείες και μιλάω μόνο για flagship, έχω το δικαίωμα να πω την άποψη μου ωμά όπως και οι πίσω.

Είναι σωστά αυτά που γράφεις!!
Μόνο που αλλάζεις market πρέπει να πληρώσεις πάλι τις εφαρμογές, αν και Έλληνες ούτε το 10% δεν πρέπει να αγοράζει εφαρμογές.
Όλες τις εφαρμογές google σχεδόν μπορείς να τις έχεις με τρίτες εφαρμογές ακόμα και youtube με vanced.
Με τράπεζες θα είναι δύσκολα κυρίως με ανέπαφες NFC, ακόμα και εξωτερικού revolut, n26...
Συγχρονισμός επαφές κτλπ ΟΚ είναι αστεία 
Έχει να κάνει πόσο θα συνεργάζεται με άλλες συσκευές , πχ cast θα υπάρχει σε smart tv;
Ολα αυτά τα ζυγίζεις και βλέπεις αν θα προχωρήσεις ή όχι,
Το 5G όμως είναι απαράδεκτο να μην υπάρχει σε flagship του 1000ρικου, νιώθω σαν να πρέπει να πάρω 12 pro max που μέσα στη μέρα θα ψάχνω φορτιστή. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fanta είπε

Ειδα καπου στις αρχικες σελιδες των σχολιων μερικα σχολια περι εμφανισης των καμερων .   απλα εγραψα μια αντικειμενικη αποψη  πανω κατω για την huawei  και το τι γινεται γτ γενικα λενε μλκιες που ειναι ατοπες. Λες και το ποστ μου ατοπο  αλλα γενικα ενιωσα να περνω πασα για να γραψω οτι εγραψα .Το ποστ μου δν παει συγκεριμενα με τις πιο πανω διαφωνιες οσον αφορα το 5g και τα google services. Και γω ξενερωσα με το 5g .Τωρα με τα google services ποτε δεν ξερεις τι μπορει να παιχτει. Εδω μεσα σε 2 χρονια ζουμε αυτο με τον κορονοιο. Το μονο που λειπει ειναι να ρ8ει ο μορφεας απ το ματριξ να μας δωσει να επιλεξουμε το μπλε ή το κοκκινο χαπι. 8ελω να πω οτι βλεπεις ποσο γρηγορα γινονται οι ανατροπες και οι εξελιξεις. Κατσε να κυκλοφορησει με το καλο και βλεπουμε. Και με το 5g Ολοκληρος ντορος ειχε και γινεται ακομα .Το μελλον και και και. Και σιγα την μαλακια :P  4g+ και 5g εγω προσωπικα με cosmote και με cu δεν εχω δει κατι σουπερ γουαου διαφορες. Εγω ετσι? μπορει να υπαρχουν ή να υπαρξουν.Για ελλαδα μιλαμε. Και Οταν ειχε πρωτοπεσει το ban στην huawei χαμος γινοταν, ειδικα οταν βγηκε το p40 pro χωρις google. πανικος. Ε και μετα ξεχαστηκε βγηκαν οι πατεντες και ναι οπως λες πολυ σωστα δεν 8α κατσουν να το κανουν ολοι.Ειτε επειδη βαριουνται ειτε επειδη φοβουνται.Προβλημα τους. :D

Σιγά την αντικειμενικότητα και σιγά τα επιχειρήματα  

Επεξ/σία από slk200gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, konandrio είπε

Ήταν για όλους τους πίσω που κράζουν χωρίς να έχουν κρατήσει συγκεκριμένα κινητά στα χέρια τους, εγώ έχω περάσει  από όλες τις εταιρείες και μιλάω μόνο για flagship, έχω το δικαίωμα να πω την άποψη μου ωμά όπως και οι πίσω.

Είναι σωστά αυτά που γράφεις!!
Μόνο που αλλάζεις market πρέπει να πληρώσεις πάλι τις εφαρμογές, αν και Έλληνες ούτε το 10% δεν πρέπει να αγοράζει εφαρμογές.
Όλες τις εφαρμογές google σχεδόν μπορείς να τις έχεις με τρίτες εφαρμογές ακόμα και youtube με vanced.
Με τράπεζες θα είναι δύσκολα κυρίως με ανέπαφες NFC, ακόμα και εξωτερικού revolut, n26...
Συγχρονισμός επαφές κτλπ ΟΚ είναι αστεία 
Έχει να κάνει πόσο θα συνεργάζεται με άλλες συσκευές , πχ cast θα υπάρχει σε smart tv;
Ολα αυτά τα ζυγίζεις και βλέπεις αν θα προχωρήσεις ή όχι,
Το 5G όμως είναι απαράδεκτο να μην υπάρχει σε flagship του 1000ρικου, νιώθω σαν να πρέπει να πάρω 12 pro max που μέσα στη μέρα θα ψάχνω φορτιστή. 

 

Φίλε μου αλήθεια τώρα, επειδή ένα 1% θα καθησει να ψάξει εναλλακτικές εφαρμογές (μιλάμε θα πρέπει να βρει εναλλακτικές για YouTube, Gmail, Google drive, Google photos, Google maps κτλ.) η θα ψάξει πως να κάνει πατέντες (vanced κτλ.) νομίζεις ότι η Huawei μπορεί να βασιστεί σε αυτούς για τις παγκόσμιες πωλήσεις της;  μιλάμε για το τι θα κάνει το 99% των αγοραστών και πίστεψε με, κανείς δεν θα καθησει να ασχοληθεί. και γιατί να το κάνει άλλωστε;  να παιδεύεται να κάνει τη δουλειά του ενώ έχει δώσει 1200€ για να του κρατήσει 1 ώρα παραπάνω η μπαταρία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NotAliki177 είπε

 

μπορώ να έχω ένα κινητό για facebook, insta, yt, mail, web με 120ε? ναι... με καλή κάμερα? μάλλον όχι... στα 200 όμως μπορώ να έχω. Όλα αυτά μπορεί να τα κάνει smoothly ένα κινητό των 120ε (πλην της καλής φωτογραφίας).

Σαφως και μπορεις απο την στιγμη που εσυ συγκεκριμενα ξερεις γιατι το περνεις και για τι χρησεις το 8ες.Εγω μιλαω γιαυτους που δεν ξερουν.

26 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Σιγά την αντικειμενικότητα και σιγά τα επιχειρήματα  

 

1 ώρα πριν, koutsis είπε

Φιλε μου το θέμα σου είναι ότι κρίνεις μόνο από τον εαυτό σου. Τώρα μιλάμε για την παγκόσμια πορεία της Huawei. Το 5g είναι σημαντικό (ειδικά στο εξωτερικό) και όταν κάποιος καλείται να δώσει 1300€ για το p50pro θα το σκεφτεί πολύ σοβαρά. Επίσης λες ότι ξεχαστηκε το θέμα με τα Google services ενώ ακριβώς το αντίθετο έγινε. Η Huawei από το 20% που είχε στην αγορά τώρα έχει το 2% εκτός Κίνας! Επειδή εσύ μπορεί να κάτσεις να παιδευτείς να βάλεις g services με μια συσκευή των 1200€ για να κάνεις τη δουλεία σου (που ούτε εσύ πιστεύω τελικά θα αγορασεις το p50 σε αυτή την τιμή) δεν σημαίνει ότι το υπόλοιπο 99% θα κάνει το ίδιο.

Είπαμε, αν η Huawei θέλει να έχει έστω και μικρή πιθανότητα να πάει καλά εκτός Κίνας, πρέπει να δώσει κίνητρα στο μέσο αγοραστή να την προτιμήσει. Πρέπει να ρίξει δραστικά τις τιμές ώστε ένα μικρό ποσοστό να σκεφτεί ότι αξίζει να δοκιμάσει. Αλλιώς πραγματικά δεν βλέπω κανένα λόγο κάποιος που θα δώσει 1200€ να προτιμήσει τη Huawei!

Μα ναι το ειπα οσο αφορα το 5g και τα google services μιλησα κα8αρα υποκειμενικα.  Συμφωνω στο 100% σε οτι λες εγω προσωπικα .Και γω ενας απ τους λογους που αλλαξα κινητο και πηγα σε 5g συσκευη  ηταν για μελλοντικους σκοπους.

Επεξ/σία από Fanta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...