Προς το περιεχόμενο

Τα νέα P50 και P50 Pro της Huawei έρχονται με Harmony OS και… 4G


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, koutsis είπε

Φίλε μου αλήθεια τώρα, επειδή ένα 1% θα καθησει να ψάξει εναλλακτικές εφαρμογές (μιλάμε θα πρέπει να βρει εναλλακτικές για YouTube, Gmail, Google drive, Google photos, Google maps κτλ.) η θα ψάξει πως να κάνει πατέντες (vanced κτλ.) νομίζεις ότι η Huawei μπορεί να βασιστεί σε αυτούς για τις παγκόσμιες πωλήσεις της;  μιλάμε για το τι θα κάνει το 99% των αγοραστών και πίστεψε με, κανείς δεν θα καθησει να ασχοληθεί. και γιατί να το κάνει άλλωστε;  να παιδεύεται να κάνει τη δουλειά του ενώ έχει δώσει 1200€ για να του κρατήσει 1 ώρα παραπάνω η μπαταρία; 

Δεν είναι η 1 ώρα μπαταρία αλλά η γενική εμπειρία, μιλάμε για 1 λειτουργικό που δεν το έχουμε δει εκτός από video.
Gmail έχεις από παντού, οι περισσότεροι μη έμπειροι το σετάρουν στη προεγακτεστημένη εφαρμογή.
Όλες τις υπόλοιπες για τους μη έμπειρους χρήστες στη χειρότερη τις έχεις από  browser όπως στο pc σου 
Χάρτες ο μη έμπειρος Έλληνας δεν έχει google γιατί θέλει data, λέει στον ανιψιό βάλουμε ένα σπασμένο να κάνω την δουλειά μου τσάμπα, άμα θέλει πρόγραμμα έχει πολλά καλά, όπως και το petal map που είναι 95% ίδιο με google maps
Για επαφές θα πάνε στο Γερμανό όπως πάνε και πληρώνουν τόσα χρόνια.
Άμα κάποιος δίνει 1000ρικα να πάρει συσκευή και δεν έχει ιδέα να αντικαταστήσει μια εφαρμογή με μια άλλη κάτι δεν πάει καλά.
Είπα ότι θα θυσιάσεις πράγματα για να πας σε άλλο λειτουργικό, όπως θα θυσιάσεις και από android σε ios.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, konandrio είπε

Δεν είναι η 1 ώρα μπαταρία αλλά η γενική εμπειρία, μιλάμε για 1 λειτουργικό που δεν το έχουμε δει εκτός από video.
Gmail έχεις από παντού, οι περισσότεροι μη έμπειροι το σετάρουν στη προεγακτεστημένη εφαρμογή.
Όλες τις υπόλοιπες για τους μη έμπειρους χρήστες στη χειρότερη τις έχεις από  browser όπως στο pc σου 
Χάρτες ο μη έμπειρος Έλληνας δεν έχει google γιατί θέλει data, λέει στον ανιψιό βάλουμε ένα σπασμένο να κάνω την δουλειά μου τσάμπα, άμα θέλει πρόγραμμα έχει πολλά καλά, όπως και το petal map που είναι 95% ίδιο με google maps
Για επαφές θα πάνε στο Γερμανό όπως πάνε και πληρώνουν τόσα χρόνια.
Άμα κάποιος δίνει 1000ρικα να πάρει συσκευή και δεν έχει ιδέα να αντικαταστήσει μια εφαρμογή με μια άλλη κάτι δεν πάει καλά.
Είπα ότι θα θυσιάσεις πράγματα για να πας σε άλλο λειτουργικό, όπως θα θυσιάσεις και από android σε ios.
 

Λυπάμαι που θα σε στεναχωρησω αλλά δεν πρόκειται για κανένα νέο και πρωτοποριακό λειτουργικό ώστε να αξίζει να κάνεις θυσίες για να το  δοκιμάσεις. Ένα νέο android skin είναι το harmony  χωρίς Google services!

Επίσης με όλα αυτά που γράφεις για σπασμενους χάρτες γιατί δεν έχουν data εν έτει 2021 (τι άλλο θα ακούσω πια) και  για το ότι πας στο Γερμανό για να σου  περάσει τις επαφές, μάλλον αναφέρεσαι στον μέσο Έλληνα μπάρμπα 60 ετών το 2010. Εδώ μιλάμε για παγκόσμιες πωλήσεις το 2021!

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά , τι σπασμένες εφαρμογές για χάρτες κλπ λέτε , το 2021 ;  . Το google maps παίζει εδώ και μερικά χρόνια και με offline χάρτες , φορτώνεις μια περιοχή και την έχεις . Το μόνο που δεν βλέπεις είναι η κίνηση στους δρόμους που πρέπει να είσαι online , λογικό ...

 

Επεξ/σία από chrismoute
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tamis είπε

και συνεχίζεις και γίνεσαι ρόμπα δημόσια ΜΗ απατώντας αυτά που σε ρωτάω.
ΛΙΝΚ για να αποδείξεις την "κακιά" χούαγει έχεις? την ίδια καραμέλα έχεις σε όλες τις απαντήσεις μπλα μπλα μπλα πχ
"πχ είναι αυτονόητο ότι η τεχνολογία των δικτύων κινητής τηλεφωνίας περιέχει την δυνατότητα παρακολούθησης"
τι είναι αυτονόητο? αυτονόητο είναι να δώσεις λινκ που να αποδεικνύουν αυτά που λες!!! proof or it didn't happen που λένε και τα είδωλα σου εκ της Δύσης! 
μετά συνεχίζεις με τις γενικολογίες και κατηγορίς ότι είναι απολυταρχικό καθεστώς. αλήθεια έχεις πάει ποτέ αμερική? έχεις ζήσει για τουλάχιστον 1 χρόνο? έχεις κάνει εμπορικές σχέσεις με ανθρώπους εντός της Κίνας? έχεις μιλήσει ποτέ με κάποιο πολίτη της κίνας να σου πει την γνώμη του? και επειδή τυγχάνει να έχω ΠΟΛΛΕΣ εμπορικές σχέσεις και με Κίνα και με ΗΠΑ και έχω ζήσει και στις δύο χώρες μπορώ να σου πω ότι μόνο απολυταρχικό δεν ειναι το κράτος. Ισα ίσα που στην Ελλάδα που ζεις τα πράγματα πηγαίνουν κάθε μέρα και πιο κοντά στην χούντα που είχαμε πριν μερικές δεκαετίες. 
Για πάνε στην Αμερική και παίξε το μάγκας και μίλησε στην Δημοκρατική αυτη χωρα ότι ο Πρόεδρος ειναι φασίστας και ότι πρέπει να τον βγάλουμε από την θέση του να δεις για πότε θα σε έχουν μπουζουριάσει... δε ξέρεις καν για τι πράγμα μιλάς δε ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλά είσαι τρομερά ανενημέρωτος για τα τεκταινόμενα που συμβαίνουν.
τεσπα να είσαι καλά και συνεχίζω να σου δίνω μια συμβουλή, άνοιξε τα μάτια σου, ενημερώσου, ταξίδεψε δούλεψε...
καλή συνέχεια στην πορεία σου

Με ενδιαφέρον παρακολουθώ τον παραλογισμό που έφτασε στο σημείο να λες ότι ένας Αμερικανός ή Ελληνας και ένας Κινέζους ζούνε κάτω από τις ίδιες συνθήκες ελευθερίας και ατομικών δικαιωμάτων… 

οταν με το καλό, για εμάς, μαζέψεις τα μπογαλάκια σου και πας να ζήσεις στην Κίνα θα ήθελα να θυμηθείς αυτά που γράφεις εδώ μετά και να κλαις…

ΥΓ: μακάρι να έκανες τα ταξίδια και να γνώριζες τον κόσμο που ξέρω εγώ, πραγματικά στο λέω μιας και ο τρόπος που γράφεις και συμπεριφέρεσαι, εντελώς συμπτωματικά, δείχνουν το αντίθετο από αυτά που περιγράφεις…

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, koutsis είπε

Λυπάμαι που θα σε στεναχωρησω αλλά δεν πρόκειται για κανένα νέο και πρωτοποριακό λειτουργικό ώστε να αξίζει να κάνεις θυσίες για να το  δοκιμάσεις. Ένα νέο android skin είναι το harmony  χωρίς Google services!

Επίσης με όλα αυτά που γράφεις για σπασμενους χάρτες γιατί δεν έχουν data εν έτει 2021 (τι άλλο θα ακούσω πια) και  για το ότι πας στο Γερμανό για να σου  περάσει τις επαφές, μάλλον αναφέρεσαι στον μέσο Έλληνα μπάρμπα 60 ετών το 2010. Εδώ μιλάμε για παγκόσμιες πωλήσεις το 2021!

Εσύ μου έβγαλες όλους τους κατόχους άχρηστους να κάνουν ένα install και εγώ τους έκανα ακόμα ποιο άχρηστους, η έλλειψη GMS δεν είναι φίλε μου απαγορευτικό να κάνει κάποιος μετάβαση, σου είπα ότι με browser ή με τρίτες εφαρμογές μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου, δεν σου είπα για πατέντες.

Το λειτουργικό είναι πειραγμένο android 10 με λίγο iOS, αλλά με την λογική τη δική σου καλώς είναι έτσι γιατί δεν θα ξενίσει κανέναν, μακάρι να έκανε κάτι εντελώς καινούργιο για εμένα.

Επίσης μιλάς με κάτοχο p40 pro, με premium google, με μεγάλο όγκο αρχείων σε drive, με android tv, με android car κτλπ.

Αν μου έδινε συκευάρα όπως τα τελευταία 5 χρόνια χωρίς έλλειψη 5G, θα την δοκίμαζα σίγουρα, ή πορεία μαζί της θα μου έδειχνε πόσο μπορώ να την κρατήσω όσο και αν χτυπιέσαι.

Χρήστης με χρήστη διαφέρει, από τη μια μιλάς για μερίδα κόσμου που αν του πεις υπηρεσία google θα σε κοιτάει σαν χάνος και από την άλλη μιλάς σαν τον γκουρού της τεχνολογίας που θα του χαλάσει τις ευκολίες.

Να μπει 3 το λογισμικό στο παιχνίδι δεν είναι κακό, μόνο καλό θα έκανε και πιστεύω θα πήγαινε πολύ καλά, το 5G που εκεί πλέον πατάει σχεδόν όλο το marketing δεν μπορεί να λείπει, μόνο αυτό είναι το τραγικό της ιστορίας.

 

Επεξ/σία από konandrio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, konandrio είπε

Εσύ μου έβγαλες όλους τους κατόχους άχρηστους να κάνουν ένα install και εγώ τους έκανα ακόμα ποιο άχρηστους, η έλλειψη GMS δεν είναι φίλε μου απαγορευτικό να κάνει κάποιος μετάβαση, σου είπα ότι με browser ή με τρίτες εφαρμογές μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου, δεν σου είπα για πατέντες.

Το λειτουργικό είναι πειραγμένο android 10 με λίγο iOS, αλλά με την λογική τη δική σου καλώς είναι έτσι γιατί δεν θα ξενίσει κανέναν, μακάρι να έκανε κάτι εντελώς καινούργιο για εμένα.

Οκ. Μένει λοιπόν να δούμε αν οι πωλήσεις του p50 θα είναι τόσο καλές, μιας και όλοι οι χρήστες θα καταργησουν τις εφαρμογές που δεν θα δουλεύουν και θα μπαίνουν μέσω browser (εδώ γελάμε 😂) και επίσης θα ψάξουν να βρουν εναλλακτικες εφαρμογές για να κάνουν τη δουλειά τους όχι το ίδιο καλά, αλλά στο περίπου (πάλι γελαμε🤣). Και όλα αυτά για να έχουν ένα τροποποιημενο android 10 χωρίς Google services και χωρίς 5g, αλλά που θα κρατάει 1 ώρα  περισσότερο η μπαταρία με μόλις 1200€ (😂🤣🤣)

 

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, koutsis είπε

Οκ. Μένει λοιπόν να δούμε αν οι πωλήσεις του p50 θα είναι τόσο καλές, μιας και όλοι οι χρήστες θα καταργησουν τις εφαρμογές που δεν θα δουλεύουν και θα μπαίνουν μέσω browser (εδώ γελάμε 😂) και επίσης θα ψάξουν να βρουν εναλλακτικες εφαρμογές για να κάνουν τη δουλειά τους όχι το ίδιο καλά, αλλά στο περίπου (πάλι γελαμε🤣). Και όλα αυτά για να έχουν ένα τροποποιημενο android 10 χωρίς Google services και χωρίς 5g, αλλά που θα κρατάει 1 ώρα  περισσότερο η μπαταρία με μόλις 1200€ (😂🤣🤣)

 

Τα είπες όλα παρόλο που μου είναι συμπαθής η huawei και πολύ κρίμα που έπαθε αυτά που έπαθε όμως με 1200 δεν μπορούν να γίνουν τόσες παραχωρήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, koutsis είπε

Οκ. Μένει λοιπόν να δούμε αν οι πωλήσεις του p50 θα είναι τόσο καλές, μιας και όλοι οι χρήστες θα καταργησουν τις εφαρμογές που δεν θα δουλεύουν και θα μπαίνουν μέσω browser (εδώ γελάμε 😂) και επίσης θα ψάξουν να βρουν εναλλακτικες εφαρμογές για να κάνουν τη δουλειά τους όχι το ίδιο καλά, αλλά στο περίπου (πάλι γελαμε🤣). Και όλα αυτά για να έχουν ένα τροποποιημενο android 10 χωρίς Google services και χωρίς 5g, αλλά που θα κρατάει 1 ώρα  περισσότερο η μπαταρία με μόλις 1200€ (😂🤣🤣)

 

Εννοείται ότι το πελατολόγιο της θα πρέπει να το χτίσει, θα πρέπει να πείσει, θα πρέπει να ξεκολλήσει κόσμο με παρωπίδες όπως έχεις εσύ με την google και δεν μπορείς να κοιτάξεις παραπέρα, θα πρέπει να δελεάσει, θα πρέπει να κάνει έξυπνο marketing, χωρίς 5G πιστεύω δεν μπορεί να το πετύχει όταν κάποτε ήταν η εταιρία που έκανε από τις πρώτες διαθέσιμο το 5g σε συσκευή της.
Σε κόβω να πιστεύεις σε  τσιπάκια στο εμβόλιο έτσι όπως γράφεις 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, konandrio είπε

Εννοείται ότι το πελατολόγιο της θα πρέπει να το χτίσει, θα πρέπει να πείσει, θα πρέπει να ξεκολλήσει κόσμο με παρωπίδες όπως έχεις εσύ με την google και δεν μπορείς να κοιτάξεις παραπέρα, θα πρέπει να δελεάσει, θα πρέπει να κάνει έξυπνο marketing, χωρίς 5G πιστεύω δεν μπορεί να το πετύχει όταν κάποτε ήταν η εταιρία που έκανε από τις πρώτες διαθέσιμο το 5g σε συσκευή της.
Σε κόβω να πιστεύεις σε  τσιπάκια στο εμβόλιο έτσι όπως γράφεις 😃

Μα αυτό γράφω αν δεις τα σχόλιά μου. Θα πρέπει να πείσει τον κόσμο και να δώσει κίνητρα για κάποιον να πάει στο σύστημα της. Θα πρέπει αρχικά να ρίξει της τιμές κατά πολύ. Δεύτερον να δώσει κίνητρα σε developers να βάζουν τις εφαρμογές τους στο store της κτλ. Και αν όλα αυτά λειτουργήσουν θα χρειαστεί επίσης πολύς χρόνος για να χτίσει μεγάλο όγκο χρηστών και τελικά να αρχίσει να βγάζει λεφτά από συσκευές κσι εφαρμογές! Δεν είναι καθόλου εύκολο και απλό. Δες το παράδειγμα της Microsoft και που κατέληξε. Προς το παρόν όμως με τις τιμές που πουλάει είναι καμένο χαρτί...

Ps. Αυτό με το τσιπάκι στο εμβόλιο δεν ξέρω που κολλάει και το αφήνω ασχολίαστο!

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, koutsis είπε

Μα αυτό γράφω αν δεις τα σχόλιά μου. Θα πρέπει να πείσει τον κόσμο και να δώσει κίνητρα για κάποιον να πάει στο σύστημα της. Θα πρέπει αρχικά να ρίξει της τιμές κατά πολύ. Δεύτερον να δώσει κίνητρα σε developers να βάζουν τις εφαρμογές τους στο store της κτλ. Και αν όλα αυτά λειτουργήσουν θα χρειαστεί επίσης πολύς χρόνος για να χτίσει μεγάλο όγκο χρηστών και τελικά να αρχίσει να βγάζει λεφτά από συσκευές κσι εφαρμογές! Δεν είναι καθόλου εύκολο και απλό. Δες το παράδειγμα της Microsoft και που κατέληξε. Προς το παρόν όμως με τις τιμές που πουλάει είναι καμένο χαρτί...

Ps. Αυτό με το τσιπάκι στο εμβόλιο δεν ξέρω που κολλάει και το αφήνω ασχολίαστο!

Δεν έχει σχέση με microsoft
Το market της έχει ήδη εκατομμύρια developers, οι εφαρμογές από android μπαίνουν κατευθείαν με ένα complete οπότε εύκολα θα γεμίσει με εφαρμογές και ίσως να ξεπεράσει και playstore, λες να χαλάσει τους developers το έξτρα μαρούλι;
Σου λέω ότι google service δεν είναι αποτρεπτικός παράγοντας και έχεις σκαλώσει ότι είναι μονόδρομος, δεν είναι φίλε μου, σου είπα ποιο είναι το μόνο πρόβλημα, δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσει η κουβέντα.
 

Σου έκανα edit ποιο πάνω τι χρήστης είμαι, δεν γίνεται να σου είναι αναγκαία η google  ποιο πολύ από εμένα, ας μου έδινε το  hardware που περίμενα και όλα τα υπόλοιπα θα ήταν εύκολα. Ελπίζω να βγάλει συσκευή της προκοπής pixel 6 pro γιατί όπως πάει θα ξεμείνω από συσκευή της προκοπής.

<<

Το λειτουργικό είναι πειραγμένο android 10 με λίγο iOS, αλλά με την λογική τη δική σου καλώς είναι έτσι γιατί δεν θα ξενίσει κανέναν, μακάρι να έκανε κάτι εντελώς καινούργιο για εμένα.

Επίσης μιλάς με κάτοχο p40 pro, με premium google, με μεγάλο όγκο αρχείων σε drive, με android tv, με android car κτλπ.

Αν μου έδινε συκευάρα όπως τα τελευταία 5 χρόνια χωρίς έλλειψη 5G, θα την δοκίμαζα σίγουρα, ή πορεία μαζί της θα μου έδειχνε πόσο μπορώ να την κρατήσω όσο και αν χτυπιέσαι.

Χρήστης με χρήστη διαφέρει, από τη μια μιλάς για μερίδα κόσμου που αν του πεις υπηρεσία google θα σε κοιτάει σαν χάνος και από την άλλη μιλάς σαν τον γκουρού της τεχνολογίας που θα του χαλάσει τις ευκολίες.

Να μπει 3 το λογισμικό στο παιχνίδι δεν είναι κακό, μόνο καλό θα έκανε και πιστεύω θα πήγαινε πολύ καλά, το 5G που εκεί πλέον πατάει σχεδόν όλο το marketing δεν μπορεί να λείπει, μόνο αυτό είναι το τραγικό της ιστορίας.>>

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο με την υπερδιαστημικη αυτονομία των huawei (είναι οντως καλή, καλύτερη του μέσου ορου αλλά μέχρι εκει. Κλασικά κινητα android με μεγάλυτερη μπαταρία έχουν καλύτερη) που αξίζει να θυσιάσεις ολα τα υπόλοιπα για χαρη της αυτονομίας, δεν ισχύει. Αν είναι ετσι πάνε πάρε galaxy s10 lite (snapdragon 855 ναυαρχίδα ειναι, 6.7 amoled κλπ) που το βρίσκεις και μεταχ 350€ πλεον.. Εχω βγάλει 12 ώρες οθονης τα ειχα ποσταρει αναλυτικά στο xda. Αφηνει ΚΑΘΕ huawei ναυαρχίδα έτη φωτός πίσω σε αυτονομία ΚΑΙ έχεις και Google services. Επίσης ενα complete για να βαλεις την εφαρμογή σου στο store της huawei, δεν είναι με την καμια. Πρέπει να αλλάξεις στον κώδικα τα κομμάτια των gapps και να τα αντικαταστήσεις με τα αντίστοιχα της huawei. Που και πάλι θα έχεις προβλήματα από μηδενικα εως τεράστια αναλόγως για ποια εφαρμογή μιλάμε. Τα gapps είναι το στάνταρ σήμερα. Ολα τα registration, login κλπ ακομα και στα παιχνίδια γίνονται μεσω αυτων. Είναι σαν η huawei να κινηται με υδρογόνο οταν ολοι οι υπόλοιποι κινούνται με βενζίνη και δεν υπάρχει ακόμα πρατήριο υδρογόνου.. Πχ αν έχεις γραφτεί σε ενα παιχνίδι σκακι μεσω Google (το 70%) θα χάσεις σκορ φίλους, προφίλ γενικα ενω αν το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν υποστηρίζει huawei services γενικά δε θα έχεις προφίλ. Αντίστοιχα για τα ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΑ παιχνίδια. Να γράφουμε και καμια αλήθεια γιατί μόλις αγοράζει ενας huawei αρχίζει και σας βρίζει με αυτα που γράφετε ορισμένοι και δεν κάνετε καλό ουτε στη huawei ετσι με το να κάνετε δυσαρεστημένους πελάτες που βρίζουν μετα στα φόρουμ. Ή αν δεν καταλαβαίνεται καθόλου πως δουλεύουν τα gapps αφήστε να γράψει κανενας που έχει γράψει και 10-20 εφαρμογες σε Android και καταλαβαίνει καλύτερα.. Τα προβλήματα είναι αρκετα. Συνήθως μικρα αλλα όχι πάντα. Εννοείται οτι μπορεις να ζήσεις και έτσι και να το φέρεις λιγο ή πολύ στα μέτρα σου ειδικά αν είσαι power user. Το ερώτημα ειναι ΓΙΑΤΙ να μπεις στον κόπο να το κάνεις αυτο απ τη στιγμή που ζητάει ενα νεφρο για να το αγοράσεις. Και κανείς δεν έχει δώσει απαντήση ουσιαστικη γι αυτο το ΓΙΑΤΙ απλούστατα γιατι δεν υπάρχει απάντηση. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oldnew είπε

Αυτο με την υπερδιαστημικη αυτονομία των huawei (είναι οντως καλή, καλύτερη του μέσου ορου αλλά μέχρι εκει. Κλασικά κινητα android με μεγάλυτερη μπαταρία έχουν καλύτερη) που αξίζει να θυσιάσεις ολα τα υπόλοιπα για χαρη της αυτονομίας, δεν ισχύει. Αν είναι ετσι πάνε πάρε galaxy s10 lite (snapdragon 855 ναυαρχίδα ειναι, 6.7 amoled κλπ) που το βρίσκεις και μεταχ 350€ πλεον.. Εχω βγάλει 12 ώρες οθονης τα ειχα ποσταρει αναλυτικά στο xda. Αφηνει ΚΑΘΕ huawei ναυαρχίδα έτη φωτός πίσω σε αυτονομία ΚΑΙ έχεις και Google services. Επίσης ενα complete για να βαλεις την εφαρμογή σου στο store της huawei, δεν είναι με την καμια. Πρέπει να αλλάξεις στον κώδικα τα κομμάτια των gapps και να τα αντικαταστήσεις με τα αντίστοιχα της huawei. Που και πάλι θα έχεις προβλήματα από μηδενικα εως τεράστια αναλόγως για ποια εφαρμογή μιλάμε. Τα gapps είναι το στάνταρ σήμερα. Ολα τα registration, login κλπ ακομα και στα παιχνίδια γίνονται μεσω αυτων. Είναι σαν η huawei να κινηται με υδρογόνο οταν ολοι οι υπόλοιποι κινούνται με βενζίνη και δεν υπάρχει ακόμα πρατήριο υδρογόνου.. Πχ αν έχεις γραφτεί σε ενα παιχνίδι σκακι μεσω Google (το 70%) θα χάσεις σκορ φίλους, προφίλ γενικα ενω αν το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν υποστηρίζει huawei services γενικά δε θα έχεις προφίλ. Αντίστοιχα για τα ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΑ παιχνίδια. Να γράφουμε και καμια αλήθεια γιατί μόλις αγοράζει ενας huawei αρχίζει και σας βρίζει με αυτα που γράφετε ορισμένοι και δεν κάνετε καλό ουτε στη huawei ετσι με το να κάνετε δυσαρεστημένους πελάτες που βρίζουν μετα στα φόρουμ. Ή αν δεν καταλαβαίνεται καθόλου πως δουλεύουν τα gapps αφήστε να γράψει κανενας που έχει γράψει και 10-20 εφαρμογες σε Android και καταλαβαίνει καλύτερα.. Τα προβλήματα είναι αρκετα. Συνήθως μικρα αλλα όχι πάντα. Εννοείται οτι μπορεις να ζήσεις και έτσι και να το φέρεις λιγο ή πολύ στα μέτρα σου ειδικά αν είσαι power user. Το ερώτημα ειναι ΓΙΑΤΙ να μπεις στον κόπο να το κάνεις αυτο απ τη στιγμή που ζητάει ενα νεφρο για να το αγοράσεις. Και κανείς δεν έχει δώσει απαντήση ουσιαστικη γι αυτο το ΓΙΑΤΙ απλούστατα γιατι δεν υπάρχει απάντηση. 

Άλλο μπαταρία σε flagship και άλλο σε mid range, είναι λογισμικό, είναι κάμερες, δεν είναι μόνο μπαταρία. 
Σε άρθρα έχω διαβάσει ότι θα είναι εύκολη μετατροπή μια εφαρμογής από gms σε hms, δεν είμαι προγραμματιστής αλλά δεν νομίζω να είναι το ίδιο να ξεκινήσεις μια εφαρμογή από το 0, android λειτουργικά είναι και τα δυο, από τα λίγα που ξέρω σε linux να κάνεις ένα compine δεν είναι και τόσο ουάου, έτοιμα θα τα δώσει  τα script η huawei.
Το μέλλον θα το καθορίσουν κι άλλοι παράγοντες, αν την μουρλάνουν στο ban και πολλές υπηρεσίες δεν μπουν άσχετα από google, αν το λειτουργικό της θα το ζητήσουν κι άλλες εταιρίες όπως ακούγεται... σίγουρα δεν είναι απλό να αποχωριστείς ένα οικοσύστημα που το δουλεύεις χρόνια.
Οι κινήσεις που κάνει δείχνουν έξυπνες και πάει να πιάσει μεγάλη μερίδα κόσμου, εγώ θα ήθελα να δουλέψει πάνω σε καμία διανομή linux πχ.

Θα τα δείξει όλα ο χρόνος , από την μια στιγμή στην άλλη δεν μπορεί να είναι ούτε playstore ούτε appstore.
Η άρνηση που έχετε πολλοί σε κάτι καινούργιο μου φαίνεται πολύ περίεργη, του τύπου έχω google και μαμαω, χαλαρώστε , η  google σας που σας δίνει προμήθεια και η apple δεν θα πέσουν έξω, μακάρι να υπήρχαν πολλά λειτουργικά να έχουμε επιλογές, να υπάρχει ανταγωνισμός στην ποιότητα και στην τιμή των εφαρμογών, οι καρχαρίες την θέλουν απ έξω και είναι λογικό, εμείς οι μαμακες που τα σκάμε θα έπρεπε να ήμασταν χαρούμενοι και ανοιχτοί σε κάτι καινούργιο.
Εγώ θέλω να πετύχει γιατί όλα τα βλέπω εμπορικό πόλεμο και τα υπόλοιπα μου φαίνονται κολοκύθια, παρακολούθηση την τρώμε έτσι κι αλλιώς τώρα αν θα την φάω από Αμερική ή Κίνα δεν μου καίγεται καρφί.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, konandrio είπε

Η άρνηση που έχετε πολλοί σε κάτι καινούργιο μου φαίνεται πολύ περίεργη, του τύπου έχω google και μαμαω, χαλαρώστε

Θα μείνω μόνο σε αυτό… το ξέρεις ότι από το 2010 υπήρχαν roms στο xda και μάλιστα δωρεάν, που προσφέρουν αυτό που διαφημίζει η Huawei σαν νέο???

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, AtiX είπε

Θα μείνω μόνο σε αυτό… το ξέρεις ότι από το 2010 υπήρχαν roms στο xda και μάλιστα δωρεάν, που προσφέρουν αυτό που διαφημίζει η Huawei σαν νέο???

Δεν κατάλαβα τι εννοείς και τι σχέση έχει ;
Roms υπήρχαν από τότε που πρωτοβγήκε το android και έχω φλασάρει ατελείωτα.
Δεν έκλεψε κάτι η huawei, λογισμικό πήρε ανοιχτού κώδικα και στήνει το market της και τις υπηρεσίες της, ποιο είναι το κακό ;
 

Επεξ/σία από konandrio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...