Προς το περιεχόμενο

Προσθήκη του πιστοποιητικού εμβολιασμού Covid στο Apple Wallet και σε Android συσκευές


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί Google και Apple να μην υποστηρίζουν ακόμα την προσθήκη βεβαίωσης εμβολιασμού κατά του κορωνοϊού COVID-19 στις mobile πλατφόρμες τους, όμως κάτι τέτοιο είναι δυνατό από τώρα για κατόχους iPhone, Apple Watch και Android συσκευών.

Μία από τις υπηρεσίες που δίνει τη σχετική δυνατότητα ανακοινώθηκε σήμερα από τη Softone και υποστηρίζει το ψηφιακό πορτοφόλι της Apple, το Apple Wallet ενώ σε ότι αφορά τα Android smartphones, η αποθήκευση του πιστοποιητικού γίνεται μέσω εξωτερικής εφαρμογής. Οι οδηγίες και για τις δύο περιπτώσεις είναι οι παρακάτω ενώ υποστηρίζονται τόσο η ελληνική όσο και η ευρωπαϊκή βεβαίωση εμβολιασμού. Η αποθήκευση του πιστοποιητικού σύμφωνα με την εταιρεία γίνεται απευθείας στη συσκευή, με την εταιρεία να αναφέρει ότι δεν επεξεργάζεται δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα ή δεδομένα υγείας του χρήστη.

  1. Επισκεφθείτε τη διεύθυνση covidpass.soft1.eu
  2. Επιλέγετε τη δημιουργία ενός αντιγράφου του πιστοποιητικού εμβολιασμού (που έχετε κατεβάσει από τον επίσημο ιστότοπο της πολιτείας)
  3. Σκανάρετε το QR code του πιστοποιητικού σας, ή εναλλακτικά καταχωρείτε το "Document ID" που αναγράφεται σε αυτό
  4. Αποθηκεύετε το COVID PASS στο τηλέφωνό σας, επιλέγοντας τον τύπο της συσκευής σας (iOS ή Android)

Υπενθυμίζουμε ότι η Google έχει ήδη ανακοινώσει τη δυνατότητα εισαγωγής του πιστοποιητικού εμβολιασμού COVID-19 απευθείας στο Google Pay για άμεση πρόσβαση, μια δυνατότητα που για την ώρα είναι διαθέσιμη μόνο στις Ηνωμένες Πολιτείες. Η εταιρεία αναφέρει ότι σύντομα θα επεκτείνει τη σχετική λειτουργία και σε άλλες χώρες.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν εμπιστεύομαι να δώσω τα στοιχεία μου σε ένα soft1.eu 

Τι είναι αυτό το domain;

Πάντως όχι επίσημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συμφωνώ σε τίποτα απ’ όλα αυτά αλλά δυστυχώς ήρθαν για να μείνουν και επειδή δεν έχω καμία όρεξη να μου κάνουνε τη ζωή μου δύσκολη προτιμώ να πάω με τα νερά τους και να τελειώνουμε εγώ έχω τελειώσει με το εμβόλιο και είμαι μια χαρά εδώ και δύο μήνες. Τώρα Προτιμώ να έχω την εφαρμογή της χώρας που το έκανα παρά να σχολούμε με το wallet  και άλλες ιστορίες

  • Like 3
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

μονο εγω δεν καταλαβαινω ποιο το νοημα σε ολα αυτα εφοσον ειναι εν QR code που μπορείς να σωσεις σαν απλη εικόνα?

Έχεις δίκιο, απλά είναι πιο εύκολη η πρόσβαση. 

Βέβαια μέχρι τώρα σε iOS εγώ το είχα σωσμένο ως screenshot στα favorites και πάλι γρήγορα το έβρισκα. 

Είναι πάντως απίστευτο το πόσος κόσμος το έχει ΕΚΤΥΠΩΜΕΝΟ και το δείχνει..χτες στο γήπεδο που πήγα κυριολεκτικά το 1/4 του κόσμου το είχε εκτυπωμένο.. Άρα ακόμα και το απλό που συζητάς εσύ, είναι πολύ advanced για το 1/4 του κόσμου. Ή τουλάχιστον του target group του κόσμου που πάει σε γήπεδο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

μονο εγω δεν καταλαβαινω ποιο το νοημα σε ολα αυτα εφοσον ειναι εν QR code που μπορείς να σωσεις σαν απλη εικόνα?

αντί να ψάχνεις την εικόνα ανάμεσα σε χιλιάδες φωτογραφίες σου, το έχεις πάντα διαθέσιμο στο wallet σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, aris.04 said:

Η εφαρμογή που τα σκανάρει δεν κρατάει ιστορικό. 

Το ότι δε το λένε δε σημαίνει ότι ισχύει, άμα δεν έχεις πρόσβαση στο source code της εφαρμογής όλα είναι πιθανά εφ όσον έχει να κάνει με προσωπικά δεδομένα και αυτό δεν πάει μόνο στη συγκεκριμένη εφαρμογή.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Eragon1996 είπε

Οχι σκέψη ρε φίλε ποιος τα λεει αυτα αλλά άμα είναι να σκαναρεις παντού κάτι δε σ φαίνεται καπως. Σα να δηλώνεις κ επίσημα τη παρουσία σ κάπου.

Μίλησε για έλεγχο μέσα από τα εμβόλια… και μετά πήρε ήσυχος το smartphone του, που έχει εντοπισμό GPS, κάμερα και μικρόφωνο…..

Πες μας τι πίνεις και δεν μας δίνεις…

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ασχετο. Αυτο το καταραμένο Google pay, το οποιος εχει γινει επισημα διαθεσιμο στην Ελλαδα, για ποιον λογο δεν εμφανιζεται ποτε στο google play για να το κατεβασεις?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοκρατία και ελευθερία.

1 ώρα πριν, aris.04 είπε

Η εφαρμογή που τα σκανάρει δεν κρατάει ιστορικό. 

Σωστός, άλλωστε που να βρει χώρο και αιτία να το κάνει η Google αυτό. Σωραίος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Κατι ασχετο. Αυτο το καταραμένο Google pay, το οποιος εχει γινει επισημα διαθεσιμο στην Ελλαδα, για ποιον λογο δεν εμφανιζεται ποτε στο google play για να το κατεβασεις?

Γιατι υπάρχει ήδη στο κινητό σου και ας μην βρίσκεις την εφαρμογή

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας εξηγήσουμε και λίγο τεχνικά για αυτούς που πραγματικά πιστεύουν ότι μας ιχνηλατούν μέσω του πιστοποιητικού.

 

1: Η εφαρμογή που σαρώνει τα QR, πρώτον δεν έχει δικαιώματα τοποθεσίας, το οποίο σημαίνει πως δεν μπορεί να γνωρίζει που έγινε η σάρωση για να "σταμπάρει" κόσμο.

2: Δεν ζητάει σύνδεση με λογαριασμό για την σάρωση, άρα δεν μπορεί να ξέρει η εφαρμογή και ποιος έκανε την σάρωση.

3: Το μόνο που κάνει η εφαρμογή είναι να βεβαιωθεί μέσω lookup ότι όντως το QR που διαβάζει υπάρχει στην βάση δεδομένων των εμβολιασμένων, όπου επιστρέφει κάποια στοιχεία όπως όνομα και ημερομηνία εμβολιασμού, τίποτα παραπάνω.

4: Για αυτόν που γράφει για τα Bluetooth... ΡΕ... σοβαρέψου... Θα ήθελα να δω κάποιον με μικροσκόπιο να μας λέει που στο εμβόλιο είναι αυτοί οι αισθητήρες, κεραίες, πομποί, μπαταρίες κτλπ... να τους βγάλω να κάνω μπίζνα μεγάλη με την κα. Apple.

 

Υπάρχουν εκατοντάδες τρόποι να σε ιχνηλατήσει κάποιος,  είτε μέσω ντετέκτιβ, είτε μέσω του smartphone κ.α. ... Αυτήν την τρέλα με το εμβόλιο, το 5G και τον Bill Gates θα ήθελα πολύ να μάθω γιατί την έχει ο κόσμος, τόσο ελεύθερο χρόνο έχετε κάποιοι;

  • Like 21
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...