Προς το περιεχόμενο

Google και Facebook απαιτούν από τους υπαλλήλους τους να είναι εμβολιασμένοι


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, vs_skg είπε

αυτοι ας ακουσουν τους ειδικους. Δεν θα μας τους βγαλεις και Αμεα αγραμματους τους ψεκ, μια χαρα ξερουν τι λενε. 

Χοντρικα οι τρεις κατηγοριες ειναι

α) Καμμενοι συνωμοσιολογοι, αυτους δεν τους σωζει τιποτα. Καιαδα 

β) Ξερολες που πιστευουν οτι με δυο χαζομαρες που διαβασαν η ακουσαν απο δευτερογενεις πηγες στυλ pronews μπορουν να συνθεσουν επιστημονικά τεκμηριωμένη εικονα. Αυτοι αμα ειναι τοσο μαγκες ξερολες ας διαβασουν τις πρωτογενεις πηγες. 

γ) Καθαρματα που ενω ξερουν ποσο σημαντικο ειναι να εμβολιαστουν, προτιμουν να μην παρουν ουτε το απειροελαχιστο ρισκο (15 στο εκατομμύριο πχ για θρομβωση) των παρενεργειων, περιμένουν να εμβολιαστουμε ολοι οι υπολοιποι σαν μαλακες για να σταματησει τη διαδοση ο ιός, και μετα να βγουν εξω συναμενοι κουναμενοι. Καιαδα με πετρα δεμενη στα ποδια

Εσυ ας πούμε τι ακριβός είσαι ; Γιατί ούτε οι γιατροί γνωρίζουν γιαυτο τον νέο ιό και τις νέες μεταλλάξεις ακόμα μαθαίνουν και μιλάνε με σύνεση. Εσυ εδώ είσαι 100% σίγουρος για όλα και τους πετάς όλους στον Κεαδα ξεκάθαρα λοιπόν δεν έχεις ιδέα. Δεν ειναι τόσο απλά τα πράγματα αν θες να ξες υπάρχουν άτομα που δεν μπορούν να το κάνουν πχ η μητέρα μου έχει αυτοάνοσο δεν μπορεί να εμβολιαστεί σύμφωνα με τον γιατρό μας  εγώ γιατί να μην μπορώ να πάω για φαγητό μαζί της επίσης έχω φίλους που απλά φοβούνται ακόμα είναι αυτοί ηλίθιοι σύμφωνα με εσένα σωστά;  Προχθές πήγα σε εστιατόριο κάθισα μέσα και δεν μπορούσε να έρθει ο ένας γιατί ; Ήμασταν 4 εμβολιασμένοι ο ένας ανεμβολίαστος θα υπήρχε πιστεύεις πρόβλημα ;  Ξεκάθαρα όχι. Λες ότι λες απλά για να λες και παίρνεις και like αυτό είναι το κακό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 693
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Aν αρρωστήσει κάποιος που δεν μπορεί να κάνει το εμβόλιο απο εσένα;

Δεν εχεις ιδέα πως δουλευουν τα εμβόλια ε;

Είναι το τυπίκο δείγμα της "επιστήμης αλά κάρτ". Όπου τον βολεύει την επικαλείται, αλλά ταυτόχρονα φοβάται μην πάθει κάτι από τον εμβολιασμό. Δεν ξέρω, εντελώς cognitive dissonance καταστάσεις είναι αυτές. 

2 λεπτά πριν, dkmaster είπε

Δε νομίζω ότι είπα πως λέω κάτι καινούργιο. Παρέθεσα τη γνώμη ενός γιατρού που βιώνει κάθε μέρα την πραγματικότητα των νοσοκομείων. Επίσης, δε νομίζω να ανέφερα κάπου να μην κάνει ή να κάνει κάποιος το εμβόλιο, ούτε παραπονέθηκα. Το σεντόνι κατά κύριο λόγο πηγαίνει στο να σταματήσουν οι εκατέρωθεν χαρακτηρισμοί καθώς οι προβληματισμοί και των δύο πλευρών (δε μιλάω για συνωμοσίες) είναι βάσιμοι.

Ποιός είναι ο βάσιμος προβληματισμός κάποιου που δεν εμβολιάζεται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, farcry33 είπε

Εσυ ας πούμε τι ακριβός είσαι ; Γιατί ούτε οι γιατροί γνωρίζουν γιαυτο τον νέο ιό και τις νέες μεταλλάξεις ακόμα μαθαίνουν και μιλάνε με σύνεση. Εσυ εδώ είσαι 100% σίγουρος για όλα και τους πετάς όλους στον Κεαδα ξεκάθαρα λοιπόν δεν έχεις ιδέα. Δεν ειναι τόσο απλά τα πράγματα αν θες να ξες υπάρχουν άτομα που δεν μπορούν να το κάνουν πχ η μητέρα μου έχει αυτοάνοσο δεν μπορεί να εμβολιαστεί σύμφωνα με τον γιατρό μας  εγώ γιατί να μην μπορώ να πάω για φαγητό μαζί της επίσης έχω φίλους που απλά φοβούνται ακόμα είναι αυτοί ηλίθιοι σύμφωνα με εσένα σωστά;  Προχθές πήγα σε εστιατόριο κάθισα μέσα και δεν μπορούσε να έρθει ο ένας γιατί ; Ήμασταν 4 εμβολιασμένοι ο ένας ανεμβολίαστος θα υπήρχε πιστεύεις πρόβλημα ;  Ξεκάθαρα όχι. Λες ότι λες απλά για να λες και παίρνεις και like αυτό είναι το κακό. 

Καταλαβαινεις τι λες? Θα επαιρνες την αρρωστη μητερα σου με επιβαρυμενο ανοσοποιητικο να πατε για φαι σε εσωτερικο χώρο οπου παραδιπλα θα υπήρχαν ατομα σαν τον φιλο σου που απλα φοβαται

Και αν ο φίλος σου που απλα φοβαται κολλουσε τη μητερα σου και αυτη πεθαινε, τι ακριβως θα ελεγες;; 

Εδω λεμε να κανουν ολοι το εμβολιο για να αποκτησουν μια φυσιολογικοτητα και οσοι δεν μπορουν να το κανουν για ιατρικους λογους, και εσυ μας το παρουσιάζεις αναποδα, οτι γι αυτο να μην ειναι υποχρεωτικος ο εμβολιασμος. 

Καταρχας η ιδια η μητερα σου θα δεχοταν να μπει σε κλειστο χωρο εστιατοριου αν ηξερε οτι στο διπλα τραπεζι ο αλλος είναι ανεμβολιαστος επειδη φοβαται; Λιγο λαθος τα σκεφτεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Είναι το τυπίκο δείγμα της "επιστήμης αλά κάρτ". Όπου τον βολεύει την επικαλείται, αλλά ταυτόχρονα φοβάται μην πάθει κάτι από τον εμβολιασμό. Δεν ξέρω, εντελώς cognitive dissonance καταστάσεις είναι αυτές. 

Ποιός είναι ο βάσιμος προβληματισμός κάποιου που δεν εμβολιάζεται? 

Για εμένα πάντα είναι 2 οι προβληματισμοί που στέκουν προς το παρόν: Όπως ανέφερα και στο παράδειγμα, αν κάποιο άτομο είναι μεγάλης ηλικίας και μένει συνεχώς σπίτι του, και πιστεύει ότι εφόσον όντως δεν έρχεται σε επαφή με κάποιον οι πιθανότητες να νοσήσει είναι μικρότερες από το να πάθει καμία μυοκαρδίτιδα ή θρόμβωση, τότε δε μπορώ να πω κάτι.

Ο δεύτερος, ο οποίος και θα καταρριφθεί με τον καιρό, είναι τα δεδομένα γύρω από τα εμβόλια. Ορισμένοι νιώθουν έτοιμοι από τη στιγμή που μεταβάλλονται οι οδηγίες και τα ποσοστά ανοσίας/αποτελεσματικότητας γύρω από τα εμβόλια.

Αν μπορούν, ή θέλουν να κάνουν κάθε μέρα self-test αντί εμβολίου, είναι δικαίωμά τους καλώς ή κακώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και απο ποτε εγινε το απλα φοβαμαι βασιμο επιχειρημα για τις ατομικες και κοινωνικες υποχρεωσεις; 

Και γω απλα φοβαμαι να βγαλω διπλωμα γιατι μου προκαλει αγχος, να μην μπορω να οδηγησω χωρις; 

Απλα φοβαμαι να κανω φορολογικη δηλωση, μηπως να μην κανω

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
41 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν υπάρχει υποχρέωση εμβολιασμού. Απλά δεν έχει υποχρέωση ο εργοδότης να σε δέχεται για δουλειά και βάζει σε κινδύνο τον εαυτό του, τους πελάτες του, την οικογένεια του και τις οικογένειες των πελατών του. Οπότε σε στέλενει σπίτι χωρίς αποδοχές για όσο καιρό αποτελείς δημόσιο κίνδυνο. Αν δεν θες, μην εμβολιαστείς ποτέ, κανένα πρόβλημα

Συμφωνώ 

Ταινιάρα! 

p192848_p_v10_ac.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dkmaster είπε

Για εμένα πάντα είναι 2 οι προβληματισμοί που στέκουν προς το παρόν: Όπως ανέφερα και στο παράδειγμα, αν κάποιο άτομο είναι μεγάλης ηλικίας και μένει συνεχώς σπίτι του, και πιστεύει ότι εφόσον όντως δεν έρχεται σε επαφή με κάποιον οι πιθανότητες να νοσήσει είναι μικρότερες από το να πάθει καμία μυοκαρδίτιδα ή θρόμβωση, τότε δε μπορώ να πω κάτι.

Ο δεύτερος, ο οποίος και θα καταρριφθεί με τον καιρό, είναι τα δεδομένα γύρω από τα εμβόλια. Ορισμένοι νιώθουν έτοιμοι από τη στιγμή που μεταβάλλονται οι οδηγίες και τα ποσοστά ανοσίας/αποτελεσματικότητας γύρω από τα εμβόλια.

Αν μπορούν, ή θέλουν να κάνουν κάθε μέρα self-test αντί εμβολίου, είναι δικαίωμά τους καλώς ή κακώς.

Για την 1η περίπτωση, ναι οκ και αν μένεις σε ένα βουνό μόνος σου με κατσίκες σαφώς δεν χρειάζεται να εμβολιαστείς. Δεν μιλάμε για τέτοια περίπτωση.

Ο 2ος είναι αβάσιμος. Η επιστημονική κοινότητα είναι ξεκάθαρη για τα εμβόλια. Δουλεύουν, είναι ασφαλή, τέλος. Όλα τα άλλα είναι θεωρίες της Τασίας της περιπτερού. 

Αν το 50% του πληθυσμού θέλει να κάνει κάθε μέρα self test και μοριακά για τα επόμενα 2 χρόνια ας πούμε, ποιός θα τα πληρώνει? Αν βγαίνουν εξολοκλήρου από την τσέπη του, κομπλέ. Κάθε μέρα με το self test θα κυκλοφορεί. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Aν αρρωστήσει κάποιος που δεν μπορεί να κάνει το εμβόλιο απο εσένα;

Δεν εχεις ιδέα πως δουλευουν τα εμβόλια ε;

Το ίδιο μπορεί να συμβεί και από έναν εμβολιασμένο, εκεί δεν τίθεται θέμα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vs_skg είπε

Και απο ποτε εγινε το απλα φοβαμαι βασιμο επιχειρημα για τις ατομικες και κοινωνικες υποχρεωσεις; 

Και γω απλα φοβαμαι να βγαλω διπλωμα γιατι μου προκαλει αγχος, να μην μπορω να οδηγησω χωρις; 

Απλα φοβαμαι να κανω φορολογικη δηλωση, μηπως να μην κανω

Γι' αυτό διχαζόμαστε και είμαστε προβληματικοί όλοι μας όμως. Πρέπει να δεχτούμε ότι υπάρχει και μια μερίδα ανθρώπων που έχει παγώσει με αυτή τη νέα κατάσταση που βιώνουμε. Δεν μπορούν να λειτουργήσουν όλοι οι άνθρωποι με τον ίδιο τρόπο. Όπως εσύ, εγώ, ο άλλος, είπαμε με το που βγήκαν τα εμβόλια το κάνουμε και τελειώνει, υπάρχουν άλλοι που ακούν για θρόμβωση, θεωρούν ότι ζυγίζουν τους κινδύνους ιού/εμβολίου και πράττουν ανάλογα. Αυτό δε σημαίνει ότι κάποια στιγμή δε θα κάνουν το εμβόλιο.

Δεν μιλάμε για συνωμοσιολόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Herald είπε

Για την 1η περίπτωση, ναι οκ και αν μένεις σε ένα βουνό μόνος σου με κατσίκες σαφώς δεν χρειάζεται να εμβολιαστείς. Δεν μιλάμε για τέτοια περίπτωση.

Ο 2ος είναι αβάσιμος. Η επιστημονική κοινότητα είναι ξεκάθαρη για τα εμβόλια. Δουλεύουν, είναι ασφαλή, τέλος. Όλα τα άλλα είναι θεωρίες της Τασίας της περιπτερού. 

Αν το 50% του πληθυσμού θέλει να κάνει κάθε μέρα self test και μοριακά για τα επόμενα 2 χρόνια ας πούμε, ποιός θα τα πληρώνει? Αν βγαίνουν εξολοκλήρου από την τσέπη του, κομπλέ. Κάθε μέρα με το self test θα κυκλοφορεί. 

Για το 2 είσαι λάθος. Η επιστημονική κοινότητα δεν είναι ξεκάθαρη γιατί δε μπορεί να είναι ξεκάθαρη, τα δεδομένα για τον ιό αλλάζουν σχεδόν καθημερινά. Τα εμβόλια δουλεύουν τέλεια για κάποια στελέχη και μέτρια για άλλα, είναι ασφαλή όχι 100%, αλλά κατά 99.9%.

Σκέψου επίσης ό,τι δεδομένο ήταν πως χρειαζόμασταν μία δόση, τώρα χρειαζόμαστε 3. Αυτά είναι τα δεδομένα σήμερα. Αύριο με άλλα στελέχη μπορούν να αλλάξουν. Δες π.χ. με το στέλεχος Λ τι πανικός επικρατεί γιατί είναι πιο περίεργο από το Δ. Για τα self test καμία αντίρρηση να βγαίνουν από την τσέπη του.

Επεξ/σία από dkmaster
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, farcry33 είπε

Εσυ ας πούμε τι ακριβός είσαι ; Γιατί ούτε οι γιατροί γνωρίζουν γιαυτο τον νέο ιό και τις νέες μεταλλάξεις ακόμα μαθαίνουν και μιλάνε με σύνεση. Εσυ εδώ είσαι 100% σίγουρος για όλα και τους πετάς όλους στον Κεαδα ξεκάθαρα λοιπόν δεν έχεις ιδέα. Δεν ειναι τόσο απλά τα πράγματα αν θες να ξες υπάρχουν άτομα που δεν μπορούν να το κάνουν πχ η μητέρα μου έχει αυτοάνοσο δεν μπορεί να εμβολιαστεί σύμφωνα με τον γιατρό μας  εγώ γιατί να μην μπορώ να πάω για φαγητό μαζί της επίσης έχω φίλους που απλά φοβούνται ακόμα είναι αυτοί ηλίθιοι σύμφωνα με εσένα σωστά;  Προχθές πήγα σε εστιατόριο κάθισα μέσα και δεν μπορούσε να έρθει ο ένας γιατί ; Ήμασταν 4 εμβολιασμένοι ο ένας ανεμβολίαστος θα υπήρχε πιστεύεις πρόβλημα ;  Ξεκάθαρα όχι. Λες ότι λες απλά για να λες και παίρνεις και like αυτό είναι το κακό. 

Άλλαξε γιατρο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ψευδως αρνητικα αποτέλεσμα μιας και απορριπτουν το σφραγισμενο στον καλαθο των αχρηστων.

8 λεπτά πριν, dkmaster είπε

 

Αν μπορούν, ή θέλουν να κάνουν κάθε μέρα self-test αντί εμβολίου, είναι δικαίωμά τους καλώς ή κακώς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dkmaster είπε

Γι' αυτό διχαζόμαστε και είμαστε προβληματικοί όλοι μας όμως. Πρέπει να δεχτούμε ότι υπάρχει και μια μερίδα ανθρώπων που έχει παγώσει με αυτή τη νέα κατάσταση που βιώνουμε. Δεν μπορούν να λειτουργήσουν όλοι οι άνθρωποι με τον ίδιο τρόπο. Όπως εσύ, εγώ, ο άλλος, είπαμε με το που βγήκαν τα εμβόλια το κάνουμε και τελειώνει, υπάρχουν άλλοι που ακούν για θρόμβωση, θεωρούν ότι ζυγίζουν τους κινδύνους ιού/εμβολίου και πράττουν ανάλογα. Αυτό δε σημαίνει ότι κάποια στιγμή δε θα κάνουν το εμβόλιο.

Δεν μιλάμε για συνωμοσιολόγους.

σωστα το ειπες, θεωρουν. 

Ποσες περιπτωσεις θρομβωσης μυοκαρδιτιδας και GBS εχουν καταγραφει συνολικα ξερουν; Απο αυτες ποσες ΔΕΝ ειχαν πληρη αναρρωση ξερουν; π@@τσες μπλε ξερουν. 

5 λεπτά πριν, dkmaster είπε

Γι' αυτό διχαζόμαστε και είμαστε προβληματικοί όλοι μας όμως. Πρέπει να δεχτούμε ότι υπάρχει και μια μερίδα ανθρώπων που έχει παγώσει με αυτή τη νέα κατάσταση που βιώνουμε. Δεν μπορούν να λειτουργήσουν όλοι οι άνθρωποι με τον ίδιο τρόπο. Όπως εσύ, εγώ, ο άλλος, είπαμε με το που βγήκαν τα εμβόλια το κάνουμε και τελειώνει, υπάρχουν άλλοι που ακούν για θρόμβωση, θεωρούν ότι ζυγίζουν τους κινδύνους ιού/εμβολίου και πράττουν ανάλογα. Αυτό δε σημαίνει ότι κάποια στιγμή δε θα κάνουν το εμβόλιο.

Δεν μιλάμε για συνωμοσιολόγους.

 

Επεξ/σία από vs_skg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Herald είπε

Για την 1η περίπτωση, ναι οκ και αν μένεις σε ένα βουνό μόνος σου με κατσίκες σαφώς δεν χρειάζεται να εμβολιαστείς. Δεν μιλάμε για τέτοια περίπτωση.

Ο 2ος είναι αβάσιμος. Η επιστημονική κοινότητα είναι ξεκάθαρη για τα εμβόλια. Δουλεύουν, είναι ασφαλή, τέλος. Όλα τα άλλα είναι θεωρίες της Τασίας της περιπτερού. 

Αν το 50% του πληθυσμού θέλει να κάνει κάθε μέρα self test και μοριακά για τα επόμενα 2 χρόνια ας πούμε, ποιός θα τα πληρώνει? Αν βγαίνουν εξολοκλήρου από την τσέπη του, κομπλέ. Κάθε μέρα με το self test θα κυκλοφορεί. 

Σε ποια επιστημονική κοινότητα αναφέρεσαι;

Να θυμηθούμε τι έλεγαν για τις μάσκες; Αρχικά πρέπει να τη φορά μόνο όποιος νοσεί, μετά το πήραν πίσω και είπαν όλοι, στη συνέχεια ανέφεραν 2πλη χειρουργική μάσκα και στο τέλος είπαν πως δεν προστατεύουν ικανοποιητικά αν δεν είναι κατηγορίας ffp. Για ποια ιατρική κοινότητα αναφέρεσαι; Θεωρώ πως και οι ίδιοι βρίσκονται σε μία σύγχιση - χάος σε κάτι που πρώτη φορά αντιμετωπίζουν. Πως μπορώ εγώ να τους εμπιστευτώ; 

Επεξ/σία από thanos78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dkmaster είπε

Για το 2 είσαι λάθος. Η επιστημονική κοινότητα δεν είναι ξεκάθαρη γιατί δε μπορεί να είναι ξεκάθαρη, τα δεδομένα για τον ιό αλλάζουν σχεδόν καθημερινά. Τα εμβόλια δουλεύουν τέλεια για κάποια στελέχη και μέτρια για άλλα, είναι ασφαλή όχι 100%, αλλά κατά 99.9%.

Σκέψου επίσης ό,τι δεδομένο ήταν πως χρειαζόμασταν μία δόση, τώρα χρειαζόμαστε 3. Αυτά είναι τα δεδομένα σήμερα. Αύριο με άλλα στελέχη μπορούν να αλλάξουν. Δες π.χ. με το στέλεχος Λ τι πανικός επικρατεί γιατί είναι πιο περίεργο από το Δ. Για τα self test καμία αντίρρηση να βγαίνουν από την τσέπη του.

Ποιος το ειπε οτι ηταν δεδομενο η 1 δοση;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...