Προς το περιεχόμενο

Google και Facebook απαιτούν από τους υπαλλήλους τους να είναι εμβολιασμένοι


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Sorry αλλά ο Κουβέλας έχει πάει τρελό κουβά 1.5 χρόνο τώρα, άσε που έχει εμβολιαστεί εκείνος κι η οικογένειά του κανονικότατα. 

Αντιθέτως έχω ακούσει από πάρα πολλούς γιατρούς ότι στα εμβόλια ότι "μακροχρόνιο" είναι να βγει, εμφανίζεται τους πρώτους μήνες μιας και η "δραστική ουσία" φεύγει μετά από κάμποσες μέρες από τον οργανισμό, σε αντίθεση με τα φάρμακα που παίρνει κάποιος καθημερινά για χρόνια, τα οποία λογικότατα μπορούν να εμφανίσουν παρενέργειες μετά από χρόνια.

Προσωπικά αδοκίμαστα μετά από 4+ δις δόσεις παγκοσμίως δεν μπορώ να τα πω. Σκέψου ότι το εμβόλιο για τον Ebola πήρε έγκριση μετά από δοκιμασίες σε 20.000 άτομα...

Έχω παρακολουθήσει τον Κούβελα και αυτά που λέει με τα τωρινά δεδομένα, γιατί στην αρχή όλοι μπαρούφες λέγανε, μια χαρά είναι . Τι λάθος λέει κατά την άποψη σου γιατί δεν είναι αντιεμβολιαστης και το έχει τονίσει πολλές φορές 

Επεξ/σία από Aztec
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 693
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

φίλε μου κάνεις λάθη από λογική μέχρι σύνταξη κ λάθος χρήση όρων. Δεν το κατέχεις το αντικείμενο προφανώς, οπότε άκου τους ειδικούς, καλύτερο για σένα θα είναι. 

Αυτά που λες για πειραματισμους είναι τέρμα άκυρα, απλά δεν γνωρίζεις κ αναπαράγεις fake stories του διαδικτύου. 

Τα περί αναγκαστικής ιατρικής πράξης πάλι είναι επίσης άκυρα αφού με το ζόρι δεν σε βάζει κανείς να κάνεις οτιδήποτε. Δεν θες, δεν εμβολιάζεσαι, δεν δουλεύεις οπουδήποτε, δεν μπαίνεις οπουδήποτε κλπ. Έτσι πάει. Άρα τα περί εξαναγκασμου δεν στέκουν. Απλά δέχεσαι τις συνέπειες και αν αδικείσαι κατάφωρα προσφεύγεις στη δικαιοσύνη να σε δικαιώσει, ή όχι. 

Όλοι οι επιστημονικοι οργανισμοί συμφωνούν στα οφέλη κ στην ανάγκη για συγχρωτισμο μόνο μεταξύ εμβολιασμενων. Και οι δύο μεγάλες εταιρίες όπως κ αλλες πολλές επίσης. Και προφανώς κ οι περισσότερες δυτικές κυβερνήσεις η μία μετά την άλλη. 

Εσύ ξέρεις καλύτερα;

Με ποια προσόντα αλήθεια περισσότερα για να πείσεις κ εμάς; 

Δεν προσπαθώ κανέναν να πείσω, διάλογος γίνεται. Εξήγησέ μου σε παρακαλώ ως ιατρός που ενδεχομένως είσαι τα λάθη στη σύνταξη και στη χρήση των όρων που έκανα νωρίτερα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, Aztec said:

Έχω παρακολουθήσει τον Κούβελα και αυτά που λέει με τα τωρινά δεδομένα, γιατί στην αρχή όλοι μπαρούφες λέγανε, μια χαρά είναι . Τι λάθος λέει κατά την άποψη σου γιατί δεν είναι αντιεμβολιαστης και το έχει τονίσει πολλές φορές 

Δεν έχω  την γνώση για να κρίνω αν αυτά που λέει στέκουν ή όχι. Αντιθέτως είδα ότι με τρελή σιγουριά κι υπεροψία έλεγε πέρσι πράγματα που έφαγαν τρελό κουβά. Γιατί να του έχω εμπιστοσύνη στα υπόλοιπα? Ειδικά όταν κάνει τόσο μπαμ ότι κατεβαίνει πολιτική και ψάχνει ψηφοφόρους...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rodosf1 είπε

επί του θέματος κ των αντιδράσεων των... δικαιωματιστών:

Τα ίδια κ με την απαγόρευση του τσιγάρου στη μικρή μας χώρα. (το "δικαίωμα" να κάνεις ότι θέλεις είναι υπό κάποιες σημαντικές κ μη αμελητέες αιρέσεις). 

Οποίος θεωρεί ότι θίγεται μπορεί κάλλιστα να προσφύγει στα δικαστήρια ελληνικά κ ευρωπαϊκά, αφού θεωρείτε ότι παραβιαζονται όλα τα δικαιώματα με την απομάκρυνση από την εργασία. Προς το παρόν τα δικαστήρια δεν εχουν κρίνει τίποτα παράνομο άρα είναι νόμιμο. Πάμε παρακάτω λοιπόν. Όταν και αν το δικαστήριο κρίνει αλλιώς θα έχουμε άλλα δεδομένα. Αν κρίνει αλλιώς.

Κ οι δικαστές συνωμοσία; Κ οι γιατροί; Κ όλοι οι πολιτικοί; Κ όλοι οι χημικοί, βιοχημικοί, βιολόγοι, φαρμακοποιοί; Πολύς κόσμος μαζεύτηκε τελικά..... 

Μάλλον ο κανόνας είναι η πρακτική της Google λοιπόν στο νέο εργασιακό πεδίο. 

ΥΓ. μακάρι να υπήρχε αντίστοιχη διαμαρτυρία για τα ωράρια κ τους μισθούς. Εκεί γαργάρα όλα φίλοι μου; 

το κάπνισμα σε εσωτερικούς χωρους καλώς απαγορευτηκε. το γεγονός οτι δεν επιτρέπουν σε κανένα χωρο να δηλώσει καπνιστικός και να μπορούν οι πελάτες που θέλουν να καπνίσουν να επισκεφτουν τέτοιους χώρους είναι περιορισμός που σε κάθε χωρα με ελεύθερη δικαιοσύνη θα είχε απορριφθεί.

Απομάκρυνση απο την εργασία λόγω μη εμβολιασμου δεν είναι νόμιμη, δικαστήριο πρέπει να κάνει όποιος ΠΑΡΑΝΟΜΑ απολύθει για να λάβει αποζημίωση πέραν την νομιμης. Τα δικαστήρια δεν εχουν κρινει τίποτα παράνομο γιατι δεν έχει γινει ακόμη κατι παράνομο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

το κάπνισμα σε εσωτερικούς χωρους καλώς απαγορευτηκε. το γεγονός οτι δεν επιτρέπουν σε κανένα χωρο να δηλώσει καπνιστικός και να μπορούν οι πελάτες που θέλουν να καπνίσουν να επισκεφτουν τέτοιους χώρους είναι περιορισμός που σε κάθε χωρα με ελεύθερη δικαιοσύνη θα είχε απορριφθεί.

Αυτά είναι που λέμε περί αρνητων δικαιωμάτων ελευθεριών κλπ κλπ 

Δεν είναι θέμα εμβολίου αλλά γενικότερο οπισθοδρομικης αντίληψης των πραγμάτων 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, adi32 είπε

Λένε οι αρνητές για τις παρενέργειες του εμβολίου που μπορεί να εμφανιστούν αμεσα ή σε 30 χρόνια. Όταν σε χτυπήσει ο ιός βλέπουμε ότι ακόμα και νέος υγιής μπορεί να βρεθείς σε μεθ και ακουμε για άτομα που χάνουν αισθήσεις όπως γεύση όσφρηση και για μήνες και μπορεί και να μην επανέλθουν ποτέ. 

Αυτό δεν τους φοβίζει ότι σε μια μετάλλαξη μπορεί να χάσεις πχ την όραση ή να πάθεις κάτι άλλο σε 5 χρόνια? 

Η κοπέλα μου αποκόμισε κουσούρι στον πνεύμονα, έκανε αξονική χθες, ακόμη δεν ξέρουμε τι είναι αλλά ελπίζουμε όχι κάτι περίεργο και το ίδιο λέει και η γιατρός, πάντως κάτι φάνηκε στην ακτίνα. Όλα αυτά ενώ το μόνο ιστορικό που έχει είναι κάτι ιγμορίτιδες.
Btw κλείνουμε σχεδόν δίμηνο που νοσήσαμε και η όσφρηση της κοπέλας μου δεν επανήλθε. Εμένα χάθηκε για 4 ημέρες μόνο και επανήλθε πλήρως σε 5-6. Εγώ που είχα ιστορικό (πνευμονία το 2006 , παιδικό άσθμα) , το πέρασα πιο οκ, πράγμα που δείχνει πως δεν έχει να λέει πόσο υγιής ήσουν αλλά που σε πετυχαίνει ο ιός. Όσοι νομίζουν ότι είναι ο Χουλκ, ας αναθεωρήσουν γενικώς. Δεν χρειάζεται πανικός, απλά λίγη κατανόηση της κατάστασης.
 Το δικό της οξυγόνο πήγε στο 92 στο μεταξύ και ήμασταν προ νοσοκομείου. Ανέβηκε και το γλιτώσαμε.  Ευτυχώς. Εμένα πάρα πολύ σταδιακά στο 93 αλλά έπαιζε μόνιμα 96-99. Κάθε λεπτό που αναπνέεις, σε αυτή την κατάσταση, σου φαίνεται υπερπολύτιμο, mind that.

Σε ότι χώρο κι αν πήγα έκτοτε (2 φορές συνολικά), ήμουν με μάσκα και όλα τα συναφή, και ας έχω κολλήσει και έχω αντισώματα  (δεν ξέρω πόσα όμως, καθώς θα κάνω τεστ αντισωμάτων στις 10 του μήνα κατόπιν προτροπής γιατρού).

Επεξ/σία από tommybertsen
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Δεν έχω  την γνώση για να κρίνω αν αυτά που λέει στέκουν ή όχι. Αντιθέτως είδα ότι με τρελή σιγουριά κι υπεροψία έλεγε πέρσι πράγματα που έφαγαν τρελό κουβά. Γιατί να τον πιστέψω στα υπόλοιπα?

Δεν ξέρω για ποια δήλωση μιλας . Όλοι στην αρχή έλεγαν το μακρύ τους και το κοντό τους . Ο Βασιλάκο έλεγε ότι όσοι κάνουν την πρώτη δόση να προσέχουν μην κολλήσουν γιατί ευνοούν τις μεταλλάξεις . Τώρα αν πει κάποιος κάτι τέτοιο είναι ψεκασμένος . Έλεγε ότι στην ιστορία των ιών καμία  μετάλλαξη δεν ήταν πιο επικίνδυνη . Τώρα αν το πει ο Κούβελας ειναι ψεκασμένος . Αν μιλάς για το εμβόλιο που είπε ότι δεν θα βγει βασικά πάλι σωστός ειναι . Κανονική έγκριση θα δωθεί το 2023 . Τώρα αν βγαίνει εμβόλιο παθαίνει κόσμος δεν ξέρουμε ποσό διαρκεί η ανοσία ουσιαστικά και μετά το παίρνουν πίσω για συγκεκριμένη ηλικιακή ομάδα εντάξει σωστός μου φαίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

4 minutes ago, Aztec said:

Τώρα αν το πει ο Κούβελας ειναι ψεκασμένος

Δεν είπα ότι είναι ψεκασμένος, απλά ότι δεν τον πιστεύω γιατί έχει πάει κουβά σε πράγματα που είπε πέρσι και κυρίως γιατί κάνει μπαμ ότι θα κατέβει στην πολιτική και ψάχνει για ψήφους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Sorry αλλά ο Κουβελας έχει πάει τρελό κουβά 1.5 χρόνο τώρα, άσε που έχει εμβολιαστεί εκείνος κι η οικογένειά του κανονικότατα. 

Αντιθέτως έχω ακούσει από πάρα πολλούς γιατρούς ότι στα εμβόλια ότι "μακροχρόνιο" είναι να βγει, εμφανίζεται τους πρώτους μήνες μιας και η "δραστική ουσία" φεύγει μετά από κάμποσες μέρες από τον οργανισμό, σε αντίθεση με τα φάρμακα που παίρνει κάποιος καθημερινά για χρόνια, τα οποία λογικότατα μπορούν να εμφανίσουν παρενέργειες μετά από χρόνια.

Προσωπικά αδοκίμαστα μετά από 4+ δις δόσεις παγκοσμίως δεν μπορώ να τα πω. Σκέψου ότι το εμβόλιο για τον Ebola πήρε έγκριση μετά από δοκιμασίες σε 20.000 άτομα...

Πού ακριβως πηγε κουβά; Αυτό που λεει ειναι στοχευμενοι εμβολιασμοι σε συγκεκριμενες κατηγοριες ηλικιας (χοντρικα 50+) και ευπαθεις ομαδες και οτι στους νεοτερους ειδικα στα παιδια και στις εγκυους δε χρειαζεται επειδη την περνουν ελαφρια και εχουν δυνατο ανοσοποιητικο . Μην εχουμε στο μυαλο μας μονο  τους αρνητες και τους μη αρνητες. Φυσικα και εκανε εμβολιο και αυτο συμβαδιζει με οσα λεει αφου ειναι 60+.Τα παιδια του νομιζω δεν εχουν εμβολιαστει, αλλά δεν λεει κατι αν εχουν εμβολιαστει,αφου εχει ξεκαθαρη θεση και προτεινει συγκεκριμενα πραγματα.

Τα εμβολια τωρα δοκιμαζονται και ειναι σχετικα νεας τεχνολογιας. Τωρα προσφατα μαθαινουμε για μυοκαρδιτιδες και οτι δρουν διαφορετικα απο οτι περιμεναμε, εξου και οι μυοκαρδιτιδες εξαιτιας του οτι το εμβολιο''προχωραει'' και δε μενει ας το πουμε στο σημειο εμβολιασμου  οπως θα περιμεναμε.Αυτο τωρα το μαθαμε δεν ηταν γνωστο. Σε καποιες ηλικιακες ομαδες τωρα μολις ολοκληρωνονται οι δοκιμες(παιδια). Προσωπικα θεωρω αχρειαστο ρισκο να εμβολιασουμε τα παιδια πριν γινουν εκτεταμενες δοκιμες, αφου διατρεχουν χαμηλοτατο κινδυνο και αφου τα εμβολια δεν εμποδιζουν τη μεταδοση του ιου αλλα μας βοηθουν να την περναμε ελαφρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Zergoulini είπε

Μα δεν θέλουν να σε σκοτώσουν, να σε ελέγξουν θέλουν.

Πως γινεται να ελενξεις καποιον με μια ενεση; Πολυ πρωτοποριακο δεν το εχω ξανακουσει. nanobots και ετσι :) 
Να σε κανουμε promote σε moderator να μας μορφωσεις ολους. Μην σε χασουμε :) 

«του ψεκ το αναγνωσμα….» 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, Zerg13 said:

Πως γινεται να ελενξεις καποιον με μια ενεση; Πολυ πρωτοποριακο δεν το εχω ξανακουσει. nanobots και ετσι :) 
Να σε κανουμε promote σε moderator να μας μορφωσεις ολους. Μην σε χασουμε :) 

«του ψεκ το αναγνωσμα….» 

Νομίζω ότι ήταν σαρκαστικό το post. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, kokoviosR είπε

Καλε μου, εδω γραφουμε το σκεπτικο μας. Το λινκ ηταν απο καθηγητη Φαρμακολογιας(Κουβελας) που εξηγουσε οτι υπαρχουν φαραμακα που τις πληρεις παρενεργειες τις μαθαμε μετα απο χρονια και ηταν μαλιστα αν θυμαμαι καλα στα παιδια των μαναδων που πηραν τα φαρμακα. Θελω να πω δηλαδη οτι τα αδοκιμαστα εμβολια εχουν ρισκο. Αν δεν εχει γνωση ο φαρμακολογος που αυτη ειναι η δουλεια του ποιος εχει; Αν θες να γραψεις τα επιχειρηματα σου και για τα υπολοιπα ευχαριστως να συζητησουμε.

Τα εμβόλια φίλε μου δεν είναι φάρμακα. Είναι στο πρώτο μάθημα αυτό, είναι και στην ύλη τη σχολική ακόμα. Δεν το λέω για να σε πειραξω, έτσι είναι. Διάβασε το νήμα να δεις πόσοι εδώ τα σχολιάζουν σαν.. ουσίες κ φάρμακα κλπ κ θα καταλάβεις. Δες κ αντίστοιχα τους αντιδραστικους κ θα δεις αντίστοιχη τοποθέτηση περι... ουσίας κλπ. 

Δεν είναι ξένες ουσίες με τον ανθρώπινο οργανισμό παραπάνω από ότι είναι ο ίδιος ο ιός, αλλά πολύ πολύ λιγότερο κ ακίνδυνα για τον άνθρωπο.

Τα εκδοχα είναι δοκιμασμένα αρκετές δεκαετίες ήδη κ απόλυτα ασφαλή. Εκτός αν έχει κάποιος αλλεργία που θα το γνώριζε από κάποιο παιδικό εμβόλιο ήδη πιθανότατα μα κ πάλι ειναι αντιμετωπισιμα άμεσα τα συμπτώματα. 

Το ερώτημα είναι: θέλετε να έρθετε σε επαφή με τον ίδιο τον ιό (με ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα) ή προτιμάτε μόνο την αδρανή πρωτεΐνη του για να αποκτήσετε ανοσία ανευ κόπου κ βασάνων; Αυτονόητη η απάντηση. 

Δεν έχει βάση λοιπόν λογικής το... δοκιμή σε βάθος χρόνου, οι δοκιμές που έπρεπε να γίνουν έγιναν εκεί που έπρεπε κ όλα καλά κ θα πάνε για Nobel οι άνθρωποι στα επόμενα χρόνια γιατί έσωσαν εκατομμύρια ζωές. 

Τέλος σχετικά με λινκ με δηλώσεις έχω να πω ότι η επιστήμη παράγεται όχι σε κανάλια κ συνεντεύξεις όπου μπορεί να ειπωθεί κάτι λάθος ή πάνω στη ρήμη του λόγου εσφαλμένο αλλά σε papers με κριτές κ συνέδρια όπου οι εργασίες πάνε με συγκεκριμένα κριτήρια κ αφού ελεγχθούν για την ορθότητα μεθόδων κλπ κ σίγουρα έχουν μελετήσει πολύ οι συντάκτες όλες τις πτυχές. Όχι σε παράθυρο με τον Ευαγγελατο που μπορεί εύκολα να.... εκμαιευσει μια απάντηση... διφορούμενη από έναν άνθρωπο που δεν έχει τριβή με τα media όπως συνήθως οι επιστήμονες.

Εκεί λοιπόν στα επιστημονικά έντυπα τα δεδομένα μιλάνε ξεκάθαρα υπέρ ασφάλειας κ είναι ότι καλύτερο έχει εφεύρει ο συνδυασμός Χημείας - Βιολογίας κ Ιατρικής εδώ κ πολλά χρόνια. 

Αλήθεια αφού η νομοθεσία υπάρχει κ εργαζόμενοι κ στην Ελλάδα ήδη δεν προσλαμβανονται σε εταιρείες όντας ανεμβολιαστοι... γιατί δεν προσφεύγουν στα δικαστήρια ξαναρωτάω; Κανένας όμως!!! 

  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Thresh είπε

 

Δεν είπα ότι είναι ψεκασμένος, απλά ότι δεν τον πιστεύω γιατί έχει πάει κουβά σε πράγματα που είπε και κυρίως γιατί κάνει μπαμ ότι θα κατέβει στην πολιτική και ψάχνει για ψήφους.

Σύμφωνα με την τελευταία συνέντευξη του όντως του έχει γίνει πρόταση αλλά είπε ότι δεν τον ενδιαφέρει . Δεν εκφέρω άποψη και θα το δούμε γιατί οι άνθρωποι αλλάζουν απόψεις  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, thanos78 είπε

 Απότι φαίνεται αδυνατείς να κατανοήσεις την αναλογία όφελους σε κάτι που λίγους μήνες βγήκε στην παραγωγή προς το ρίσκο θνητότητας του ιού ιδιαίτερα σε νέες ηλικίες. Για πες μου λοιπόν το ποσοστό θνητότητας; Η μήπως δεν θέλεις;

Υφάκι ψεκασμένου detected
Ξεκινάς και κάνεις θετικό ισχυρισμό ωστόσο όχι δεν δίνεις απλώς πηγές, δεν δίνεις καν τα νούμερα.

42 λεπτά πριν, kokoviosR είπε

Δε θυμαμαι ακριβως, το ελεγε ο Κουβελας ο καθηγητης φαρμακολογιας ως παραδειγμα που διδασκεται στο πανεπιστημιο ...

Να θυμηθείς γιατί όπως μπορεί να έχεις ξεχάσει που το είπε, μπορεί να έχεις ξεχάσει και τι είπε. Επίσης η επίκληση στην αυθεντία είναι κάτι το οποίο πρέπει να αποφεύγεις ιδιαίτερα όταν τα λεγόμενα της είναι διαφορετικά από εκείνα ιατρικών συλλόγων, ερευνών κτλ κτλ.
Οι άνθρωποι ανεξάρτητα απ την ιδιότητα τους μπορεί να είναι και απατεωνες που θέλουν να προσεγγίσουν κόσμο για διάφορους λόγους όπως ο Κουβέλας για ψηφαλάκια

32 λεπτά πριν, kokoviosR είπε

Καλε μου, εδω γραφουμε το σκεπτικο μας. Το λινκ ηταν απο καθηγητη Φαρμακολογιας(Κουβελας) που εξηγουσε οτι υπαρχουν φαραμακα που τις πληρεις παρενεργειες τις μαθαμε μετα απο χρονια

Όλα ένα τυρί τα έχεις κάνει στο μυαλό σου. Από πότε το φάρμακο και το εμβόλιο είναι το ίδιο ; Μίλησες μας και για ομοιοπαθητικά για να μας αποτελειώσεις

12 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

 Εγώ που είχα ιστορικό (πνευμονία το 2006 , παιδικό άσθμα) , το πέρασα πιο οκ, πράγμα που δείχνει πως δεν έχει να λέει πόσο υγιής ήσουν αλλά που σε πετυχαίνει ο ιός.

Δεν δείχνει ακριβώς αυτό. Το ότι είσαι ευπαθή ομάδα δεν σημαίνει ότι ντε και καλά θα νοσήσεις βαριά. Έχεις αυξημένες πιθανότητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, dkmaster είπε

Μιλούσα τις προάλλες με έναν γιατρό ο οποίος είναι υπεύθυνος για το follow-up όσων έχουν νοσήσει από Covid στη χώρα που βρίσκομαι. Μου είπε τα ακόλουθα, και δεν τα αναφέρω ως Ευαγγέλιο, αλλά ως μία άποψη ενός ατόμου που βρίσκεται μέσα στον "πόλεμο".

1) Το εμβόλιο δεν γίνεται υποχρεωτικά για να προστατευθεί ο κόσμος, αλλά για να ξεμπουκώσουν τα νοσοκομεία. Επειδή όλο το προσωπικό έχει πέσει σε όσους νοσούν από covid, πεθαίνουν άνθρωποι με άλλα προβλήματα (χωρίς covid) επειδή δεν υπάρχουν γιατροί να τους κουράρουν, προβλήματα από τα οποία δεν θα πέθαιναν κανονικά.

2) Για τα εμβόλια είπε το εξής, όποιος λέει ότι είναι καλά είναι μαλάκας, όποιος λέει ότι είναι κακά είναι επίσης μαλάκας. Είμαστε σε φάση που δεν γνωρίζουμε με βεβαιότητα τι θα προκαλέσουν στο μέλλον, όμως δεν υπάρχει εναλλακτική αυτή τη στιγμή καθώς έστω και σε ένα ποσοστό μπορούν να προσφέρουν ανοσία. Στην εναλλακτική που υπάρχει (φάρμακα) μπαίνει φρένο γιατί μπορεί να προκαλούν παρενέργειες (εδώ γέλασε όταν το είπε).

3) Ένα σημαντικό που είπε (δε μπορώ να γνωρίζω, όπως και για τα παραπάνω, αν είναι αλήθεια) είναι πως κακώς δεν γίνεται έλεγχος αντισωμάτων πριν τους εμβολιασμούς καθώς από ένα σημείο και μετά τα αυξημένα αντισώματα μπορούν να βγάλουν άλλα προβλήματα.

4) Η μάσκα θα έπρεπε να παραμένει υποχρεωτική και για τους εμβολιασμένους (κάτι που πριν λίγες μέρες το CDC έδωσε σαν οδηγία) καθώς με την μετάλλαξη Δ, υπάρχει το εξής θέμα: α) μεταδίδεται το ίδιο εύκολα και από τους εμβολιασμένους και από τους ανεμβολίαστους, β) η αποτελεσματικότητα των εμβολίων είναι ιδιαίτερα μειωμένη, όπως και η διάρκεια των αντισωμάτων για τη συγκεκριμένη μετάλλαξη.

5) Οι πραγματικότητες στη ζωή μας είναι 2 από εδώ και πέρα. Ο εμβολιασμός (όχι απαραίτητα με αυτά τα εμβόλια που υπάρχουν τώρα, καθώς έχουν προσωρινή άδεια) θα γίνεται τουλάχιστον 2 φορές τον χρόνο, όπως γίνεται της γρίπης μία φορά τον χρόνο. Όμως, πιθανόν να μην είναι υποχρεωτικός από τα τέλη του 2022 αρχές 2023 διότι υπάρχουν φάρμακα υπό ανάπτυξη (και από τη Pfizer για παράδειγμα) τα οποία θα λειτουργούν ιδιαίτερα καλά και θα εξομαλυνθεί το μπούκωμα των νοσοκομείων.

6) Στο τέλος της ημέρας, τις κυβερνήσεις (πιθανόν να αφορά μόνο τη χώρα που βρίσκομαι) δεν τις ενδιαφέρει τόσο ο αριθμός των νεκρών (εδώ μου ανέφερε ότι το νούμερο είναι υπερβολικά μεγάλο, όμως δεν δημοσιοποιείται γιατί θα πανικοβληθεί ο κόσμος, αντίθετα το μοντέλο που επιλέχθηκε είναι να αυξάνονται αρκετά τα ημερήσια κρούσματα [παράδειγμα από 100 την ημέρα, έχουμε φτάσει στα 5000 την ημέρα] μέχρι να ισοφαριστεί αυτό το νούμερο), αλλά να μην μπουκώνουν τα νοσοκομεία γιατί δεν υπάρχει προσωπικό, δεν υπάρχουν υποδομές που να επαρκούν και δε θέλουν να πάει το θέμα στις ευθύνες της κυβέρνησης.

Εφόσον ισχύουν τα παραπάνω, και από τη στιγμή που έχουμε ως δεδομένο ότι οι οδηγίες του CDC και των γιατρών γενικότερα, αλλάζουν από στιγμή σε στιγμή, πράγμα λογικό καθώς ο ιός εξελίσσεται, καλό είναι ο καθένας να κάνει ό,τι πιστεύει για να προστατευθεί και να προστατεύσει τους γύρω του. Καλό θα ήταν όμως να μην χαρακτηρίζουμε ούτε όσους δε θέλουν να το κάνουν το εμβόλιο, ούτε όσους θέλουν. Δεν μιλάω για τα άτομα με 5g, μαγνήτες κ.λπ.. Αλλά από την άλλη, ειδικά για τους 60+ είναι λογικό να φοβάται κάποιος να κάνει το εμβόλιο και να μείνει στον τόπο μετά από λίγες ημέρες. Αν αυτός ο άνθρωπος επιλέγει να απομονωθεί στο σπίτι του, να έχει ελάχιστες επαφές με άλλους, από το να κάνει το εμβόλιο, εγώ προσωπικά δεν το θεωρώ παράλογο. Πιστεύει ότι μειώνει τις πιθανότητες να νοσήσει, σωστό ή όχι δε μπορούμε να το ξέρουμε (από την άποψη ότι δεν γνωρίζουμε με πόσα άτομα έρχεται σε επαφή κ.λπ..).

Επίσης, σχετικά με τον χρόνο ανάπτυξης των εμβολίων, μην ξεχνάμε ότι η επιστήμη προχωρά, πλέον όπως ανακοίνωσε και ο πρόεδρος της Pfizer, είναι σε θέση να βγάζουν νέο εμβόλιο ανά 100 μέρες για τις νέες μεταλλάξεις. Δεν μιλάω για τον χρόνο που απαιτείται μελέτη για παρενέργειες, αλλά για τον χρόνο ανάπτυξης. Ακόμη, με την τεχνολογία mRNA ανοίγει ο δρόμος για την εξάλειψη ορισμένων τύπων καρκίνου. Η δική μου γνώμη είναι για όσους είναι σκεπτικοί για τον εμβόλιο να κάνουν μια έρευνα για το κάθε εμβόλιο (αναζητώντας πηγές από οργανισμούς, όχι από το STAR) και να πορευθούν όπως νομίζουν, αλλά όχι να στοχοποιούνται και να στοχοποιούν.

1) Ισχύει, έχουν ήδη πεθάνει άνθρωποι λόγω του ότι δεν προλάβαιναν οι γιατροί και δεν υπήρχαν ΜΕΘ η απλές κλίνες.

2)Μην είσαι σίγουρος πως υπάρχουν φάρμακα, είναι μάλλον σε πειραματικό στάδιο με αναμφίβολα αποτελέσματα, υπάρχει ήδη έρευνα σε ανάπτυξη που έχει εγκριθεί.

3) Ισχύει, όταν ο οργανισμός αντιδρά υπερβολικά, σκοτώνει τα ίδια του τα κύτταρα διότι δεν μπορεί να ξεχωρίσει τα υγιή απο τα μολυσμένα κύτταρα.

4β) Μειωμένη, αλλά σε τι ποσοστό;

5)Αν περιμέναμε έως το 2023, πιθανότατα να είχαμε πολλές χιλιάδες νεκρούς.

6)Αν οι θάνατοι ήταν παραπάνω, μάλλον θα το ανακοίνωναν για να πείσουν τον κόσμο να εμβολιαστεί, το μόνο που έχει ακουστεί, είναι πως έχουν καταγράψει θανάτους απο άλλες αιτίες ως covid.

Οι άνω των 60 είναι αυτοί που κινδυνεύουν περισσότερο γιατί έχουν χαμηλό ανοσοποιητικό.

7 ώρες πριν, Iamthagod είπε

Εγώ πάντως που έκανα το εμβόλιο (Pfizer) έχω παρατηρήσει τελευταία ότι πιάνω καλύτερο σήμα και στο κινητό αλλά και WiFi όποτε είναι win win σιτσουεησο που λέμε.

Win win σιτσουεησο η γουιν γουιν situation;Με μέσον έβγαλες τις τάξεις των Αγγλικών; 😅

Τουλάχιστον γλίτωσες το hard reset η το χαρντ ρεσετ.

1 ώρα πριν, Sybnios είπε

Απαιδευτοι, αδαεις και χειραγωγημενοι οι περισσοτεροι εκ των σχολιων. Απορω πως τα καταπινετε ολα αμασητα την στιγμη που η γνωση πλεον ειναι στη διαθεση μας ανα πασα στιγμη. Το μονο που χρειαζεται ειναι απλως διαυγεια και μια στοιχειωδη αντιληψη για να καταλαβεις τι συμβαινει και ποια πλευρα να αποδεχθεις. Αλλα οτι δεν ειναι κοινωνικως αποδεκτο απο την πλειοψηφια των ανοητων, ειτε ειναι απλος κοσμακης ειτε "επιστημονες" που εξυπηρετουν συμφεροντα το θεωρουμε ψεκ και αλλες ανοησιες δημοτικου. Λυπαμαι για τον κοσμο ειλικρινα που δεν βλεπει περα απο τη μυτη του. Το σχολιο μου ειναι απλως μια υπενθυμιση και οχι να κανουμε κουβεντα "επιπεδου" οπως διαβαζω παρακατω. Αλλωστε δεν μπορει να ειναι ολα αντιληπτα απο ολους. Χρειαζεται ευφυια περα απο την γνωση και την εκπαιδευση.. Καλη συνεχεια.  

Εσύ τώρα με ποιούς είσαι;Μιλάς με "γρίφους", μου είναι δύσκολο να κατανοήσω το τεράστιο επίπεδο των γραπτών σου.

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Sorry αλλά ο Κουβελας έχει πάει τρελό κουβά 1.5 χρόνο τώρα, άσε που έχει εμβολιαστεί εκείνος κι η οικογένειά του κανονικότατα. 

Αντιθέτως έχω ακούσει από πάρα πολλούς γιατρούς ότι στα εμβόλια ότι "μακροχρόνιο" είναι να βγει, εμφανίζεται τους πρώτους μήνες μιας και η "δραστική ουσία" φεύγει μετά από κάμποσες μέρες από τον οργανισμό, σε αντίθεση με τα φάρμακα που παίρνει κάποιος καθημερινά για χρόνια, τα οποία λογικότατα μπορούν να εμφανίσουν παρενέργειες μετά από χρόνια.

Προσωπικά αδοκίμαστα μετά από 4+ δις δόσεις παγκοσμίως δεν μπορώ να τα πω. Σκέψου ότι το εμβόλιο για τον Ebola πήρε έγκριση μετά από δοκιμασίες σε 20.000 άτομα...

 

1 ώρα πριν, Aztec είπε

 

Έχω παρακολουθήσει τον Κούβελα και αυτά που λέει με τα τωρινά δεδομένα, γιατί στην αρχή όλοι μπαρούφες λέγανε, μια χαρά είναι . Τι λάθος λέει κατά την άποψη σου γιατί δεν είναι αντιεμβολιαστης και το έχει τονίσει πολλές φορές 

Για τα εμβόλια τεχνολογίας ιϊκού φορέα (Johnson+Astrazeneca), αναφέρει για θρομβώσεις.

Απο το 23:38 και μετά, αναφέρει για τις παρενέργειες των εμβολίων MRNA (Pfizer+Moderna):

https://youtu.be/LFzcMOkOd5Q

1) Μυοκαρδίτιδα η περικαρδίτιδα και 2) βλάβη στο ενδοθύλιο.

Για την 1η λέει πως εξαλείφεται στον οργανισμό, όμως νομίζω πως δεν αναφέρει πως αντιμετωπίζεται με φαρμακευτική αγωγή.αγωγή.

Ομως για την 2η λέει πως δεν γνωρίζει για πόσο μένει στον οργανισμό.

Εδώ τον αναιρούν για το 2 και γενικώς.

https://www.ellinikahoaxes.gr/2021/05/27/kouvelas-vaccines-misinformation/

Στατιστικά παρενεργειών των εμβολίων:

https://www.iatronet.gr/amp/article/101990/hl-mosialos-o-kindynos-perikarditidas-myokarditidas-apo-emvolio-pfizer-kai-moderna-oi-thanatoi-apo-astrazeneca-pinakas

 

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...