Προς το περιεχόμενο

Google και Facebook απαιτούν από τους υπαλλήλους τους να είναι εμβολιασμένοι


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, manolis940 said:

Αν κάνω κάποιο λάθος στα παραπάνω διόρθωσε με :)

Quote

Ανοσία αγέλης (που ονομάζεται επίσης φαινόμενο αγέλης, ανοσία κοινότητας, ανοσία πληθυσμού ή κοινωνική ανοσία) είναι μια μορφή έμμεσης προστασίας από μολυσματικές ασθένειες που συμβαίνει όταν ένα μεγάλο ποσοστό ενός πληθυσμού έχει γίνει άνοσο σε μια μόλυνση*

Η φύση του κορωνοϊού είναι τέτοια που το bold δεν επιτυγχάνεται. Μπορείς να μειώσεις την πιθανότητα να ξανανοσήσεις, μπορείς να σπάσεις την αλυσίδα της μετάδοσης, αλλά δεν μπορείς να αποκτήσεις ανοσία της αγέλης. Αυτή είναι η διαφορά με το "τείχος προστασίας" που είναι πλέον ο στόχος. Δεν έχει σημασία πόσο μικρό είναι το ποσοστό, υπάρχει. Γι αυτό λέμε ότι πρέπει να εμβολιαστούμε, για να μειώνεται ο ρυθμός μετάδοσης. Anyway, τα χουμε γράψει ξανα και ξανα, στο τέλος ο καθένας θα κάνει ό,τι θέλει, αλλά νοοτροπίες όπως αυτή που άκουσα στο τελευταίο αντιεμβολιαστικό συλλαλητήριο που είπε ένας "είναι δικαίωμά μου άμα θέλω να αρρωστήσω, να βρει το κράτος τρόπο να με κάνει καλά" δεν είναι σοβαρές και πρέπει να απομονωθούν. Όχι μονά ζυγά δικά μας, όχι επανάσταση και yolo, αλλά άμα γίνει η στραβή, σώσε με άχρηστο κράτος.

Καλημέρα κόσμε

*Ο ορισμός είναι από Wikipedia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 693
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Η φύση του κορωνοϊού είναι τέτοια που το bold δεν επιτυγχάνεται. Μπορείς να μειώσεις την πιθανότητα να ξανανοσήσεις, μπορείς να σπάσεις την αλυσίδα της μετάδοσης, αλλά δεν μπορείς να αποκτήσεις ανοσία της αγέλης. Αυτή είναι η διαφορά με το "τείχος προστασίας" που είναι πλέον ο στόχος. Δεν έχει σημασία πόσο μικρό είναι το ποσοστό, υπάρχει. Γι αυτό λέμε ότι πρέπει να εμβολιαστούμε, για να μειώνεται ο ρυθμός μετάδοσης. Anyway, τα χουμε γράψει ξανα και ξανα, στο τέλος ο καθένας θα κάνει ό,τι θέλει, αλλά νοοτροπίες όπως αυτή που άκουσα στο τελευταίο αντιεμβολιαστικό συλλαλητήριο που είπε ένας "είναι δικαίωμά μου άμα θέλω να αρρωστήσω, να βρει το κράτος τρόπο να με κάνει καλά" δεν είναι σοβαρές και πρέπει να απομονωθούν. Όχι μονά ζυγά δικά μας, όχι επανάσταση και yolo, αλλά άμα γίνει η στραβή, σώσε με άχρηστο κράτος.

Καλημέρα κόσμε

*Ο ορισμός είναι από Wikipedia

Οταν η κατάσταση του ασθενή είναι μη αναστρέψιμη, κανείς γιατρός και κανένα μηχάνημα δεν μπορεί να τον σώσει.Κάποιοι δεν συγκινήθηκαν, η ξέχασαν όσους πέθαναν στους διαδρόμους των νοσοκομείων γιατί δεν υπήρχαν όχι ΜΕΘ, ούτε καν απλές κλίνες.

Θα βγεί ο γιατρός και θα πεί:

-Λυπάμαι, κάναμε ότι μπορούσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, AntiCambeR said:

Ισως αν υπήρχε σωστή ενημέρωση με συνεντεύξεις λοιμωξιολόγων και διαφόρων ειδικοτήτων γιατρών

Για ποιο λόγο να γίνει αυτο; Για να διαβάζουμε και να ακούμε πάλι "έλα μωρέ με τα λαμόγια, λες και δεν ξέρουμε ότι τα παίρνουνε απο φαρμακευτικές"

Χθες ο Κικίλιας έκανε πάλι έκκληση στους ανεμβολίαστους και πάλι ειρωνεία, μαγκιά και "εγώ ξέρω καλύτερα". Λέμε για σωστή ενημέρωση, αλλά αν ο άλλος έχει κλείσει τα αυτιά, δεν μπορείς να του κάνεις τίποτα.

1 minute ago, AntiCambeR said:

Οταν η κατάσταση του ασθενή είναι μη αναστρέψιμη, κανείς γιατρός και κανένα μηχάνημα δεν μπορεί να τον σώσει.Κάποιοι δεν συγκινήθηκαν, η ξέχασαν όσους πέθαναν στους διαδρόμους των νοσοκομείων γιατί δεν υπήρχαν όχι ΜΕΘ, ούτε καν απλές κλίνες.

Θα βγεί ο γιατρός και θα πεί:

-Λυπάμαι, κάναμε ότι μπορούσαμε.

Και τότε, θα βλέπεις κόσμο στα κανάλια να φωνάζει για την ανύπαρκτη κυβέρνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Για ποιο λόγο να γίνει αυτο; Για να διαβάζουμε και να ακούμε πάλι "έλα μωρέ με τα λαμόγια, λες και δεν ξέρουμε ότι τα παίρνουνε απο φαρμακευτικές"

Χθες ο Κικίλιας έκανε πάλι έκκληση στους ανεμβολίαστους και πάλι ειρωνεία, μαγκιά και "εγώ ξέρω καλύτερα". Λέμε για σωστή ενημέρωση, αλλά αν ο άλλος έχει κλείσει τα αυτιά, δεν μπορείς να του κάνεις τίποτα.

Ακούνε πχ τον Γιαννακόπουλο, που πολεμάει την ΝΤΠ. 😅

Θα τους σώσει απο τις ΜΕΘ με προσευχές.

Πνευμονολόγοι, λοιμωξιολόγοι, παθολόγοι και γιατροί κάθε ειδικότητας, παρακινούν τον κόσμο να εμβολιαστεί.

Εχουν μετονομάσει το εμβόλιο σε μπόλι.Είστε λένε μπολιασμένοι, σας υποσχέθηκε η κυβέρνηση ελευθερία και τώρα πάλι θα βάζετε μάσκες κλπ, θα κάνετε self test για να μπείτε σε πλοίο, μεταδίδουν και κολλάνε και οι εμβολιασμένοι κλπ.

Χαίρονται και νιώθουν πως δικαιώνονται.

Θα τα πούμε απο Σεπτέμβριο με τους "μετεξεταστέους"...

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...