Προς το περιεχόμενο

Google και Facebook απαιτούν από τους υπαλλήλους τους να είναι εμβολιασμένοι


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Τι συζήτηση να ανοίξεις και να θες;

Οι μισοί στο παρόν θέμα αναπαράγουν τα λόγια-λεξεις του ΠΘ που καθόλου δεν τον τιμάνε διότι με αυτό τον τρόπο προσβάλλει την ίδια την κοινωνία και το αξίωμα του.

Και η ίδια η κοινωνία που έχει αγανακτήσει και παραπονιέται για την κατάστα , κατηγορεί τον συμπολίτη ,τον χαρακτηρίζει και τον τυλίγει με τα γνωστά επίκαιρα αστεία κοσμητικά επίθετα.

Οι υπεύθυνοι του φόρουμ όφειλαν να βάλουν όρια από την στιγμή που ως φόρουμ έχεις μια Α πολιτική.Φορουμ που να προωθεί τον υγιή διάλογο κι όχι αυτό που βλέπουν τα μάτια μας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 693
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχει νόημα να πείσεις κάποιον που ενημερώνεται από αστείες ψευδείς δημοσιεύσεις του Facebook ή πάει σε προεκλογικές συγκεντρώσεις αιωνίων υποψηφίων βουλευτών που πουλάνε ιατρική μέσω αλοιφων για καράφλα ή επιστολών του Ιησού. 

Οποιους τέτοιους είχα γνωστούς τους έκανα πέρα. 

 

Επεξ/σία από adi32
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
21 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Πάνε πολλά χρόνια που υπάρχουν τα αντιεμβολιαστικά κουνήματα και οι κυβερνήσεις της Ευρώπης, καθώς και της Ελλάδας το έχουν χειριστεί λάθος.  Ψεκασμένοι διαβάζουν μία μπούρδα σε ένα site και αποφασίζουν να μην κάνουν εμβόλιο στα παιδιά τους. Δυστυχώς κανένας, πλην ελάχιστων εξαιρέσεων δεν κυνηγάει το site και κανένας δεν στερεί το δικαίωμα σε έναν τέτοιο άνθρωπο να είναι γονιός.

Μία κυβέρνηση με κακό επικοινωνιακό χαρακτήρα φτάνει για να στρώσει το έδαφος στους super Ψεκασμένους να ... "ΔΕΙΑΔΟΣΤΑΪ". 

Είναι δικαίωμα σου να επιλέξεις να εμβολιαστείς ή όχι;
Βεβαίως και δεν είναι θέμα επιλογής. Τα εμβόλια στην συντριπτική τους πλειοψηφία δεν προστατεύουν το άτομο που το κάνει, αλλά το σύνολο από έναν ιό. Σκοπός δεν είναι ατομικά να μην κολλήσει κάποιος τον ιό, αλλά να εμβολιαστούμε, να τον εξαφανίσουμε και επίσης να μην τον αφήσουμε να μεταλλαχθεί σε κάτι χειρότερο.
Σε ατομικό επίσης επίπεδο θα πρέπει να σκεφτούμε και τον εξής παράγοντα. Τα εμβόλια γίνονται από μία ηλικιακή ομάδα και έπειτα. Αν για παράδειγμα εγώ ο ψεκασμένος δεν έχω κάνει το εμβόλιο της Ιλαράς μπορώ να κολλήσω κάποιο παιδί που δεν έχει προλάβει να το κάνει και έτσι να μπει σε κίνδυνο η ζωή του.

Πόσα εμβόλια στο παρελθόν έχουν μεσοπρόθεσμες επιπτώσεις;
Αυτή ίσως είναι μια ερώτηση όπου πριν ψεκαστεί κάποιος με αντιεπιστημονικές μπούρδες θα έπρεπε να κάνει στον εαυτό του. Έπειτα να αναρωτηθεί πόσοι ιοί στο παρελθόν έχουν μεσοπρόθεσμες επιπτώσεις. Έπειτα να ερευνήσει.
Στην περίπτωση του κορωναϊού ήδη βλέπουμε βραχυπρόθεσμες επιπτώσεις. Αντίστοιχα στα εμβόλια οι σοβαρές παρενέργειες σε σχέση με τις δώσεις είναι τόσο λίγες που κανονικά δεν θα έπρεπε να γίνει σύνδεση αίτιου και αιτιατού. Αλλά κλασικά στην Ελλάδα οι επιστήμονες είναι οι καναλάρχες
Στο χειρότερο σενάριο όλων το θάνατο η κατάσταση είναι:
487.709 κρούσματα έχουμε 12911 θανάτους
10.500.000 πόσοι είναι οι θάνατοι ;

https://news.google.com/covid19/map?hl=el&state=5&gl=GR&ceid=GR%3Ael&mid=%2Fm%2F035qy

 

Δεν έχει δοκιμαστεί αρκετά
4 δις δόσεις παγκοσμίως και ακόμη επιμένουμε στην ίδια καραμέλα. Τα εμβόλια επίσης πέρασαν κανονικά τις Φάσεις και σε πολλά από αυτά οι δοκιμές σε ανθρώπους ήταν πολύ μεγαλύτερες απ ότι στο παρελθόν

https://news.google.com/covid19/map?hl=el&state=7&gl=GR&ceid=GR%3Ael

 

Δεν έχουν 100%  επιτυχία
Φυσικά και δεν έχουν όπως πιθανών και άλλα εμβόλια που έκανες στο παρελθόν. Η ποσοστιαία επιτυχία τους ωστόσο είναι αρκετή απ το να αποτρέψει τον Covid να μεταδοθεί και να μεταλλαχθεί με την ευκολία που το κάνει και σήμερα 

 

 

Φιλαράκι ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙΣ .Ξέρεις τι σημαίνει έ;

Η χώρα μας έχει ψηφίσει και αυτή στο συμβούλιο της Ευρώπης κατά του υποχρεωτικου εμβολιασμού.

Το αν έχει δοκιμαστεί είναι άλλο από το αν έχουν πάρει ΕΓΚΡΙΣΗ.

Φαρμακευτική είσαι και γράφεις Ψεκασμένοι διαβάζουν μία μπούρδα σε ένα site και αποφασίζουν να μην κάνουν εμβόλιο στα παιδιά τους ;

Το αν θα εμβολιαστεί κανείς είτε είναι παιδί είτε όχι ,θα το αποφασίσει ο ίδιος σε συνεννόηση με το γιατρό του κι όχι με το πιστόλι στον κρόταφο.Τάχα θα μου απολυθείς κτλ τα γνωστά.Λυπάμαι!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ScorpioX777 είπε

Ισως δεν εισαι τοσο ενεργος  χρηστης στο forum, αν ησουν ομως θα εβλεπες  ποσοι πιστευουν οτι ενα Samsung η Apple κινητο των 1000 δεν κανει κατι παραπανω απο ενα Xiaomi των 200...

Ειναι και αρκετα αλλα τεχνολογικης φυσεως που διαβαζεις απο τα "μπουμπουκια" οποτε το να πιστεψουν αυτες τις θεωριες με το 5g  αν εμβολιαστουν δεν ειναι περιεργο.

Υπαρχουν παντου...

Γιατι κάνει κατι παραπανω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Τι συζήτηση να ανοίξεις και να θες;

Οι μισοί στο παρόν θέμα αναπαράγουν τα λόγια-λεξεις του ΠΘ που καθόλου δεν τον τιμάνε διότι με αυτό τον τρόπο προσβάλλει την ίδια την κοινωνία και το αξίωμα του.

Και η ίδια η κοινωνία που έχει αγανακτήσει και παραπονιέται για την κατάστα , κατηγορεί τον συμπολίτη ,τον χαρακτηρίζει και τον τυλίγει με τα γνωστά επίκαιρα αστεία κοσμητικά επίθετα.

Οι υπεύθυνοι του φόρουμ όφειλαν να βάλουν όρια από την στιγμή που ως φόρουμ έχεις μια Α πολιτική.Φορουμ που να προωθεί τον υγιή διάλογο κι όχι αυτό που βλέπουν τα μάτια μας.

 

LoL. Πολλά θες.

Άσε που υπάρχουν και τα "χαϊδεμένα" του forum που είναι κομπλέ να λένε ότι θέλουν και όλοι οι άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Φιλαράκι ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙΣ .Ξέρεις τι σημαίνει έ;

Η χώρα μας έχει ψηφίσει και αυτή στο συμβούλιο της Ευρώπης κατά του υποχρεωτικου εμβολιασμού.

Το αν έχει δοκιμαστεί είναι άλλο από το αν έχουν πάρει ΕΓΚΡΙΣΗ.

Φαρμακευτική είσαι και γράφεις Ψεκασμένοι διαβάζουν μία μπούρδα σε ένα site και αποφασίζουν να μην κάνουν εμβόλιο στα παιδιά τους ;

Το αν θα εμβολιαστεί κανείς είτε είναι παιδί είτε όχι ,θα το αποφασίσει ο ίδιος σε συνεννόηση με το γιατρό του κι όχι με το πιστόλι στον κρόταφο.Τάχα θα μου απολυθείς κτλ τα γνωστά.Λυπάμαι!

 

Ο συλλογισμός σου είναι αστείος. Κατηγορείς την κυβέρνηση, η οποία κυβέρνηση είναι που σου έδωσε την δυνατότητα να μην εμβολιαστείς, ότι σου στερεί το δικαίωμα να μην εμβολιαστείς. 

 

Το αν θα εμβολιαστείς θα το αποφασίσεις εσύ, το αν θα σε απολύσω επειδή δεν εμβολιάζεσαι θα το αποφασίσω εγώ σαν εργοδότης. Εσύ είσαι που προσπαθείς να στερήσεις το δικαίωμα από τον εργοδότη να αποφασίσει αν θα σε κρατήσει στη δουλειά η όχι, και μετά παραπονιέσαι για τα δικά σου δικαιώματα

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άντε να τελειώσει αυτή η φαρσοκωμωδία που ζούμε

θα γυρνάω και θα λέω κουνόντας το δάκτυλο επιδεικτικά "εγώ σας τα λεγά"

ανεξάρτητα ποια μεριά είχε δίκιο, εγώ το κομμάτι μ θα κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, vs_skg είπε

Η τομη των συνολων "Ψεκ" και "Υπάλληλος Google/Facebook" ειναι τοσο μικρη που οσο κι αν θελω να το δω σαν ηττα των Ψεκ περισσότερο ειδηση clickbait μου κανει. 

Υ.Γ. Εμβολιο θα λετε και θα κλαιτε:D

αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ. Άνθρωποι νέοι μεν (χαμηλού κινδύνου a priori) αλλά μορφωμένοι/"ανοιχτά μυαλά" και επομένως όχι και τόσο επιρρεπείς σε θεωρίες συνομωσίας. Άρα πρακτικά αυτοί που θα "εξαναγκαστούν" θα πρέπει να μετριούνται στα δάχτυλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Herald είπε

Ο συλλογισμός σου είναι αστείος. Κατηγορείς την κυβέρνηση, η οποία κυβέρνηση είναι που σου έδωσε την δυνατότητα να μην εμβολιαστείς, ότι σου στερεί το δικαίωμα να μην εμβολιαστείς. 

 

Το αν θα εμβολιαστείς θα το αποφασίσεις εσύ, το αν θα σε απολύσω επειδή δεν εμβολιάζεσαι θα το αποφασίσω εγώ σαν εργοδότης. Εσύ είσαι που προσπαθείς να στερήσεις το δικαίωμα από τον εργοδότη να αποφασίσει αν θα σε κρατήσει στη δουλειά η όχι, και μετά παραπονιέσαι για τα δικά σου δικαιώματα

Τι γράφεις;Ξαναδιάβασε το.Πραγματικα.

Ο εργοδότης δεν έχει δικαίωμα να απολύσει κόσμο αν δεν έχεις πάρει σειρά για το περίφημο jab σύμφωνα με το σύνταγμα.Εγω πάντως τέτοιες πρακτικές δε θα εφαρμόσω 🙂 Χαιρετώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, adi32 είπε

Δεν έχει νόημα να πείσεις κάποιον που ενημερώνεται από αστείες ψευδείς δημοσιεύσεις του Facebook ή πάει σε προεκλογικές συγκεντρώσεις αιωνίων υποψηφίων βουλευτών που πουλάνε ιατρική μέσω αλοιφων για καράφλα ή επιστολών του Ιησού. 

Οποιους τέτοιους είχα γνωστούς τους έκανα πέρα. 

 

Έχεις δίκιο αλλά βλέπω ότι και εσένα βιβλιοπωλης σε έπεισε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ααα και τελευταίο.Μιλαμε για ανοσία της αγέλης ,ένα υψηλό ποσοστό για να οχυρωθούμε κατά τα λεγόμενα των ειδικών και κάποιοι έως αρκετοί ανάμεσα τους και φίλοι του φόρουμ απαιτούν να εμβολιαστεί και ο τελευταίος στην γη.

Περίεργα πράγματα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, loukas599 είπε

Έχεις δίκιο αλλά βλέπω ότι και εσένα βιβλιοπωλης σε έπεισε 

Δε νομίζω. Έχω γιατρούς που με παρακολουθούν και ξέρουν καλύτερα από τον καθένα την υγεία μου και τους ρώτησα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Τι γράφεις;Ξαναδιάβασε το.Πραγματικα.

Ο εργοδότης δεν έχει δικαίωμα να απολύσει κόσμο αν δεν έχεις πάρει σειρά για το περίφημο jab σύμφωνα με το σύνταγμα.Εγω πάντως τέτοιες πρακτικές δε θα εφαρμόσω 🙂 Χαιρετώ.

Εσύ μην εφαρμόσεις, γιατί στερείς από άλλους εργοδότες το δικαίωμα να τις εφαρμόσουν? Δικιά τους είναι η επιχείρηση, όποιον θέλουν κρατάνε και όποιον θέλουν διώχνουν. 

2 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Ααα και τελευταίο.Μιλαμε για ανοσία της αγέλης ,ένα υψηλό ποσοστό για να οχυρωθούμε κατά τα λεγόμενα των ειδικών και κάποιοι έως αρκετοί ανάμεσα τους και φίλοι του φόρουμ απαιτούν να εμβολιαστεί και ο τελευταίος στην γη.

Περίεργα πράγματα.

 

 

Δεν είναι περίεργα, απλά δεν τα καταλαβαίνεις. Υπάρχει πληθυσμός που δεν μπορεί να εμβολιαστεί εκ των πραγμάτων. Υποκείμενα νοσήματα, αλεργίες, εγκυμοσύνες κλπα κλπα κλπα. Ε αν δεν ανήκεις σε αυτούς και απλά δεν εμβολιάζεσαι γιατί έτσι δεν επιτυγχάνεται η ανοσία της αγέλης και πέρα από τον εαυτό σου, βάζεις σε κίνδυνο και αυτούς. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η άσκηση της υποχρεωτικότητας του εργαζομένου προς τον εμβολιασμό από τον ίδιο τον εργοδότη, συνεπάγεται και ποινικές-νομικές ευθύνες στην περίπτωση σοβαρών παρενεργειών - θανάτου από τον τελευταίο, να τα λέμε και αυτά. 

Επεξ/σία από thanos78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...