Προς το περιεχόμενο

Google και Facebook απαιτούν από τους υπαλλήλους τους να είναι εμβολιασμένοι


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, thanos78 είπε

Η άσκηση υποχρέωσης του εργαζομένου προς τον εμβολιασμό από τον ίδιο τον εργοδότη συνεπάγεται και ποινικές-νομικές ευθύνες στην περίπτωση σοβαρών παρενεργειών - θανάτου από τον τελευταίο, να τα λέμε και αυτά. 

Δεν υπάρχει υποχρέωση εμβολιασμού. Απλά δεν έχει υποχρέωση ο εργοδότης να σε δέχεται για δουλειά και βάζει σε κινδύνο τον εαυτό του, τους πελάτες του, την οικογένεια του και τις οικογένειες των πελατών του. Οπότε σε στέλενει σπίτι χωρίς αποδοχές για όσο καιρό αποτελείς δημόσιο κίνδυνο. Αν δεν θες, μην εμβολιαστείς ποτέ, κανένα πρόβλημα

  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 693
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Δεν υπάρχει υποχρέωση εμβολιασμού. Απλά δεν έχει υποχρέωση ο εργοδότης να σε δέχεται για δουλειά και βάζει σε κινδύνο τον εαυτό του, τους πελάτες του, την οικογένεια του και τις οικογένειες των πελατών του. Οπότε σε στέλενει σπίτι χωρίς αποδοχές για όσο καιρό αποτελείς δημόσιο κίνδυνο. Αν δεν θες, μην εμβολιαστείς ποτέ, κανένα πρόβλημα

Ο κίνδυνος και για τους μεν και για τους δε είναι ο ίδιος καθώς και ο εμβολιασμένος κολλά, νοσεί και μεταδίδει. Το μόνο που κερδίζει κάποιος που το έχει κάνει είναι ενδεχομένως η αποφυγή εισόδου στην εντατική του νοσοκομείου άρα μιλάμε για ατομική προστασία και όχι ανοσια της αγέλης. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thanos78 είπε

Ο κίνδυνος και για τους μεν και για τους δε είναι ο ίδιος καθώς και ο εμβολιασμένος κολλά, νοσεί και μεταδίδει. Το μόνο που κερδίζει κάποιος που το έχει κάνει είναι ενδεχομένως η αποφυγή εισόδου στην εντατική του νοσοκομείου άρα μιλάμε για ατομική προστασία και όχι ανοσια της αγέλης. 

Ας πούμε, για χάρη της συζήτησης ότι έχεις δίκιο. Δεν έχει σημασία. Ο εργοδότης διάβασε στο facebook ότι κινδυνεύει από τους ανεμβολίαστους, οπότε φοβάται να σε έχει στην επιχείρηση του. 

Κατάλαβες γιατί η επιστήμη δεν είναι αλα κάρτ? ;) 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, thanos78 είπε

Ο κίνδυνος και για τους μεν και για τους δε είναι ο ίδιος καθώς και ο εμβολιασμένος κολλά, νοσεί και μεταδίδει. Το μόνο που κερδίζει κάποιος που το έχει κάνει είναι ενδεχομένως η αποφυγή εισόδου στην εντατική του νοσοκομείου άρα μιλάμε για ατομική προστασία και όχι ανοσια της αγέλης. 

Υπάρχει και ένα ακόμη πλεονέκτημα. Καθυστερούν οι μεταλλάξεις, όσο μεγαλύτερο ποσοστό είναι εμβολιασμένο, τόσο πιο δύσκολα θα μεταλλαχθεί ο ιός. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, thanos78 είπε

Ο κίνδυνος και για τους μεν και για τους δε είναι ο ίδιος καθώς και ο εμβολιασμένος κολλά, νοσεί και μεταδίδει. Το μόνο που κερδίζει κάποιος που το έχει κάνει είναι ενδεχομένως η αποφυγή εισόδου στην εντατική του νοσοκομείου άρα μιλάμε για ατομική προστασία και όχι ανοσια της αγέλης. 

Ο κίνδυνος να κολλήσεις να μεταδώσεις να νοσησεις είναι σημαντικά μικρότερος. 

Οι αντιεμβολιαστες είναι σε μεγάλο ποσοστό και αρνητές και δεν παίρνουν και μέτρα ή κάνουν παρανομίες εγκληματικές πχ γιατρός Βούλα 

Όταν μια εταιρεία έχει τέτοιους και κλείσει λόγω ασθενειών, νεκρών ή καραντίνας και βάλει λουκέτο και φάει πρόστιμα ποιος θα την πληρώσει? 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Ας πούμε, για χάρη της συζήτησης ότι έχεις δίκιο. Δεν έχει σημασία. Ο εργοδότης διάβασε στο facebook ότι κινδυνεύει από τους ανεμβολίαστους, οπότε φοβάται να σε έχει στην επιχείρηση του. 

Κατάλαβες γιατί η επιστήμη δεν είναι αλα κάρτ? ;) 

Με τον ίδιο τρόπο μπορεί τότε εξίσου καλά να ακούσει και τη γειτόνισσα κυρά Τασία που έχει κάτι να πει επί του θέματος, δεν έχει σημασία, άποψη είναι και αυτή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adi32 είπε

Ο κίνδυνος να κολλήσεις να μεταδώσεις να νοσησεις είναι σημαντικά μικρότερος. 

Οι αντιεμβολιαστες είναι σε μεγάλο ποσοστό και αρνητές και δεν παίρνουν και μέτρα ή κάνουν παρανομίες εγκληματικές πχ γιατρός Βούλα 

Όταν μια εταιρεία έχει τέτοιους και κλείσει λόγω ασθενειών, νεκρών ή καραντίνας και βάλει λουκέτο και φάει πρόστιμα ποιος θα την πληρώσει? 

Υπάρχει διαφορά του αντιεμβολιαστή και σε εκείνου που αντιτίθεται στην υποχρεωτικότητα τη στιγμή που κανείς δεν αναλαμβάνει την ευθύνη αν συμβεί κάτι στο άμεσο και έμμεσο διάστημα στη υγεία του ιδίου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, thanos78 είπε

Με τον ίδιο τρόπο μπορεί τότε εξίσου καλά να ακούσει και τη γειτόνισσα κυρά Τασία που έχει κάτι να πει επί του θέματος, δεν έχει σημασία, άποψη είναι και αυτή. 

Συμφωνώ, αυτό σου εξηγώ. Ότι όπως "εσύ" (μην το πάρεις κυριολεκτικά το εσύ) ενημερώνεσαι από την Τασία που σου είπε ότι σε 5 χρόνια θα πεθάνει όποιος εμβολιαστεί και γιαυτό δεν εμβολίαζεσαι, έτσι και ο εργοδότης σου ενημερώθηκε από την Τασία ότι είσαι δημόσιος κίνδυνος αν δεν εμβολιαστείς. Γιαυτό σου εξηγώ δεν είναι αλα καρτ η επιστήμη.

Απλά για την ιστορία, μέχρι και 8-10 φορές μικρότερος είναι ο κίνδυνος να νοσήσεις - μεταδώσεις τον ιό όταν είσαι εμβολιασμένος. Δεν σου κάνει το 10? Να το κάνουμε 2? Κομπλέ. Πάλι σημαντικά μικρότερες πιθανότητες. 
 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dkmaster είπε

Μιλούσα τις προάλλες με έναν γιατρό ο οποίος είναι υπεύθυνος για το follow-up όσων έχουν νοσήσει από Covid στη χώρα που βρίσκομαι. Μου είπε τα ακόλουθα, και δεν τα αναφέρω ως Ευαγγέλιο, αλλά ως μία άποψη ενός ατόμου που βρίσκεται μέσα στον "πόλεμο".

1) Το εμβόλιο δεν γίνεται υποχρεωτικά για να προστατευθεί ο κόσμος, αλλά για να ξεμπουκώσουν τα νοσοκομεία. Επειδή όλο το προσωπικό έχει πέσει σε όσους νοσούν από covid, πεθαίνουν άνθρωποι με άλλα προβλήματα (χωρίς covid) επειδή δεν υπάρχουν γιατροί να τους κουράρουν, προβλήματα από τα οποία δεν θα πέθαιναν κανονικά.

2) Για τα εμβόλια είπε το εξής, όποιος λέει ότι είναι καλά είναι μαλάκας, όποιος λέει ότι είναι κακά είναι επίσης μαλάκας. Είμαστε σε φάση που δεν γνωρίζουμε με βεβαιότητα τι θα προκαλέσουν στο μέλλον, όμως δεν υπάρχει εναλλακτική αυτή τη στιγμή καθώς έστω και σε ένα ποσοστό μπορούν να προσφέρουν ανοσία. Στην εναλλακτική που υπάρχει (φάρμακα) μπαίνει φρένο γιατί μπορεί να προκαλούν παρενέργειες (εδώ γέλασε όταν το είπε).

3) Ένα σημαντικό που είπε (δε μπορώ να γνωρίζω, όπως και για τα παραπάνω, αν είναι αλήθεια) είναι πως κακώς δεν γίνεται έλεγχος αντισωμάτων πριν τους εμβολιασμούς καθώς από ένα σημείο και μετά τα αυξημένα αντισώματα μπορούν να βγάλουν άλλα προβλήματα.

4) Η μάσκα θα έπρεπε να παραμένει υποχρεωτική και για τους εμβολιασμένους (κάτι που πριν λίγες μέρες το CDC έδωσε σαν οδηγία) καθώς με την μετάλλαξη Δ, υπάρχει το εξής θέμα: α) μεταδίδεται το ίδιο εύκολα και από τους εμβολιασμένους και από τους ανεμβολίαστους, β) η αποτελεσματικότητα των εμβολίων είναι ιδιαίτερα μειωμένη, όπως και η διάρκεια των αντισωμάτων για τη συγκεκριμένη μετάλλαξη.

5) Οι πραγματικότητες στη ζωή μας είναι 2 από εδώ και πέρα. Ο εμβολιασμός (όχι απαραίτητα με αυτά τα εμβόλια που υπάρχουν τώρα, καθώς έχουν προσωρινή άδεια) θα γίνεται τουλάχιστον 2 φορές τον χρόνο, όπως γίνεται της γρίπης μία φορά τον χρόνο. Όμως, πιθανόν να μην είναι υποχρεωτικός από τα τέλη του 2022 αρχές 2023 διότι υπάρχουν φάρμακα υπό ανάπτυξη (και από τη Pfizer για παράδειγμα) τα οποία θα λειτουργούν ιδιαίτερα καλά και θα εξομαλυνθεί το μπούκωμα των νοσοκομείων.

6) Στο τέλος της ημέρας, τις κυβερνήσεις (πιθανόν να αφορά μόνο τη χώρα που βρίσκομαι) δεν τις ενδιαφέρει τόσο ο αριθμός των νεκρών (εδώ μου ανέφερε ότι το νούμερο είναι υπερβολικά μεγάλο, όμως δεν δημοσιοποιείται γιατί θα πανικοβληθεί ο κόσμος, αντίθετα το μοντέλο που επιλέχθηκε είναι να αυξάνονται αρκετά τα ημερήσια κρούσματα [παράδειγμα από 100 την ημέρα, έχουμε φτάσει στα 5000 την ημέρα] μέχρι να ισοφαριστεί αυτό το νούμερο), αλλά να μην μπουκώνουν τα νοσοκομεία γιατί δεν υπάρχει προσωπικό, δεν υπάρχουν υποδομές που να επαρκούν και δε θέλουν να πάει το θέμα στις ευθύνες της κυβέρνησης.

Εφόσον ισχύουν τα παραπάνω, και από τη στιγμή που έχουμε ως δεδομένο ότι οι οδηγίες του CDC και των γιατρών γενικότερα, αλλάζουν από στιγμή σε στιγμή, πράγμα λογικό καθώς ο ιός εξελίσσεται, καλό είναι ο καθένας να κάνει ό,τι πιστεύει για να προστατευθεί και να προστατεύσει τους γύρω του. Καλό θα ήταν όμως να μην χαρακτηρίζουμε ούτε όσους δε θέλουν να το κάνουν το εμβόλιο, ούτε όσους θέλουν. Δεν μιλάω για τα άτομα με 5g, μαγνήτες κ.λπ.. Αλλά από την άλλη, ειδικά για τους 60+ είναι λογικό να φοβάται κάποιος να κάνει το εμβόλιο και να μείνει στον τόπο μετά από λίγες ημέρες. Αν αυτός ο άνθρωπος επιλέγει να απομονωθεί στο σπίτι του, να έχει ελάχιστες επαφές με άλλους, από το να κάνει το εμβόλιο, εγώ προσωπικά δεν το θεωρώ παράλογο. Πιστεύει ότι μειώνει τις πιθανότητες να νοσήσει, σωστό ή όχι δε μπορούμε να το ξέρουμε (από την άποψη ότι δεν γνωρίζουμε με πόσα άτομα έρχεται σε επαφή κ.λπ..).

Επίσης, σχετικά με τον χρόνο ανάπτυξης των εμβολίων, μην ξεχνάμε ότι η επιστήμη προχωρά, πλέον όπως ανακοίνωσε και ο πρόεδρος της Pfizer, είναι σε θέση να βγάζουν νέο εμβόλιο ανά 100 μέρες για τις νέες μεταλλάξεις. Δεν μιλάω για τον χρόνο που απαιτείται μελέτη για παρενέργειες, αλλά για τον χρόνο ανάπτυξης. Ακόμη, με την τεχνολογία mRNA ανοίγει ο δρόμος για την εξάλειψη ορισμένων τύπων καρκίνου. Η δική μου γνώμη είναι για όσους είναι σκεπτικοί για τον εμβόλιο να κάνουν μια έρευνα για το κάθε εμβόλιο (αναζητώντας πηγές από οργανισμούς, όχι από το STAR) και να πορευθούν όπως νομίζουν, αλλά όχι να στοχοποιούνται και να στοχοποιούν.

Όλο το κατεβατό δεν λει κάτι καινούργιο που δεν ξέρουμε, ναι νοσοκομεία είναι γεμάτα (όπως σε όλον τον πλανήτη) , ναι κόσμος πεθαίνει και από άλλα αίτια γιατί τα νοσοκομεία είναι τίγκα, ναι δεν ξέρουμε αποτελεσματικότητα εμβολίων (το ποσοστό), ναι τα φάρμακα που υπάρχουν τώρα έχουν παρενέργειες βαρβάτες (το ξέρω πάνω στον εαυτό μου) , και ναι δεν υπάρχει άλλη λύση. (εκτός από πλήρες lockdown το οποίο αυτή την στηγμη είναι αυτοκτονία καθος απλά θα χρεωκοπία θα είναι 100%)

Συμπέρασμα κάντε εμβόλιο να μειώσουμε όσο μπορούμε πίεση στο σύστημα υγείας και ραψτε αν δεν θέλετε τουλάχιστον μην παραπονιέστε για επιπτώσεις (πχ αλλαγή θέσης στην εργασία κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, thanos78 είπε

Υπάρχει διαφορά του αντιεμβολιαστή και σε εκείνου που αντιτίθεται στην υποχρεωτικότητα τη στιγμή που κανείς δεν αναλαμβάνει την ευθύνη αν συμβεί κάτι στο άμεσο και έμμεσο διάστημα στη υγεία του ιδίου. 

Οκ, δεν είσαι υποχρεώμενος να εμβολιαστείς. Και εγώ δεν είμαι υποχρεώμενος να σε έχω στην επιχείρηση μου όμως όταν είσαι δημόσιος κίνδυνος. Εκτός αν μου εγγυηθείς ότι δεν θα νοσήσει κανείς εξαιτίας σου. 

Είδες, αν ζητάς εσύ λύτρα ζητάω και εγώ ;) 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Οκ, δεν είσαι υποχρεώμενος να εμβολιαστείς. Και εγώ δεν είμαι υποχρεώμενος να σε έχω στην επιχείρηση μου όμως όταν είσαι δημόσιος κίνδυνος. Εκτός αν μου εγγυηθείς ότι δεν θα νοσήσει κανείς εξαιτίας σου. 

Είδες, αν ζητάς εσύ λύτρα ζητάω και εγώ ;) 

Αν νοσήσει κάποιος από μένα στην επιχείρηση που έχεις όλους εμβολιασμένους, τη στιγμή που λαμβάνω όλα τα απαιτούμενα μέτρα και μπαίνω στη διαδικασία τεστ(μοριακού-rapid) τότε το σκεύασμα που πάνε να υποχρεώσουν τον κόσμο να το κάνει είναι απλά άχρηστο, αν το δεις αντικειμενικά. Ο εμβολιασμένος να φοβάται τον ανεμβολιαστο; που ακούστηκε αυτό, το αντίθετο συμβαίνει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η όλη κατάσταση θυμίζει αρχές του 90 με το αν θα πρέπει να φοράς προφυλακτικά ώστε να μην κινδυνεύεις από τον HIV… τότε είχαν πει μέχρι και για καρκίνο από την χρήση του προφυλακτικού προκειμένου να μην το φορέσουν, τώρα όλοι αυτοί ακούγονται το λιγότερο αστείοι…

ελπίζω σε κάποια χρόνια, ορισμένοι να μην νιώσετε αυτό το συναίσθημα…

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thanos78 είπε

Αν νοσήσει κάποιος από μένα στην επιχείρηση που έχεις όλους εμβολιασμένους, τη στιγμή που λαμβάνω όλα τα απαιτούμενα μέτρα και μπαίνω στη διαδικασία τεστ(μοριακού-rapid) τότε το σκεύασμα που πάνε να υποχρεώσουν τον κόσμο να το κάνει είναι απλά άχρηστο, αν το δεις αντικειμενικά. Ο εμβολιασμένος να φοβάται τον ανεμβολιαστο; που ακούστηκε αυτό, το αντίθετο συμβαίνει. 

Το ότι όλοι στην επιχείρηση είναι εμβολιασμένοι είναι δικό σου συμπέρασμα. Μπορεί να υπάρχει κάποιος, είτε εργαζόμενος είτε πελάτης με αλεργία, μικρά παιδιά, και νοσήματα που δεν μπορεί να εμβολιαστεί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thanos78 είπε

Αν νοσήσει κάποιος από μένα στην επιχείρηση που έχεις όλους εμβολιασμένους, τη στιγμή που λαμβάνω όλα τα απαιτούμενα μέτρα και μπαίνω στη διαδικασία τεστ(μοριακού-rapid) τότε το σκεύασμα που πάνε να υποχρεώσουν τον κόσμο να το κάνει είναι απλά άχρηστο, αν το δεις αντικειμενικά. Ο εμβολιασμένος να φοβάται τον ανεμβολιαστο; που ακούστηκε αυτό, το αντίθετο συμβαίνει. 

Aν αρρωστήσει κάποιος που δεν μπορεί να κάνει το εμβόλιο απο εσένα;

Δεν εχεις ιδέα πως δουλευουν τα εμβόλια ε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Black Demis είπε

Όλο το κατεβατό δεν λει κάτι καινούργιο που δεν ξέρουμε, ναι νοσοκομεία είναι γεμάτα (όπως σε όλον τον πλανήτη) , ναι κόσμος πεθαίνει και από άλλα αίτια γιατί τα νοσοκομεία είναι τίγκα, ναι δεν ξέρουμε αποτελεσματικότητα εμβολίων (το ποσοστό), ναι τα φάρμακα που υπάρχουν τώρα έχουν παρενέργειες βαρβάτες (το ξέρω πάνω στον εαυτό μου) , και ναι δεν υπάρχει άλλη λύση. (εκτός από πλήρες lockdown το οποίο αυτή την στηγμη είναι αυτοκτονία καθος απλά θα χρεωκοπία θα είναι 100%)

Συμπέρασμα κάντε εμβόλιο να μειώσουμε όσο μπορούμε πίεση στο σύστημα υγείας και ραψτε αν δεν θέλετε τουλάχιστον μην παραπονιέστε για επιπτώσεις (πχ αλλαγή θέσης στην εργασία κλπ)

Δε νομίζω ότι είπα πως λέω κάτι καινούργιο. Παρέθεσα τη γνώμη ενός γιατρού που βιώνει κάθε μέρα την πραγματικότητα των νοσοκομείων. Επίσης, δε νομίζω να ανέφερα κάπου να μην κάνει ή να κάνει κάποιος το εμβόλιο, ούτε παραπονέθηκα. Το σεντόνι κατά κύριο λόγο πηγαίνει στο να σταματήσουν οι εκατέρωθεν χαρακτηρισμοί καθώς οι προβληματισμοί και των δύο πλευρών (δε μιλάω για συνωμοσίες) είναι βάσιμοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...