Προς το περιεχόμενο

30 euro εργατικά για να περάσω windows σε ένα laptop


Raylan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, mphxths είπε

Επειδη υπαρχουν σαν και σενα που νομιζουν οτι το φορματ δεν ειναι πυρηνικη φυσικη , για αυτο γινανε ολοι τσακαλοι και κανουν φορματς σε συγγενεις , φιλους , γκομενους , γκομενες και δεν συμμαζευται και μετα ερχονται ολοι στο ινσομνια με χιλιαδες προβληματα.

Μάλιστα κύριε Οπενχάιμερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, mphxths είπε


 

Διαπιστωσες οτι ειναι ενας ιδιωτης που απλα ξερει να κανει φορματ... ε και ? Αλλαζει το ειδος της εργασιας ? Ο πελατης θα κρινει τι εργασια του εγινε και τι κοστισε αυτη... Εδω σχολιαζουμε μια τιμη με δεδομενο οτι και η εργασια ειναι κατι το δεδομενο ως διαδικασια ασχετα ποιος την κανει. Αν κανει μιση δουλεια και χρεωσει το οτιδηποτε τοτε μιλαμε υπο αλλη βαση...

 

Μα απαντησε ο ανθρωπος πως εκοψε αποδειξη τι ιδιωτης λες? Απο αυτην την απαντηση και μονο 30ε για επαγγελματια ειναι ΠΟΛΥ καλα.  Εχει να πληρωσει φορους μαγαζι κλπ. Ο "ξερω το εμαθα απο την γιαγια μου" τι εχει να πληρωσει? Και αν γινει καποια ζημια στον υπολογιστη?  Θα του πει ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ .

Γι αυτο λοιπον εχει σημασια αν ειναι επαγγελματιας η οχι, δεν εχει να κανει μονο με την εργασια της στιγμης, ειναι πολλα απο πισω. 

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mphxths είπε

για εναν "κωδικο υπηρεσιας".

δεν έχεις (στη λιανική) έναν κωδικό, ξεκαθαρίζεις απλή εγκατάσταση OS + drivers + απλά freeware προγράμματα, κοστίζει Χ

απλό backup Ψ , επαναφορά ρυθμίσεων κλπ Ζ, αν  ο πελάτης δεν έχει νόμιμη άδεια του OS επιβαρύνεται την αγορά άδειας κλπ κλπ κλπ

 

 

κ να τρολλάρουμε κ λίγο

εγώ κάνω format με 5€ 

μετά για εγκατάσταση OS κ drivers χρεώνω άλλα 25€

Επεξ/σία από Kthulhou
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Raylan είπε

Ένας γνωστός μου ζήτησε να του περάσω windows σε ένα laptop που αγόρασε και του ζήτησα 30 euro εργατικά.

του κακοφάνηκε λίγο και τσιγκουνευόταν να πληρώσει για την τεχνική εργασία που του έκανα, εγώ όταν πάω στο μαγαζί του να πιώ καφέ και να πάρω σάντουιτς τα πληρώνω δεν μου τα κάνει δώρο.

Ο τζάμπας πέθανε, τελικά πλήρωσε.. Οι πιο πολλοί νομίζουν ότι επειδή βαράμε κουμπάκια ότι δεν είναι κανονική εργασία..

Γιαυτο το λόγο δεν κάνω ποτέ οποιαδήποτε business με γνωστούς, φίλους και συγγενείς! Εάν τον ενημέρωσες από την αρχή για το κόστος και το δέχτηκε όλα ΟΚ έαν όχι, τότε εκμεταλλεύτηκες την ασχετοσύνη του, και καλά κάνει και σε κράζει, βέβαια έχεις τύψεις και προσπαθείς να βρεις εξιλέωση στο forum. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ από ότι κατάλαβα αλλού ειναι όλο το θέμα (αν γράψω λάθος διορθώστε με)

1. ο ts είπε στον πελάτη ότι η εργασία κάνει 30 ευρώ (δλδ έγινε ενημέρωση κόστους)

2. ο πελάτης συμφώνησε και ο ts έκανε την εργασία (μεχρι εδώ όλα καλά και φυσιολογικά) 

3. όταν ήρθε η ώρα να πληρώσει ο πελάτης άρχισε να γκρινιάζει για την τιμή (την οποία την ήξερε και συμφώνησε εξαρχής)

 

σαν να πηγαίνεις στο γυραδικο να βλέπεις ότι ο γύρος κάνει 3 ευρώ παραγγέλνεις τρως και όταν έρχεται ωρα να πληρώσεις παραπονιέσαι  οτι ειναι ακριβό και δεν πληρωνεις (αφου το έφαγες)

αν ειναι όντος όπως το περιγράφω και δεν εκανα λάθος έπρεπε να του πεις οκ αφου δεν θέλεις να πληρώσεις εδώ τελειώνει η κάθε συνεργασια μας σε όλα τα επίπεδα από οτι διάβασα έχει και καφέ δεν πατάς εκεί και το ίδιο λες και σε όλους τους φίλους και τέλος (τέτοιους πελάτες όσο ποιο μακριά τόσο το καλύτερο)

από την άλλη αν δεν ενημέρωσες για το κόστος πριν κάνεις οτιδιποτε είσαι το λιγοτερο απαράδεκτος και δεν σηκώνεις καμία δικαιολογια

Επεξ/σία από Black Demis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mixalis95320 είπε

Μα απαντησε ο ανθρωπος πως εκοψε αποδειξη τι ιδιωτης λες?

Σου λεω την χειροτερη περιπτωση. Να ειναι ιδιωτης δηλ...
 

1 ώρα πριν, mixalis95320 είπε

Απο αυτην την απαντηση και μονο 30ε για επαγγελματια ειναι ΠΟΛΥ καλα.  Εχει να πληρωσει φορους μαγαζι κλπ. Ο "ξερω το εμαθα απο την γιαγια μου" τι εχει να πληρωσει? Και αν γινει καποια ζημια στον υπολογιστη?

Και επειδη ο επαγγελματιας εχει και μια επιχειρηση να συντηρησει καθως και θα σε καλυψει (οικονομικα) αν κανει καποια μαλακια , τα 30 ευρω ειναι πολυ λιγα κατ'εμε.
 

1 ώρα πριν, koystado είπε

όποιος θέλει με 15 ευρώ του περνάω windows 

Θελω να μου περασεις windows xp σε συγχρονο μηχανημα. Ελα να μου πεις ποσες ωρες θα σου παρει και αν τα 15 ευρω θα καλυψουν τις εργατοωρες σου :)
 

1 ώρα πριν, Kthulhou είπε

δεν έχεις (στη λιανική) έναν κωδικό, ξεκαθαρίζεις απλή εγκατάσταση OS + drivers + απλά freeware προγράμματα, κοστίζει Χ

απλό backup Ψ , επαναφορά ρυθμίσεων κλπ Ζ, αν  ο πελάτης δεν έχει νόμιμη άδεια του OS επιβαρύνεται την αγορά άδειας κλπ κλπ κλπ

Δεν μπορεις να βαλεις 50 κωδικους με 50 διαφορετικες υποπεριπτωσεις/εργασιες. Για αυτο μιλησα για "σοβαρο" φορματ , που δεν ειναι απλα η εγκατασταση του λειτουργικου. Βαζεις και τις υπολοιπες εργασιες που πρεπει να γινουν , αν χρειαζεται , και βαζεις μια ενιαια τιμη. Το backup ειναι κατι που μπορει να γινει και ανεξαρτητα απο εγκατασταση λειτουργικου και εχει πολλες περιπτωσεις αναλογως τον ογκο των δεδομενων , την φυση αυτων κλπ κλπ. Για αυτο αναφερθηκα σε "υποτυπωδες" backup. Αν το υποτυπωδες δεν μπορει να υπαρξει , το backup αποκταει ανεξαρτητη οντοτητα και ειναι ξεχωριστη υπηρεσια.

Εχουν τυχει περιπτωσεις , που διναμε οπως λες και εσυ διαφορετικες τιμες για φορματ , γιατι ειχαμε δει τις αναγκες τις καθε περιπτωσης και μετα ξερεις τι εγινε ? Ερχοταν ο επομενος πελατης (της γειτονιας) , που ηταν γνωστος και φιλαρακι με τους αλλους που ειχανε ηδη ερθει για φορματ και οταν του λεγαμε αλλη τιμη προσαρμοσμενη στην δικη του περιπτωση ξερεις τι σου ελεγε ? "Στον ταδε γιατι δωσατε πιο φτηνη τιμη ?" Τι του λες ? Καθεσαι να του εξηγησεις οτι αλλες ωρες φαγαμε στον εναν , αλλον στον αλλον , και για ποιον λογο ? Ο αλλος δεν γνωριζει . Αυτο που καταλαβαινει ειναι οτι θα πληρωσει περισσοτερα απο το φιλαρακι. Θα του πει το φιλαρακι του ...ειδες? Εγω ειμαι πιο μαγκας! Πετυχα καλυτερη τιμη. Για αυτο σου λεω... μια τιμη...
 

23 λεπτά πριν, Black Demis είπε

3. όταν ήρθε η ώρα να πληρώσει ο πελάτης άρχισε να γκρινιάζει για την τιμή

Και αυτο ξερεις γιατι γινεται συνηθως ? Γιατι ο νεοελληνας κρινει την εργασια απο τον χρονο και το ειδος. Δηλαδη αν πατας μερικα κουμπια καθισμενος σε μια καρεκλα και μετα απο 10-20-30 λεπτα του πεις 30-50 ευρω... σου λεει καααααατσε ρε φιλε ..τι εκανες..καθοσουν και πατουσες κουμπια.. σιγα τον κοπο... αλλοι βγαζουν την ημερα 30 ευρω..και συ πας να καθαρισεις 30 ευρω σε 30 λεπτα.. ποιος εισαι ρε μεγαλε ??!?!?!

Γιατι 9 στους 10 ιδιωτες εχει το πισι για να παιζει και δεν το θεωρει/εχει εργαλειο δουλειας. Και του κακοφαινεται οταν πρεπει να πληρωσει για επισκευη. Επισης δεν μπορει να το μοστραρει στην παρεα οπως ενα κινητο. Για αυτο το θεωρει κοροιδια να πληρωνει λεφτα για την συντηρηση/επισκευη του.

Επισης εχουν σε χαμηλη υποληψη τα μαγαζακια της γειτονιας. Ισως δικαιολογημενα πολλες φορες. Αν ομως θεωρει υποδυεστερη την δουλεια που θα γινει σε τετοιο μαγαζακι μην το πας εξαρχης. Μην γκρινιαζεις για τις τιμες μετα. 
Γνωστος μου που δουλευε τεχνικος στα Multirama καποτε , λεγανε τιμες στον Θεο , ο,τι τους ερχοταν στο κεφαλι εκεινη την στιγμη και κανεις δεν κλαιγοταν ή αρνιοταν την χρεωση γιατι ... πως να το κανουμε.. Multirama ειναι αυτο.... αλλο κυρος και σοβαροτητα....

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γνωστη αλυσιδα κυριως υπολογιστων και συναφη την εγκατασταση η φορματ και επανεγκαταδταση λειτουργικου την χρεωνουν 10 ευρω αν εισαι πελατης δηλ ψωνιζεις τακτικα. Το βλεπουν στην κσρτελα σου με αφμ...με αποδειξη και original. Αν θες το backup μονος σου παρτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mphxths είπε

Και αυτο ξερεις γιατι γινεται συνηθως ? Γιατι ο νεοελληνας κρινει την εργασια απο τον χρονο και το ειδος. Δηλαδη αν πατας μερικα κουμπια καθισμενος σε μια καρεκλα και μετα απο 10-20-30 λεπτα του πεις 30-50 ευρω... σου λεει καααααατσε ρε φιλε ..τι εκανες..καθοσουν και πατουσες κουμπια.. σιγα τον κοπο... αλλοι βγαζουν την ημερα 30 ευρω..και συ πας να καθαρισεις 30 ευρω σε 30 λεπτα.. ποιος εισαι ρε μεγαλε ??!?!?!

Γιατι 9 στους 10 ιδιωτες εχει το πισι για να παιζει και δεν το θεωρει/εχει εργαλειο δουλειας. Και του κακοφαινεται οταν πρεπει να πληρωσει για επισκευη. Επισης δεν μπορει να το μοστραρει στην παρεα οπως ενα κινητο. Για αυτο το θεωρει κοροιδια να πληρωνει λεφτα για την συντηρηση/επισκευη του.

Επισης εχουν σε χαμηλη υποληψη τα μαγαζακια της γειτονιας. Ισως δικαιολογημενα πολλες φορες. Αν ομως θεωρει υποδυεστερη την δουλεια που θα γινει σε τετοιο μαγαζακι μην το πας εξαρχης. Μην γκρινιαζεις για τις τιμες μετα. 
Γνωστος μου που δουλευε τεχνικος στα Multirama καποτε , λεγανε τιμες στον Θεο , ο,τι τους ερχοταν στο κεφαλι εκεινη την στιγμη και κανεις δεν κλαιγοταν ή αρνιοταν την χρεωση γιατι ... πως να το κανουμε.. Multirama ειναι αυτο.... αλλο κυρος και σοβαροτητα....

λαθος δεν γινεται για αυτο........ από την στηγμη που ήξερε την τιμή (αν υποθέσουμε οτι ήξερε) το έκανε καθαρά και μονο επειδι στο δνα του ελληνα ειναι η ΠΟΥΣΤΙΑ προσπαθεί πάντα και πόντου να κάνει πουστιά  (οπως αλλα πολλή κακά να πεθάνει η κατσικα του γειτονα η εχω μονο δικαιώματα και οχι υποχρεώσεις κλπ κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Black Demis είπε

λαθος δεν γινεται για αυτο........ από την στηγμη που ήξερε την τιμή (αν υποθέσουμε οτι ήξερε) το έκανε καθαρά και μονο επειδι στο δνα του ελληνα ειναι η ΠΟΥΣΤΙΑ προσπαθεί πάντα και πόντου να κάνει πουστιά  (οπως αλλα πολλή κακά να πεθάνει η κατσικα του γειτονα η εχω μονο δικαιώματα και οχι υποχρεώσεις κλπ κλπ)

Οταν του ειπε 30 ευρω και τελειωσε μεσα σε 20 λεπτα... λες να μην του κακοφανηκε ? Δεν λεω οτι δεν ισχυει και αυτο που λες αλλα επειδη τα εχω ζησει αυτα που γραφω σου λεω μετα βεβαιοτητας οτι 9 στους 10 αν δουν οτι τελειωνει μια εργασια πανω στο μηχανημα τους μεσα σε λιγα λεπτα και τους λες το κοστος ή το ξερουν ηδη απο πριν στραβωνουν απιστευτα.

Εχω τελειωσει εργασια μου μεσα σε 10-15 λεπτα και επειδη ξερω οτι ο πελατης ειναι σε αυτην την περιπτωση , εκανα οτι κανω και αλλες εργασιες να περασει λιγο η ωρα. Ειτε τελειωνα στα 10-15 λεπτα ειτε στα 30 ειτε στην μια ωρα , η ελαχιστη χρεωση ηταν της μιας ωρας. Αρα ουσιαστικα δεν τον εκλεψα , δεν τον χρεωσα παραπανω , απλα απεφυγα γκρινια και μανουρα. Αλλο στα 10 λεπτα να του πεις , τελειωσα , 30 ευρω και αλλο να του πεις μετα απο 45 λεπτα , τελος ... 30 ευρω. Νοιωθει ο πελατης οτι εγινε δουλεια... γιατι την ποσοτικοποιει με τον.. χρονο.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, mphxths είπε

 Και αυτο ξερεις γιατι γινεται συνηθως ? Γιατι ο νεοελληνας κρινει την εργασια απο τον χρονο και το ειδος. Δηλαδη αν πατας μερικα κουμπια καθισμενος σε μια καρεκλα και μετα απο 10-20-30 λεπτα του πεις 30-50 ευρω... σου λεει καααααατσε ρε φιλε ..τι εκανες..καθοσουν και πατουσες κουμπια.. σιγα τον κοπο... αλλοι βγαζουν την ημερα 30 ευρω..και συ πας να καθαρισεις 30 ευρω σε 30 λεπτα.. ποιος εισαι ρε μεγαλε??!??!?

Λες και ήσουν μπροστά, αυτό ακριβός έγινε, και του το εξήγησα από την αρχή εγώ τόσα θέλω για να ασχοληθώ αν θες..

Πριν από αυτόν ήρθε ένα παιδί να του συνδέσω ένα σκληρό δίσκο στο λαπτοπ και να το καθαρίσω, και εκεί 30€ πήρα δεν μου είπε κάτι.

τόσο κοστολογώ εγώ την δουλειά μου, ξέρω και κάποιους άλλους  που δουλεύουν σχεδόν τσάμπα, εγώ δεν είμαι από αυτούς..

Επεξ/σία από Raylan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Skerzos είπε

Και σενα ο τιμοκατάλογος αναγράφει 30 ευρώ μια εγκατάσταση. Δεν πρέπει και συ να πληρωθείς ανάλογα τις υπηρεσίες σου? Και αν θέλει ο πελάτης να τις αγοράσει? Δεν έχει δικαίωμα να έχει άποψη για τις τιμές σου?

30 ευρώ είναι υπεραξία και ο τύπος είναι ηλίθιος που σε πλήρωσε.

 

εσύ που θεωρείς υπεραξία τα 30 ευρώ για την εγκατάσταση windows έχεις δει φαντάζομαι πόσα παίρνουν τεχνικοί στα καταστήματα έτσι?

επίσης εσύ μπορείς να τα κάνεις δωρεάν

για εμένα πάντως το δωρεάν/τσάμπα έχει πεθάνει πριν από πάρα πολύ καιρό

όποιος δεν θέλει να πληρώσει για την εργασία υπάρχει το youtube να κάτσει να δει βίντεο και να μάθει να τα κάνει μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...