Προς το περιεχόμενο

30 euro εργατικά για να περάσω windows σε ένα laptop


Raylan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Raylan είπε

εννοείτε, αυτά δεν τα ρωτάνε καν. 

Εννοείται τι; Ότι έκοψες ή ότι δεν έκοψες;

 

Γιατι και εμένα όταν με ρωτάνε αν έκανα το εμβόλιο απαντάω: Μα καλά, τα αυτονόητα θα ρωτάμε τώρα; Κι ο καθένας καταλαβαίνει ό,τι θέλει.

 

Επίσης μου κάνει εντύπωση επαγγελματίας της πληροφορικής να μην ξέρει ήδη από την πρώτη εβδομάδα που βγαίνει εκτός μαγαζιού ότι ο κόσμος γκρινιάζει για τις τιμές και να ανοίγει thread στο  insomnia για αυτό...

Παρεπιπτόντως τα 30€ για υπηρεσία εκτός μαγαζιού και με απόδειξη είναι λίγα.

 

 

Επεξ/σία από PC useras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κλασσική περίπτωση όπου όταν είναι να πληρώσουμε κάτι μας φαίνεται υψηλή τιμή και νομίζουμε ότι μας κοροϊδεύουν. Διότι, έλα μωρέ τι έκανε... 1,2 κουμπάκια πάτησε. Αυτό αφορά όλα τα επαγγέλματα.

Και όταν είναι να πληρωθούμε θεωρούμε ότι παίρνουμε λίγα.

Μια χαρά χρέωσε ο ts. Το αν είναι αυθεντικά δε παίζει ρόλο. Η εργασία δεν αλλάζει. Την εργασία λέει πλήρωσε.

Στον φίλο που λέει ότι πλήρωσε υπεραξία, ας μας πει το δικό του επάγγελμα να δούμε τι χρεώνει και τον βγάζουμε κλέφτη σε 1 λεπτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν κατι δεν μπορεις να το κανεις μονος σου διοτι δεν γνωριζεις και πληρωνεις καποιον αλλον να στο κανει, ακομα και μια βιδα, θα τον πληρωσεις. Τελος.

Τωρα ο καθενας λεει τις φιλοσοφιες του και τις εξυπναδες του εδω περα. Καλα εκανε και του ειπε 30, ειτε 10 ειτε 80.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, vasilllis είπε

Με τις απαντησεις που διαβαζω εδω μέσα παντως δεν απορω που ο βασικος μισθος ειναι 480€...

Και πολλα σας δινουν!!!!

μην ανησυχείς για αυτό έχουν φροντίσει αυτοί που μας δάνεισαν και ο βασικός μισθός θα ξεκινάει από τα 150 ευρώ και θα τερματίζει στα 300 ευρώ εκτός αν φανούν ... 400 ευρώ.

18 ώρες πριν, Bitbit είπε

κλασσική περίπτωση όπου όταν είναι να πληρώσουμε κάτι μας φαίνεται υψηλή τιμή και νομίζουμε ότι μας κοροϊδεύουν. Διότι, έλα μωρέ τι έκανε... 1,2 κουμπάκια πάτησε. Αυτό αφορά όλα τα επαγγέλματα.

Και όταν είναι να πληρωθούμε θεωρούμε ότι παίρνουμε λίγα.

Μια χαρά χρέωσε ο ts. Το αν είναι αυθεντικά δε παίζει ρόλο. Η εργασία δεν αλλάζει. Την εργασία λέει πλήρωσε.

Στον φίλο που λέει ότι πλήρωσε υπεραξία, ας μας πει το δικό του επάγγελμα να δούμε τι χρεώνει και τον βγάζουμε κλέφτη σε 1 λεπτό.

Εγώ θα έλεγα στον φίλο/συγγενή του TS το παρακάτω απλό πράγμα

Αν τον πειράζει τα χρήματα που θα δώσει σε σχέση με τον χρόνο γιατί δεν διαμαρτύρεται και στον λογιστή/φοροτεχνικό στον οποίο πάει για να του φτιάξει την φορολογική του δήλωση και να αποστείλει στην ΕΦΟΡΙΑ εργασία για την οποία θα πληρωθεί και αν δεν κάνω λάθος ελάχιστο ποσό είναι τα 50 ευρώ.

Ο λογιστής/φοροτεχνικός μερικά ποσά θα συμπληρώσει , θα πατήσει μερικά κουμπάκια , θα κάνει μερικά κλικ στο ποντίκι του υπολογιστή του (στην ιστοσελίδα της ΕΦΟΡΙΑΣ) και έτοιμη η φορολογική δήλωση. (Βέβαια δεν είναι απλό πρέπει να έχεις γνώσεις...)

Αν βέβαια αρνηθεί ο φίλος/συγγενής του TS απλά δεν θα του κάνει την φορολογική δήλωση (ξεκάθαρα πράγματα)

Τα παραπάνω ισχύουν και σε εμένα φυσικά όποιος συνάδελφος/γνωστός/φίλος/συγγενής θέλει βοήθεια πάνω στην τεχνολογία/πληροφορική (πάνω σε δίκτυα) η τιμή αρχίζει από 50 ευρώ (εργασία) συν το κόστος ανταλλακτικών ή ότι άλλο χρειαστεί (εκτός αν τα αγοράσει εκείνος βέβαια σε αυτή την περίπτωση αν κάτι δεν είναι συμβατό είναι δικό του πρόβλημα όχι δικό μου γιατί αν θέλει να στήσει υπολογιστή από την αρχή (εκεί μπορεί να μην δεχτώ να τον βοηθήσω και να τον παραπέμψω σε Τεχνικό Η/Υ στην γειτονιά του.

(μερικοί μου λένε γιατί δεν βοηθάω και στις φορολογικές δηλώσεις (αφού δουλεύω σε λογιστήριο/οικονομική διεύθυνση εταιρείας η απάντηση μου είναι απλή δεν είμαι λογιστής/φοροτεχνικός έτσι δεν θέλω να φάω την δουλειά κάποιου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, mphxths είπε

Οταν του ειπε 30 ευρω και τελειωσε μεσα σε 20 λεπτα... λες να μην του κακοφανηκε ? Δεν λεω οτι δεν ισχυει και αυτο που λες αλλα επειδη τα εχω ζησει αυτα που γραφω σου λεω μετα βεβαιοτητας οτι 9 στους 10 αν δουν οτι τελειωνει μια εργασια πανω στο μηχανημα τους μεσα σε λιγα λεπτα και τους λες το κοστος ή το ξερουν ηδη απο πριν στραβωνουν απιστευτα.

Εχω τελειωσει εργασια μου μεσα σε 10-15 λεπτα και επειδη ξερω οτι ο πελατης ειναι σε αυτην την περιπτωση , εκανα οτι κανω και αλλες εργασιες να περασει λιγο η ωρα. Ειτε τελειωνα στα 10-15 λεπτα ειτε στα 30 ειτε στην μια ωρα , η ελαχιστη χρεωση ηταν της μιας ωρας. Αρα ουσιαστικα δεν τον εκλεψα , δεν τον χρεωσα παραπανω , απλα απεφυγα γκρινια και μανουρα. Αλλο στα 10 λεπτα να του πεις , τελειωσα , 30 ευρω και αλλο να του πεις μετα απο 45 λεπτα , τελος ... 30 ευρω. Νοιωθει ο πελατης οτι εγινε δουλεια... γιατι την ποσοτικοποιει με τον.. χρονο.... 

Μαζί σου έχω πολλές παρόμοιες εμπειρίες

Πχ κάτι πρόσφατο σε μια εταιρεία είχε κλατάρει το server, local it δεν έβγαλε άκρη, remote δεν έβγαλαν άκρη κλπ

Πάω βλέπω το πρόβλημα,  μου ήταν γνωστό το θέμα (κάποτε είχα χαλάσει 3 μέρες για να βρω λύση σε αυτό) ,
 Μπαίνω σε recovery πετάω 3 εντολές από cmd, ξεκινάει το μηχάνημα bootarun όλες υπηρεσίες όλα καλά. (περίπου 5 με 6 λεπτά έκανα) είχαμε συμφωνία για 80 ευρώ (με ΦΠΑ κλπ καθος δούλευα σε μια εταιρία που κάνει ακριβός αυτή την δουλειά)

Κόβω τημολογιο στέλνω με email περιμένω κατάθεση,  και ξαφνικά έρχεται οβπροηστσμενος εκεί πέρα και με αποκαλεί κλέφτη κλπ επειδή για 5 λεπτά χρέωσα 80 ευρώ, εγώ προσπαθώ να αποδείξω ότι η γνώση μετράει και ότι έχω κάνει μέρες έρευνας σε αυτό και ότι τόσα άτομα προσπάθησαν χωρίς αποτέλεσμα σε αυτούς, προφανος χωρίς αποτέλεσμα να ρίχνει ο άλλος κατάρες.. Πήγα στο server το γύρισα σε προηγούμενη κατάσταση,  βάρεσα ένα ακυρωτικο τημολογιο εφιγα και σταματήσαμε την συνεργασία

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν δουλευουμε επαγγελματικα δεν κάνουμε 3 ώρες ένα λαπτοπ.

Σε 3-4 μαζί ανοιχτά  κάνουμε επανεγκατάστασεις σε άλλα αλλάζουμε σκληρό, οθόνη, μεντεσέδες, δουλεύομε παράλληλα, δεν περιμένεις να τελειώσει το ένα να αρχίσεις το άλλο. 

Ανοίγεις ανοίγεις ανοίγεις και στο τέλος δεν προλαβαίνεις να κλείνεις (σταματάς μόνο αν βρεις καμιά καλή φωτογραφία).......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, odys03 said:

Οταν δουλευουμε επαγγελματικα δεν κάνουμε 3 ώρες ένα λαπτοπ.

Ανοίγεις ανοίγεις ανοίγεις και στο τέλος δεν προλαβαίνεις να κλείνεις (σταματάς μόνο αν βρεις καμιά καλή φωτογραφία).......

Μην είστε τόσο επαγγελματίες, θα πάθετε τίποτα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητέ καλά κανεις και κανονικά θα πρέπει να το κάνουμε όλοι, δεν γίνεται να σου φορτώνονται όλοι στο τσάμπα , θα το κανεις 1-2 μετά κάπως θα πρέπει να αποζημιώσεις τις ώρες σου. Δεν ξέρω τώρα αν τα 30 είναι λίγα ή πολλά 

Επεξ/σία από ignome4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Black Demis είπε

εγώ προσπαθώ να αποδείξω ότι η γνώση μετράει και ότι έχω κάνει μέρες έρευνας σε αυτό και ότι τόσα άτομα προσπάθησαν χωρίς αποτέλεσμα σε αυτούς, προφανος χωρίς αποτέλεσμα να ρίχνει ο άλλος κατάρες..

Δεν προσπαθεις να αποδειξεις εκεινη την στιγμη τιποτα. Ηξερε το κοστος μιας και οπως λες ειχατε συμφωνια. Γιατι ειναι τοσο το κοστος δεν του πεφτει λογος. Τοσο ειναι , το αποδεχτηκε και για αυτο υπηρχε η συνεργασια. Ελεγε η συμφωνια κατι για χρονο ? Δηλαδη τοσες ωρες , τοσα ευρω ? Χλωμο , το πιο πιθανο η συμφωνια να μιλουσε για επισκεψεις.. Τεσπα.. τα εχω ζησει στο πετσι μου πολλακις αδελφε... δεν αλλαζει ο νεοελληνας.
 

39 λεπτά πριν, odys03 είπε

Οταν δουλευουμε επαγγελματικα δεν κάνουμε 3 ώρες ένα λαπτοπ.

Σε 3-4 μαζί ανοιχτά  κάνουμε επανεγκατάστασεις σε άλλα αλλάζουμε σκληρό, οθόνη, μεντεσέδες, δουλεύομε παράλληλα, δεν περιμένεις να τελειώσει το ένα να αρχίσεις το άλλο. 

Οπως τα λες ειναι , δουλευεις 3-4 μηχανηματα παραλληλα και μετα σκαει εξωτερικο ραντεβου και τα αφηνεις να φτιαχνονται μονα τους.. Τι ? Οχι ? Δεν φτιαχνονται μονα τους ?
Δεν ειναι ολα ροδινα οπως τα περιγραφεις. Ακομα και να μην σκασει ασχετη δουλεια οσο δουλευεις καποιες επισκευες , καποια επισκευη/εργασια σε καποιο απο τα μηχανηματα που δουλευεις παραλληλα μπορει να θελει παραπανω ενασχοληση και προσοχη ... 
Θυμαμαι εποχες που ξαπλωναμε τα desktops στο πλαι , τα βαζαμε το ενα πανω στο αλλο , οθονη σε vga switch και να εναλλασουμε τα μηχανηματα για να τα δουλευουμε ολα μαζι... αλλα οπως ειπα , παντα θα γινει καποια μαλακια , παντα θα σκασει καποια ακυρη δουλεια , και οι 3-4 ωρες για μια φαινομενικα ευκολη εργασια ευκολα πιανονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, mphxths είπε

Οπως τα λες ειναι , δουλευεις 3-4 μηχανηματα παραλληλα και μετα σκαει εξωτερικο ραντεβου και τα αφηνεις να φτιαχνονται μονα τους.. Τι ? Οχι ? Δεν φτιαχνονται μονα τους ?
Δεν ειναι ολα ροδινα οπως τα περιγραφεις. Ακομα και να μην σκασει ασχετη δουλεια οσο δουλευεις καποιες επισκευες , καποια επισκευη/εργασια σε καποιο απο τα μηχανηματα που δουλευεις παραλληλα μπορει να θελει παραπανω ενασχοληση και προσοχη ... 
Θυμαμαι εποχες που ξαπλωναμε τα desktops στο πλαι , τα βαζαμε το ενα πανω στο αλλο , οθονη σε vga switch και να εναλλασουμε τα μηχανηματα για να τα δουλευουμε ολα μαζι... αλλα οπως ειπα , παντα θα γινει καποια μαλακια , παντα θα σκασει καποια ακυρη δουλεια , και οι 3-4 ωρες για μια φαινομενικα ευκολη εργασια ευκολα πιανονται.

δεν πειράζει τους ξεφορτωθήκαμε μια χαρά αυτυός έχασα φαντάζομαι για πόσο καιρό ακομη δεν δούλευε η εταιρεία και πόση ζημιά έπαθε από αυτό και μόνο (ειχαν πάρει τηλέφωνο κανα 5 6 φορές μετά αρνηθήκαμε να πάμε και τέλος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγκατασταση απο εγκατασταση εχει τεραστια διαφορα

σε αλλα λαπτοπ καινουρια κανεις 10 λεπτακια και οι drivers  βρισκονται ολοι νερακι απο ta windows  update

και σε ποιο παλια τρως και 1 μερα

 

οποτε δεν ξερουμε αν ειναι φτηνα ή ακριβα τα 30 ευρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/8/2021 στις 4:10 ΜΜ, mphxths είπε

 

Επειδη υπαρχουν "τεχνικοι" σαν και σενα που νομιζουν οτι το φορματ δεν ειναι πυρηνικη φυσικη , για αυτο γινανε ολοι τσακαλοι και κανουν φορματς σε συγγενεις , φιλους , γκομενους , γκομενες και δεν συμμαζευεται και μετα ερχονται ολοι στο ινσομνια με χιλιαδες προβληματα.

Ναι, οι τεχνικοί σαν αυτόν φταίνε που έχουν χιλιάδες προβλήματα οι τύποι του Insomnia, οχι επειδή μπαίνουν σε ότι μαλακία δουν στο ιντερνετ και πατάνε κλικς τύπου "για να σας μεγαλώσει 10 πόντους, πατήστε ΕΔΩ"
Η όταν κάνουν πειράματα μόνοι τους και τα κάνουν σαν τα μούτρα τους.

 

Μου κάνατε και το φορμάτ πυρηνική φυσική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...