Προς το περιεχόμενο

Υποχρέωση για POS στα περιπτερα


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ,

 

Κατοπιν διενέξεως με έναν περίπτερα ο οποίος αρνήθηκε να με αφήσει να πληρώσω με κάρτα ένα νερό με 0,50€ ενώ είχε το POS φάτσα φόρα, αναρωτιέμαι:

Ποια είναι τα δικαιώματά μου σε περίπτωση που ξανασυμβεί; Μπορώ να πάρω ό,τι έχω πάρει και να φύγω χωρίς να πληρώσω; Επίσης μπορώ να εμφανιστώ με ένα νερό και όταν μου πει «50 λεπτά» χωρίς να δώσει απόδειξη να σηκωθώ να φύγω;
 

Στην περίπτωσή μου επέλεξα να μην κάνω φασαρία για 0,50€ (Και το μετάνιωσα που δεν έκανα) αλλά σπάστηκα παρά πολύ που απλά κλέβει το ελληνικό δημόσιο, πλουτίζει σε βάρος των Ελλήνων φορολογουμένων και οι ελεγκτικοί μηχανισμοί κανουν τα στραβά μάτια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α....τωρα εχεις δικαιωματα ε; Χθες τις υποχρεωσεις σου με την κληση για διπλωμα/κρανος τις ειχες ξεχασει. Οποτε, ειτε εισαι τρολ, ειτε εισαι ο λογος που ειμαστε μπανανια.

  • Like 6
  • Thanks 5
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, giwrgostr είπε

Τα περίπτερα δεν είναι υποχρεωμένα να έχουν POS. Ωστόσο, δεν ξέρω αν έχει δικαίωμα ο περιπτεράς να αρνηθει πληρωμή με κάρτα όταν έχει POS.

Εδώ λέει ότι είναι υποχρεωτικά από 1η Ιουλίου. Δεν ξέρω τώρα αν εφαρμόστηκε.

8 λεπτά πριν, efib είπε

Α....τωρα εχεις δικαιωματα ε; Χθες τις υποχρεωσεις σου με την κληση για διπλωμα/κρανος τις ειχες ξεχασει. Οποτε, ειτε εισαι τρολ, ειτε εισαι ο λογος που ειμαστε μπανανια.

Αρα επειδή έκανα μια τροχαία παράβαση, την οποία παραδέχθηκα, ακυρώνομαι τελείως σαν άτομο και δεν έχω δικαιώματα; Μάλιστα.

10 λεπτά πριν, Proodevtikos είπε

Έπρεπε να το πάρεις και να φύγεις χωρίς να το πληρώσεις.

Το θέμα είναι, έχω δικαίωμα να το κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, efib είπε

Α....τωρα εχεις δικαιωματα ε; Χθες τις υποχρεωσεις σου με την κληση για διπλωμα/κρανος τις ειχες ξεχασει. Οποτε, ειτε εισαι τρολ, ειτε εισαι ο λογος που ειμαστε μπανανια.

Κατεβασες παρανομα μια ταινια εμαθα, τελος τα δικαιωματα σου, ερχομαι να σου καψω το pc.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Utopia13 είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ,

 

Κατοπιν διενέξεως με έναν περίπτερα ο οποίος αρνήθηκε να με αφήσει να πληρώσω με κάρτα ένα νερό με 0,50€ ενώ είχε το POS φάτσα φόρα, αναρωτιέμαι:

Ποια είναι τα δικαιώματά μου σε περίπτωση που ξανασυμβεί; Μπορώ να πάρω ό,τι έχω πάρει και να φύγω χωρίς να πληρώσω; Επίσης μπορώ να εμφανιστώ με ένα νερό και όταν μου πει «50 λεπτά» χωρίς να δώσει απόδειξη να σηκωθώ να φύγω;
 

Στην περίπτωσή μου επέλεξα να μην κάνω φασαρία για 0,50€ (Και το μετάνιωσα που δεν έκανα) αλλά σπάστηκα παρά πολύ που απλά κλέβει το ελληνικό δημόσιο, πλουτίζει σε βάρος των Ελλήνων φορολογουμένων και οι ελεγκτικοί μηχανισμοί κανουν τα στραβά μάτια. 

Το αφήνεις και φευγεις.Δεν το παίρνεις και φευγεις γιατί δεν έχεις απόδειξη ότι σου αρνηθηκε την πληρωμη με καρτα και θα σε παει για κλεψιά.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα εχετε. Γεμισε ο τοπος ατομα που εχουν μονο δικαιωματα και ποτε υποχρεωσεις. Και συγκρινουν κιολας το κατεβασμα πειρατικης ταινιας με ελλειψη διπλωματος (δεν το ξεχασε, ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΕΞΕΤΑΣΤΕΙ ΚΑΝ) και κρανους, θα μπορουσες να σκοτωσεις ανθρωπο και ερχονται οι insomniacs να σου την πουν κιολας με μια αναλογια του ιδιου μεγεθους.

ΥΓ. εχω netflix, hulu, disney + , δεν ειμαστε ολοι τζαμπατζηδες .

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, efib είπε

Πλακα εχετε. Γεμισε ο τοπος ατομα που εχουν μονο δικαιωματα και ποτε υποχρεωσεις. Και συγκρινουν κιολας το κατεβασμα πειρατικης ταινιας με ελλειψη διπλωματος (δεν το ξεχασε, ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΕΞΕΤΑΣΤΕΙ ΚΑΝ) και κρανους, θα μπορουσες να σκοτωσεις ανθρωπο και ερχονται οι insomniacs να σου την πουν κιολας με μια αναλογια του ιδιου μεγεθους.

ΥΓ. εχω netflix, hulu, disney + , δεν ειμαστε ολοι τζαμπατζηδες .

You the point Memes

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζεις. Εισαι ο ορισμος τους ελληναρα με αυτον τον τροπο σκεψης. Μονο δικαιωματα και ποτε υποχρεωσεις. Μπανανια θα ειστε για παντα.

 

edit. Τα δικαιωματα του τα ξερει πολυ καλα, για τις υποχρεωσεις τους χθες εβγαζε ενα σωρο δικαιολογιες (δεν ειχα λεφτα για ταξι, και εχω μεγαλο κεφαλι, και ειχα ενα κρανος και δεν το φορεσα εγω γιατι η κοπελα δεν ειχε και δεν ηταν σωστο- αρα δεν το φορεσε κανενας απο τους 2 γιατι ειμαι και ιπποτης, και δεν μπορουσε να περπατησει γιατι θα παθαινε ηλιαση, και εγραψε λαθος το μοντελο οποτε ισως την γλιτωσω κλπ κλπ). Το point μου δεν ειναι 2 λαθη δεν κανουν ενα σωστο, ελεος. Δειτε την μεγαλυτερη εικονα- ατομα που εχουν ΜΟΝΟ δικαιωματα και ΠΟΤΕ υποχρεωσεις. Αυτους τους πολιτες θελει μια κοινωνια; 

Επεξ/σία από efib
  • Like 3
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Utopia13 είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ,

 

Κατοπιν διενέξεως με έναν περίπτερα ο οποίος αρνήθηκε να με αφήσει να πληρώσω με κάρτα ένα νερό με 0,50€ ενώ είχε το POS φάτσα φόρα, αναρωτιέμαι:

Ποια είναι τα δικαιώματά μου σε περίπτωση που ξανασυμβεί; Μπορώ να πάρω ό,τι έχω πάρει και να φύγω χωρίς να πληρώσω; Επίσης μπορώ να εμφανιστώ με ένα νερό και όταν μου πει «50 λεπτά» χωρίς να δώσει απόδειξη να σηκωθώ να φύγω;
 

Στην περίπτωσή μου επέλεξα να μην κάνω φασαρία για 0,50€ (Και το μετάνιωσα που δεν έκανα) αλλά σπάστηκα παρά πολύ που απλά κλέβει το ελληνικό δημόσιο, πλουτίζει σε βάρος των Ελλήνων φορολογουμένων και οι ελεγκτικοί μηχανισμοί κανουν τα στραβά μάτια. 

 

28 λεπτά πριν, Proodevtikos είπε

Έπρεπε να το πάρεις και να φύγεις χωρίς να το πληρώσεις.

Το σχετικό μήνυμα που είναι κολλημένο λέει ότι "ο καταναλωτής δεν έχει υποχρέωση να πληρώσει αν δεν λάβει το νόμιμο παραστατικό" όχι ότι του δίνει το δικαίωμα να κλέψει αν δεν λάβει το νόμιμο παραστατικό. 

 

17 λεπτά πριν, Utopia13 είπε

Αρα επειδή έκανα μια τροχαία παράβαση, την οποία παραδέχθηκα, ακυρώνομαι τελείως σαν άτομο και δεν έχω δικαιώματα; Μάλιστα.

Που την παραδέχτηκες? Δεν γκρίνιαζες στο thread ότι λόγω "ανάγκης" οδήγησες χωρίς να έχεις βγάλει καν δίπλωμα (όχι να μην το έχεις πάνω σου), και ότι δεν φορούσες και εσύ κράνος για να συμπαρασταθεις στην φίλη σου που δεν το φορούσε και αυτή επειδή της ήταν μεγάλο? 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Utopia13 είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ,

 

Κατοπιν διενέξεως με έναν περίπτερα ο οποίος αρνήθηκε να με αφήσει να πληρώσω με κάρτα ένα νερό με 0,50€ ενώ είχε το POS φάτσα φόρα, αναρωτιέμαι:

Ποια είναι τα δικαιώματά μου σε περίπτωση που ξανασυμβεί; Μπορώ να πάρω ό,τι έχω πάρει και να φύγω χωρίς να πληρώσω; Επίσης μπορώ να εμφανιστώ με ένα νερό και όταν μου πει «50 λεπτά» χωρίς να δώσει απόδειξη να σηκωθώ να φύγω;
 

Στην περίπτωσή μου επέλεξα να μην κάνω φασαρία για 0,50€ (Και το μετάνιωσα που δεν έκανα) αλλά σπάστηκα παρά πολύ που απλά κλέβει το ελληνικό δημόσιο, πλουτίζει σε βάρος των Ελλήνων φορολογουμένων και οι ελεγκτικοί μηχανισμοί κανουν τα στραβά μάτια. 

Μήπως έχει κάποιο όριο κάτω από το οποίο δεν δέχεται κάρτα; Ένα περίπτερο που πήγαινα ήθελε αγορά αξίας 5€ για να δεχτεί κάρτα. Αλλά και άλλα περίπτερα, αν έδινα κάρτα για 0.50 ή 1 ή 2, με αγριοκοίταζαν και έλεγαν "τώρα για τόσο θα δώσεις κάρτα;" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάλι αυτό το thread? 

Θα γεμίσει 20 σελίδες μεχρι να κλείσει ανακυκλωνοντας τα ίδια και τα ίδια...... 

Είμαι υπέρ της χρήσης κάρτας παντού εκτός από ομάδες πληθυσμου από μια ηλικία και επάνω που είναι δύσκολο να χρησιμοποιήσει.

Για 0.5 ευρώ δεν παίζει να πληρώσω με καρτα, θα έδινα ψηλά. 

25 λεπτά πριν, efib είπε

Νομιζεις. Εισαι ο ορισμος τους ελληναρα με αυτον τον τροπο σκεψης. Μονο δικαιωματα και ποτε υποχρεωσεις. Μπανανια θα ειστε για παντα.

 

edit. Τα δικαιωματα του τα ξερει πολυ καλα, για τις υποχρεωσεις τους χθες εβγαζε ενα σωρο δικαιολογιες (δεν ειχα λεφτα για ταξι, και εχω μεγαλο κεφαλι, και ειχα ενα κρανος και δεν το φορεσα εγω γιατι η κοπελα δεν ειχε και δεν ηταν σωστο- αρα δεν το φορεσε κανενας απο τους 2 γιατι ειμαι και ιπποτης, και δεν μπορουσε να περπατησει γιατι θα παθαινε ηλιαση, και εγραψε λαθος το μοντελο οποτε ισως την γλιτωσω κλπ κλπ). Το point μου δεν ειναι 2 λαθη δεν κανουν ενα σωστο, ελεος. Δειτε την μεγαλυτερη εικονα- ατομα που εχουν ΜΟΝΟ δικαιωματα και ΠΟΤΕ υποχρεωσεις. Αυτους τους πολιτες θελει μια κοινωνια; 

Τρολλ είναι..... 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Utopia13 είπε

Το θέμα είναι, έχω δικαίωμα να το κάνω;

Όχι, η κλοπή ούτε ήταν, ούτε θα γίνει ποτέ δικαίωμα.

Αν το κάνεις πάντως προβλέπω τον τίτλο του επόμενου νήματος που θα ανοίξεις, "περιπτεράς μου μαύρισε το μάτι επειδή δεν πλήρωσα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...