Προς το περιεχόμενο

Όντως γίνεται αυτο σε τα δωματια και τις εστίες;


Maria2000123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Raylan είπε

Εμένα μου ζήταγε χρήματα καθηγητής σε μάθημα που ο ίδιος με έκοψε με την μορφή ιδιαίτερων για να με περάσει στις εξετάσεις.. (τα έδωσα)

Παλι   καλα  να   λες...

Ενας   αλλος   πηδαγε   τις   φοιτητριες   για  να  τις   περασει....

Η  μεταρυθμιση   του   εκπαιδευτικου  συστηματος  επρεπε   να  γινει    ριζικα   και   οχι   με

σπασμωδικες   κοτσανες....

Αλλα   δεν  συμφερει   κανενα  κομμα   γιατι   διατηρουν   τα   τζουτζεκια   τους   εκει  μεσα....

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντός να ξέρετε παιδιά το 2019 που πήγα ταξίδι στην Πολωνία βρήκα δωμάτιο σε Φοιτητική εστία μέσω airbnb και μου έκανε εντόπιση αλλά τότε που έψαχνα είχα δει πολλά δωμάτια στο ίδιο κτίριο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papajohn1987 είπε

παντός να ξέρετε παιδιά το 2019 που πήγα ταξίδι στην Πολωνία βρήκα δωμάτιο σε Φοιτητική εστία μέσω airbnb και μου έκανε εντόπιση αλλά τότε που έψαχνα είχα δει πολλά δωμάτια στο ίδιο κτίριο .

Δεν είπε κανείς ότι λαμόγια υπάρχουν μόνο στην Ελλάδα!

Το είδος ευδοκιμεί σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης!

Ο καθένας βλέπει αυτά που συμβαίνουν στο "σπίτι" του και κάποιοι νομίζουν ότι όλοι οι άλλοι είναι ηθικοί και άμεμπτοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, papajohn1987 είπε

παντός να ξέρετε παιδιά το 2019 που πήγα ταξίδι στην Πολωνία βρήκα δωμάτιο σε Φοιτητική εστία μέσω airbnb και μου έκανε εντόπιση αλλά τότε που έψαχνα είχα δει πολλά δωμάτια στο ίδιο κτίριο .

Φοιτητικες εστίες γενικως δεν σημαίνει απαραίτητα ένα κτίριο που ανήκει στο δημόσιο ή στο ίδρυμα και κάνουν χρήση φοιτητές ανάλογα διαφορά κριτήρια. Μπορεί να είναι ιδιωτικό κτίριο το οποίο μισθωνει το πανεπιστήμιο από ιδιώτη για να το δώσει σε φοιτητές κατόπιν κριτηρίων, μπορεί πάλι να γίνεται το ίδιο πράγμα χωρις να υπάρχουν κριτήρια εισδοχής και απλά να πληρώνει το νοίκι ο φοιτητής στο εκπαιδευτικό ίδρυμα, μπορεί και να έχει υπάρξει απλά συμφωνία μεταξύ πανεπιστημίου και ιδιοκτήτη για την ενοικίαση σε οποιονδήποτε φοιτητη αλλά σε χαμηλότερη τιμή. 

Όλα αυτά κυρίως εξωτερικό όχι τόσο στην Ελλάδα. Το σωστό βέβαια είναι να υπάρχουν κοινωνικά κριτήρια για να πας σε εστία, αλλά στον κόσμο της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ειδικά στο εξωτερικό που υπάρχουν και ιδιωτικά ιδρύματα, μπορεί να δεις τα πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Εσύ παραπλανητικά έγραψες για το χρονικό όριο στις σπουδές, πράγμα που δεν έχει σχέση με το φαινόμενο αφού μετά τα Ν+2 κόβονται όλα τα φοιτητικά προνόμια

Δηλαδή παραπλάνησα και κατηγόρησα κάποιον άδικα?

Το όριο σπουδών, όπως φαίνεται, δεν εμποδίζει κάποιους να κάνουν τη λαμογιά τους!

19 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Φοιτητικες εστίες γενικως δεν σημαίνει απαραίτητα ένα κτίριο που ανήκει στο δημόσιο ή στο ίδρυμα και κάνουν χρήση φοιτητές ανάλογα διαφορά κριτήρια. Μπορεί να είναι ιδιωτικό κτίριο το οποίο μισθωνει το πανεπιστήμιο από ιδιώτη για να το δώσει σε φοιτητές κατόπιν κριτηρίων, μπορεί πάλι να γίνεται το ίδιο πράγμα χωρις να υπάρχουν κριτήρια εισδοχής και απλά να πληρώνει το νοίκι ο φοιτητής στο εκπαιδευτικό ίδρυμα, μπορεί και να έχει υπάρξει απλά συμφωνία μεταξύ πανεπιστημίου και ιδιοκτήτη για την ενοικίαση σε οποιονδήποτε φοιτητη αλλά σε χαμηλότερη τιμή. 

Και στην Ελλάδα γίνεται. Δεν υπάρχουν φοιτητικές εστίες παντού όπου υπάρχει Πανεπιστήμιο. Νοικιάζουν συνήθως ξενοδοχεία και χρησιμοποιούνται ως φοιτητικές εστίες. Και ειδικά σε νησιά, που το χειμώνα είναι νέκρα, τους βολεύει όλους, καθώς το καλοκαίρι τα έχουν πάλι οι ξενοδόχοι για τους τουρίστες!

19 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Το σωστό βέβαια είναι να υπάρχουν κοινωνικά κριτήρια για να πας σε εστία, αλλά στον κόσμο της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ειδικά στο εξωτερικό που υπάρχουν και ιδιωτικά ιδρύματα, μπορεί να δεις τα πάντα. 

Κριτήρια υπάρχουν αλλά δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Όταν σπούδαζαν τα παιδιά μας επαρχία η πλειοψηφία αυτών που "είχαν" τα κριτήρια ήταν παιδιά γιατρών, δικηγόρων, Ε.Ε. κ.λπ. κ.λπ. Οι "γνωστοί" που δηλώνουν εισόδημα 5000, 12000, ανάλογα ποιο είναι το αφορόγητο κάθε χρονιά!

Είχαμε κι εμείς τα κριτήρια ως μισθωτοί, αλλά είμασταν "πλούσιοι" σε σύγκριση με όλους αυτούς τους "αναξιοπαθούντες"!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Δηλαδή παραπλάνησα και κατηγόρησα κάποιον άδικα?

Το όριο σπουδών, όπως φαίνεται, δεν εμποδίζει κάποιους να κάνουν τη λαμογιά τους!

Και στην Ελλάδα γίνεται. Δεν υπάρχουν φοιτητικές εστίες παντού όπου υπάρχει Πανεπιστήμιο. Νοικιάζουν συνήθως ξενοδοχεία και χρησιμοποιούνται ως φοιτητικές εστίες. Και ειδικά σε νησιά, που το χειμώνα είναι νέκρα, τους βολεύει όλους, καθώς το καλοκαίρι τα έχουν πάλι οι ξενοδόχοι για τους τουρίστες!

Κριτήρια υπάρχουν αλλά δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Όταν σπούδαζαν τα παιδιά μας επαρχία η πλειοψηφία αυτών που "είχαν" τα κριτήρια ήταν παιδιά γιατρών, δικηγόρων, Ε.Ε. κ.λπ. κ.λπ. Οι "γνωστοί" που δηλώνουν εισόδημα 5000, 12000, ανάλογα ποιο είναι το αφορόγητο κάθε χρονιά!

Είχαμε κι εμείς τα κριτήρια ως μισθωτοί, αλλά είμασταν "πλούσιοι" σε σύγκριση με όλους αυτούς τους "αναξιοπαθούντες"!!!

Εδώ το πρόβλημα δεν είναι τα κριτήρια αυτό καθ' αυτό αλλά τα γνωστά παραθυράκια και προβληματα στο φορολογικό σύστημα το οποίο δεν μπορεί να εντοπίσει την πραγματική φοροδιαφυγή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Εδώ το πρόβλημα δεν είναι τα κριτήρια αυτό καθ' αυτό αλλά τα γνωστά παραθυράκια και προβληματα στο φορολογικό σύστημα το οποίο δεν μπορεί να εντοπίσει την πραγματική φοροδιαφυγή. 

Το "σύστημα" για πολλούς και διάφορους λόγους μάλλον βολεύεται με αυτή την κατάσταση! 

Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω!

Στις άλλες χώρες πώς το έχουν λύσει το θέμα;

Δεν λέω ότι δεν υπάρχει φοροδιαφυγή έξω, αλλά όχι σε τέτοια έκταση όπως εδώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SB_1957 είπε

Το "σύστημα" για πολλούς και διάφορους λόγους μάλλον βολεύεται με αυτή την κατάσταση! 

Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω!

Στις άλλες χώρες πώς το έχουν λύσει το θέμα;

Δεν λέω ότι δεν υπάρχει φοροδιαφυγή έξω, αλλά όχι σε τέτοια έκταση όπως εδώ!

Παρόμοια φοροδιαφυγή υπάρχει και έξω, τα 10k τα δικά μας που δηλώνουν εδώ για να μην τους πιάσει το όριο, έξω γίνονται 30k ανάλογα της οικονομικής ευρωστίας της κάθε χώρας. 

Κατα τα άλλα, ψηφιακά συστήματα και ηλεκτρονική μηχανοργανωση παντού για να μην μπορείς να ξεφύγεις. Καταγγελίες περισσότερες άμα δεν κόψεις απόδειξη και τσουχτερά πρόστιμα για να μην επιχειρήσει να μην εκδόσει απόδειξη ο επαγγελματίας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, cthulhucarbide said:

Αυτό που σίγουρα γίνεται πιο συχνά είναι κάποιος να υπενοικιάζει το δωμάτιό του όταν φεύγει για κάποιους μήνες από την πόλη.

Αυτό όμως (αν γίνεται εν γνώσει του ιδιοκτήτη) δεν είναι παράνομο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Παρόμοια φοροδιαφυγή υπάρχει και έξω, τα 10k τα δικά μας που δηλώνουν εδώ για να μην τους πιάσει το όριο, έξω γίνονται 30k ανάλογα της οικονομικής ευρωστίας της κάθε χώρας. 

Κατα τα άλλα, ψηφιακά συστήματα και ηλεκτρονική μηχανοργανωση παντού για να μην μπορείς να ξεφύγεις. Καταγγελίες περισσότερες άμα δεν κόψεις απόδειξη και τσουχτερά πρόστιμα για να μην επιχειρήσει να μην εκδόσει απόδειξη ο επαγγελματίας. 

Αλλά δυστυχώς και ο κόσμος έχει μια παράλογη αντίληψη σχετικά με την εφορία και το κράτος!

Συνταξιούχος, πρώην ανώτερος δημόσιος υπάλληλος:
"Α! Εγώ δεν ζητάω από πουθενά αποδείξεις! Αρκετά μου παίρνει το κράτος από τη σύνταξη, δεν θα το βοηθήσω να πάρει και άλλα με τις αποδείξεις!!!"

Αλλά κάτι παρόμοιο έχω ακούσει και από συνταξιούχο του ιδιωτικού τομέα και από εργαζόμενους! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Αλλά δυστυχώς και ο κόσμος έχει μια παράλογη αντίληψη σχετικά με την εφορία και το κράτος!

Συνταξιούχος, πρώην ανώτερος δημόσιος υπάλληλος:
"Α! Εγώ δεν ζητάω από πουθενά αποδείξεις! Αρκετά μου παίρνει το κράτος από τη σύνταξη, δεν θα το βοηθήσω να πάρει και άλλα με τις αποδείξεις!!!"

Αλλά κάτι παρόμοιο έχω ακούσει και από συνταξιούχο του ιδιωτικού τομέα και από εργαζόμενους! 

Αυτό το σκεπτικό είναι το μόνιμο προβλημα παντού. Όπως και το σκεπτικό αφού με κλέβει το κράτος δεν υπάρχει λόγος να ζητάω απόδειξη και να πληρώνω ΦΠΑ για να επιβαρυνομαι. Δεν θα σταματήσει ποτέ. Η ρίζα του προβλήματος είναι στο ότι θεωρούμε το κράτος εχθρό μας, ο καθενας έχει τα αποθημενα του, σε σχέση με τις σκανδιναβικες χώρες που θεωρούν το κράτος φιλο τους και συνεργάζονται με αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Raylan είπε

Εμένα μου ζήταγε χρήματα καθηγητής σε μάθημα που ο ίδιος με έκοψε με την μορφή ιδιαίτερων για να με περάσει στις εξετάσεις.. (τα έδωσα)

Δεν μου κάνει εντύπωση πλέον τίποτα..

Χωρίς τα ιδιαίτερα, το γνώριζες το μάθημα όμως, ή το έμαθες μέσα απο τα ιδιαίτερα?

 

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Αυτό το σκεπτικό είναι το μόνιμο προβλημα παντού. Όπως και το σκεπτικό αφού με κλέβει το κράτος δεν υπάρχει λόγος να ζητάω απόδειξη και να πληρώνω ΦΠΑ για να επιβαρυνομαι. Δεν θα σταματήσει ποτέ. Η ρίζα του προβλήματος είναι στο ότι θεωρούμε το κράτος εχθρό μας, ο καθενας έχει τα αποθημενα του, σε σχέση με τις σκανδιναβικες χώρες που θεωρούν το κράτος φιλο τους και συνεργάζονται με αυτό. 

Το παράλογο με τους συγκεκριμένους δεν είναι ότι γλυτώνουν ΦΠΑ, καθώς δεν μιλούσαν για την περίπτωση του "τόσα με απόδειξη και τόσα χωρίς"!
Πιστεύουν ότι τιμωρούν το κράτος και δεν αντιλαμβάνονται ότι βοηθούν κάποιον να κλέψει το κράτος, και το κράτος ό,τι του λείπει το παίρνει τελικά από τη σύνταξη και το μισθό τους!

Αλλά ας μην το συνεχίσουμε γιατί είμαστε εκτός θέματος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...