Προς το περιεχόμενο

Το πρώτο σύστημα ανίχνευσης παραβίασης ερυθρού φωτεινού σηματοδότη ξεκινά την πιλοτική του λειτουργία


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτοματοποιημένα χωρίς γραφειοκρατία ελπίζω, άμα κάνουν και το έξυπνο όπου οι κάμερες ελέγχουν τα φανάρια έτσι ώστε να μην ανάβει κόκκινο για 3 δρόμους σε διασταύρωση όταν δεν υπάρχει αυτοκίνητο να περάσει στον 4ο δρόμο, θα ξεκολλήσει και η κίνηση σε πολλούς δρόμους.

Edit: Οι κάμερες που μπαίνουν είναι της Tattile για όποιον ενδιαφέρεται.

Επεξ/σία από Cell_7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ Καβάλα γίνονται πολλά μποτιλιαρίσματα επειδή πολλοί οδηγοί περνάνε με κόκκινο/πορτοκαλί στην προσπάθεια τους να προλάβουν το φανάρι και ενώ είδη έχει μπροστά αμάξια, με αποτέλεσμα να μπλοκάρουν την διασταύρωση.   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, manval said:

Στην Κρήτη θα πρέπει να φέρουν "σύστημα ανίχνευσης μπαλωθιάς"... μήπως καταφέρουν να γλιτώσουν καμία πινακίδα του KOK.

Αφαίρεση των πάντων και survival of the fittest. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, manval είπε

Στην Κρήτη θα πρέπει να φέρουν "σύστημα ανίχνευσης μπαλωθιάς"... μήπως καταφέρουν να γλιτώσουν καμία πινακίδα του KOK.

Μην είστε αχάριστοι, ολόκληρη Κορακάκη βγάλαμε, πως νομίζεις ξεκίνησε την καριέρα της 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει, αυτό το σύστημα θα είναι κάτι σαν τα ραντάρ που ανιχνεύουν αν έχεις υπερβεί την ταχύτητα ή θα έχουν άλλη πιο βελτιωμένη τεχνολογία για την ακριβή καταγραφή της παράβασης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vorlon68 είπε

Πραγματικά τώρα εσυ ψηφίζεις και έχεις και δίπλωμα?????

Spoiler

Μρε συ κοπέλι, επαε ειναι διαφορετικα τα πραματα, κατεεις το;

Τις καμερες κυκλοφοριας (ρανταρ) στο ΒΟΑΚ τα αφησαν ησυχα, μονο οταν εβαλαν συγκεκριμενες εξαιρέσεις σε αριθμους πινακιδων.

Μην ξεχναμε οτι οι καμερες κυκλοφοριας θα κυρώνουν το μεσο πολιτη και οχι τον ¨δικτυωμένο". ( ή με αλλα λογια, εσυ που εισαι φτωχια θα πληρωνεις προστιμα, και η πλουσια ποτέ).




Παντως και ενα τροχαιο να γλιτωσουμε αξιζει!


 

Spoiler

Βεβαια τι προυπολογισμο εχουν; Κοστιζει η μια οσο κανει ενα αεροπλανο;

Κουασιμόδιοι ανθρώποι, κουασιμόδια χώρα.


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giwrgostr είπε

Σε πολλά σημεία της παραλιακής υπάρχει το μόνιμο πρόβλημα ότι σου κολλάνε από πίσω και το πορτοκαλί κρατάει ελάχιστα, οπότε αν φρενάρεις σε "βαθύ" πορτοκαλί ενώ η ροή πάει με τουλάχιστον 70 - 80, μπορεί να καρφωθούν πάνω σου. Μαζί με τις κάμερες πρέπει να επιτηρηθεί και η τήρηση των αποστάσεων ασφαλείας, αλλιώς πολλοί θα τρώνε πρόστιμα άδικα.

Θα μπορουσαν να ρυθμισουν το πορτοκαλι να κραταει περισσοτερο ή να τοποθετησουν περισσοτερα προειδοποιητικα οτι ο ανερχομενος σηματοδοτης θα γινει κοκκινος. 
 

οπως και να χει, και μονο η υπαρξη τους ενδεχομενως θα αλλαξει τη μαλακια καποιων, ακομα και αυτων που το «καινε» αφου ελενξουν οτι δε περναει κανεις απο σταση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο σαν μέτρο αλλα θεωρώ ότι το πρώτο που θα έπρεπε να γίνει θα ήταν να αποκτήσουμε σαν λαός οδική παιδεία.. Όταν ακούς εν έτει 2021 λάδωμα και εξεταστές που επίτηδες κόβουν άμα δε λαδωσεις και περνάει κάθε καρυδιάς καρύδι, είναι αναμενόμενο όταν πάρει το δίπλωμα να κάνει ότι να ναι.. και βέβαια σοβαροί έλεγχοι.. Δεν είναι δυνατόν Βουλιαγμένης απόγευμα να τρέχει ο άλλος κάνοντας ζικ ζακ Να μου κόβονται τα @@ απ' το φόβο και ο αστυνομικός να τον σταματάει και να του λέει ''μη ξαναγίνει'' .. ή τα μηχανάκια που νομίζουν ότι τους ανήκει ο δρόμος και περνάνε απότομα δίπλα μου ή απ'τη νεκρή μου γωνία και δε τους βλέπω αρχίζουν και βρίζουν..

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, christospvl είπε

Ωραίο σαν μέτρο αλλα θεωρώ ότι το πρώτο που θα έπρεπε να γίνει θα ήταν να αποκτήσουμε σαν λαός οδική παιδεία.. Όταν ακούς εν έτει 2021 λάδωμα και εξεταστές που επίτηδες κόβουν άμα δε λαδωσεις και περνάει κάθε καρυδιάς καρύδι, είναι αναμενόμενο όταν πάρει το δίπλωμα να κάνει ότι να ναι.. και βέβαια σοβαροί έλεγχοι.. Δεν είναι δυνατόν Βουλιαγμένης απόγευμα να τρέχει ο άλλος κάνοντας ζικ ζακ Να μου κόβονται τα @@ απ' το φόβο και ο αστυνομικός να τον σταματάει και να του λέει ''μη ξαναγίνει'' .. ή τα μηχανάκια που νομίζουν ότι τους ανήκει ο δρόμος και περνάνε απότομα δίπλα μου ή απ'τη νεκρή μου γωνία και δε τους βλέπω αρχίζουν και βρίζουν..

Οδική παιδεία φίλε μου δεν θα αποκτήσουμε ποτέ εδώ στο μπανανισταν . Απάντησες μόνος σου το γιατί: "Όταν ακούς εν έτει 2021 λάδωμα και εξεταστές που επίτηδες κόβουν άμα δε λαδωσεις και περνάει κάθε καρυδιάς καρύδι"

Ολα ξεκινούν απο τις σχολές οδηγών με την "πολιτικη" τους. Το πιο αστείο από όλα είναι που ορισμένοι γονείς υποστηρίζουν και το λάδωμα.

Επεξ/σία από tsoukalasKaminia
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...