Προς το περιεχόμενο

Το πρώτο σύστημα ανίχνευσης παραβίασης ερυθρού φωτεινού σηματοδότη ξεκινά την πιλοτική του λειτουργία


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν δάσκαλος σχολής Οδηγών είναι ένα βήμα προς το καλύτερο, μια νίκη. Πρέπει να επενδυθούν και άλλα κονδύλια από το υπουργείο μεταφορών. 

Αλλά το μόνο που δεν το βλέπω να αλλάζει και ας το παλεύουμε μαζί με τους συναδέλφους μου είναι ότι η οδηγική παιδεία ξεκινάει από το σπίτι. 

Οταν βλέπει το παιδάκι την μαμα να μιλάει στο κινητό ή να μακιγιαρεται και τον μπαμπά να μην φοράει ζώνη και να βρίζει σαν λιμενεργάτης τότε θα τα υιοθετήσει πολύ γρήγορα και εύκολα και αυτό θα κάνει ύστερα και στα παιδιά του. Είναι φαύλος κύκλος. 😔

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 5/8/2021 στις 10:03 ΠΜ, Zorbinio είπε

Οταν βλέπει το παιδάκι την μαμα να μιλάει στο κινητό ή να μακιγιαρεται και τον μπαμπά να μην φοράει ζώνη και να βρίζει σαν λιμενεργάτης τότε θα τα υιοθετήσει πολύ γρήγορα και εύκολα και αυτό θα κάνει ύστερα και στα παιδιά του. Είναι φαύλος κύκλος. 😔

Τι μου θυμισες...

Πατερας σε παπι με δικαβαλο 7χρονο, με προσπερναει απο τα δεξια και παει να πεσει πανω μου, του κορναρω, και γυρναει με βριζει και με φτυνει και φευγει.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Τι μου θυμισες...

Πατερας σε παπι με δικαβαλο 7χρονο, με προσπερναει απο τα δεξια και παει να πεσει πανω μου, του κορναρω, και γυρναει με βριζει και με φτυνει και φευγει.

Εγώ έχω δει να καπνίζει κιόλας και πίσω το παιδί και πέρναγε και δίπλα από περιπολικό το οποίο δεν του είπε τίποτα. Τους κορναρα και τον έδειξα αλλά χεστηκαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπήρχε καν ΛΕΑ, ειδικά έτσι όπως είναι σχεδιασμένες στην Ελλάδα που για 1 χλμ έχει μετά κόβετε μετά έχει εξόδους και και και. Κάνε την ΛΕΑ μικρή, αν θέλει να σταματήσει κάποιος για ανάγκη και διαπλάτυνση αριστερής και μεσαίας να υπάρχει χώρος να κάνουν τα αυτοκίνητα στην άκρη πλαγιαστά...Λύσεις υπάρχουν απλά δεν ασχολείται κανείς και καμία κυβέρνηση σοβαρά, μόνο παπαγαλισμό μην πηγαίνετε στην ΛΕΑ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Τι μου θυμισες...

Πατερας σε παπι με δικαβαλο 7χρονο, με προσπερναει απο τα δεξια και παει να πεσει πανω μου, του κορναρω, και γυρναει με βριζει και με φτυνει και φευγει.

Αυτό που σου βγαίνουν και από πάνω είναι το πιο εριστικό. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 2/8/2021 στις 3:14 ΠΜ, KostasPapaJohn είπε

Ευπρόσδεκτο το μέτρο. Θα βοηθήσει και στα τροχαία και εγκατάλειψη θύματος (τραγικό) καθώς και σε περιπτώσεις απόπειρας βιασμού ή κλοπής ή οποιασδήποτε παρενόχλησης συμπολιτών μας. Με τη προϋπόθεση το feed να μένει σε ασφαλείς servers με αποκλειστική πρόσβαση μόνο από την ΕΛΑΣ και για κάποιο χρονικό διάστημα, κατόπιν να διαγράφονται. Αυτό που φοβάμαι είναι ότι η πληροφορία που θα συγκεντρωθεί, δεν θα χρησιμοποιηθεί ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για αυτόν τον σκοπό.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος για καταγραφή όταν δεν υπάρχει παράβαση. Δεν είναι κάμερες surveillance.

Στις 2/8/2021 στις 9:30 ΠΜ, manolis940 είπε

Για παράδειγμα αν με βεβαιωθεί μία παράβαση στο όνομα μου η οποία αν δεν κάνω λάθος είναι της τάξης 10.000€ και αφαίρεση της άδειας οδήγησης.

Προτιμώ εκτέλεση επιτόπου με γκιλοτίνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/8/2021 στις 10:35 ΜΜ, mAs_81 είπε

Μια χαρά το βρίσκω εγω…μακάρι να μπουν παντού - με τη προϋπόθεση να δουλεύουν μετα απο 1 χρονο,οχι σαν τις κάμερες στην Αττική Οδό…

Μια χαρα δουλευουν οι καμερες στην Αττικη οδο. Το ξερω απο προσωπικη εμπειρια. Σε καλουν 1-2 χρονια μετα και σου στελνουν την κληση στο πλησιεστερο αστυνομικο τμημα. Γενικα θα συνιστουσα να μην τρεχεις πανω απο 100-120.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2021 στις 12:16 ΜΜ, Doubt είπε

Δεν υπάρχει κανένας λόγος για καταγραφή όταν δεν υπάρχει παράβαση. Δεν είναι κάμερες surveillance.

Προτιμώ εκτέλεση επιτόπου με γκιλοτίνα.

Αν έχει δίκιο το παρακάτω άρθρο δεν είναι 10000€ όπως ήλπιζα αλλά είναι από 700€-2100€ ανάλογα το ετήσιο εισόδημα σου.
Για δια βίου αφαίρεσης της άδειας οδήγησης πρέπει μέσα στα 5 χρόνια να σε πιάσουν πάνω από 3 φορές.

https://www.gocar.gr/news/feed/28746,Poio_einai_to_prostimo_an_peraseis_me_ko.html

Σίγουρα δεν νομίζω ότι πρέπει να σκοτώσουμε κάποιον επειδή πέρασε με κόκκινο αλλά ίσως η καλύτερη λύση είναι η κοινωνική εργασία σε νοσοκομεία, σε σημεία που έρχονται άνθρωποι έπειτα από τροχαία ατυχήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, manolis940 είπε

Αν έχει δίκιο το παρακάτω άρθρο δεν είναι 10000€ όπως ήλπιζα αλλά είναι από 700€-2100€ ανάλογα το ετήσιο εισόδημα σου.
Για δια βίου αφαίρεσης της άδειας οδήγησης πρέπει μέσα στα 5 χρόνια να σε πιάσουν πάνω από 3 φορές.

https://www.gocar.gr/news/feed/28746,Poio_einai_to_prostimo_an_peraseis_me_ko.html

Σίγουρα δεν νομίζω ότι πρέπει να σκοτώσουμε κάποιον επειδή πέρασε με κόκκινο αλλά ίσως η καλύτερη λύση είναι η κοινωνική εργασία σε νοσοκομεία, σε σημεία που έρχονται άνθρωποι έπειτα από τροχαία ατυχήματα.

Οι περισσότεροι δεν τα έχουν τα 10Κ, μια χαρά είναι και τα 700-2.100€, στην 2η φορά το πολύ θα έχει βάλει μυαλό.

Πρίν λίγες ημέρες, ανέβαινα με το παπί 1 δρόμο, ανάβει πράσινο για να στρίψω αριστερά σε διασταύρωση.Φυσικά όπως πάντα, τσεκάρω μην πεταχτεί κάποιος απο αριστερά, δεξιά η απο πάνω αριστερά απο το αντίθετο ρεύμα, γενικά απο παντού.

Τελικά κατέβηκε γκαζωμένος απο πάνω αριστερά απο το αντίθετο ρεύμα 1 φορτηγό με κόκκινο με ηλεκτρονικό τσιγάρο και δεν κοίταξε καν αριστερά του μην με σκοτώσει, το βλέμμα του ήταν καρφωμένο εμπρός.Οι υπόλοιποι είχαν σταματήσει στο κόκκινο.

Πέρασε, έστριψα λίγο αριστερά, σταμάτησα πάνω στην διασταύρωση και κοίταξα πίσω το φορτηγάκι του.Είχε κολλήσει πίσω απο άλλα 3-4 αυτοκίνητα, ίσως να είχε και κόκκινο γιατί σε εκείνο το σημείο έχει επίσης διασταύρωση.

Θόλωσα για λίγα δευτερόλεπτα, μου ήρθε να βγάλω την αλυσίδα απο το παπί να πάω δίπλα του, να ανοίξω την πόρτα, να τον κατεβάσω και να τον ξεκινήσω.Ακούω 1 πίσω μου μου και μου λέει πρόσεχε γιατί ήμουν πάνω στην διασταύρωση που έστριβαν ενώ κοιτούσα πίσω.

Θα με σκότωνε ακαριαία, είχε αρκετή ταχύτητα και δεν ήταν αντιληπτός, κάπου 60--70 χμ, είχε γκαζώσει για να προλάβει να περάσει.

Ακόμα και με το αμάξι να ήμουν, αν με έβρισκε πλάγια θα πάθαινα ζημιά, έχω μόνο μπροστά αερόσακους, αν και σε κάποιο τρακάρισμα παίζουν πολλά ρόλο.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Οι περισσότεροι δεν τα έχουν τα 10Κ, μια χαρά είναι και τα 700-2.100€, στην 2η φορά το πολύ θα έχει βάλει μυαλό.

Πρίν λίγες ημέρες, ανέβαινα με το παπί 1 δρόμο, ανάβει πράσινο για να στρίψω αριστερά σε διασταύρωση.Φυσικά όπως πάντα, τσεκάρω μην πεταχτεί κάποιος απο αριστερά, δεξιά η απο πάνω αριστερά απο το αντίθετο ρεύμα, γενικά απο παντού.

Τελικά κατέβηκε γκαζωμένος απο πάνω αριστερά απο το αντίθετο ρεύμα 1 φορτηγό με κόκκινο με ηλεκτρονικό τσιγάρο και δεν κοίταξε καν αριστερά του μην με σκοτώσει, το βλέμμα του ήταν καρφωμένο εμπρός.Οι υπόλοιποι είχαν σταματήσει στο κόκκινο.

Πέρασε, έστριψα λίγο αριστερά, σταμάτησα πάνω στην διασταύρωση και κοίταξα πίσω το φορτηγάκι του.Είχε κολλήσει πίσω απο άλλα 3-4 αυτοκίνητα, ίσως να είχε και κόκκινο γιατί σε εκείνο το σημείο έχει επίσης διασταύρωση.

Θόλωσα για λίγα δευτερόλεπτα, μου ήρθε να βγάλω την αλυσίδα απο το παπί να πάω δίπλα του, να ανοίξω την πόρτα, να τον κατεβάσω και να τον ξεκινήσω.Ακούω 1 πίσω μου μου και μου λέει πρόσεχε γιατί ήμουν πάνω στην διασταύρωση που έστριβαν ενώ κοιτούσα πίσω.

Θα με σκότωνε ακαριαία, είχε αρκετή ταχύτητα και δεν ήταν αντιληπτός, κάπου 60--70 χμ, είχε γκαζώσει για να προλάβει να περάσει.

Ακόμα και με το αμάξι να ήμουν, αν με έβρισκε πλάγια θα πάθαινα ζημιά, έχω μόνο μπροστά αερόσακους, αν και σε κάποιο τρακάρισμα παίζουν πολλά ρόλο.

Αν μπουν κάμερες το πρόστιμο θα είναι αρκετό αφού πλέον ο οδηγός θα γνωρίζει ότι θα τον δουν και θα συμμορφώνεται. Το θέμα είναι ότι όλοι αυτοί στηρίζονται στις πιθανότητες
Ο μέσος οδηγός ότι δεν πρόκειται να τον δει κανένας ούτε 1 φορά, πόσο μάλλον 3 που είναι η δια βίου αφαίρεση άδεια
Ο νταλικέρης επεκτείνει αυτή την πιθανότητα λόγο ότι το έχει πιο μεγάλο... το όχημα και έτσι θα κόψεις και δεν θα πέσεις πάνω του.

Προσωπικά θα ήθελα το κράτος να μεταβεί στο επόμενο στάδιο όπου θα μας αφήνει να δίνουμε video απ την dashcam στην τροχαία και να βεβαιώνονται οι παραβάσεις από αυτό όταν φαίνονται καθαρά.
Σήμερα για παράδειγμα ένα αγροτικό μπροστά μου, πήγαινε ανάποδα στο δρόμο( δεν καταλαβαίνω γιατί ) ακόμη και σε στροφές και τελευταία στιγμή πήγαινε δεξιά όταν έβλεπε κάποιο άλλο όχημα. Περιττό να πω ότι ο ελιγμός ήταν επικίνδυνος και απότομος. Ακόμη η εξάτμιση του ήταν σαν φουγάρο πλοίου.  Δεν νομίζω ότι αυτός ο άνθρωπος ξύπνησε σήμερα και άφησε ένα αυτοκίνητο χωρίς τα απαραίτητα service και είπε ότι θέλει να ζήσει και την ζωή του στα άκρα. Φαινόταν ότι ήταν 65 χρονών περίπου και αυτό του έχει γίνει νοοτροπία, μιας και δεν υπάρχει αρκετή αστυνόμευση εκεί έξω και πρακτικά πως να υπάρξει όταν πλέον έχουμε καταλήξει να θέλουμε ένα αστυνομικό πάνω απ το κεφάλι μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@manolis940 Ολοι κινδυνεύουμε στον δρόμο, κυρίως τα δίκυκλα σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό και όσοι δεν έχουν εμπειρία, δηλαδή λίγα χμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2021 στις 10:56 ΠΜ, Ghost.Dog είπε

Αυτα είναι Depon για το τερατούργημα που λέγεται Αττική . (και Πειραιας). 5 εκατομύρια παρανοϊκοί, προσπαθούν ντε-και-καλά να συμβιώσουν εδώ και δεκαετίες σε μία Βαβέλ, χωρίς αρχή και τέλος. Ελεεινή πόλη, χωρίς παρόν και χωρίς μέλλον.
Κατά τα άλλα, στο μπ@ρδελο ό,τι φανάρια και να κρεμάσεις πάλι μπουρ@λο θα ειναι.

 

Λες να το σκέφτηκαν αυτο και τότε που γύριζαν την ταινία με τον Φούντα , και να την ονόμασαν κόκκινα φανάρια; Χαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2021 στις 12:26 ΠΜ, AntiCambeR είπε

Θόλωσα για λίγα δευτερόλεπτα, μου ήρθε να βγάλω την αλυσίδα απο το παπί να πάω δίπλα του, να ανοίξω την πόρτα, να τον κατεβάσω και να τον ξεκινήσω.Ακούω 1 πίσω μου μου και μου λέει πρόσεχε γιατί ήμουν πάνω στην διασταύρωση που έστριβαν ενώ κοιτούσα πίσω.

 

Ακουσε - με αν θέλεις, καλοπροαίρετα μιλάω. Είμαι "λίγο" μεγαλύτερος και έχουν δει πολλά τα μάτια μου:
Τι θα ωφελούσε να τον πιάσεις και να τον πλακώσεις? Ρισκάροντας να τραυματιστείτε ασχημα κι εσύ κι αυτός, στη μέση του δρόμου!!! Δεν λύνουν φίλε μου, τίποτα απολύτως αυτού του είδους οι τσαμπουκάδες. Είμαστε η μόνη χώρα-μπανανία (της ευρώπης, εχω πάει παντού) που πέφτει ξυλίκι στο δρόμο, εν έτει 2021 από κάτι θερμόαιμους. Λες και είμαστε στις φαβέλες στο Μεξικό. Ψυχραιμία και να προσέχεις τον εαυτό σου. Δε λύνονται με βία τα προβλήματα (ακόμα και του ανεύθυνου αλήτη όπως λες που σε έβαλε σε τέτοιο κίνδυνο). Ποτέ (μα ποτέ) δεν ξέρεις πού και σε ποιον θα πέσεις...
Φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ghost.Dog είπε

Ακουσε - με αν θέλεις, καλοπροαίρετα μιλάω. Είμαι "λίγο" μεγαλύτερος και έχουν δει πολλά τα μάτια μου:
Τι θα ωφελούσε να τον πιάσεις και να τον πλακώσεις? Ρισκάροντας να τραυματιστείτε ασχημα κι εσύ κι αυτός, στη μέση του δρόμου!!! Δεν λύνουν φίλε μου, τίποτα απολύτως αυτού του είδους οι τσαμπουκάδες. Είμαστε η μόνη χώρα-μπανανία (της ευρώπης, εχω πάει παντού) που πέφτει ξυλίκι στο δρόμο, εν έτει 2021 από κάτι θερμόαιμους. Λες και είμαστε στις φαβέλες στο Μεξικό. Ψυχραιμία και να προσέχεις τον εαυτό σου. Δε λύνονται με βία τα προβλήματα (ακόμα και του ανεύθυνου αλήτη όπως λες που σε έβαλε σε τέτοιο κίνδυνο). Ποτέ (μα ποτέ) δεν ξέρεις πού και σε ποιον θα πέσεις...
Φιλικά πάντα.

Ναι, δεν αξίζει γιατί κατευθείαν λερώνεις το ποινικό μητρώο και μετά αντίο δουλειά.

Το δυσάρεστο, είναι πως αν κάνεις σε κάποιον παρατήρηση όταν κάνει λάθος, όχι μόνο μπορεί να μην το παραδεχτεί, αλλά πιθανόν να σε ειρωνευτεί η να σε βρίσει κιόλας.

Τελικά, το καλύτερο είναι να είσαι ήρεμος ακόμα και αν σε βρίζει ο άλλος, αν δεν αντιδράσεις λεκτικά, είναι σχεδόν απίθανο να κάνει κίνηση να σε χτυπήσει.Αν κάνει κίνηση πρώτος να σε χτυπήσει πχ σε περίπτωση διαφωνίας, έχεις το δίκιο με το μέρος σου, αυτό που δεν ξέρω, είναι τι γίνεται αν πρέπει να αμυνθείς χτυπώντας τον.Εννοώ απο νομικής πλευράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...