Προς το περιεχόμενο

Η Google ανακοίνωσε τα Pixel 6 και Pixel 6 Pro με τον δικό της επεξεργαστή Tensor


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, NickTG είπε

Τι ακριβώς μας ενοχλούσε αν την είχαν και άλλοι? 

Η Samsung γιατί δεν δίνει την δικιά της; Η Huawei; H Apple γιατί όχι; 

 

Επεξ/σία από Waiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tolstoy είπε

Πως νιώθει άραγε κάποιος που έδωσε χίλια ευρώ για κινητό; 

Αν μιλάς για Ελλάδα σίγουρα κορόιδο. Για εκεί που προορίζεται όμως και θα το πάρω με απεριόριστα τα πάντα όλα για 24 μήνες συμβόλαιο με καμία 40 λίρες τον μήνα είναι λουκούμι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Waiss said:

Η Samsung γιατί δεν δίνει την δικιά της; Η Huawei; H Apple γιατί όχι; 

 

Δεν απαντάει αυτό στην ερώτηση μου όμως. 

Τι μας ενοχλεί εμάς? Εσένα και εμένα? Που μας επηρεάζει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NickTG είπε

Δεν απαντάει αυτό στην ερώτηση μου όμως. 

Τι μας ενοχλεί εμάς? Εσένα και εμένα? Που μας επηρεάζει? 

Τότε δεν έχει νόημα να γράψω κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το κινητό το περιμένω με μεγάλη ανυπομονησία! Θιασώτης φέτος στα κινητά. Άλλαξα φωτογραφική μηχανή και τηλεόραση και δεν μπορώ να είμαι κάτι παραπάνω για ένα χρόνο ακόμα. Όμως τα παρακολουθώ με τεράστιο ενδιαφέρον γιατί πιστεύω ότι φέτος έκαναν ΑΛΜΑΤΑ στον χώρο της φωτογραφίας! Τεράστιοι αισθητήρες - για κινητές συσκευές - ενσωματώθηκαν. Όμως - αντικειμενικά - αυτό είναι και το όριό τους εκεί,εφόσον θέλουν να αποκαλούνται "φορητές συσκευές"! Respect ως εδώ. Και έρχεται η ιδρύτρια εταιρεία του Android και ετοιμάζεται να βγάλει αυτό το τηλέφωνο με ΒΑΡΥΓΔΟΥΠΕΣ δηλώσεις! "Το Pixel όπως από την αρχή το φανταζόμασταν"! "Δικός μας επεξεργαστής με τεχνητή νοημοσύνη που φτιάχνει τις φωτογραφίες όπως πρέπει να είναι και τεχνολογίες εκμάθησης"! Το επόμενο όριο αναγκαστικά για τα έξυπνα κινητά είναι ακριβώς αυτό! Δεν μπορούν να βάλουν μεγαλύτερους φακούς άρα πρέπει να εξελίξουν σε τέτοιο βαθμό τους αλγόριθμούς τους ώστε να εμφανίζεις/εκτυπώνεις την φωτογραφία όπως ακριβώς την βλέπουν τα μάτια σου,ακόμα και αν το υλικό του κινητού σου δεν στο επιτρέπει! Μπορεί αυτό να το πετύχει η Google; Αν υπάρχει κάποια εταιρεία που σε βάθος 1-2 μοντέλων από εδώ και πέρα μπορεί είναι αυτή! Μια - κατεξοχήν - εταιρεία λογισμικού! Θα το καταφέρει; Για να δούμε!

 

Να δώσω ένα απλό παράδειγμα από την δική μου εμπειρία. Δεν είναι το μόνο,αλλά δείχνει τον δρόμο που πρέπει να διανύσει η εταιρεία. Ζούμ. Εστίαση στα ελληνικά. Το μοντέλο φωτογραφικής μηχανής που πήρα έχει 125x οπτικό. Κυκλοφορεί εκεί έξω το Xiaomi Μ11 Ultra που διαθέτει 120x "υβριδικό" ζούμ,10x οπτικό. Αμέσως φυσικά μπήκα σε όποια ξένη ιστοσελίδα βρήκα να συγκρίνω φωτογραφίες παρόμοιες με αυτά που φωτογραφίζω να δω πόσο καλά πέτυχαν οι Κινέζοι την εξομοίωση με το καθαρά οπτικό! Τα κατάφεραν; Δυστυχώς όχι ακόμα στον βαθμό που θα ήθελα. Έχουν διανύσει δρόμο,όμως οι διαφορές ακόμα φαίνονται. Η Google όμως είναι τιτάνας του λογισμικού (αφού η Microsoft απουσιάζει από το παιχνίδι...)! Άλλες οι ελπίδες από αυτήν την εταιρεία! Και εντάξει. Η εστίαση είναι ένας τομέας. Εγώ αναφέρομαι σε αυτό που ένας φίλος πιο πάνω ανέφερε ως computensional photography και αυτό περιλαμβάνει πολλά ακόμα.

 

Η σχεδίαση της συσκευής είναι Ιταλική. Πολύ όμορφη! Σίγουρα θα κοστίζει πολύ. Ο επεξεργαστής θα μπορεί να είναι το ίδιο ισχυρός όπως ο 888 χωρίς τα προβλήματα υπερθέρμανσης αυτού; Για να δούμε! Μεγάλο ατού το "καθαρό" Android και η δεδομένη υποστήριξη για κάποια χρόνια. Ειδικά σε ότι έχει να κάνει με την ασφάλεια. Αν ακολουθήσει μια "ολιστική" προσέγγιση όπως προσπάθησε η Xiaomi με το Ultra χωρίς να το πετύχει - δυστυχώς - ακριβώς,χαλάλι του η "τσιμπημένη" τιμή! Του χρόνου ή του παραχρόνου θα πάρω αυτό ή το επόμενο μοντέλο. Είναι όμως μεγάλο το στοίχημα που βάζει η Google φέτος! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Waiss said:

Τότε δεν έχει νόημα να γράψω κάτι παραπάνω.

Άρα δεν έχεις κάποια απάντηση. Απλά δεν θες να έχουν και οι άλλοι αυτό που έχεις εσύ χωρίς βέβαια να σε επηρεάζει κάπου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NickTG είπε

Άρα δεν έχεις κάποια απάντηση. Απλά δεν θες να έχουν και οι άλλοι αυτό που έχεις εσύ χωρίς βέβαια να σε επηρεάζει κάπου. 

Φυσικά και δεν θέλω. Ακόμα περισσότερο δεν νομίζω να το θέλει η Google που έχει ρίξει ατελείωτες ώρες με τους developers της να αναπτύξει ένα από τα καλύτερα λογισμικά για τις κάμερες της. 

Αν ο κάθε κινεζοκατσαπλιάς με την συσκευή του 200αρικου θέλει κάμερα, ας αγοράσει κάτι καλύτερο η ας βρει την αντίστοιχη GCam της Huawei, της Samsung η της Apple, αν υπάρχουν.

Οπότε επηρεάζει κι εμένα. Ικανοποιημένος;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Waiss είπε

Φυσικά και δεν θέλω. Ακόμα περισσότερο δεν νομίζω να το θέλει η Google που έχει ρίξει ατελείωτες ώρες με τους developers της να αναπτύξει ένα από τα καλύτερα λογισμικά για τις κάμερες της. 

Αν ο κάθε κινεζοκατσαπλιάς με την συσκευή του 200αρικου θέλει κάμερα, ας αγοράσει κάτι καλύτερο η ας βρει την αντίστοιχη GCam της Huawei, της Samsung η της Apple, αν υπάρχουν.

Οπότε επηρεάζει κι εμένα. Ικανοποιημένος;

Πολύ εγωιστικό, ΟΚ βοήθησε κάποιες συσκευές να διορθώσουν λίγο τη φωτό, δεν έγιναν και θαύματα, μπορεί κάποιοι να είπαν ΟΚ θα πάρω το χρέπι που τραβάει χάλια  και με ένα gcam θα το βελτιώσω, πόσο να επηρέασε την αγορά.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, konandrio είπε

Πολύ εγωιστικό, ΟΚ βοήθησε κάποιες συσκευές να διορθώσουν λίγο τη φωτό, δεν έγιναν και θαύματα, μπορεί κάποιοι να είπαν ΟΚ θα πάρω το χρέπι που τραβάει χάλια  και με ένα gcam θα το βελτιώσω, πόσο να επηρέασε την αγορά.

Γιατί εγωιστικό; Εγώ γιατί αγοράζω Pixel; Γιατί αγοράζει κάποιος άλλος OnePlus, Samsung η Huawei; Όπως κι να έχει τέλος η Gcam πιθανοτατα.

 

Επηρέασε τόσο όσο ώστε να φύγει ο Levoy από την Google.

Επεξ/σία από Waiss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, konandrio είπε

Πολύ εγωιστικό, ΟΚ βοήθησε κάποιες συσκευές να διορθώσουν λίγο τη φωτό, δεν έγιναν και θαύματα, μπορεί κάποιοι να είπαν ΟΚ θα πάρω το χρέπι που τραβάει χάλια  και με ένα gcam θα το βελτιώσω, πόσο να επηρέασε την αγορά.

Κάτσε για να καταλάβω ουσιαστικά υποστηρίζεις το κλέψιμο μιας εφαρμογής?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, AtiX είπε

Κάτσε για να καταλάβω ουσιαστικά υποστηρίζεις το κλέψιμο μιας εφαρμογής?

Γενικά δεν υποστηρίζω τα crack,  αλλά να γίνει export μια default εφαρμογή μια συσκευής και να μπει σε μια άλλη δεν μου φαίνεται τόσο τραγικό.

Αν έχει προκαλέσει όντως ζημιά στην εταιρεία τότε πάω πάσο. 

55 λεπτά πριν, Waiss είπε

Γιατί εγωιστικό; Εγώ γιατί αγοράζω Pixel; Γιατί αγοράζει κάποιος άλλος OnePlus, Samsung η Huawei; Όπως κι να έχει τέλος η Gcam πιθανοτατα.

 

Επηρέασε τόσο όσο ώστε να φύγει ο Levoy από την Google.

Οκ πίστευα ότι γενικά δεν έχει επηρεάσει και ήταν με την ανοχή της ίδιας της google να κυκλοφορεί, μου φαίνεται λίγο αδιανόητο να θέλει να προφυλάξει την εφαρμογή της και να μην μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, konandrio είπε

Γενικά δεν υποστηρίζω τα crack,  αλλά να γίνει export μια default εφαρμογή μια συσκευής και να μπει σε μια άλλη δεν μου φαίνεται τόσο τραγικό.

Αν έχει προκαλέσει όντως ζημιά στην εταιρεία τότε πάω πάσο. 

Οκ πίστευα ότι γενικά δεν έχει επηρεάσει και ήταν με την ανοχή της ίδιας της google να κυκλοφορεί, μου φαίνεται λίγο αδιανόητο να θέλει να προφυλάξει την εφαρμογή της και να μην μπορεί.

Δεν θα είχα πρόβλημα αν η ίδια η εταιρία αποφάσιζε να δώσει την εφαρμογή της και σε άλλες συσκευές πλην των Pixel, δυστυχώς όμως δεν γίνεται αυτό…

Όσο για την τελευταία σου παράγραφο, το φαινόμενο των σπασμένων εφαρμογών είναι κάτι που πολύ δύσκολα μπορεί να περιοριστεί στο Android χωρίς να σπάσει αυγά απέναντι σε χρήστες που έχουν καλομάθει στο τσάμπα…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν θα είχα πρόβλημα αν η ίδια η εταιρία αποφάσιζε να δώσει την εφαρμογή της και σε άλλες συσκευές πλην των Pixel, δυστυχώς όμως δεν γίνεται αυτό…

Όσο για την τελευταία σου παράγραφο, το φαινόμενο των σπασμένων εφαρμογών είναι κάτι που πολύ δύσκολα μπορεί να περιοριστεί στο Android χωρίς να σπάσει αυγά απέναντι σε χρήστες που έχουν καλομάθει στο τσάμπα…

Δεν είναι σπασμένη εφαρμογή το gcam. Αν θέλουν οι developers να εμποδίσουν την πειρατεία στις εφαρμογές τους μπορούν να το κάνουν, απλά δεν θέλουν. Υπάρχουν πάμπολλοι τρόποι να δεις αν ο χρήστης έχει την εφαρμογή σου κατεβασμένη από το Play Store. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Δεν είναι σπασμένη εφαρμογή το gcam. Αν θέλουν οι developers να εμποδίσουν την πειρατεία στις εφαρμογές τους μπορούν να το κάνουν, απλά δεν θέλουν. Υπάρχουν πάμπολλοι τρόποι να δεις αν ο χρήστης έχει την εφαρμογή σου κατεβασμένη από το Play Store. 

Δεν είπα ότι η εφαρμογή είναι σπασμένη, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι είναι και το πιο “νόμιμο” να την εγκαταστήσεις σε κινητό που δεν είναι pixel…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως υπάρχει πιθανότητα τα Pixels να μην ξεκλειδώνουν πια από τα 6αρια και μετα. Μέχρι τώρα σου έδινε την δυνατότητα να ξεκλειδώσεις bootloader χωρίς απώλεια εγγύησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...