Προς το περιεχόμενο

Λάμπες σβήνουν για ένα millisec; Υπερφορτωμένο Δίκτυο αθήνα;


lasithi12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Βγάζουν τα λεφτά τους σήμερα τα UPS με AVR. 😛

Πρέπει να έχω ακούσει καμιά 10αρια από τα χαρακτηριστικά "κλικ".

Αν βγάζουν τα λεφτά τους σήμερα τα UPS

χαχαχα

Από την ώρα που ξεκίνησε αυτή η ιστορία με τον υποσταθμό υψηλής τάσης που βγήκε εκτός και έχουμε "βύθισμα τάσης" παρακολουθώ εξ αποστάσεως τα UPS και μαζί με ότι έχω για προστασία τάσης δουλεύει "υπερωρίες"

Βέβαια άλλο με ανησυχεί ... η φόρτιση των μπαταριών μετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dinos_12345 είπε

Τα ίδια και γω

εγώ για "προληπτικούς λόγους" μπήκα εξ αποστάσεως και έκλεισα τα πάντα από υπολογιστές (σταθερούς/φορητούς) αλλά και κονσόλες/τηλεοράσεις άφησα μόνο τα δικτυακά που προστατεύονται από UPS κτλ και το κλιματιστικό που δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ignome4 είπε

Ασταμάτητες μικρο διακοπές από τις 12 στο Μαρούσι

Ακριβώς το ίδιο στο Π.Φάληρο.

 

11 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Αν βγάζουν τα λεφτά τους σήμερα τα UPS

Από την ώρα που ξεκίνησε αυτή η ιστορία με τον υποσταθμό υψηλής τάσης που βγήκε εκτός και έχουμε "βύθισμα τάσης" παρακολουθώ εξ αποστάσεως τα UPS και μαζί με ότι έχω για προστασία τάσης δουλεύει "υπερωρίες"

 

Μακάρι να μπορούσα να ειχα UPS σε όλο το σπίτι. Και εμένα όλη την ώρα, μιλάμε ανα 5λεπτο έχω επιτηρητή και UPS να βαράνε. Δηλαδή φοβαμαι οτι σήμερα ή αυριο, πόσες συσκευες θα βγουν οφφ με αυτό το πράγμα; Δε γινεται να βγαλω ψυγείο/κλιμα (εντοιχισμενο)  απο τις πρίζες.
Πραγματικά σκέφτομαι να παρω οικογένεια και να παμε σε κανα βουνό και να κλεισω το γενικό στο σπίτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Helionar είπε

Στην αρχη διάβασα: Λάμπες σβήνουν για ένα μιλκσεϊκ;

Και λεω νταξ το χάσα τελείως.. 🤣🤣

 

Και απο πάνω να υπάρχει θέμα pancake 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ikorolis είπε

εγώ για "προληπτικούς λόγους" μπήκα εξ αποστάσεως και έκλεισα τα πάντα από υπολογιστές (σταθερούς/φορητούς) αλλά και κονσόλες/τηλεοράσεις άφησα μόνο τα δικτυακά που προστατεύονται από UPS κτλ και το κλιματιστικό που δουλεύει.

Εγώ δουλεύω από το σπίτι οπότε απλά είχα strobe effect στα meeting 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, a_f_a είπε

Ακριβώς το ίδιο στο Π.Φάληρο.

 

Μακάρι να μπορούσα να ειχα UPS σε όλο το σπίτι. Και εμένα όλη την ώρα, μιλάμε ανα 5λεπτο έχω επιτηρητή και UPS να βαράνε. Δηλαδή φοβαμαι οτι σήμερα ή αυριο, πόσες συσκευες θα βγουν οφφ με αυτό το πράγμα; Δε γινεται να βγαλω ψυγείο/κλιμα (εντοιχισμενο)  απο τις πρίζες.
Πραγματικά σκέφτομαι να παρω οικογένεια και να παμε σε κανα βουνό και να κλεισω το γενικό στο σπίτι.

Αν έχεις πρίζες με προστασία τάσης σε όλες τις συσκευές που αναφέρεις (ακόμα και τα κλιματιστικά να παίρνουν τάση από τέτοια πρίζα)

Δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα ούτε θα σου καεί κάποια συσκευή.

Εγώ επειδή μου την σπάνε οι "ειδοποιήσεις" που έρχονται στο κινητό επειδή όλα αυτά βαράνε υπερωρίες τα έκλεισα μέχρι να πάω σπίτι να δω τι γίνεται...

το πολύ πολύ σήμερα να μην δουλέψουν υπολογιστές κτλ...

Μόλις τώρα, Dinos_12345 είπε

Εγώ δουλεύω από το σπίτι οπότε απλά είχα strobe effect στα meeting 😂

μια χαρά είχες και ειδικά εφέ στα meeting

τυχερέ 

εγώ δουλεύω από το γραφείο στην πολυεθνική εταιρεία/οργανισμό

για εμένα που είμαι επίσημα εμβολιασμένος και δεν ανήκω σε ευαίσθητη κοινωνική ομάδα κομμένο το εξ αποστάσεως...μέχρι να κολλήσουμε Covid-19 είτε από τα ΜΜΜ είτε στο γραφείο (και τότε θα κλάψει ο κάθε πικραμένος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Weiss είπε

Το θέμα είναι αν καεί κάτι εξαιτίας του δικτύου δικαιούμαστε αποζημίωση? Ή θεωρείται (η φωτιά)  έκτακτη ανάγκη 

Ναι, αλλά ΑΝ και ΠΟΤΕ και με τι οικονομικό και ψυχικό κόστος.

Περιμένω να καει πολύ πράγμα...

8 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Αν έχεις πρίζες με προστασία τάσης σε όλες τις συσκευές που αναφέρεις (ακόμα και τα κλιματιστικά να παίρνουν τάση από τέτοια πρίζα)

Δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα ούτε θα σου καεί κάποια συσκευή.

 

Το κλιματιστικό ειναι κεντρικό εντοιχισμένο vrv και εχει επιτηρητή τάσης (παιρνει απο το πινακα ρευμα νομίζω, ειναι ολοκληρο σύστημα). Δε φοβάμαι το κάψιμο από τη τάση αλλά το καψιμο απο το ανοιξε/κλεισε καθε λίγα λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Weiss είπε

Το θέμα είναι αν καεί κάτι εξαιτίας του δικτύου δικαιούμαστε αποζημίωση? Ή θεωρείται (η φωτιά)  έκτακτη ανάγκη 

Εγώ θα έλεγα να μην καούν

Εγώ θα πρότεινα να έχετε πρίζες με προστασία τάσης - πολύπριζα ασφαλείας - UPS σε όλες τις ευαίσθητες συσκευές και να έχετε προνοήσει τα πάντα ακόμα και τα πιο απίθανα σενάρια (τεχνικός όταν είδε πρίζες και ασφάλειες που έχω βάλει για τα κλιματιστικά έπαθε την πλάκα του).

Γιατί αν περιμένεις να ζητήσεις αποζημίωση από την ΑΔΜΗΕ - ΔΕΔΔΗΕ - ΠΑΡΟΧΟ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ για τυχόν συσκευές που θα καούν

άστο καλύτερα...δεν θα πάρεις ποτέ αποζημίωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...