Προς το περιεχόμενο

Hacking σε λογαριασμό?!?


A_panM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Επειδή δεν εχω ΕτΕ και δεν μπορώ να το βρω,το δείχνει το cvv η τράπεζα κάπου;Εχω eurobank και στην εφαρμογή και στην σελιδα εκτός ότι δεν υπάρχει κάπου το cvv δεν δείχνει κάν όλο το νούμερο της κάρτας,λείπουν 6 ψηφία που τα δείχνει με αστεράκια .Και στις πιο πολλές fintech που εχω δεν δείχνει το cvv,μονο η sync. το δείχνει γιατι μπορείς να το αλλάζεις κατά βούληση καθώς δεν το εχει η καρτα πάνω της.

Και μαλλον είναι η τρίτη φορά που ρωτάω:πόσα λεφτά του πήραν;

Στη eurobank δεν φαίνεται το cvv όντως μόνο αριθμός και ημερομηνία λήξης.

 

Edit:

 

Μετά από έλεγχο τα πράγματα έχουν ως εξής.

 

Εθνική: Πρόσβαση στα πλήρη στοιχεία της κάρτας (αριθμός, ημ. λήξης, cvv, PIN) χρειάζεται φυσικά πρόσβαση στο κινητό για λήψη otp κατά την πρόσβαση από άλλη συσκεύη και otp για την πρόσβαση σε cvv και PIN (Ξεχωριστές συναλλαγές).Τα στοιχεία εννοείτε στέλνονται στο ίδιο κινητό και σε καμία περίπτωση σε άλλο.

Eurobank: Με τίποτα πρόσβαση σε cvv ή PIN, υπάρχει κανονικά πρόσβαση στα στοιχεία της κάρτας (αριθμός, ημ. λήξης) χωρίς otp.

Alpha bank: Αριθμός κάρτας και PIN μετά από αίτημα ηλεκτρονικά στο κινητό που έχει δηλωθεί.Δεν βρήκα ημ. λήξης ή cvv μέσα από το e-banking.

Edit alpha bank:Δίνονται όλα τα στοιχεία της κάρτας μέσω της εφαρμογής με otp 

Πειραιώς: Κρύβει τα σημαντικά ψηφία από τον αριθμό, μόνο την ημερομηνία λήξης δίνει cvv σε καμία των περιπτώσεων και pin μόνο ταχυδρομικά.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος κάπου.

Λογικά η εθνική το κάνει πιο πολύ για την ευκολία των online συναλλαγών, για να δώσει στοιχεία χρεάζεται username, password και otp.

Επεξ/σία από user2163
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αντε να βάλουν και οι ελληνικές τράπεζες κουμπαρά/pot/κλπ ώστε να μην εχεις όλα τα λεφτά φόρα παρτίδα.Δεν λεω να παγώνεις την καρτα γιατί το έχουν ήδη βάλει ,τωρα ποιος το χρησιμοποιεί για ασφάλεια........... 

Παντως για να γίνουν όλα αυτά δεν μπορεί να μην έχει κάνει κάποιο λάθος ο κάτοχος.Κάπου βρέθηκε εκτεθειμένος.

Κοίτα και για πάγωμα που λες Οκ μπορεί να έχεις παγώσει την κάρτα. Αλλά άμα ο άλλος βρει κωδικούς και κάνει κ το χακ στο βαιμπερ την ξεπαγωνει άνετα. Η όλη απορία είναι πως κατάφεραν κ έγινα όλα αυτά; και κωδικούς και βαιμπερ ταυτόχρονα!?!! 

Συμφωνώ στο να βρέθηκε έστω εκτεθειμένος,  ας πούμε ότι ναι κάποιος είναι σορρυ για την λέξη Χαζός και γράφει τους κωδικούς σε ένα χαρτάκι. Το βρίσκει κάποιος και μπαίνει εμπανκ, πως στο καλό μπορεί να κάνει κ χακ στο βαιμπερ τόσο καλό ώστε να μην Απενεροποιηθει ο αριθμός κινητού, ο νόμιμος κάτοχος να κάνει χρήση κλήσης εκείνη την ώρα και ο κλέφτης να λαμβάνει οτρ.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, A_panM είπε

Κοίτα και για πάγωμα που λες Οκ μπορεί να έχεις παγώσει την κάρτα. Αλλά άμα ο άλλος βρει κωδικούς και κάνει κ το χακ στο βαιμπερ την ξεπαγωνει άνετα. Η όλη απορία είναι πως κατάφεραν κ έγινα όλα αυτά; και κωδικούς και βαιμπερ ταυτόχρονα!?!! 

Συμφωνώ στο να βρέθηκε έστω εκτεθειμένος,  ας πούμε ότι ναι κάποιος είναι σορρυ για την λέξη Χαζός και γράφει τους κωδικούς σε ένα χαρτάκι. Το βρίσκει κάποιος και μπαίνει εμπανκ, πως στο καλό μπορεί να κάνει κ χακ στο βαιμπερ τόσο καλό ώστε να μην Απενεροποιηθει ο αριθμός κινητού, ο νόμιμος κάτοχος να κάνει χρήση κλήσης εκείνη την ώρα και ο κλέφτης να λαμβάνει οτρ.... 

η αλλη εκδοχή είναι να λεει ψεμματα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Black Demis είπε

Μέχρι τώρα δεν βρικα πως έχει γίνει μοιάζει με simswap αλλά δεν παίζει καθος δεν είναι κάτι απλό για να γίνει σε random πρόσωπα. Εκτός και αν άλλαξε κάτι και πλέον το κάνουν με το καλημέρα

Btw και στης δύο περιπτώσεις δεν υπήρχε viber στο pc και γενικός χρήση webbanking από το pc (όπως είπα ήταν απλά λογαριασμοί μιαθοδοσιας απλής)

από χτες σας είπα ξεχάστε τα περί SIM Swapping δεν γίνετε τόσο εύκολα.

πήγα στην COSMOTE για να αλλάξω / αντικαταστήσω την κάρτα SIM του κινητού της μητέρας μου 

μου ζήτησαν την ταυτότητα μου (είμαι ο κάτοχος) ζήτησαν την παλιά συσκευή και κάρτα SIM να είναι ενεργή ώστε να στείλω μήνυμα για την αλλαγή της κάρτας SIM - να επιβεβαιώσω την αλλαγή στην COSMOTE και μετά να υπογράψω ψηφιακά (καθώς το νούμερο του κινητού έχει δηλωθεί σε τράπεζες) έτσι για την δική μου ασφάλεια γίνεται όλο το παραπάνω.

τώρα για τον φίλο μας πολλά κενά έχει η υπόθεση του και βρωμάει από πολλές μεριές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ikorolis είπε

από χτες σας είπα ξεχάστε τα περί SIM Swapping δεν γίνετε τόσο εύκολα.

πήγα στην COSMOTE για να αλλάξω / αντικαταστήσω την κάρτα SIM του κινητού της μητέρας μου 

μου ζήτησαν την ταυτότητα μου (είμαι ο κάτοχος) ζήτησαν την παλιά συσκευή και κάρτα SIM να είναι ενεργή ώστε να στείλω μήνυμα για την αλλαγή της κάρτας SIM - να επιβεβαιώσω την αλλαγή στην COSMOTE και μετά να υπογράψω ψηφιακά (καθώς το νούμερο του κινητού έχει δηλωθεί σε τράπεζες) έτσι για την δική μου ασφάλεια γίνεται όλο το παραπάνω.

τώρα για τον φίλο μας πολλά κενά έχει η υπόθεση του και βρωμάει από πολλές μεριές...

Επειδη το εκαναν σε σενα ,δε σημαινει οτι το κανουν παντου.

Η οτι δεν εχουν κανα καλοπαιδο που να τους φτιαχνει ;)

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά ο φίλος σου πρέπει να ζητήσει τα εξής :

Όλες τις ηχογραφημένες κλήσεις που έγιναν προ-συμβάντος, για να διαπιστώσεις τι κινητό δηλώθηκε, από που, και με τι στοιχεία.

Να "ψάξεις" το OTP κινητό που δηλώθηκε (του απατεώνα), και να κινηθεί η τράπεζα εναντίον του για κλοπή.

Εννωείται ως πρώτη κίνηση καλά έκανες και πέρασες αμφισβήτηση συναλλαγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Επειδη το εκαναν σε σενα ,δε σημαινει οτι το κανουν παντου.

Η οτι δεν εχουν κανα καλοπαιδο που να τους φτιαχνει ;)

Αν αξίζει να χάσει την δουλειά του ο υπάλληλος (γιατί θα αποκαλυφθεί η απάτη) να διωχθεί ποινικά από την εταιρεία - πάροχος και από τράπεζα αλλά και τον κάτοχο

τι να σου πω ας το κάνει ελεύθερα αυτός μετά θα πληρώνει και θα πάει φυλακή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Επειδη το κανενα σε σενα ,δε σημαινει οτι το κανουν παντου.

Η οτι δεν εχουν κανα καλοπαιδο που να τους φτιαχνει ;)

Καταλαβαίνεις ότι στο σύστημα φαίνεται το Swapping και όποιος το κάνει έχει ποινικές ευθύνες (+ απόλυση). Όπως είπαμε και παραπάνω, ναι τέτοια πράγματα γίνονται. Σίγουρα όχι σε κάποιον τυχαίο για 1-2.000 ευρώ. Επίσης η κάρτα του θα είχε σταματήσει να λειτουργεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pokemon640 είπε

Αρχικά ο φίλος σου πρέπει να ζητήσει τα εξής :

Όλες τις ηχογραφημένες κλήσεις που έγιναν προ-συμβάντος, για να διαπιστώσεις τι κινητό δηλώθηκε, από που, και με τι στοιχεία.

Να "ψάξεις" το OTP κινητό που δηλώθηκε (του απατεώνα), και να κινηθεί η τράπεζα εναντίον του για κλοπή.

Εννωείται ως πρώτη κίνηση καλά έκανες και πέρασες αμφισβήτηση συναλλαγής.

λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω

η τράπεζα δεν θα εγκρίνει την αμφισβήτηση συναλλαγής (είναι υπαιτιότητα του πελάτη)

η τράπεζα δεν θα κινηθεί εναντίων του απατεώνα με το ψεύτικο κινητό ούτε θα κινήσει τις απαραίτητες διαδικασίες που απαιτούνται για άρση τηλεφωνικού απορρήτου κτλ

κανένα στοιχείο δεν θα του δοθεί αν δεν πάει στην εισαγγελία και στην αστυνομία και κινηθεί νομικά (ίσως τότε βρει το δίκιο του).

2 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Καταλαβαίνεις ότι στο σύστημα φαίνεται το Swapping και όποιος το κάνει έχει ποινικές ευθύνες (+ απόλυση). Όπως είπαμε και παραπάνω, ναι τέτοια πράγματα γίνονται. Σίγουρα όχι σε κάποιον τυχαίο για 1-2.000 ευρώ. Επίσης η κάρτα του θα είχε σταματήσει να λειτουργεί. 

ακριβώς στο σύστημα που έχει το κατάστημα φαίνεται ο υπάλληλος-εργαζόμενος που κάνει την αλλαγή της κάρτας SIM έτσι απλά όταν τον αναζητήσει η COSMOTE/VODAFONE/WIND μετά από την καταγγελία του πελάτη τους θα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα (το λιγότερο που θα τον απασχολεί εκείνη την στιγμή θα είναι η σίγουρη απόλυση του καθώς θα αντιμετωπίσει σοβαρές ποινικές κυρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

η αλλη εκδοχή είναι να λεει ψεμματα

Εντάξει να πει ψέματα δεν παίζει. Δεν άνοιξα ολόκληρο θέμα για να λέμε ψέματα κ ασυναρτησιες. 

2 λεπτά πριν, ikorolis είπε

λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω

η τράπεζα δεν θα εγκρίνει την αμφισβήτηση συναλλαγής (είναι υπαιτιότητα του πελάτη)

η τράπεζα δεν θα κινηθεί εναντίων του απατεώνα με το ψεύτικο κινητό ούτε θα κινήσει τις απαραίτητες διαδικασίες που απαιτούνται για άρση τηλεφωνικού απορρήτου κτλ

κανένα στοιχείο δεν θα του δοθεί αν δεν πάει στην εισαγγελία και στην αστυνομία και κινηθεί νομικά (ίσως τότε βρει το δίκιο του).

Συμφωνώ μαζί σου. Οπότε προτείνεις αστυνομία κ εισαγγελια. 

4 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Καταλαβαίνεις ότι στο σύστημα φαίνεται το Swapping και όποιος το κάνει έχει ποινικές ευθύνες (+ απόλυση). Όπως είπαμε και παραπάνω, ναι τέτοια πράγματα γίνονται. Σίγουρα όχι σε κάποιον τυχαίο για 1-2.000 ευρώ. Επίσης η κάρτα του θα είχε σταματήσει να λειτουργεί. 

Ε ναι η κάρτα θα είχε σταματήσει αλλά δεν σταμάτησε.  Έκανε κλήση κανονικά στην τράπεζα αμέσως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, A_panM είπε

Εντάξει να πει ψέματα δεν παίζει. Δεν άνοιξα ολόκληρο θέμα για να λέμε ψέματα κ ασυναρτησιες. 

 

Εσύ που ξερεις τι λεει;Πρωτη φορά θα είναι που προσπαθεί να καλυφθεί κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Εσύ που ξερεις τι λεει;Πρωτη φορά θα είναι που προσπαθεί να καλυφθεί κάποιος;

Όλο αυτό μου θυμίζει ένα παλιό θέμα, που κάποιος έλεγε για χαμένα λεφτά από κάρτα και τελικά του είχε πάρει μια φίλη την κάρτα και τα είχε παίξει στο ποκερ :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, user2163 είπε

Στη eurobank δεν φαίνεται το cvv όντως μόνο αριθμός και ημερομηνία λήξης.

 

Edit:

 

Μετά από έλεγχο τα πράγματα έχουν ως εξής.

 

Εθνική: Πρόσβαση στα πλήρη στοιχεία της κάρτας (αριθμός, ημ. λήξης, cvv, PIN) χρειάζεται φυσικά πρόσβαση στο κινητό για λήψη otp κατά την πρόσβαση από άλλη συσκεύη και otp για την πρόσβαση σε cvv και PIN (Ξεχωριστές συναλλαγές).Τα στοιχεία εννοείτε στέλνονται στο ίδιο κινητό και σε καμία περίπτωση σε άλλο.

Eurobank: Με τίποτα πρόσβαση σε cvv ή PIN, υπάρχει κανονικά πρόσβαση στα στοιχεία της κάρτας (αριθμός, ημ. λήξης) χωρίς otp.

Alpha bank: Αριθμός κάρτας και PIN μετά από αίτημα ηλεκτρονικά στο κινητό που έχει δηλωθεί.Δεν βρήκα ημ. λήξης ή cvv μέσα από το e-banking.

Edit alpha bank:Δίνονται όλα τα στοιχεία της κάρτας μέσω της εφαρμογής με otp 

Πειραιώς: Κρύβει τα σημαντικά ψηφία από τον αριθμό, μόνο την ημερομηνία λήξης δίνει cvv σε καμία των περιπτώσεων και pin μόνο ταχυδρομικά.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος κάπου.

Λογικά η εθνική το κάνει πιο πολύ για την ευκολία των online συναλλαγών, για να δώσει στοιχεία χρεάζεται username, password και otp.

Σε εμενα στην €μπανκ δεν δέιχνει όλο τον αριθμο ,6 ψηφία είναι κρυφά.Σε χρεωστική αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, A_panM είπε

Εντάξει να πει ψέματα δεν παίζει. Δεν άνοιξα ολόκληρο θέμα για να λέμε ψέματα κ ασυναρτησιες. 

Συμφωνώ μαζί σου. Οπότε προτείνεις αστυνομία κ εισαγγελια. 

Ε ναι η κάρτα θα είχε σταματήσει αλλά δεν σταμάτησε.  Έκανε κλήση κανονικά στην τράπεζα αμέσως. 

εγώ αυτό προτείνω (εξαρτάται το ποσό που έχασε φυσικά)

γιατί το παρακάτω κοστίζει να ξέρεις δεν είναι δωρεάν

εισαγγελία-αστυνομία σημαίνει μήνυση και θα χρειαστεί δικηγόρο (αμοιβή)

 

2 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Όλο αυτό μου θυμίζει ένα παλιό θέμα, που κάποιος έλεγε για χαμένα λεφτά από κάρτα και τελικά του είχε πάρει μια φίλη την κάρτα και τα είχε παίξει στο ποκερ :)

ελπίζω μετά να ξύρισε το κεφάλι της φίλης του γουλί

γιατί αυτό θα πάθαινε η δική μου αν έκανε κάτι τέτοιο θα τις ξύριζα το μαλλί σαν την ντέμη μουρ στο Navy Seals

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Όλο αυτό μου θυμίζει ένα παλιό θέμα, που κάποιος έλεγε για χαμένα λεφτά από κάρτα και τελικά του είχε πάρει μια φίλη την κάρτα και τα είχε παίξει στο ποκερ :)

My point exactly!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...