Προς το περιεχόμενο

Hacking σε λογαριασμό?!?


A_panM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Συνηθως τα πράγματα είναι πιο απλά και εχουν γίνει απο χέρι.Οι χρεώσεις προς τι είναι;Τι λεει ως παραλήπτη;

Η χρέωση πήγε προς wise. 

5 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Μπερδεμένη η κατάσταση. Επικοινώνησε με την τράπεζα και πες τους αναλυτικά αυτά που έγιναν. Τώρα από εδώ αυτά που λες, δεν βγάζουν εύκολα νόημα. Για να μην σας ήρθε OTP για παράδειγμα και να σας πήραν λεφτά, σημαίνει πως ήδη είχε γίνει αλλαγή του αριθμού κινητής για να πάει αλλού το μήνυμα. Η αλλαγή δεν γίνεται έτσι απλά. 

Έχει γίνει επικοινωνία με τράπεζα κ τα έχουν καταγράψει. Κλείδωμα λογαριασμού κτλ. 

Σας λέω ότι μέσω βαιμπερ σίγουρα ήρθαν τα οτρ αλλά ίσως κατάφεραν να χακαρουν κ το βαιμπερ διότι όπως είπα κ πιο πάνω όταν ανοιχθηκε η εφαρμογή ζήτησαν επιβεβαίωση του αριθμού. Σαν να είχες κάνει εγκατάσταση πρώτη φορά την εφαρμογή στο κινητό.  Οπότε υποψιάζομαι ότι κάτι γίνεται και με το βαιμπερ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, A_panM είπε

Η χρέωση πήγε προς wise. 

Έχει γίνει επικοινωνία με τράπεζα κ τα έχουν καταγράψει. Κλείδωμα λογαριασμού κτλ. 

Σας λέω ότι μέσω βαιμπερ σίγουρα ήρθαν τα οτρ αλλά ίσως κατάφεραν να χακαρουν κ το βαιμπερ διότι όπως είπα κ πιο πάνω όταν ανοιχθηκε η εφαρμογή ζήτησαν επιβεβαίωση του αριθμού. Σαν να είχες κάνει εγκατάσταση πρώτη φορά την εφαρμογή στο κινητό.  Οπότε υποψιάζομαι ότι κάτι γίνεται και με το βαιμπερ. 

Πολλά δεν είναι τα περίεργα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κάτι δεν λέει σωστά ο φίλος μας

δεν πιστεύω να έχει κακόβουλο λογισμικό

εγώ πιστεύω ότι τους έδωσε τα στοιχεία μπαίνοντας σε μια περίεργη ιστοσελίδα από κάποιο link μέσω email και στην συνέχεια έβγαλαν με κάποιο τρόπο κάρτα sim με τον αριθμό του οπότε μετά άνετα αδειάζουν τον λογαριασμό του.

δεν ξέρω αν μπορεί η τράπεζα με τις αρχές να βρουν ποιος έκανε την απάτη.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ikorolis είπε

κάτι δεν λέει σωστά ο φίλος μας

δεν πιστεύω να έχει κακόβουλο λογισμικό

εγώ πιστεύω ότι τους έδωσε τα στοιχεία μπαίνοντας σε μια περίεργη ιστοσελίδα από κάποιο link μέσω email και στην συνέχεια έβγαλαν με κάποιο τρόπο κάρτα sim με τον αριθμό του οπότε μετά άνετα αδειάζουν τον λογαριασμό του.

δεν ξέρω αν μπορεί η τράπεζα με τις αρχές να βρουν ποιος έκανε την απάτη.

Το Sim Swapping δεν είναι τόσο εύκολο και έχει μεγάλο κόστος. Σίγουρα δεν θα έμπαινε κάποιος στον κόπο να το κάνει  για κάποιον που δεν έχει τουλάχιστον 5ψήφιο ποσό μέσα στον λογαριασμό :)

Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά εδώ απλώς ούτε ο TS ούτε ο φίλος του έχουν καταλάβει τι έκαναν και τι έγινε (Εκτός και αν φίλος προσπαθεί να κρύψει την αλήθεια μήπως και η τράπεζα του επιστρέψει το ποσό). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα παρει τιποτα πισω απο την τραπεζα για λογους αρχής όσο μικρο ή μεγαλο ηταν το ποσο 

εαν κανει το λάθος και επιστρεψει η τραπεζα έστω και 50 ευρώ (τιποτα δηλαδη γιαυτή) τότε θα πρέπει να επιστρέψει και το 6ξαψηφιο ποσο που θα χαθεί με τον ίδιο τρόπο από το δικό μου και ας μην είχα ποτέ μου τόσα στο λογαριασμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, dkstopo είπε

δεν θα παρει τιποτα πισω απο την τραπεζα για λογους αρχής όσο μικρο ή μεγαλο ηταν το ποσο 

εαν κανει το λάθος και επιστρεψει η τραπεζα έστω και 50 ευρώ (τιποτα δηλαδη γιαυτή) τότε θα πρέπει να επιστρέψει και το 6ξαψηφιο ποσο που θα χαθεί με τον ίδιο τρόπο από το δικό μου και ας μην είχα ποτέ μου τόσα στο λογαριασμό. 

αυτής της γνώμης είμαι και εγώ

ότι η τράπεζα δεν θα δώσει τίποτα πίσω ούτε θα επιστρέψει

κακή χρήση από τον χρήστη είναι.

34 λεπτά πριν, sagro55 είπε

ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ,ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΙ ΣΕ 2-3 ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΠΙΣΩ

άντε να γίνει καταγγελία στην ΕΛ.ΑΣ. και να κάνει κοινοποίηση στην τράπεζα

έχεις την εντύπωση ότι η τράπεζα θα δώσει τα χρήματα πίσω όταν έγιναν ενέργειες (κακή χρήση) από τον χρήστη (ξέχασε το)

δεν λέω που αν οι απατεώνες/κλέφτες είναι σε χώρα που δεν μπορούν να τους κάνουν τίποτα απολύτως

για αυτό λένε οι τράπεζες αλλά παντού στο διαδίκτυο μεγάλη προσοχή σε ότι αφορά χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τροπος για να ενεργοποιησεις viber σε καινουρια συσκευη  ποιος ειναι; Εμπλεκεται και email;

Νομιζω αν εχεις τον ιδιο αριθμο απλα σου κανει μια κληση και ενεργοποιειται, κανοντας ανενεργο το viber στην παλια συσκευη.

Με phising παντως λεει πως δεν εγινε. Μπηκε απο την εφαρμογη της εθνικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε φίλε τόσο δύσκολο είναι ΚΑΝΕ Chargeback 

1. Σηκωνεις το τηλεφωνο

2. Πληκτρολογείς τον αριθμό της τραπεζας

3. Γεια σας, "Σας δίνω τα στοιχεία μου για ταυτοποίηση"

4. "Ευχαριστώ για την ταυτοποίηση. Έγινα δυο χρεώσεις που δεν τις αναγνωρίζω. Παρακαλώ chargeback."

5. "Καλή συνέχεια" 

Επεξ/σία από insomniac01
  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...