Προς το περιεχόμενο

Hacking σε λογαριασμό?!?


A_panM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Ο τροπος για να ενεργοποιησεις viber σε καινουρια συσκευη  ποιος ειναι; Εμπλεκεται και email;

Νομιζω αν εχεις τον ιδιο αριθμο απλα σου κανει μια κληση και ενεργοποιειται, κανοντας ανενεργο το viber στην παλια συσκευη.

Με phising παντως λεει πως δεν εγινε. Μπηκε απο την εφαρμογη της εθνικης.

Για να έχει τον ίδιο αριθμό, πρέπει να έχει κάνει sim swapping. Που 1. θα είχε απενεργοποιηθεί η παλιά κάρτα και 2. είναι αρκετά δύσκολο να γίνει και σίγουρα κάποιος δεν θα το έκανε για να πάρει τίποτα λιγότερο από 5ψήφιο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, ikorolis είπε

κάτι δεν λέει σωστά ο φίλος μας

δεν πιστεύω να έχει κακόβουλο λογισμικό

εγώ πιστεύω ότι τους έδωσε τα στοιχεία μπαίνοντας σε μια περίεργη ιστοσελίδα από κάποιο link μέσω email και στην συνέχεια έβγαλαν με κάποιο τρόπο κάρτα sim με τον αριθμό του οπότε μετά άνετα αδειάζουν τον λογαριασμό του.

δεν ξέρω αν μπορεί η τράπεζα με τις αρχές να βρουν ποιος έκανε την απάτη.

Ρε παιδιά χωρίς παρεξήγηση ψάχνω να βρω μια λογική αν υπάρχει φυσικά απάντηση. Δεν υπάρχει κάτι μα κρύψω ούτε να Τπτ περίεργο από την μεριά μου. Απλά φοβάμαι όπως όλοι μας στο ότι πόσο εύκολο είναι να σου τα πάρουν χωρίς να πάρεις χαμπάρι. 

3 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Αφού έχετε και τον λογαριασμό της WISE στείλτε και εκεί ένα email που να λετε την ιστορία.

Δεν έχει. Η τράπεζα δεν γνωρίζει κάτι λέει. Κουφό... 

1 ώρα πριν, bjj-p είπε

Ο τροπος για να ενεργοποιησεις viber σε καινουρια συσκευη  ποιος ειναι; Εμπλεκεται και email;

Νομιζω αν εχεις τον ιδιο αριθμο απλα σου κανει μια κληση και ενεργοποιειται, κανοντας ανενεργο το viber στην παλια συσκευη.

Με phising παντως λεει πως δεν εγινε. Μπηκε απο την εφαρμογη της εθνικης.

Το κινητό λέει ήταν στο τραπεζακι. Ξαφνικά φωτίζει, τσεκάρει τι γίνεται βλέπει μαιλ χρέωσης της κάρτας όπως και νοτιφικεισιον με την χρέωση από την εφαρμογή. Μπαίνει στην εφαρμογή κ βλέπει ήδη την πρώτη χρέωση με πόσο πάνω από το όριο συναλλαγών που είχε. 

Προφανώς μπήκε κάποιος? Αλλά ποιος? Και πως? Μήνυματα οτρ ποτέ δεν ήρθαν. Άλλαξε όρια έκανε χρεώσεις κανονικά. 

Σήμα το κινητό είχε κλήσεις έγιναν αμέσως στην τράπεζα. 

Βαιμπερ όμως όχι Γτ καθώς έκλεισε μετά από την ομιλία με τη  τράπεζα διαπιστώθηκε ότι έπρεπε να επιβεβαιώσει πάλι τον αριθμό του. 

1 ώρα πριν, insomniac01 είπε

Ρε φίλε τόσο δύσκολο είναι ΚΑΝΕ Chargeback 

1. Σηκωνεις το τηλεφωνο

2. Πληκτρολογείς τον αριθμό της τραπεζας

3. Γεια σας, "Σας δίνω τα στοιχεία μου για ταυτοποίηση"

4. "Ευχαριστώ για την ταυτοποίηση. Έγινα δυο χρεώσεις που δεν τις αναγνωρίζω. Παρακαλώ chargeback."

5. "Καλή συνέχεια" 

Αν η χρέωση γίνει μέσω κάρτας φεύγουν κατευθείαν τα χρήματα και ούτε να τα χαιρετίσεις δεν προλαβαίνεις. 

 

Μα τι γίνεται ρε π@@η μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, A_panM είπε

Ρε παιδιά χωρίς παρεξήγηση ψάχνω να βρω μια λογική αν υπάρχει φυσικά απάντηση. Δεν υπάρχει κάτι μα κρύψω ούτε να Τπτ περίεργο από την μεριά μου. Απλά φοβάμαι όπως όλοι μας στο ότι πόσο εύκολο είναι να σου τα πάρουν χωρίς να πάρεις χαμπάρι. 

Δεν έχει. Η τράπεζα δεν γνωρίζει κάτι λέει. Κουφό... 

Το κινητό λέει ήταν στο τραπεζακι. Ξαφνικά φωτίζει, τσεκάρει τι γίνεται βλέπει μαιλ χρέωσης της κάρτας όπως και νοτιφικεισιον με την χρέωση από την εφαρμογή. Μπαίνει στην εφαρμογή κ βλέπει ήδη την πρώτη χρέωση με πόσο πάνω από το όριο συναλλαγών που είχε. 

Προφανώς μπήκε κάποιος? Αλλά ποιος? Και πως? Μήνυματα οτρ ποτέ δεν ήρθαν. Άλλαξε όρια έκανε χρεώσεις κανονικά. 

Σήμα το κινητό είχε κλήσεις έγιναν αμέσως στην τράπεζα. 

Βαιμπερ όμως όχι Γτ καθώς έκλεισε μετά από την ομιλία με τη  τράπεζα διαπιστώθηκε ότι έπρεπε να επιβεβαιώσει πάλι τον αριθμό του. 

Αν η χρέωση γίνει μέσω κάρτας φεύγουν κατευθείαν τα χρήματα και ούτε να τα χαιρετίσεις δεν προλαβαίνεις. 

 

Μα τι γίνεται ρε π@@η μου 

Τα ζητάει chargeback και αν αρνηθουν δικηγορο. Απευθειας στην εταιρεια της καρτας. 

Επεξ/σία από insomniac01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, A_panM είπε

Ρε παιδιά χωρίς παρεξήγηση ψάχνω να βρω μια λογική αν υπάρχει φυσικά απάντηση. Δεν υπάρχει κάτι μα κρύψω ούτε να Τπτ περίεργο από την μεριά μου. Απλά φοβάμαι όπως όλοι μας στο ότι πόσο εύκολο είναι να σου τα πάρουν χωρίς να πάρεις χαμπάρι. 

Δεν έχει. Η τράπεζα δεν γνωρίζει κάτι λέει. Κουφό... 

Το κινητό λέει ήταν στο τραπεζακι. Ξαφνικά φωτίζει, τσεκάρει τι γίνεται βλέπει μαιλ χρέωσης της κάρτας όπως και νοτιφικεισιον με την χρέωση από την εφαρμογή. Μπαίνει στην εφαρμογή κ βλέπει ήδη την πρώτη χρέωση με πόσο πάνω από το όριο συναλλαγών που είχε. 

Προφανώς μπήκε κάποιος? Αλλά ποιος? Και πως? Μήνυματα οτρ ποτέ δεν ήρθαν. Άλλαξε όρια έκανε χρεώσεις κανονικά. 

Σήμα το κινητό είχε κλήσεις έγιναν αμέσως στην τράπεζα. 

Βαιμπερ όμως όχι Γτ καθώς έκλεισε μετά από την ομιλία με τη  τράπεζα διαπιστώθηκε ότι έπρεπε να επιβεβαιώσει πάλι τον αριθμό του. 

Αν η χρέωση γίνει μέσω κάρτας φεύγουν κατευθείαν τα χρήματα και ούτε να τα χαιρετίσεις δεν προλαβαίνεις. 

 

Μα τι γίνεται ρε π@@η μου 

2 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

 

Εάν χρεώσανε την κάρτα τότε σας έχουν υποκλέψει τα στοιχεία τις κάρτας, πολύ πιθανόν από online αγορές !

Επεξ/σία από Dinos1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω ξανά δει δύο φορές πρόσφατα ακριβός το ίδιο πράγμα (στην μια περιπτοση συσκευή Apple στην άλλη huawei) ίδιαασυμπεριφορά και στα δύο,  βγήκε off το viber και εφιγαν λεφτά χωρίς κάποια προειδοποίηση η κάποιο μηνημα (είχαν 2f authentication και στης 2 περιπτώσεις δεν είχε κλείσει η γενικός κάτι αλλάξει στον λογαριασμό, λες και όλα τα μηνηματα κλήσεις viber πήγαιναν αλλού για λίγο χρονικό διάστημα)

Θα μου πείτε sim swap ναι αλλά η sim δεν βγήκε off και το ποσό που είχε μέσα ήταν κάτω από 5 χιλιάρικα και στους 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν κάνουν έμβασμα είναι top up σε app το wise στυλ revolut ,monese,n26 ktl 

Δεν βάζουμε ούτε ένα modded apk σε κινητά που έχεις bank app

Μήπως έχει σε λάπτοπ/desktop viber desktop?

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή αγόρασα μια νέα συσκευή κινητού τηλεφώνου (Xiaomi Redmi Note 9 Pro 6GB/128GB) για την 77 χρονών μητέρα μου χρειάστηκα καινούργια κάρτα SIM καθώς παίρνει nanoSIM τα πράγματα δεν είναι καθόλου απλά για αλλαγή κάρτας SIM το κατάστημα απαιτεί ταυτότητα του κατόχου και να έχει την παλιά κάρτα SIM με την συσκευή καθώς πρέπει να στείλει γραπτό μήνυμα σε συγκεκριμένο αριθμό μόνο τότε προχωράει η αλλαγή της κάρτας SIM.

επειδή ο αριθμός ήταν συνδεμένος με την εθνική τράπεζα κτλ πήρε λίγη ώρα να τα φτιάξω όλα από την αρχή.

άρα δεν είναι τόσο απλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Λοιπόν επειδή αγόρασα μια νέα συσκευή κινητού τηλεφώνου (Xiaomi Redmi Note 9 Pro 6GB/128GB) για την 77 χρονών μητέρα μου χρειάστηκα καινούργια κάρτα SIM καθώς παίρνει nanoSIM τα πράγματα δεν είναι καθόλου απλά για αλλαγή κάρτας SIM το κατάστημα απαιτεί ταυτότητα του κατόχου και να έχει την παλιά κάρτα SIM με την συσκευή καθώς πρέπει να στείλει γραπτό μήνυμα σε συγκεκριμένο αριθμό μόνο τότε προχωράει η αλλαγή της κάρτας SIM.

επειδή ο αριθμός ήταν συνδεμένος με την εθνική τράπεζα κτλ πήρε λίγη ώρα να τα φτιάξω όλα από την αρχή.

άρα δεν είναι τόσο απλό...

Το SIM swap έχει γίνει καραμέλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, kage είπε

Δεν κάνουν έμβασμα είναι top up σε app το wise στυλ revolut ,monese,n26 ktl 

Δεν βάζουμε ούτε ένα modded apk σε κινητά που έχεις bank app

Μήπως έχει σε λάπτοπ/desktop viber desktop?

Είχε σε υπολογιστή βαιμπερ. 

1 ώρα πριν, Black Demis είπε

Το έχω ξανά δει δύο φορές πρόσφατα ακριβός το ίδιο πράγμα (στην μια περιπτοση συσκευή Apple στην άλλη huawei) ίδιαασυμπεριφορά και στα δύο,  βγήκε off το viber και εφιγαν λεφτά χωρίς κάποια προειδοποίηση η κάποιο μηνημα (είχαν 2f authentication και στης 2 περιπτώσεις δεν είχε κλείσει η γενικός κάτι αλλάξει στον λογαριασμό, λες και όλα τα μηνηματα κλήσεις viber πήγαιναν αλλού για λίγο χρονικό διάστημα)

Θα μου πείτε sim swap ναι αλλά η sim δεν βγήκε off και το ποσό που είχε μέσα ήταν κάτω από 5 χιλιάρικα και στους 2

Σε τι τράπεζα μπορείς να μας πεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Το SIM swap έχει γίνει καραμέλα 

εγώ πάντως στην COSMOTE είδα ότι δεν είναι τόσο εύκολο η αλλαγή κάρτας SIM

ζήτησαν ταυτότητα

ζήτησαν την παλιά συσκευή και κάρτα SIM από την οποία έπρεπε να στείλω μήνυμα

ψηφιακή υπογραφή σε έντυπο αίτησης αλλαγής κάρτας SIM

και φυσικά χρέωση 7 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για το redmi 10 έκοψα με ψαλίδι την παλιά μεγάλη σύμφωνα με οδηγίες του youtube και δουλεύει μια χαρά εδώ και 6 μήνες. Λέω αν πετύχει αλλιώς πάω για καινούργια αλλά πέτυχε.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikorolis είπε

εγώ πάντως στην COSMOTE είδα ότι δεν είναι τόσο εύκολο η αλλαγή κάρτας SIM

ζήτησαν ταυτότητα

ζήτησαν την παλιά συσκευή και κάρτα SIM από την οποία έπρεπε να στείλω μήνυμα

ψηφιακή υπογραφή σε έντυπο αίτησης αλλαγής κάρτας SIM

και φυσικά χρέωση 7 ευρώ.

Για οτιδήποτε πλέον θέλουν τον ίδιο τον κάτοχο η εξουσιοδότηση, είχαμε και εμείς διαφορά θέματα με τα κινητά που ήταν δηλωμένα στις κάρτες της τράπεζας, αναγκαστικά και πήγα με την μάνα μου δυο φορές έξω μέχρι να πάρουμε βεβαίωση κατόχου και να την καταθέσουμε στην τράπεζα. Το ίδιο ισχύει και για κάρτες SIM και για οτιδήποτε. 

Μόλις τώρα, papoys1 είπε

Εγώ για το redmi 10 έκοψα με ψαλίδι την παλιά μεγάλη σύμφωνα με οδηγίες του youtube και δουλεύει μια χαρά εδώ και 6 μήνες. Λέω αν πετύχει αλλιώς πάω για καινούργια αλλά πέτυχε.😁

Η καινούργια sim που μας είχαν στείλει, κοβόταν μονη της στο μέγεθος που θελαμε για να την τοποθετήσουμε μέσα στο κινητό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Εγώ για το redmi 10 έκοψα με ψαλίδι την παλιά μεγάλη σύμφωνα με οδηγίες του youtube και δουλεύει μια χαρά εδώ και 6 μήνες. Λέω αν πετύχει αλλιώς πάω για καινούργια αλλά πέτυχε.😁

δεν αξίζει ρε

νέα κάρτα SIM (Triple) και καθάρισες

απλά είναι πάρα πολύ τρέξιμο/ταλαιπωρία για την αλλαγή της κάρτας SIM

για την τράπεζα δεν δυσκολεύτηκα έγιναν ηλεκτρονικά όλες οι αλλαγές

ας είναι καλά το gov.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά βρίσκουν τρόπους να σε εξαπατήσουν. Ξάδερφος μου την έπαθε, σαν χαζός, ως εξής: πήρε SMS με link για μια χρέωση που έγινε στην κάρτα του (το SMS είχε και τα πρώτα νούμερα από την κάρτα του) και πάτησε το link από το SMS (μαλ@κία του) έβαλε username και password σε FAKE σελίδα και του έβγαλε μην οθόνη όπου του ζητούσε να κάνει accept ή decline την χρέωση. Πάτησε decline και η σελίδα του ζήτησε κωδικό OTP επιβεβαίωση, η τράπεζα του έστειλε κανονικά κωδικό OTP επιβεβαίωσης και μόλις τον έβαλε στην FAKE σελίδα ενα icon loading και .... bye bye 1000 ευρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...