Προς το περιεχόμενο

Hacking σε λογαριασμό?!?


A_panM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, Black Demis είπε

Πουθενά δεν κολλάει το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό μπικαν παντού μέχρι να βρουν αυτό που θέλουν (usernames κλπ)

καλά ρε συ στόχο σε βάλανε.?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Black Demis είπε

Εγώ δεν βρικα άκρη παντός όσο και να έψαξα αν αποκλείσουμε το sim swap

1. Και στης δύο περιπτώσεις δεν υπήρχε pc

2. Και στης δύο περιπτώσεις βγήκαν off viber και whatsup

3. Και στης δύο περιπτώσεις δεν είχαν λάβει κάποιο mail κλπ η ακόμη και online αγορά (έχουν όλο και όλο ένα mail)

4. Και της δυο περιπτώσεις to mail δεν παραβιαστικε

5. Στην μια περιπτοση το username ήταν user4857728383 (τέτοιο τύπου) για ebanking (στην άλλη ένα κλασσικό username με μια ημερομηνία άσχετη δίπλα)

6. Το ένα ήταν ios το άλλο Android (s10 plus και iPhone xr)

7. Και στης δύο περιπτώσεις μπικαν στο fb και instagramm για κάποιο λόγο (και τα δύο είχαν 2fa)

8. Πουθενά δεν άλλαξε κάνεις κανέναν κωδικό (όλα τα acc είχαν διαφορετικούς κωδικούς)

 

Είναι λες και πήραν την συσκευή τους και απλά μετέφεραν τα χρήματα (προφανος δεν παίζει αυτό)

Όσο και να ψάξαμε δεν βρικαμε κάτι ή πως έγινε

 

BTW στην μια περιπτοση πήραν 6 κάτι χιλ που μετά από πολύ κόπο επιστράφηκαν στην δεύτεροη 3 κάτι που ακόμη παιδευονται

ετσι όπως το περιγράφεις μου θυμίζεις αυτό που λέω και εγώ.

μπορείς σε παρακαλώ να αναφέρεις τι ακριβώς έναν τα δυο αυτά άτομα ξεχωριστά ώστε ο ένας να πάρει πίσω τα 6000 και τι έκανε ο άλλος έστω κι αν δεν τα έχει πάρει ακόμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, vs_skg είπε

https://arstechnica.com/information-technology/2021/03/16-attack-let-hacker-intercept-a-t-mobile-users-text-messages/

Εδω για οσους ακομα δυσκολεύονται να το χωνεψουν

Με λίγα λόγια δεν Γλιτώνουμε με τίποτα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ikorolis είπε

καλά ρε συ στόχο σε βάλανε.?

 

Εμένα όχι ευτιχος,  μια περιπτοση ήταν στην ανιψιά μου και η άλλη σε έναν καλό φίλο με διαφορά 8 μηνών μεταξύ τους περιστατικά

3 ώρες πριν, A_panM είπε

ετσι όπως το περιγράφεις μου θυμίζεις αυτό που λέω και εγώ.

μπορείς σε παρακαλώ να αναφέρεις τι ακριβώς έναν τα δυο αυτά άτομα ξεχωριστά ώστε ο ένας να πάρει πίσω τα 6000 και τι έκανε ο άλλος έστω κι αν δεν τα έχει πάρει ακόμα?

Για να πάρουν τα λεφτά ουσιαστικά έκαναν καταγγελία στη διοξη και στης δύο περιπτώσεις έγινε άμεση αναφορά στη τράπεζα για μπλοκάρισμα λογαριασμών (έχουν κάνει και άλλα πραγματάκια μέσο δίωξης και τα δύο άτομα αλλά κύριος ήταν απλά χαρτουρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Black Demis είπε

Εμένα όχι ευτιχος,  μια περιπτοση ήταν στην ανιψιά μου και η άλλη σε έναν καλό φίλο με διαφορά 8 μηνών μεταξύ τους περιστατικά

Για να πάρουν τα λεφτά ουσιαστικά έκαναν καταγγελία στη διοξη και στης δύο περιπτώσεις έγινε άμεση αναφορά στη τράπεζα για μπλοκάρισμα λογαριασμών (έχουν κάνει και άλλα πραγματάκια μέσο δίωξης και τα δύο άτομα αλλά κύριος ήταν απλά χαρτουρα)

Η διώξη με τη σειρά της βρήκε αυτά τα άτομα ή απλα έμειναν στο να επιστραφούν τα λεφτά από τη τράπεζα και όλα καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DTsuras είπε

Η διώξη με τη σειρά της βρήκε αυτά τα άτομα ή απλα έμειναν στο να επιστραφούν τα λεφτά από τη τράπεζα και όλα καλά;

Δεν νωμιζω να τους βρήκαν (η τουλάχιστον και να βρήκαν δεν ενημέρωσαν)

Ο μοναδικός λόγος που απευθύνθηκαν στην δίωξη ήταν απλά για να έχουν έναν μοχλό παραπάνω για την τράπεζα μπας και γυρίσουν κάνα φράγκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, ikorolis είπε

από χτες σας είπα ξεχάστε τα περί SIM Swapping δεν γίνετε τόσο εύκολα.

πήγα στην COSMOTE για να αλλάξω / αντικαταστήσω την κάρτα SIM του κινητού της μητέρας μου 

μου ζήτησαν την ταυτότητα μου (είμαι ο κάτοχος) ζήτησαν την παλιά συσκευή και κάρτα SIM να είναι ενεργή ώστε να στείλω μήνυμα για την αλλαγή της κάρτας SIM - να επιβεβαιώσω την αλλαγή στην COSMOTE και μετά να υπογράψω ψηφιακά (καθώς το νούμερο του κινητού έχει δηλωθεί σε τράπεζες) έτσι για την δική μου ασφάλεια γίνεται όλο το παραπάνω.

τώρα για τον φίλο μας πολλά κενά έχει η υπόθεση του και βρωμάει από πολλές μεριές...

Δυο φορές που άλλαξα SIM   σε δύο κινητά, μου ζητήθηκε η ταυτότητα και έγινε ταυτοποίηση άλλα δεν ζητήθηκε παλιά sim, κινητό κλπ.... και είναι λογικό.... αν μου είχαν κλέψει το κινητό, αν μου  είχε πέσει σ ένα υπόνομο, αν το είχε πατήσει ένα αυτοκίνητο, αν...  αν.... αν... δεν θα μπορούσα να πάρω καινούρια SIM ???

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, teot είπε

Δυο φορές που άλλαξα SIM   σε δύο κινητά, μου ζητήθηκε η ταυτότητα και έγινε ταυτοποίηση άλλα δεν ζητήθηκε παλιά sim, κινητό κλπ.... και είναι λογικό.... αν μου είχαν κλέψει το κινητό, αν μου  είχε πέσει σ ένα υπόνομο, αν το είχε πατήσει ένα αυτοκίνητο, αν...  αν.... αν... δεν θα μπορούσα να πάρω καινούρια SIM ???

πρόσεξε εγώ ζήτησα αντικατάσταση κάρτας SIM

ο υπάλληλος αφού του είπα το νούμερο της σύνδεσης που χρησιμοποιεί η μητέρα μου είδε στο σύστημα ότι είναι δηλωμένη σε τράπεζες έτσι ξεκίνησε η διαδικασία ταυτοποίησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ikorolis είπε

πρόσεξε εγώ ζήτησα αντικατάσταση κάρτας SIM

ο υπάλληλος αφού του είπα το νούμερο της σύνδεσης που χρησιμοποιεί η μητέρα μου είδε στο σύστημα ότι είναι δηλωμένη σε τράπεζες έτσι ξεκίνησε η διαδικασία ταυτοποίησης.

Κάτσε,μπορεί η εταιρία κινητής να δει ότι το νουμερο εχει δωθεί σε τράπεζα;Γιατί;Ποιος ο λογος να το ξερει η εταιρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Κάτσε,μπορεί η εταιρία κινητής να δει ότι το νουμερο εχει δωθεί σε τράπεζα;Γιατί;Ποιος ο λογος να το ξερει η εταιρία;

φαίνεται στα συστήματα τους καθώς διασυνδέονται με το gov.gr ξέρεις για τις γνωστές διαδικασίες ταυτοποίησης / επικαιροποίησης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Black Demis είπε

Για να πάρουν τα λεφτά ουσιαστικά έκαναν καταγγελία στη διοξη και στης δύο περιπτώσεις έγινε άμεση αναφορά στη τράπεζα για μπλοκάρισμα λογαριασμών (έχουν κάνει και άλλα πραγματάκια μέσο δίωξης και τα δύο άτομα αλλά κύριος ήταν απλά χαρτουρα)

Έστειλε απάντηση η τράπεζα. Φυσικά δεν δέχεται τίποτα. Αυτό έχει ήδη κάνει! Τηλέφωνο και αίτηση στην δίωξη και αναμένει... 

3 ώρες πριν, alphay είπε

Θα μπορούσε κάποιο  keylogger να έχει εγκατασταθεί στη συσκευή .

Δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο. 

37 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

 

 

23 λεπτά πριν, ikorolis είπε

φαίνεται στα συστήματα τους καθώς διασυνδέονται με το gov.gr ξέρεις για τις γνωστές διαδικασίες ταυτοποίησης / επικαιροποίησης.

 

Θέλει προσοχή γενικά και σε κωδικούς ταξις κτλ..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...