Προς το περιεχόμενο

Οι επόμενες ναυαρχίδες GPU των AMD και Nvidia ενδέχεται να σας εξαναγκάσουν σε αλλαγή τροφοδοτικού


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

750αρι gold έχω της corsair αλλά τέτοιες κάρτες δεν θα επερνα και να τραβάω από τοίχο 700wat όταν παίζω. Αυτή τη στιγμή με 6700xt στα 150watt και 8700k στα 4.8 μόνιμα σε παιχνίδια με 100% load και 60 70% cpu usage τραβάει όλος ο πύργος 285watt και παίζω άνετα τα πάντα. Δεν θα πάω σε 2.5x κατανάλωση για να έχω κάποια fps παραπάνω. Τα 70 80fps είναι μια χαρά για single player. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το έφερε η κουβέντα έχω ρίξει κάτι γέλια με κάτι 1000αρια και 1200αρια τροφοδοτικά της πλάκας που έσβηνε το pc όταν φόρτωνε η Radeon VII. Με ένα 850 w platinum έχω δουλέψει φουλ παράλληλα την Radeon VII μαζί με μια gtx 1060 6gb χωρίς κανένα πρόβλημα. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, tadegr said:

Αρα θα ακριβύνει και η εξόρυξη!!!!!  

Γιατί θα μείνει σταθερό το hashing power στις επόμενες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kinitos είπε

4.σε μεγαλα συγκροτήματα θα θελει υποσταθμό; η θα ειναι οκ;

Άμα είναι οι ρόλιγκ στόουνς η οι Megadeath θες υποσταθμό της ΔΕΔΔΗΕ για να σηκώσει το event, σκούρα τα πράγματα 😆🤭

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, atheatos είπε

Μιας και το έφερε η κουβέντα έχω ρίξει κάτι γέλια με κάτι 1000αρια και 1200αρια τροφοδοτικά της πλάκας που έσβηνε το pc όταν φόρτωνε η Radeon VII. Με ένα 850 w platinum έχω δουλέψει φουλ παράλληλα την Radeon VII μαζί με μια gtx 1060 6gb χωρίς κανένα πρόβλημα. 
 

Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι της πλακας τροφοδοτικο οταν βαλεις καρτα που τραβαει το πατο της.

Αν ειναι multirail και συνδεσεις μονο ενα rail στη καρτα,θα πιασει το οριο και θα σβησει.Για πες μας και ποια τροφοδοτικα ειχες δοκιμασει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αν βγάλουν όμως εξαρχής LHR κάρτες αποκλειστικά? 😛

Είναι σαν να δίνεις κινητήρα 1000 άλογα σε αμαξόκαυλο και να του πεις στα 150 έχει κόφτη. Δεν παίζει να τον αφήσει έτσι 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, ChimairaX said:

Είναι σαν να δίνεις κινητήρα 1000 άλογα σε αμαξόκαυλο και να του πεις στα 150 έχει κόφτη. Δεν παίζει να τον αφήσει έτσι 😜

Πάντως πλέον αυτό κάνουν στις RTX3000.

Για τις 4000, θα δείξει η νεκροψία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Dantε είπε

Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι της πλακας τροφοδοτικο οταν βαλεις καρτα που τραβαει το πατο της.

Αν ειναι multirail και συνδεσεις μονο ενα rail στη καρτα,θα πιασει το οριο και θα σβησει.Για πες μας και ποια τροφοδοτικα ειχες δοκιμασει...

Το ένα ήταν αυτό Kolink KL 1000 m PSU – 80 Plus Bronze Modular – 1000 Watt

Το άλλο ήταν 1200 w της LC αλλά δεν θυμάμαι μοντέλο γιατί το έφεραν για δοκιμή κάτι γνωστοί ενός φίλου μου.

Για να μην παρεξηγηθούμε και οι 2 οι εταιρείες βγάζουν εξαιρετικά τροφοδοτικά αν πληρώσεις κάτι παραπάνω .

ΥΓ. Η κάρτες τραβάνε όσο είναι ρυθμισμένες μα τραβάνε από το κατασκευαστή . Όπως λέει και το άρθρο και αναφέρθηκε και απο άλλους τα 400w μόνο στην κάρτα είναι υπαρκτά αλλά το να λέμε θες ένα 1000αρι τροφοδοτικό έτσι ξερά δεν είναι η σωστή λύση. 

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

Άμα είναι οι ρόλιγκ στόουνς η οι Megadeath θες υποσταθμό της ΔΕΔΔΗΕ για να σηκώσει το event, σκούρα τα πράγματα 😆🤭

Ξεχασα το κατοικιών λολ αλλα το. Ίδιο κάνει.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, atheatos είπε

Το ένα ήταν αυτό Kolink KL 1000 m PSU – 80 Plus Bronze Modular – 1000 Watt

Το άλλο ήταν 1200 w της LC αλλά δεν θυμάμαι μοντέλο γιατί το έφεραν για δοκιμή κάτι γνωστοί ενός φίλου μου.

Για να μην παρεξηγηθούμε και οι 2 οι εταιρείες βγάζουν εξαιρετικά τροφοδοτικά αν πληρώσεις κάτι παραπάνω .

Τη Kolink δε τη ξερω,αλλα συμφωνα με το αμαζον βγαζει ενα rail των 70Α οποτε δε δικαιολογειται.

Την LC απο οσο εχω ακουσει,ειναι αχρηστα οποτε μου φαινεται λογικο 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Silverage είπε

Καλά έκανα και έβαλα 1000άρι τροφοδοτικό απ'ότι φαίνεται. Κάποιοι είχαν πεί ότι ήταν overkill τότε που το πήρα αλλά μάλλον θα χρειαστεί.

Ναι, πάρε και μια γεννήτρια γιατί βλέπω πολλαπλές διακοπές ρεύματος στο άμεσο μέλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NickKavourdiris είπε

Ότι κάποιος θα πάρει κάρτα ναυαρχίδα και θα είναι με τροφοδοτικό μάρκα μ'έκαψες των 400watt?

Οι BSOD θα πηγαίνουν σύννεφο.

Δίνεις 100-150€ και παίρνεις ένα επώνυμο ποιοτικό PSU με - το λιγότερο - GOLD πιστοποίηση και ξενοιάζεις.

 

Λενε για πανω απο 450-500, και αυτά θα ειναι τα reference μοντελα. Οι 3rd party υλοποιησεις μπορει να φτανουν και πανω απο 500-550 watt. Οποτε οχι, σε τροφοδοτικο των 100 ευρω δεν θα εβαζα καρτα που τραβαει 500 σε στοκ. 

850 platinim εχω των 250 ευρώ και ηδη φτανω 700 watt καταναλωση σε full load με 3090. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Τη Kolink δε τη ξερω,αλλα συμφωνα με το αμαζον βγαζει ενα rail των 70Α οποτε δε δικαιολογειται.

Την LC απο οσο εχω ακουσει,ειναι αχρηστα οποτε μου φαινεται λογικο 😁

Δεν παίζουν ρόλο οι μάρκες. Κάθε κατασκευαστής βγάζει το φθηνό και το ακριβό. Βέβαια όταν βρίσκουν θύματα που βλέπουν μόνο τα watt και τίποτα άλλο θα πουλήσουν , καλή ώρα σαν εμένα που νόμιζα ότι τα watt είναι αυτό που μετράει σε ένα τροφοδοτικό. 
Δεν θέλω να κάτσω να μετράω με πολύ μέτρα τι βγάζει το κάθε rail όταν αγοράζω ένα τροφοδοτικό. Υπολογίζω ποσό περίπου κατάναλωση έχει το σύστημα συνολικά σε watt, παίρνω ένα platinum τροφοδοτικό και τέλος…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...