Προς το περιεχόμενο

Οι επόμενες ναυαρχίδες GPU των AMD και Nvidia ενδέχεται να σας εξαναγκάσουν σε αλλαγή τροφοδοτικού


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι οι κορυφαίες υλοποίησεις των εταιριών μπορεί να έχουν ακόμα μεγαλύτερη κατανάλωση. Δεν ξέρω αν το άρθρο εννοεί ότι 400-450W θα είναι οι reference κάρτες. Η δικιά μου 3080 απο την gigabyte ήδη τραβάει 450W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Silverage είπε

Καλά έκανα και έβαλα 1000άρι τροφοδοτικό απ'ότι φαίνεται. Κάποιοι είχαν πεί ότι ήταν overkill τότε που το πήρα αλλά μάλλον θα χρειαστεί.

Άμα είναι να τραβάμε 1000W απ' τον τοίχο για να παίζουμε παιχνίδια..Έρχεται και αύξηση στην ΔΕΗ κάνα 30% απ' ότι λένε..

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλύτερα να καταναλώνω τα 400W σε air-condition και ας παίζω 2D arcade games.

Επεξ/σία από b0netruper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NickKavourdiris είπε

 

Επομένως, με 650άρι PSU με platinum plus πιστοποίηση, που σημαίνει πολύ μικρές απώλειες, άρα τα 650watt θα είναι κοντά στα πραγματικά watt που θα αποδίδει, θα είναι κανείς OK.

 

Αυτα που τα διαβαζετε ηθελα να ξερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αρχίσει και λυπάμαι. Λυπάμαι που ΚΑΝΕΝΑΣ κατασκευαστής δεν σέβεται τον ίδιο τον πλανήτη. Πάνω που ΗΛΠΙΖΑ ότι οδεύουμε σε πιο αποτελεσματικές συσκευές, έκανα λάθος. Το ξέρει μέχρι και η κουτσή Μαρία ότι αυτές οι κάρτες θα μπούνε ανά δεκάδες σε mining συστήματα. Αντί να μειωθεί η κατανάλωση, διπλασιάζεται. Στην τελική κερδισμένοι θα βγουν αυτοί και ο κάθε Βασιλάκης και Ηλίας από Χολαργό που βγάζουν 5 ευρώ τη μέρα με κλεμμένο ρεύμα. Όλοι οι υπόλοιποι χαμένοι, σε όλα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνεις μια midrange και ησυχάζεις….αηδία καταντάει η όλη κατάσταση απο την μια η ακρίβεια που χτύπησε τις κάρτες και τώρα τα τροφοδοτικά τέρατα …

Στον διάολο ….

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Silverage είπε

Καλά έκανα και έβαλα 1000άρι τροφοδοτικό απ'ότι φαίνεται. Κάποιοι είχαν πεί ότι ήταν overkill τότε που το πήρα αλλά μάλλον θα χρειαστεί.

Συμφωνω απολυτα παλαιοτερα ειχα 650αρι τροφοδοτικο περισυ το πούλησα και σε νεοτερο υπολογιστη που εστησα εβαλα 750αρι τωρα χτιζω δευτερο υπολογιστη αγορασα 850αρι 

Το μικρο μεγαλο δεν γινεται το μεγαλο γινεται μικρο και συν τοις αλλοις  δουλεύει ξεκουραστα με μεγαλυτερη μακροζωια δινω 50-80 ευρω παραπανω και εχω το κεφαλι μου ησυχο   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχόλιο "καλά κάνουν, έχει μείνει ο κόσμος με τα 650w..." σε 3 2 1

@οντοπικ

δεν μου αρέσει πως ανεβαίνουν οι απαιτήσεις καθώς αυτό θα έχει αντίκτυπο στον λογαριασμό της ΔΕΗ. Από κει που ένα πισι σήμερα καίει 10ευρώ~ το μήνα, το βλέπω σε λίγα χρόνια να ανεβαίνει στα 15ευρώ. 30ευρώ το δίμηνο. είναι πολλά!

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.θα αγοαρασει κανεις νεα καρτα; (θα υπαρχουν)

2.ελεγα να παρω τροφοδοτικό ρωτησα και εδω αλλα δεν πηρα απάντηση λετε να τρέξουμε να αγορασουμε η πλεον ειναι αργα και θα ανεβοθν και αυτα;;;

3.θα θεκουν νεα βυσματα; αρα υποχρεωτικά νεα τροφοδοτικα;

4.σε μεγαλα συγκροτήματα θα θελει υποσταθμό; η θα ειναι οκ;

5.τους miner δεν τους σκέφτονται; ανεβαίνει το κόστος. Και τι θα γίνει θα μείνουν με παλιες; η οχι.
Θα βρούμε
προηγούμενες σειρές σε καλυτερη τιμη; η θα πουλήσουν ολοι τις παλιες για να παροθν νεες με μικρη διαφορα;

Σταματω τα ερωτήματα και τρεχω να παρω οτι βρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
28 minutes ago, ChimairaX said:

Το ξέρει μέχρι και η κουτσή Μαρία ότι αυτές οι κάρτες θα μπούνε ανά δεκάδες σε mining συστήματα.

Αν βγάλουν όμως εξαρχής LHR κάρτες αποκλειστικά? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Από κει που ένα πισι σήμερα καίει 10ευρώ~ το μήνα, το βλέπω σε λίγα χρόνια να ανεβαίνει στα 15ευρώ. 30ευρώ το δίμηνο. είναι πολλά!

Εσυ οτι και να γινει ,παντα 10 ευρω τη βδομαδα βενζινη βαζεις στο αυτοκινητο υποθετω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μην είμαστε τόσο ματαιόδοξοι, με τις διαρροές που είδα στις κάρτες της amd αυτό που κατάλαβα από 6900xt σε 7900xt έχουμε τριπλάσια cores, δεν νομίζω να ενδιαφέρονται πλέον πολλοί για 8k gaming. μετά στην 6700xt με την 7700xt έχουμε διπλασιασμό των cores και 30 watt λιγότερα σύνολο 300watt , πιστεύω θα είναι το hot spot για το 99% των gamers πρέπει να καλύπτει χαλαρά 4k 60 fps gaming. οι υπόλοιποι που έχουν 8k 85 inch τηλεόραση ας βάλουν το χέρι στην τσέπη να πάρουν 7900xt, άρα 0 άγχος για τα watt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...