Προς το περιεχόμενο

Σε πύρινο κλοιό η χώρα


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, cumulus είπε

Επειδη εχω βαρεθει την καραμελα με το ΣΚΑΙ,να ρωτησω κατι

Ο ΣΚΑΙ εβγαλε τις ψευδεις δηλωσεις των ρουμανων;

Ο ΣΚΑΙ εβγαλε στον αερα δηλωσεις δηθεν εθελοντων ,που εβλεπαν τους πυροσβεστες να μην βοηθουν και αμεσως αυτοι οι δηθεν εθελοντες να κλεινουν τους λογαριασμους τους στα μεσα κοινωνικης δικτυωσης;

Ο ΣΚΑΙ εβγαλε στον αερα τις ειρωνειες περι Χαρδαλια,οταν ειπε οτι πρεπει να υπαρχουν καποια μετρα ασφαλειας για να πετουν τα αεροπλανα ;Βεβαια χθες που επεσε το αεροπλανο στην Τουρκια ,δεν διαβασα κανενα εξυπνο σχολιο περι Χαρδαλια;

Ο ΣΚΑΙ φταει που οι "ειδικοι" εβγαλαν το συμπερασμα,οτι οι φωτιες μπηκαν για τις ανεμογεννητριες ,αλλα χθες που μπηκε φωτια σε περιοχη με ανεμογεννητριες κανατε εσεις οι "ειδικοι" γαργαρες;

Μηπως φταιει ο ΣΚΑΙ που στην Ιταλια,ΗΠΑ,Σιβηρια,Αυστραλια (οταν ειχαν το δικο τους καλοκαιρι) καηκαν και ακομα καιγονται τεραστιες εκτασεις;

Ο ΣΚΑΙ φταει που κανεις εδω μεσα δεν μπορει να μου απαντησει στο απλο ερωτημα.Η δικια μας κυβερνηση ειναι ανικανη,γιατι λοιπον στις αλλες χωρες που δεν ειναι ανικανες οι κυβερνησεις οι φωτιες συνεχιζονται;

Ο ΣΚΑΙ φταει που απο το δημοσιευμα του μετεο περι φωτιας ,ολοι οι "προοδευτικοι" εδω μεσα κρατησατε μονο την ταχυτητα του ανεμου,ενω χαρακτηριστικα ελεγε οτι τετοιες φωτιες ,σε αυτες τις συνθηκες ελαχιστα επηρεαζονται απο τον ανεμο,αντιθετα αναπτυσσουν επαγωγικες στηλες,με αποτελεσμα τη μεταφορα καιομενης υλης,πολυ μακρια και ετσι να δημιουργουνται νεες εστιες;

Μια τελευταια ερωτηση.Μπορεις να γραψεις καποια απαντηση χωρις τη λεξη ΣΚΑΙ;

Τι καταλάβαμε σε ταΐζει το σόι. Την προπαγάνδα σου αλλού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Macosj είπε

Τι καταλάβαμε σε ταΐζει το σόι. Την προπαγάνδα σου αλλού

Βουλωμενο γραμμα διαβαζεις.

Οσο για την προπαγανδα εχεις δικιο,αλλα αλλοι ανεβασαν για Ρουμανους,για εθελοντες πυροσβεστες που εκλεισαν τους λογαριασμους τους μετα τα ανεξαρτητα ποστ,αλλοι ανεβασαν απο τη δημοσιευση του μετεο το κομματι που τους συνεφερε,αλλοι ειρωνευτηκαν τον Χαρδαλια κλπ

Κανε σε παρακαλω quote τα σημεια που κανω προπαγανδα,γιατι εγω απλα εγραψα για την προπαγανδα της αντιθετης πλευρας.

Κατι τελευταιο .Το που θα γραφω και τι θα γραφω δε θα μου το υποδειξεις εσυ,ασχετα αν αυτο ειναι συνηθειο των "προοδευτικων" που δεν αντεχουν το διαλογο και την αντιθετη αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αφήσουμε τον ΣΚΑΙ στην άκρη λέω καλύτερα. Είναι γνωστό από την εποχή των δεινοσαύρων πως αποτελεί ένα δεξιό καθεστωτικο κανάλι, από τα πιο προφανή κανάλια σε σχέση με τα υπόλοιπα. Τα ΜΜΕ γενικά λένε τα δικά τους. Ότι και να λένε, η κοινωνία αξίζει να συζητήσει και να κοιτάξει πως θα βελτιωθεί και πως θα μειωθούν διαφορά αρνητικά φαινόμενα, όπως οι πυρκαγιές που συζητάμε εδώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BackFromHell είπε

Plot twist: O ορος "Ασυμμετρη Απειλη" εχει χρησιμοποιηθει πολυ προσφατα για πυρκαγιες. Αλλα ειναι απο εκεινα τα γεγονοτα που επιλεκτικα ξεχνας στην σπεκουλα σου. Κι οχι μονο αυτο, αλλα πας να τον προσαψεις και αλλου, διοτι αν μη τι αλλο, οταν καποιος σπεκουλαρει, πρεπει να το κανει με καθε τροπο.

Παντως, μετα απο οσα αντανακλαστικα επεδειξες απο τη πρωτη κιολας πυρκαγια, που ταχθηκες ανοιχτα κατα των εκκενωσεων και του 112, που τοποθετηθηκες επισης εξ'αρχης οτι δεν υπαρχουν εμπρησμοι  σαν αλλος εμπειρογνωμονας των πληκτρολογιων κλπ κλπ, εξαιρετικα αντανακλαστικα επιδεικνυεις και παλι αναφορικα με το γεγονος οτι υπαρχει ερευνα σε εξελιξη για οργανωμενο σχεδιο/εγκληματικη οργανωση και προτρεχεις να μας πεις οτι αυτο γινεται για να καλυφθουν ευθυνες για τις καταστροφες. Σαν να μην εχει σημασια δηλαδη για σενα αν βρεθει οτι υπαρχει κατι οργανωμενο, αλλα τη σημασια να τη δωσουμε στο γεγονος οτι η κυβερνηση δεν μπορεσε να το αντιμετωπισει...

Τα υπολοιπα πειτε τα μεταξυ σας στο οπεν, το ντοκουμεντο και την Αυγη. 2-3 ειστε και κανετε σπεκουλα μπας και τσιμπησει και κανενας αφελης που οντως και δικαιως ειναι δυσαρεστημενος απο τις καταστροφες .

ΥΓ. Επειδη ειμαι απο εκεινους που δεν ξεχνανε την εν γενει παρουσια ορισμενων εδω μεσα κι επειδη εγκαλεις ως κατευθυνομενα οποια μελη δεν τσιμπανε στην προπαγανδα σου, να πουμε κατι περι κατευθυνομενων ή μη: Αληθεια, πώς και δεν αντιδρας κατα της κυβερνησης, που οι αποζημιωσεις στους πυροπληκτους θα δωθουν σε ευρω κι οχι σε δραχμη; Ξερεις εσυ. Εκεινο το θρεντακι των 144 σελιδων περι δημοψηφισματος που κανοντας ακριβως την ιδια σπεκουλα που κανεις κι εδω (μονο η θεματολογια αλλαζει) καταφερες να εισαι και το μελος με μια κατοστάρα ποστ εκει, πρωτος πρωτος. Κι εδω πρωτος εισαι, απλως λογω ακατασχετης πολιτικης μπουρδολογιας, στα τσεκουρωνουν τοσο που εφτασες στο σημειο να κατηγορεις τους mods οτι πανε κι αυτοι να ξεπλυνουν την κυβερνηση  :D Παθος ρε παιδι μου...πολυ παθος... Οχι, μπραβο.

 

Τι έγινε; Φανερωθήκαμε; Τάχθηκα ανοιχτά κατά του 112 και των εκκενώσεων; Είπα ότι δεν υπάρχουνε εμπρησμοί; Θα ήμουν και εδώ πρώτος σε ποστς, αλλά μου τα σβήνουν οι mods; Ό,τι πεις εσύ μικρέ μου Γκεμπελίσκε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, kirileman είπε

Τι έγινε; Φανερωθήκαμε; Τάχθηκα ανοιχτά κατά του 112 και των εκκενώσεων; Είπα ότι δεν υπάρχουνε εμπρησμοί; Θα ήμουν και εδώ πρώτος σε ποστς, αλλά μου τα σβήνουν οι mods; Ό,τι πεις εσύ μικρέ μου Γκεμπελίσκε.

Ειπαμε. Πρωταθλητης στο θρεντ δημοψηφισματος εν μεσω capital controls, γεμιζοντας το σπεκουλα για δραχμες και γερμανοτσολιαδες. Εδω τσεκουρωμα στα ποστ σου για να φτασεις στο σημειο να ισχυριστεις πως οι mods ξεπλενουν την κυβερνηση επειδη σβηνουν τις πολιτικες σου μπουρδες. Μεχρι που εφτασες ως αλλος Γκεμπελς, να χρησιμοποιεις ορους περι ασυμμετρων απειλων -ειρωνικα- , εχοντας επιλεκτικα ξεχασει ποιος χρησιμοποιησε αυτον τον ορο και σε ποια πυρκαγια. Η το πιθανοτερο, δε το εχεις ξεχασει, αλλα σκοπιμα πας να προσδωσεις ειρωνικα τη χρηση του ορου σε αλλους.

Κι οχι, δεν φανερωθηκατε. Γνωστος εισαι, δεν περιμεναμε τις πυρκαγιες για να φανερωθεις. Πως να μην εισαι οταν γραφεις κατοστάρες σε ποστ σε ενα μονο θρεντ; Εδω , απλα οντας υποψιασμενοι απο το πρωτο σου ποστ, καταγραφουμε την σπεκουλα και τη μεθοδολογια της, διοτι οσο αστεια κι αν ειναι, εχει ιδιαιτερο ενδιαφερον. Κριμα που σου εχουν τσεκουρωσει τα μισα ποστ, θα ειχε πλακα να επανατοποθετηθεις τωρα για μερικα απο εκεινα.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περίπτωση 1:

Τα γκαζάκια μπήκαν για να δικαιολογήσουν την κυβέρνηση πως επειδή υπήρχε σχεδιασμένο έγκλημα, η κατάσβεση της φωτιάς σε τόσα πολλά σημεία θα ήταν αδύνατη με τα υπάρχοντα μέσα.

2:

Plot twist:

Τα έβαλαν οι άλλοι για να "ρίξουν" την κυβέρνηση.

Οσο για τα ΜΜΕ, τους έχουν βάλει κόφτη, το είδαμε και live.Επίσης οι πραγματικές συνεντεύξεις, μοντάρονται πρίν μπούν στις ειδήσεις.Και αυτό το είδαμε σε βίντεο.

Τελικά οι κλιματολογικές συνθήκες έφταιγαν;Μήπως είχε βρέξει γκαζάκια πρίν;

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...βρισκόμαστε ήδη στην 10η ημέρα μιας πρωτοφανούς επίθεσης της φύσης, με πολλές ταυτόχρονες φωτιές σε ολόκληρη τη χώρα, την δύναμη των οποίων, δυστυχώς, τροφοδότησε ένας πρωτοφανής καύσωνας αλλά και μία πολύμηνη ξηρασία

[…]

Αποδεικνύεται ότι λάθη κάνει μόνο ο άνθρωπος και όχι η φύση.

[…]

...η αρνητική εμπειρία από αυτή την επέλαση της φύσης πρέπει να μετατραπεί σε θετική δύναμη αλλαγής. Αλλαγής πολιτικής θεώρησης, ώστε ο άνθρωπος, με τα όριά του, να ξαναγίνει μέτρο και επίκεντρο των αποφάσεων

[…]

Αυτή η προσπάθεια είναι εθνική.

είναι ευπρόσδεκτη, θα έλεγα απαραίτητη, η συμβολή της Αντιπολίτευσης σε αυτή την προσπάθεια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BackFromHell είπε

Ειπαμε. Πρωταθλητης στο θρεντ δημοψηφισματος εν μεσω capital controls, γεμιζοντας το σπεκουλα για δραχμες και γερμανοτσολιαδες. Εδω τσεκουρωμα στα ποστ σου για να φτασεις στο σημειο να ισχυριστεις πως οι mods ξεπλενουν την κυβερνηση επειδη σβηνουν τις πολιτικες σου μπουρδες. Μεχρι που εφτασες ως αλλος Γκεμπελς, να χρησιμοποιεις ορους περι ασυμμετρων απειλων -ειρωνικα- , εχοντας επιλεκτικα ξεχασει ποιος χρησιμοποιησε αυτον τον ορο και σε ποια πυρκαγια. Η το πιθανοτερο, δε το εχεις ξεχασει, αλλα σκοπιμα πας να προσδωσεις ειρωνικα τη χρηση του ορου σε αλλους.

Κι οχι, δεν φανερωθηκατε. Γνωστος εισαι, δεν περιμεναμε τις πυρκαγιες για να φανερωθεις. Πως να μην εισαι οταν γραφεις κατοστάρες σε ποστ σε ενα μονο θρεντ; Εδω , απλα οντας υποψιασμενοι απο το πρωτο σου ποστ, καταγραφουμε την σπεκουλα και τη μεθοδολογια της, διοτι οσο αστεια κι αν ειναι, εχει ιδιαιτερο ενδιαφερον. Κριμα που σου εχουν τσεκουρωσει τα μισα ποστ, θα ειχε πλακα να επανατοποθετηθεις τωρα για μερικα απο εκεινα.

Για πες, πού ακριβώς έγραψα σε αυτό το θρεντ κατά των εκκενώσεων και του 112; Πού ακριβώς έγραψα ότι δεν υπάρχουν εμπρησμοί; Πόσα είναι τα σβησμένα μου ποστ που αν δεν είχαν σβηστεί θα ήμουν πρώτος; Να συμπληρώσω ότι έχω καμιά 20ρια ποστς εδώ, ενώ ο 1ος έχει 85, άρα σύμφωνα με τον αγαπητό BackFromHestra, χονδρικά μου έχουν σβηστεί 65 ποστς...

Μη χαθείς.

1 ώρα μετά και μου λείπεις ήδη!

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, DrLo είπε

κάποιο πρόβλημα έχει o browser μου, 

σας εμφανίζει και εσάς αυτό; 

Δεδoμενου οτι τα αραβικα ειναι απο δεξια προς αριστερα, δε θα επρεπε η φατσουλα να βρισκεται αριστερα?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, rus είπε

Δεδιμενου οτι τα αραβικα ειναι απο δεξια προς αριστερα, δε θα επρεπε η φατσουλα να βρισκεται αριστερα?

χμ, κάτσε να το σκετφώ

Ναι, ναι, ναι

ή μάλλον

Si, si, si

αλλά δε ξέρω γιατί, είπαμε είναι έχει πρόβλημα ο browser

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

Περίπτωση 1:

Τα γκαζάκια μπήκαν για να δικαιολογήσουν την κυβέρνηση πως επειδή υπήρχε σχεδιασμένο έγκλημα, η κατάσβεση της φωτιάς σε τόσα πολλά σημεία θα ήταν αδύνατη με τα υπάρχοντα μέσα.

2:

Plot twist:

Τα έβαλαν οι άλλοι για να "ρίξουν" την κυβέρνηση.

Οσο για τα ΜΜΕ, τους έχουν βάλει κόφτη, το είδαμε και live.Επίσης οι πραγματικές συνεντεύξεις, μοντάρονται πρίν μπούν στις ειδήσεις.Και αυτό το είδαμε σε βίντεο.

Τελικά οι κλιματολογικές συνθήκες έφταιγαν;Μήπως είχε βρέξει γκαζάκια πρίν;

Το 2 για να έχει κάποιο νόημα πρέπει να τα ανάψεις κιόλας. Αν απλά βρεθούν ανέπαφα το πράμα πάει μόνο στο 1.

Επίσης μια υπενθύμιση ότι δεν είμαστε σε προεκλογική περίοδο εκτός αν οι φωτιές μπήκαν για να επηρεάσουν τις εκλογές που θα γίνουν σε 2 χρόνια

Κατά τα άλλα είναι αστείο και τραγικό ταυτόχρονα που κάποιοι εδώ μέσα από την αρχή του νήματος βγάζουν σπυριά κάθε φορά που κάποιος λέει/υπονοεί πως δεν λειτούργησαν όλα τέλεια, πως το 112 δεν είναι ουράνιος σωτήρας και τα ρίχνουν όλα στην κλιματική αλλαγή.

Ευθύνες στον μηχανισμό πουθενά. Όλα πήγαν ρολόι, στην Βαρυμπόμπη είχε 6-7 μποφόρ, και ο άλλος ήταν με την μάνικα στο χέρι οπότε να είμαστε και ευχαριστημένοι που δεν κάηκε και η υπόλοιπη Ελλάδα διότι "και σε άλλες χώρες υπάρχουν φωτιές" οπότε καλά τα πήγαμε.

Το ύστατο γλύψιμο στον σκάι δεν θέλει περαιτέρω σχολιασμό, το συνόψισε πολύ καλά ο Andy στην προηγούμενη σελίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια άποψη σχετικά με την ασύμμετρη απειλή (που εδώ διαβάσαμε ότι έχει χρησιμοποιηθεί ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΦΑΤΑ σε πυρκαγιές LOL...το 2007 την ακούσαμε για πρώτη φορά) από την Αυγή... oh wait, από την Καθημερινή είναι!

https://www.kathimerini.gr/opinion/561463942/asymmetri-apeili-kai-o-mythos-tis/

...Την περασμένη Δευτέρα, ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου Βασίλειος Πλιώτας διέταξε έρευνα για οργανωμένο σχέδιο εμπρησμών με κεντρικό σχεδιασμό για τις πρόσφατες μεγάλες πυρκαγιές στην Αττική, στην Εύβοια, στην Ηλεία και σε άλλα σημεία της χώρας. Μπορεί να πρόκειται απλά για μια τυπική εισαγγελική κίνηση, καθώς μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει αντίστοιχος υπαινιγμός από αρμόδιους αξιωματούχους, για οργανωμένο σχέδιο. Δεν θα προδικάσω την έρευνα. Ωστόσο αυτού του τύπου οι προσεγγίσεις αποπροσανατολίζουν. Το βάρος θα πρέπει να δοθεί στην αναζήτηση παραλείψεων αρμοδίων φορέων. Οσο ψάχνουμε για οργανωμένα σχέδια και πυρομανείς, αποστρέφουμε το βλέμμα από τις αδυναμίες που πυροδοτούν τις πυρκαγιές. Η συντήρηση του δικτύου της ΔΕΗ, ο έγκαιρος και πλήρης καθαρισμός της καύσιμης ύλης με δασοκομικές εργασίες προτού ξεκινήσει η αντιπυρική περίοδος τον Μάιο, η εντατική ενημέρωση και εκπαίδευση πολιτών, ώστε να μην επιδεικνύουν επικίνδυνη αμέλεια, είναι ορισμένα από τα θέματα που πρέπει να κοιτάξουμε σε βάθος. Δυστυχώς, αυτή η συζήτηση ανακυκλώνεται εδώ και δεκαετίες χωρίς να καταλήγει πουθενά. Ας μη λειτουργήσει η αναζήτηση εμπρηστών ως άλλοθι, ούτε και να κρυφτούμε πίσω από την «άνιση μάχη με την κλιματική κρίση». Ας αναλάβει ο καθένας τις ευθύνες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως οι ευθύνες του κρατικού μηχανισμού είναι ξεκάθαρες.

Πιστεύετε ότι θα ζηταγε ποτέ συγνώμη πρωθυπουργός αν δεν υπήρχαν αστοχίες; Απ' όπου και να το πιάσουμε το πολιτικό κόστος μιας τέτοιας καταστροφής είναι τεράστιο οπότε ότι και να λέει ο εκάστοτε και το κάθε κανάλι, δεν έχει σημασία.

Απλώς δεν φταίει μόνο αυτό απ' ότι δείχνουν τα πράγματα.

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει οργανωμένο σχέδιο για εμπρησμούς και θεωρώ πως υπήρξε ολογωρια αλλά αυτή είναι καθαρά η άποψη μου. Ο εισαγγελέας θα βρει τα υπόλοιπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kirileman είπε

Και μια άποψη σχετικά με την ασύμμετρη απειλή (που εδώ διαβάσαμε ότι έχει χρησιμοποιηθεί ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΦΑΤΑ σε πυρκαγιές LOL...το 2007 την ακούσαμε για πρώτη φορά) από την Αυγή... oh wait, από την Καθημερινή είναι!

https://www.kathimerini.gr/opinion/561463942/asymmetri-apeili-kai-o-mythos-tis/

...Την περασμένη Δευτέρα, ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου Βασίλειος Πλιώτας διέταξε έρευνα για οργανωμένο σχέδιο εμπρησμών με κεντρικό σχεδιασμό για τις πρόσφατες μεγάλες πυρκαγιές στην Αττική, στην Εύβοια, στην Ηλεία και σε άλλα σημεία της χώρας. Μπορεί να πρόκειται απλά για μια τυπική εισαγγελική κίνηση, καθώς μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει αντίστοιχος υπαινιγμός από αρμόδιους αξιωματούχους, για οργανωμένο σχέδιο. Δεν θα προδικάσω την έρευνα. Ωστόσο αυτού του τύπου οι προσεγγίσεις αποπροσανατολίζουν. Το βάρος θα πρέπει να δοθεί στην αναζήτηση παραλείψεων αρμοδίων φορέων. Οσο ψάχνουμε για οργανωμένα σχέδια και πυρομανείς, αποστρέφουμε το βλέμμα από τις αδυναμίες που πυροδοτούν τις πυρκαγιές. Η συντήρηση του δικτύου της ΔΕΗ, ο έγκαιρος και πλήρης καθαρισμός της καύσιμης ύλης με δασοκομικές εργασίες προτού ξεκινήσει η αντιπυρική περίοδος τον Μάιο, η εντατική ενημέρωση και εκπαίδευση πολιτών, ώστε να μην επιδεικνύουν επικίνδυνη αμέλεια, είναι ορισμένα από τα θέματα που πρέπει να κοιτάξουμε σε βάθος. Δυστυχώς, αυτή η συζήτηση ανακυκλώνεται εδώ και δεκαετίες χωρίς να καταλήγει πουθενά. Ας μη λειτουργήσει η αναζήτηση εμπρηστών ως άλλοθι, ούτε και να κρυφτούμε πίσω από την «άνιση μάχη με την κλιματική κρίση». Ας αναλάβει ο καθένας τις ευθύνες του.

Ειπα εγω καπου πως ο ορος ασυμμετρη απειλη εχει χρησιμοποιηθει απο την αυγη;

Ο ορος εχει χρησιμοποιηθει για την πυρκαγια στο Ματι απο τον τοτε πρωθυπουργο της χωρας, σε επισημες on camera δηλωσεις του την ιδια μερα της πυρκαγιας. Με λιγα λογια, παρατηρει κανεις, οτι θυμασαι τη χρηση του ορου το 2007 -και καλως τη θυμασαι-, προδικαζεις τη χρηση του ορου το 2021 -χωρις αυτη ακομα να εχει γινει απο αρμοδιο-,  ειρωνευεσαι την χρηση του ορου και στις 2 περιπτωσεις (δικαιωμα σου),  αλλα για το 2018, κοιτα να δεις συμπτωση! Κενο μνημης. Δεν ειδες, δεν ακουσες, και κατ'επεκταση δε μπορεις και να την ειρωνευτεις :D

Αλλα οπως ειπαμε επιλεκτικη μνημη , απο τα βασικα προαπαιτουμενα της προπαγανδας. Ξερεις εσυ.

Κι εδω θα επαναλαβω αυτο που εγραψα προηγουμενως: Οσο αστεια κι αν ειναι η προπαγανδα, δεν παυει να εχει ενδιαφερον η καταγραφη της, ποσο δε μαλλον απο μελη που εχουν συγκεκριμενο ιστορικο (βλ. θρεντ δημοψηφισματος). Εχει λοιπον ενδιαφερον η επιλεκτικη μνημη, την καταγραφουμε για να ξερουμε με ποιο τροπο ποσταρεις και φυσικα με ποιο τροπο θα σου απανταμε και συνεχιζουμε.

ΥΓ. Μην αναρωτηθεις γιατι δεν απαντω στο παραπροηγουμενο σου ποστ. Θα παρεις τη χυδαιολογια επιπεδου hashtags@twitter και θα ξαναερθεις με τον κηδεμονα σου για να συζητησεις ως ανθρωπος. Δεν με ενοχλει ο τροπος που γραφεις (καθε αλλο), πλην ομως εχεις μπερδευτει αν νομιζεις οτι προκειται εγω να μπω σε τετοια διαδικασια συζητησης.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...