Προς το περιεχόμενο

Σε πύρινο κλοιό η χώρα


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Να το κάνω πιο λιανά αφού δεν κατάλαβες τί είπα!

Το σχόλιό μου δεν αναφέρεται στη συγκεκριμένη κατάσταση με τις πυρκαγιές, αλλά στην γενική πολιτική κατάσταση που υπάρχει στη χώρα, από συστάσεως του ελληνικού κράτους!

Πες μου μια κυβέρνηση, οποιουδήποτε κόμματος, που δεν διόρισε όλα τα σόγια και τα κομματικά στελέχη, χωρίς κανένα άλλο κριτήριο πέρα από το "ημέτερος"!
Και αφού βολευτούν όλοι μετά βολεύουν όσο περισσότερους μπορούν από τους ψηφοφόρους τους!

Ακόμη και κόμματα που ποτέ δεν κυβέρνησαν φροντίζουν με "διακομματικές συνεννοήσεις" να βολέψουν "ημέτερους"!

Και αυτό συμβαίνει σε όλο το πολιτικό τοπίο, από κυβέρνηση μέχρι τοπική αυτοδιοίκηση!
"Εμείς και οι άλλοι"!

Δυστυχώς κανείς δεν έχει ως προτεραιότητα το κοινωνικό σύνολο!
Όλοι κινούνται με μόνο κριτήριο πώς να αποφύγουν το πολιτικό κόστος και να εξασφαλίσουν περισσότερους ψήφους!

Τα όποια θετικά γίνονται κατά καιρούς, αν διαπιστώσουν ότι δεν τους αποφέρουν τα πολιτικά οφέλη που θέλουν, είτε τα καταργούν, είτε τα σαμποτάρουν!

Καταλαβα.Δεν εχεις κανενα βιντεο , κανενα αρθρο να μου δειξεις,για να υποστηριξεις αυτα που εγραψες στο μηνυμα που σχολιασα και στριβεις δια του αρραβωνος

Στο αρχικο σου ποστ ουτε για ημετερους εγραψες,ουτε συννενοησεις και γενικα τιποτα απο ολα αυτα που γραφεις σε αυτο το μηνυμα.

Εγραψες οτι ολοι τα ριχνουν στις προηγουμενες κυβερνησεις ..

Στην Ελλαδα,τα τελευταια χρονια επειδη πολλοι εφαγαν τα μουτρα τους με τις καταργησεις φορων με ενα νομο,με χορους στο Συνταγμα,με τα οχι που εγιναν ναι, κλπ πανε να περασουν ελα ρε ολοι το ιδιο ειναι.

Οριστε τι εγραψες

Για μένα, που είμαι 60+, αυτό που βλέπω να συμβαίνει διαχρονικά είναι ότι όλοι οι πολιτικοί, ανεξαρτήτως ιδεολογίας/χρώματος/"κώματος" κ.λπ., όταν είναι κυβέρνηση τα βρίσκουν όλα καλά καμωμένα και για όλα φταίνε οι πρώην που άφησαν καμένη γη!
Όταν είναι στην αντιπολίτευση, όσα κάνει η εκάστοτε κυβέρνηση είναι λάθος και αν ήταν αυτοί θα τα είχαν κάνει όλα σωστά!

 

ΥΓ Για να σε προλαβω,δεν ξερω ορθογραφια,ειμαι του ΣΚΑΙ,με ταιζει το σοι ,ειμαι τρολ κλπ

Επεξ/σία από cumulus
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαστασεις παιρνει το μετωπο που εχει ξεσπασει σημερα στην Κερατεα που συμφωνα με το δημαρχο της περιοχης ολες οι ενδειξεις συντελουν στο οτι προκειται για εμπρησμο.

Αν το προλαβαιναν τιποτα εθελοντες, το πορισμα καποιων θα ηταν πως επροκειτο για προβοκατσια και στημενο εργακι για να μας πουνε οτι... γινονται εμπρησμοι. Βλεπε περιπτωση Υμηττου.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερθηκε οτι υπαλληλοι του δημου στην καθαριοτητα ειδαν αμαξι να φευγει με μεγαλη ταχυτητα στην περιοχη που ξεκινησε η φωτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε

Αναφερθηκε οτι υπαλληλοι του δημου στην καθαριοτητα ειδαν αμαξι να φευγει με μεγαλη ταχυτητα στην περιοχη που ξεκινησε η φωτια

Βέβαια αν είσαι σε περιοχή που ξεπηδάει φωτιά με αυτοκίνητο, και δεν έχεις σχέση με εμπρησμό, προφανώς θα φύγεις με warp speed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, telis είπε

Βέβαια αν είσαι σε περιοχή που ξεπηδάει φωτιά με αυτοκίνητο, και δεν έχεις σχέση με εμπρησμό, προφανώς θα φύγεις με warp speed

https://www.google.com/amp/s/www.iefimerida.gr/ellada/fotia-keratea-emprismo-kataggellei-dimos-ohima-fime%3famp#scso=_aWoaYdDCBoz1kwWxjLmwDw51:1329.5

 

Για του λογου το αληθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε

Το έχω δει, δεν αλλάζει κάτι σε αυτό που είπα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, telis είπε

Το έχω δει, δεν αλλάζει κάτι σε αυτό που είπα

Μονο που το οτι τρεχεις να φυγεις δεν σημαινει οτι εχει παρει ηδη φωτια στο σημειο.Μπορω να πεταξω κατι και η φωτια να εκδηλωθει σε 5-10 λεπτα.

Επισης ποσοι ενω εχει φωτια αντι να φυγουν πλησιαζουν η παραμενουν κοντα.

Οπως και να εχει και για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα πρεπει να βρεθει το αμαξι ωστε να αποδειχτει αν εχει σχεση η οχι.

Επεξ/σία από Menelaos83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε

Μονο που το οτι τρεχεις να φυγεις δεν σημαινει οτι εχει παρει ηδη φωτια στο σημειο.Μπορω να πεταξω κατι και η φωτια να εκδηλωθει σε 5-10 λεπτα.

Επισης ποσοι ενω εχει φωτια αντι να φυγουν πλησιαζουν η παραμενουν κοντα.

Θέλεις με το ζόρι να πούμε ότι είναι εμπρησμός από το αυτοκίνητο που είδαν να τρέχει να φύγει. Ας είναι, εγώ απλά λέω ότι αν βλέπεις κάποιον να τρέχει μακριά με ταχύτητα είναι γιατί είναι λογικό να εξαφανιστείς από την περιοχή για να μην κινδυνέψεις. Δεν καταλαβαίνω τι μου γράφεις, με το ζόρι να πούμε ότι το συγκεκριμένο αυτοκίνητο είναι εμπρηστών, ε οκ, εγώ λέω και μια άλλη εκδοχή που είναι εξίσου λογική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συλλήψεις για εμπρισμους σε Αθήνα και Σκαραμαγκά. Μια Ιρανή πήγε και έβαλε φωτιά στην Ομόνοια. 

Δεν πάμε καλά. 

https://www.google.gr/amp/s/www.ethnos.gr/ellada/170522_gada-dyo-syllipseis-gia-emprismoys-se-athina-kai-skaramagka%3famp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

...Αν ειναι δυνατόν ρε φιλε.....τι πώρωση είναι αυτη..Πυρομανείς,η απλα ηλιθιοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενω στον Αγιο Κωνσταντινο, Συντερινα και Μαρκατι ειναι διπλανες περιοχες. Το χωριο ειναι μεσα στο πρασινο, ζουμε σε ενα μικρο παραδεισο. Η φωτια προχθες εφτασε στα 100μ. απο τα σπιτια μας. Βλεπαμε τις φλογες οι οποιες ερχονταν κατευθειαν πανω μας, ειχε δυνατο αερα και η κατασταση ξεφυγε κυριολεκτικα απο τη μια στιγμη στην αλλη. Το "ελα ενταξει, δε θα ερθει απο εδω. Θα την προλαβουν" εγινε "ερχεται, ειναι διπλα, τι κανουμε τωρα;".

Το μερος γεμισε απο πυροσβεστικη, υδροφορες, πολιτικη προστασια, οχηματα του δημου, πολιτες, αστυνομια, οπκε και ματ, φωναζαν και χτυπαγαν πορτες για εκκενωση, ανθρωποι εγκατελειπαν τα σπιτια τους, πανικος, κλαματα, φωνες, η ανασα πλεον απο τον καπνο ηταν δυσκολη. Μεσα σε λιγα λεπτα πρεπει να διαλεξεις τα πραγματα που θα βαλεις στο αμαξι, αυτα τα λιγα που ειναι πολυτιμα και σημαντικα για σενα και ταυτοχρονα μικρα σε ογκο. Συνειδητοποιεις οτι μπορει να χασεις ολα τα υπολοιπα. Ο,τιδηποτε αγορασες με μοχθο, την καινουρια σου τηλεοραση, το ψυγειο σου, τα ρουχα σου, τη βιβλιοθηκη με τα βιβλια σου. Το ιδιο σου το σπιτι, στο οποιο φετος εριξες τα χρηματα που ειχες στην ακρη και εκανες την ανακαινιση που σχεδιαζες χρονια τωρα.

Την περασμενη βδομαδα εκλαιγες βλεποντας στην τηλεοραση τους ανθρωπους που εχασαν τα σπιτια τους, πλεον κλαις για το δικο σου. Κι ομως, φαινοταν τοσο μακρινο ολο αυτο.

Ενας εφιαλτης.

  • Sad 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλά μπορείς να ασφαλίσεις για φωτιά σπίτια σε αυτές τις περιοχές ;

Ημίμετρο μεν, αλλά τουλάχιστον δίνει μια μικρή ασφάλεια στην περιουσία σου...

@asemnos εύχομαι να μην είχατε απώλειες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά. Υπάρχει ανά τόπο διαφορετική επικινδυνότητα, και έτσι διαφορετική αξία τιμολόγησης για το ίδιο κεφάλαιο.. αλλά δεν είναι ακριβά γενικότερα.

 

Τώρα μη φανταστείτε ότι ασφαλίζουν τα καμένα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...