Προς το περιεχόμενο

Σε πύρινο κλοιό η χώρα


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Νομίζω ότι το βασικότερο δεν είναι πως θα τιμωρηθούν, αλλά να βρούμε το κίνητρο πίσω από την πράξη τους…

Πάντα η αλήθεια χάνεται μες τα ψιλά γράμματα..Άλλοι λένε λεφτά άλλοι λένε πυρομανής , άλλοι λένε ψυχολογικά ,άλλοι λένε ΣΥΡΙΖΑ άλλοι λένε ΝΔ , άλλοι φασιστες άλλοι αριστεροκουμμουνια

 ……το θεμα ειναι ότι σε αυτήν τη χώρα της ατιμωρησίας πάντα στο τέλος που βγαινει το ταμείο , οι ζημιωμένοι βγαίνουν διπλα χαμένοι και κάποιοι παντα τη βγάζουν ζάχαρη….

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Νομίζω ότι το βασικότερο δεν είναι πως θα τιμωρηθούν, αλλά να βρούμε το κίνητρο πίσω από την πράξη τους…

Mεχρι προχθες παντως ελεγες οτι δεν υπαρχουν εμπρησμοι κι εκανες ολοκληρο debate κιολας για να το αποδειξεις. Σημερα ζητας να μαθεις κινητρα των εμπρησμων στις προσφατες φωτιες.  Δεν γινεται ετσι ομως...

Κατα τ'αλλα προφανως και τα κινητρα πρεπει να μαθευτουν. Το φωναζω απο τη πρωτη μερα, τοτε που μου λεγατε οτι δεν υπαρχει κανενας εμπρησμος.

22 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Εσυ και εγώ και πολλοί από εδώ μέσα μπορει 

Η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου όμως από 5 κανάλια ενημερώνεται, και σίγουρα όταν λειτουργούν στοχευμένα επηρεάζουν την κοινή γνώμη 

Δεν ισχυει ο ισχυρισμος σου. Ηδη απο το 2018, συμφωνα με ερευνα, το 71% των Ελληνων επιλεγει (και) το ιντερνετ για την ενημερωση του. Σημερα εχουμε 2021 , οποτε κανε την αναγωγη.

https://www.voria.gr/article/meso-internet-enimerononte-i-ellines---chamili-empistosini-sta-mme

Αν παρ'ολα αυτα διαφωνεις με τα παραπανω, αναμενουμε αντιστοιχα τη στοιχειοθετηση του ισχυρισμου "η συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου ενημερωνεται απο 5 καναλια".

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκλονιστηκες εικόνες από το Πευκι και το άλλο χωριό (Ασμινι;) της Εύβοιας. Η ένταση και η φωτεινότητα της φλόγας είναι τέτοια που η μέρα έχει γίνει νύχτα. Κόκκινη εικόνα λες και υπάρχει ηφαίστειο που έχει εκραγεί και βγαίνει λάβα παντού. Απίστευτο πυροθερμικο φορτίο. Οι κάτοικοι παλεύουν με λάστιχα του κήπου να βρεξουν τις επιφάνειες και τα σπίτια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Τα κανάλια έκαναν διαδοχικά ρεπορτάζ από όλα τα μερη που καίγονται, δεν καίγεται μόνο η Εύβοια. Η Αττική φαινόταν ακόμα και από τις ταράτσες ορισμένων κτιρίων των καναλιών, είχαν την κάμερα και έδειχναν, είχανε να δείξουν και την Πελοποννησο. Δεν ισχύει λοιπόν αυτό που είπες. 

Αυτή είναι η άποψη σου φιλε μου και καλά κανεις και την υποστηρίζεις! Εγώ όμως εμπιστεύομαι περισσότερο τα μάτια μου παρά την άποψη σου!

Τα κανάλια ναι κανανε διαδοχικά ρεπορτάζ αλλά μιλάμε για λίγα λεπτά και χωρίς κανένα συνεργείο να είναι όντως μεσα στα μέτωπα! Στην Αττική ξανα λέω οι δημοσιογράφοι ήταν πραγματικά δίπλα στην φωτιά! Και καλά κανανε απλά θέλω να σου πω ότι υπήρχε προτεραιότητα στην Αττική ενώ πολλοί δεν γνωρίζανε ότι στην Εύβοια τα πράγματα είναι εξίσου άσχημα ίσως και χειρότερα!

Για αυτό και σήμερα πολλοί ξαφνικά αναρωτήθηκαν τι γινετε στην Εύβοια και ότι είναι η χειρότερη μέρα ενώ η αλήθεια είναι ότι καίγεται εδώ και κάποιες μέρες με ανεξέλεγκτα μέτωπα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Basilhs23___ said:

Συγκλονιστηκες εικόνες από το Πευκι και το άλλο χωριό (Ασμινι;) της Εύβοιας. Η ένταση και η φωτεινότητα της φλόγας είναι τέτοια που η μέρα έχει γίνει νύχτα. Κόκκινη εικόνα λες και υπάρχει ηφαίστειο που έχει εκραγεί και βγαίνει λάβα παντού. Απίστευτο πυροθερμικο φορτίο. Οι κάτοικοι παλεύουν με λάστιχα του κήπου να βρεξουν τις επιφάνειες και τα σπίτια. 

0 πυροσβεστικά, το λένε πλέον και τα κανάλια.

Με λάστιχα, κλαδιά και παντόφλες πάνε να σβήσουν ότι σβήσουν σε 20 μέτρα φλόγες.

1 minute ago, Swimmer21 said:

0 πυροσβεστικά, το λένε πλέον και τα κανάλια.

Με λάστιχα, κλαδιά και παντόφλες πάνε να σβήσουν ότι σβήσουν σε 20 μέτρα φλόγες.

Ανακαλώ, έχει ένα πυροσβεστικό και μια μπουλντόζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Georgram said:

Αυτή είναι η άποψη σου φιλε μου και καλά κανεις και την υποστηρίζεις! Εγώ όμως εμπιστεύομαι περισσότερο τα μάτια μου παρά την άποψη σου!

Τα κανάλια ναι κανανε διαδοχικά ρεπορτάζ αλλά μιλάμε για λίγα λεπτά και χωρίς κανένα συνεργείο να είναι όντως μεσα στα μέτωπα! Στην Αττική ξανα λέω οι δημοσιογράφοι ήταν πραγματικά δίπλα στην φωτιά! Και καλά κανανε απλά θέλω να σου πω ότι υπήρχε προτεραιότητα στην Αττική ενώ πολλοί δεν γνωρίζανε ότι στην Εύβοια τα πράγματα είναι εξίσου άσχημα ίσως και χειρότερα!

Για αυτό και σήμερα πολλοί ξαφνικά αναρωτήθηκαν τι γινετε στην Εύβοια και ότι είναι η χειρότερη μέρα ενώ η αλήθεια είναι ότι καίγεται εδώ και κάποιες μέρες με ανεξέλεγκτα μέτωπα!

Τουλαχιστον για το οπεν, δεν ισχυει αυτο που λες, ειναι το μονο που καλυπτει ολα τα μετωπα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Georgram είπε

Αυτή είναι η άποψη σου φιλε μου και καλά κανεις και την υποστηρίζεις! Εγώ όμως εμπιστεύομαι περισσότερο τα μάτια μου παρά την άποψη σου!

Τα κανάλια ναι κανανε διαδοχικά ρεπορτάζ αλλά μιλάμε για λίγα λεπτά και χωρίς κανένα συνεργείο να είναι όντως μεσα στα μέτωπα! Στην Αττική ξανα λέω οι δημοσιογράφοι ήταν πραγματικά δίπλα στην φωτιά! Και καλά κανανε απλά θέλω να σου πω ότι υπήρχε προτεραιότητα στην Αττική ενώ πολλοί δεν γνωρίζανε ότι στην Εύβοια τα πράγματα είναι εξίσου άσχημα ίσως και χειρότερα!

Για αυτό και σήμερα πολλοί ξαφνικά αναρωτήθηκαν τι γινετε στην Εύβοια και ότι είναι η χειρότερη μέρα ενώ η αλήθεια είναι ότι καίγεται εδώ και κάποιες μέρες με ανεξέλεγκτα μέτωπα!

και όμως αυτοί οι δημοσιογράφοι που είναι στην πρώτη γραμμή πυρός των πυρκαγιών

κάποιοι "άνανδροι" τους χτύπησαν και τους έκλεψαν (αναφέρομαι σε συγκεκριμένη γυναίκα δημοσιογράφο και άντρες που είναι παρών σήμερα στις ζωντανές εικόνες από το OPEN TV)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Mεχρι προχθες παντως ελεγες οτι δεν υπαρχουν εμπρησμοι κι εκανες ολοκληρο debate κιολας για να το αποδειξεις. Σημερα ζητας να μαθεις κινητρα των εμπρησμων στις προσφατες φωτιες.  Δεν γινεται ετσι ομως...

Κατα τ'αλλα προφανως και τα κινητρα πρεπει να μαθευτουν. Το φωναζω απο τη πρωτη μερα, τοτε που μου λεγατε οτι δεν υπαρχει κανενας εμπρησμος.

Δεν ισχυει ο ισχυρισμος σου. Ηδη απο το 2018, συμφωνα με ερευνα, το 71% των Ελληνων επιλεγει (και) το ιντερνετ για την ενημερωση του. Σημερα εχουμε 2021 , οποτε κανε την αναγωγη.

https://www.voria.gr/article/meso-internet-enimerononte-i-ellines---chamili-empistosini-sta-mme

Αν παρ'ολα αυτα διαφωνεις με τα παραπανω, αναμενουμε αντιστοιχα τη στοιχειοθετηση του ισχυρισμου "η συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου ενημερωνεται απο 5 καναλια".

 

Το αρθρο που εσυ παραθετεις αναφερει για το 71% των Ελληνων χρηστων του διαδικτυου οτι διαβαζει ειδησεις στα social media. Πιστευω να καταλαβαινεις τη διαφορα με αυτο που εγραψες εσυ, το οποιο και ειναι ακυρο.

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Στη Μάνη κάηκαν συνολικά 90.000 στρέμματα… Τα κάμπινγκ που υπήρχαν στην ευθεία του Μαυροβουνιου προς Γυθειο ήταν γεμάτα και εκκενώθηκαν ευτυχως ολα.

Καημένος Διας. Περσυ άδειασε και έμεινα μόνος μου εκεί. Τους κατέστρεψε οικονομικά. Φέτος πάλι;!;;! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kostasspil είπε

Τουλαχιστον για το οπεν, δεν ισχυει αυτο που λες, ειναι το μονο που καλυπτει ολα τα μετωπα

 

Μόλις τώρα, ikorolis είπε

και όμως αυτοί οι δημοσιογράφοι που είναι στην πρώτη γραμμή πυρός των πυρκαγιών

κάποιοι "άνανδροι" τους χτύπησαν και τους έκλεψαν (αναφέρομαι σε συγκεκριμένη γυναίκα δημοσιογράφο και άντρες που είναι παρών σήμερα στις ζωντανές εικόνες από το OPEN TV)

Συμφωνώ απόλυτα και με τους δυο! Και σε προηγούμενο ποστ ειπα ότι μόνο ενα κανάλι ήταν αυτό που τόσες μέρες καλύπτει σχεδόν όλα τα μέτωπα! 
Και δυστυχώς είναι και αυτοί που την πλήρωσαν και μάλιστα με αστυνομία παρά δίπλα να κάθεται και να κοιτάει! 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί της σύγκρισης που γίνεται με παλαιότερη τραγωδία.

Ναι είναι σημαντικό να μην έχεις θύματα, όμως πλέον δεν έχεις και Ελλάδα. Χωρια σβήστηκαν από τον χάρτη.

Εμειναν και πολέμησαν με λάστιχα τρακτέρ και αλυσοπρίονα.

Να καεί η Ελλάδα όλη αρκεί στη σουμα οι νεκροί στο Μάτι να είναι περισσότεροι... Οσοι βιωνουν την καταστροφή το λένε!!! Άφησαν έναν ολόκληρο τόπο να καεί ολοσχερώς χωρίς να ακουσουν κανέναν πραγματικο γνώστη... Χωρίς να στείλουν ένα πτητικο μέσο για 4 ημέρες... Φυσικά όταν μετά καιγόταν το σύμπαν, τι να στείλεις... "Τα σπίτια ξαναφτιάχνονται" είπαν έχοντας οι ίδιοι τόσα δικά τους σπίτια και μιλώντας εκ του ασφαλους. Και τους ακούει ο άλλος που έμεινε αστεγος. Θα βγουν πολλά στη φόρα. Και καλό είναι να έχουμε ανοιχτά τα μάτια μας και να ακούμε μαρτυρίες όχι τηλεμαιντανους.

Λέει τώρα καπετάνιος μικρού πλοιαρίου ότι είναι μόνος 4 μερες. Δεν έχει έρθει κανείς. Μόνος μεταφέρει τον κόσμο

  • Like 9
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα με ανησυχεί αυτό που άκουσα ζωντανά στο OPEN TV που ζήτησε ο διοικητής της αστυνομίας εκεί στο πευκί να πάει το ΕΚΑΒ στην παραλία ας ελπίσουμε να μην είναι κάτι το σοβαρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...