Προς το περιεχόμενο

Σε πύρινο κλοιό η χώρα


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Για εσένα μπορεί να είναι έτσι φίλε @billdanos

Για εμένα αγαπητέ φίλε @billdanos δεν είναι έτσι όμως

για εμένα οι εμπρηστές εκ πρόθεση διαπράττουν εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας και συγκεκριμένα ο εμπρηστής που έβαλε την φωτιά στο μάτι η οποία κόστισε 102 ανθρώπινες ζωές (ανάμεσα τους και δικοί μου άνθρωποι) είναι και δολοφόνος κατά συρροή και δεν θα χαϊδέψω κανενός τα αυτιά ώστε να πω έλα μωρέ είναι άρρωστος πάσχει από σοβαρά ψυχικά νοσήματα και δεν ήξερε τι έκανε γιατί οι ανθρώπινες ζωές (γυναίκες/παιδιά) που χάθηκαν δεν γυρνάνε πίσω.

Στον συγκεκριμένο ΥΠΑνθρωπο αξίζει η εσχάτη των ποινών (θάνατος) αλλά επειδή δεν υπάρχει συμβιβάζομαι και με ισόβια (να πεθάνει στην φυλακή) όχι τα ισόβια να γίνουν 25 χρόνια και σε 5-10 χρόνια να είναι έξω γιατί τότε πίστεψε με θα τον περιμένω έξω από την φυλακή ώστε να του φυτέψω εγώ την σφαίρα στο κεφάλι και να τον στείλω εκεί που του αξίζει.

Ήταν εμπρησμός το Μάτι; Εννοώ με πρόθεση.

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά θα σας πω ιστορία γιατί μάλλον κάποιοι νομίζετε ότι οι πυρομανεις είναι διεστραμμένοι κ κάνουν μπαμ ότι έχουν ψυχολογικά προβλήματα δεν είναι έτσι όμως.

Το 2007, 16 χρονών τα είχα με μια κοπέλα, έχουμε πάει στην πλατεία στην γειτονιά να κάτσουμε από την οποία πλατεία φαίνεται ο Υμηττός ο οποίος καιγόταν. Ε κ τι γυρνάει κ μου λέει η τύπισσα;; ας κάτσουμε λίγο εδώ είναι ωραία να τον βλέπεις να καίγεται...

Μην νομίζετε λοιπόν ότι ο πυρομανης φαίνεται , μπορεί να είναι ο οποιοσδήποτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, kirileman είπε

Ήταν εμπρησμός το Μάτι; Εννοώ με πρόθεση.

Δεν θα το σχολιάσω για "προσωπικούς λόγους".

34 λεπτά πριν, nikniknikniknik είπε

να ρίξω και ένα άλλο θεμα συζήτησης.

γιατί να μην μπουν μετα ανεμογεννήτριες σε κάποιο μέρος των δασών?

δηλαδή να κάνουμε 100% αναδάσωση σε βαθος 30ετιας, να καίμε εως τοτε λιγνίτη και απλα να επιβαρύνουμε και άλλο το περιβάλλον.

μόνο εμένα μου φαίνεται πως οδεύουμε σε μη αναστρέψιμη κατάσταση? (όσον αφορά την υπερθέρμανση του πλανήτη)

 

μακάρι στα επόμενα 40 χρόνια που θα χρειαστεί η φύση για να αναγεννηθούν οι δασικές εκτάσεις στην Εύβοια και όπου αλλού έχουν καεί 

να έχει εξαφανιστεί από προσώπου γης το ανθρώπινο είδος.

θα καλυτερέψει η ζωή στον πλανήτη άμεσα.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, thetiesthatbind said:

Ε δεν ηταν; 

Από πρόθεση θα ήταν αν ο τύπος έβαζε την φωτιά γιατί ήθελε να κάψει το δάσος κι όχι γιατί ήθελε να κάψει τα ξερά χόρτα που είχε κόψει.

Ευτυχώς ή δυστυχώς η ηλιθιότητα δεν σημαίνει πρόθεση.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«…δεν υπάρχουν συνήθως οργανωμένα σχέδια εμπρηστών αλλά ένας τραγικός συνδυασμός ανικανότητας, βλακείας και αδιαφορίας». (Κωνσταντίνος Καραμανλής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Ε δεν ηταν;

Οχι εμπρησμος απο αμελεια ηταν. Ηλικιωμενο ατομο εκανε καποια εργασια και ετσι πηρε φωτια και φουντωσε λογω τρελου αερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Οχι εμπρησμος απο αμελεια ηταν. Ηλικιωμενο ατομο εκανε καποια εργασια και ετσι πηρε φωτια και φουντωσε λογω τρελου αερα.

Η οποία φωτιά κόστισε 102 ανθρώπινες ζωές λόγω της ηλιθιότητας όχι αμέλειας του ηλικιωμένου ατόμου να κάνει εργασία κοντά σε δασική έκταση - λόγω της ηλιθιότητας/ανικανότητας των αρμόδιων (πολιτικών και μη) και δεν καταδικάστηκε/τιμωρήθηκε κανείς...

πείτε μου ειλικρινά αν κάποιος συγγενής των ανθρώπων αυτών που έχασαν την ζωή τους εκεί πέρα με τόσο τραγικό τρόπο πάρει το νόμο στα χέρια του και στείλει όλους αυτούς να δουν τα ραδίκια ανάποδα θα έχει δίκιο , θα έχει άδικο , θα είναι νορμάλ ή θα πάσχει ψυχικά?

εδώ να προσθέσω ότι μου έχει περάσει πάρα πολλές φορές από το μυαλό να πάρω το νόμο στα χέρια μου αλλά ευτυχώς επικρατεί η λογική και λέω δεν αξίζει γιατί θα τους κάνω μάρτυρες με το θάνατο τους όποτε άστους και θα πληρώσουν εν καιρό καθώς στην ζωή όλα πληρώνονται με το ίδιο νόμισμα.

εγώ προσωπικά πάντως είτε ήμουν δικηγόρος του είτε ειδικός ψυχολόγος/ψυχίατρος

θα τον έβγαζα ψυχικά ασθενή για να μην πω αθώο.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikniknikniknik είπε

γιατί να μην μπουν μετα ανεμογεννήτριες σε κάποιο μέρος των δασών?

γιατί είναι ένα μέσο μικρής διάρκειας ζωής και απο μη ανακυκλώσιμα υλικά

αφού φαγώθηκαν να τα φάνε απο επιδοτήσεις ας τα βάλουν σε ξερά κορφοβούνια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναφέρθηκα χθες σε 30000 πρόσφυγες και κάποιος θυμάμαι μου είπε ότι το νούμερο είναι υπερβολικό.

1000 τα κανένα σπίτια μόνο στο δήμο Μαντουδίου....

https://www.lifo.gr/now/greece/fotia-stin-eyboia-antidimarhos-mantoydioy-1000-ta-kamena-spitia-mono-sto-dimo-mas?utm_medium=Social&utm_source=Facebook#Echobox=1628497306

 

Επεξ/σία από gas7777
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Η οποία φωτιά κόστισε 102 ανθρώπινες ζωές λόγω της ηλιθιότητας όχι αμέλειας του ηλικιωμένου ατόμου να κάνει εργασία κοντά σε δασική έκταση - λόγω της ηλιθιότητας/ανικανότητας των αρμόδιων (πολιτικών και μη) και δεν καταδικάστηκε/τιμωρήθηκε κανείς...

Υπάρχει το προηγούμενο των ποινών που επιβλήθηκαν για τις φωτιές 2007 για να καταλάβεις τι θα συμβεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, lasithi12 είπε

πως ειναι η σημερινή κατάσταση;

καλύτερα λόγω οτι δυστηχώς εφτασε θάλασσα;

Ο σκοπός είναι να μη περάσει η φωτιά προς Αιδηψό. Σίγουρα είναι καλύτερα τα πράγματα παντού όμως αναμένουν λέει αέρα και αναζωπυρώσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...