Προς το περιεχόμενο

Σε πύρινο κλοιό η χώρα


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

50 λεπτά πριν, Weiss είπε

IMG_20210809_122913.jpg

Ακριβώς

Πολύ σωστά

Respect 1000% στην Ρουμανία και όχι μόνο υπάρχουν και άλλες χώρες.

25 λεπτά πριν, nvel είπε

Υπάρχει το προηγούμενο των ποινών που επιβλήθηκαν για τις φωτιές 2007 για να καταλάβεις τι θα συμβεί.

Τα ξέρω δυστυχώς...

Δεν πειράζει στην "Ζωή όλα πληρώνονται με το ίδιο νόμισμα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάρτηση από την κυρία Μαριέττα Κουκά, παθούσα πριν τρία χρόνια στο Μάτι, με συμβουλές για το πως θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιος τους πληγέντες από τις φωτιές.

Spoiler

 

Η χώρα βρίσκεται σε συνθήκες πολέμου .

Δυστυχώς οι άνθρωποι που έχασαν τα σπίτια τους νομίζω είναι ασύλληπτα πολλοί .

Και δυστυχώς φαντάζομαι ότι σύντομα όλοι μας θα έχουμε κάποιον γνωστό που έχασε τα πάντα .

Ως παθούσα θα ηθελα να επισημάνω κάποιες «λεπτομέρειες» που ίσως κάποιοι δεν σκεφτούν .

 

1. Αυτός που έχασε το σπίτι του πριν δεν ζούσε ως άστεγος .

 

2.Η ατάκα « Ότι θες πες μου»

Είναι άκυρη .

Κανένας δεν θα ζητήσει τίποτα ποτέ δεν θα το επιτρέψει η αξιοπρέπεια του.

 

3. Βοηθήστε όπως μπορείτε αλλά βοηθήστε .Μην περιμένετε την κατάλληλη στιγμή δεν υπάρχει .

 

4. Μην δίνετε μεταχειρισμένα ρούχα .

Δεν Θα ξεχάσω σακούλες που μύριζαν νεφθαλίνη και έβγαλα από μέσα σακάκι με βατές και στρας.

 

5. Τα παιδιά που έχασαν τα πάντα δεν είναι ζητιανάκια έχουν ανάγκη από καινούργια ολοκαίνουργια πράγματα πάρτε δωροεπιταγές αν δεν θέλετε να δώσετε χρήματα .

Εμένα ο γιος μου το μόνο που τον ένοιαζε ήταν που έχασε το play station και ναι με τα πρώτα χρήματα που ήρθαν στα χέρια μου του πήρα play station .

 

6. Τα σπίτια δυστυχώς δεν ξαναγίνονται θα σας έχουν λοιπόν ανάγκη για πολύ καιρό .

 

7. Αν δεν σηκώνουν το τηλέφωνο δεν ειναι επειδή έχουν κάτι μαζί σας αλλά επειδή πραγματικά δεν μπορούν να μιλήσουν .

Μην σταματάτε να τους στέλνετε μηνύματα και όταν είναι έτοιμοι θα σας απαντήσουν .

 

8. Αν δεν καταφέρετε να βοηθήσετε στις αρχές μην ανησυχείτε , οι ανάγκες ειναι ατέλειωτες και μπορείτε να βοηθήσετε όποτε είστε και εσείς έτοιμοι αρκεί να κάνετε κάτι ουσιαστικό ( έστω ένας καφές και μια αγκαλιά πραγματικά έχουν μεγαλύτερη αξία απο το να μην κάνετε ποτέ τίποτα και να εξαφανιστείτε από τη ζωή τους επειδή δεν αντέχετε να συμπαρασταθήτε στο Δράμα που αντιμετωπίζουν)

 

9. Αν θέλετε να δώσετε χρήματα βάλτε τα σε έναν φάκελο με ένα σημείωμα αγάπης μην τους τα δίνετε στο χέρι Σα να είναι ζητιάνοι .

 

10. Το τραύμα είναι τεράστιο και δεν ξέρω αν γιατρεύεται ποτέ , νομίζω πως όχι ….

Όμως ο πραγματικός φίλος φαίνεται όταν τα πράγματα δεν είναι ευχάριστα .

Κάντε ότι περνάει από το χέρι σας να απαλύνετε τον πόνο .

Και πάνω από όλα να είστε αληθινοί και να μην τους λέτε 

«Ελα μην στεναχωριέσαι ντουβάρια ήταν ξαναγίνονται»

 

Λέω να μην γράψω άλλα .

 

Αυτό για να αντιληφθουν κάποιοι πως υπάρχει τεράστιος γολγοθας. Σώθηκε η ζωή σου από μια καταστροφή για την οποία καμία ευθύνη δεν φέρεις, ο κρατικός μηχανισμός δεν κατάφερε να σου δώσει το σπίτι όμως έσωσε εσένα και τώρα θα πρέπει με μια απειροελάχιστη αποζημίωση, να τα ξεκινήσεις όλα από την αρχή.

Να βρεις σπίτι να ενοικιάσεις (με τις τιμές στα ύψη έτσι;), να το επιπλώσεις, να αγοράσεις ρούχα, τρόφιμα κτλ...

Το θεωρούμε εύκολο; Δεν είναι. Σκεφτείτε πόσες φορές δεν έχετε τα χρήματα να αλλάξετε τη βρύση που στάζει και σκέφτεστε τα 40 ευρώ που θα δώσετε στον υδραυλικός.

Κι εγώ τα γράφω ως συγγενης 2 ανθρώπων που στο Μάτι ο ένας έφυγε και ο άλλος έμεινε αστεγος και μόνος από τη μια μέρα στην άλλη.

 

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

According to the European Forest Fires Information System (EFFIS), Romania (242 fires, 73,444 ha burnt area) was the country with the greatest damage to its protected areas in the Natura 2000 network. This was mostly due to some very large fires in the Danube delta;

Ένα ακόμη viral κείμενο στο facebook που δεν λέει και τίποτα. Δεν σημαίνει ότι θα έσβηναν την φωτιά αν είχαν έρθει από την 1η μέρα οι Ρουμάνοι.

 

Πράγματι βέβαια είναι από τους πρώτους σε έξοδα για την πυρόσβεση. Εχουν 32.000 πυροσβέστες αλλά κυρίως 140.000 εθελοντές σε μια χώρες 22εκ.

Εμείς έχουμε 14000 με 11.000.000 πληθυσμό. Εθελοντές δεν έχω ιδέα πόσους έχουμε αλλά σίγουρα πολύ μακριά.

https://ec.europa.eu/eurostat/documents/4187653/11581507/General+government+expenditure+on+fire-protection+services.png/fc9c8750-c863-c2a6-8e91-764241986df4?t=1620048039708

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Ένα ακόμη viral κείμενο στο facebook που δεν λέει και τίποτα. Δεν σημαίνει ότι θα έσβηναν την φωτιά αν είχαν έρθει από την 1η μέρα οι Ρουμάνοι.

 

Πράγματι βέβαια είναι από τους πρώτους σε έξοδα για την πυρόσβεση. Εχουν 32.000 πυροσβέστες αλλά κυρίως 140.000 εθελοντές σε μια χώρες 22εκ.

Εμείς έχουμε 14000 με 11.000.000 πληθυσμό. Εθελοντές δεν έχω ιδέα πόσους έχουμε αλλά σίγουρα πολύ μακριά.

https://ec.europa.eu/eurostat/documents/4187653/11581507/General+government+expenditure+on+fire-protection+services.png/fc9c8750-c863-c2a6-8e91-764241986df4?t=1620048039708

Καταγεγραμμένους ίσως να μην έχουμε πολλούς, όμως σίγουρα ξέρουμε από τις μαρτυρίες του κόσμου πως οι εθελοντικές έκαναν τρομερή δουλειά ορισμένες φορές χωρίς καν βοήθεια από πυροσβεστική δύναμη

Οι Ρουμάνοι και γενικά τέτοιες χώρες έχουν οργάνωση και αποτελεσματικοτητα στα σώματα ασφαλείας τους αποτέλεσμα που προέρχεται από το παρελθόν της χώρας και την παλαιότερη πολιτική της. Μη φανταστούμε ότι πρόκειται δα και για ονειρικό μέρος να ζήσει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και Τσέχοι πυροσβέστες με τα οχήματα τους ηρθαν πριν λιγο στην Γορτυνία - Αρκαδία όπου η φωτιά εχει φτάσει εδω και 3 μερες αφού πέρασε τα σύνορα της Ηλείας και εχει καψει χωρια όπως Χωρα , Ραχες Νεοχωρι, Τουμπιτσι,  Δωδεκαμετρο.. Σήμερα μόλις ηρθαν τα εναέρια μεσα, τις πρώτες μέρες μόνο ένα ελικόπτερο έκανε ελάχιστες ρίψεις και έφυγε.   

Κριμα κρίμα κρίμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gas7777

Αναφορά σε κείμενο

5. Τα παιδιά που έχασαν τα πάντα δεν είναι ζητιανάκια έχουν ανάγκη από καινούργια ολοκαίνουργια πράγματα πάρτε δωροεπιταγές αν δεν θέλετε να δώσετε χρήματα .

Εμένα ο γιος μου το μόνο που τον ένοιαζε ήταν που έχασε το play station και ναι με τα πρώτα χρήματα που ήρθαν στα χέρια μου του πήρα play station .

όταν μάθουμε τα παιδιά μας τις πραγματικές προτεραιότητες ίσως υπάρξει ελπίδα για την επόμενη μέρα.

μέχρι τότε αν η κάθε πυρόπληκτη κοιτάει πρώτα να ικανοποιήσει την έλλειψη playstation του παιδιού όταν χάθηκε ένα ολόκληρο σπίτι, και τη καλύτερη υποστήριξη να είχε από τη πολιτεία, με μαθηματική ακρίβεια ξανά μέλλον το παιδί δε θα είχε.

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

@gas7777

όταν μάθουμε τα παιδιά μας τις πραγματικές προτεραιότητες ίσως υπάρξει ελπίδα για την επόμενη μέρα.

μέχρι τότε αν η κάθε πυρόπληκτη κοιτάει πρώτα να ικανοποιήσει την έλλειψη playstation του παιδιού όταν χάθηκε ένα ολόκληρο σπίτι, και τη καλύτερη υποστήριξη να είχε από τη πολιτεία, με μαθηματική ακρίβεια ξανά μέλλον το παιδί δε θα είχε.

Νομίζω ότι δεν μπορείς να αντιληφθείς την ανάγκη του κάθε παιδιού. Δεν μπορώ να σου εξηγήσω τους λόγους που η κυρία αυτή έσπευσε να αγοράσει playstation στο παιδί της.

Θα σου πω μια λέξη μόνο....ένα ίχνος κανονικότητας

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Ένα ακόμη viral κείμενο στο facebook που δεν λέει και τίποτα. Δεν σημαίνει ότι θα έσβηναν την φωτιά αν είχαν έρθει από την 1η μέρα οι Ρουμάνοι.

να έσβηναν όχι , να ήταν ελεγχόμενη η κατάσταση ,ίσως , πάντως σίγουρα θα ήταν καλύτερες οι πιθανότητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, gas7777 είπε

Ανάρτηση από την κυρία Μαριέττα Κουκά, παθούσα πριν τρία χρόνια στο Μάτι, με συμβουλές για το πως θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιος τους πληγέντες από τις φωτιές.

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Η χώρα βρίσκεται σε συνθήκες πολέμου .

Δυστυχώς οι άνθρωποι που έχασαν τα σπίτια τους νομίζω είναι ασύλληπτα πολλοί .

Και δυστυχώς φαντάζομαι ότι σύντομα όλοι μας θα έχουμε κάποιον γνωστό που έχασε τα πάντα .

Ως παθούσα θα ηθελα να επισημάνω κάποιες «λεπτομέρειες» που ίσως κάποιοι δεν σκεφτούν .

 

1. Αυτός που έχασε το σπίτι του πριν δεν ζούσε ως άστεγος .

 

2.Η ατάκα « Ότι θες πες μου»

Είναι άκυρη .

Κανένας δεν θα ζητήσει τίποτα ποτέ δεν θα το επιτρέψει η αξιοπρέπεια του.

 

3. Βοηθήστε όπως μπορείτε αλλά βοηθήστε .Μην περιμένετε την κατάλληλη στιγμή δεν υπάρχει .

 

4. Μην δίνετε μεταχειρισμένα ρούχα .

Δεν Θα ξεχάσω σακούλες που μύριζαν νεφθαλίνη και έβγαλα από μέσα σακάκι με βατές και στρας.

 

5. Τα παιδιά που έχασαν τα πάντα δεν είναι ζητιανάκια έχουν ανάγκη από καινούργια ολοκαίνουργια πράγματα πάρτε δωροεπιταγές αν δεν θέλετε να δώσετε χρήματα .

Εμένα ο γιος μου το μόνο που τον ένοιαζε ήταν που έχασε το play station και ναι με τα πρώτα χρήματα που ήρθαν στα χέρια μου του πήρα play station .

 

6. Τα σπίτια δυστυχώς δεν ξαναγίνονται θα σας έχουν λοιπόν ανάγκη για πολύ καιρό .

 

7. Αν δεν σηκώνουν το τηλέφωνο δεν ειναι επειδή έχουν κάτι μαζί σας αλλά επειδή πραγματικά δεν μπορούν να μιλήσουν .

Μην σταματάτε να τους στέλνετε μηνύματα και όταν είναι έτοιμοι θα σας απαντήσουν .

 

8. Αν δεν καταφέρετε να βοηθήσετε στις αρχές μην ανησυχείτε , οι ανάγκες ειναι ατέλειωτες και μπορείτε να βοηθήσετε όποτε είστε και εσείς έτοιμοι αρκεί να κάνετε κάτι ουσιαστικό ( έστω ένας καφές και μια αγκαλιά πραγματικά έχουν μεγαλύτερη αξία απο το να μην κάνετε ποτέ τίποτα και να εξαφανιστείτε από τη ζωή τους επειδή δεν αντέχετε να συμπαρασταθήτε στο Δράμα που αντιμετωπίζουν)

 

9. Αν θέλετε να δώσετε χρήματα βάλτε τα σε έναν φάκελο με ένα σημείωμα αγάπης μην τους τα δίνετε στο χέρι Σα να είναι ζητιάνοι .

 

10. Το τραύμα είναι τεράστιο και δεν ξέρω αν γιατρεύεται ποτέ , νομίζω πως όχι ….

Όμως ο πραγματικός φίλος φαίνεται όταν τα πράγματα δεν είναι ευχάριστα .

Κάντε ότι περνάει από το χέρι σας να απαλύνετε τον πόνο .

Και πάνω από όλα να είστε αληθινοί και να μην τους λέτε 

«Ελα μην στεναχωριέσαι ντουβάρια ήταν ξαναγίνονται»

 

Λέω να μην γράψω άλλα .

 

Αυτό για να αντιληφθουν κάποιοι πως υπάρχει τεράστιος γολγοθας. Σώθηκε η ζωή σου από μια καταστροφή για την οποία καμία ευθύνη δεν φέρεις, ο κρατικός μηχανισμός δεν κατάφερε να σου δώσει το σπίτι όμως έσωσε εσένα και τώρα θα πρέπει με μια απειροελάχιστη αποζημίωση, να τα ξεκινήσεις όλα από την αρχή.

Να βρεις σπίτι να ενοικιάσεις (με τις τιμές στα ύψη έτσι;), να το επιπλώσεις, να αγοράσεις ρούχα, τρόφιμα κτλ...

Το θεωρούμε εύκολο; Δεν είναι. Σκεφτείτε πόσες φορές δεν έχετε τα χρήματα να αλλάξετε τη βρύση που στάζει και σκέφτεστε τα 40 ευρώ που θα δώσετε στον υδραυλικός.

Κι εγώ τα γράφω ως συγγενης 2 ανθρώπων που στο Μάτι ο ένας έφυγε και ο άλλος έμεινε αστεγος και μόνος από τη μια μέρα στην άλλη.

 

Έχει βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση η οικογένειά μου, πριν περίπου 30 χρόνια. Ολική καταστροφή από πλημμύρες. Δοξάζω το Θεό που η οικονομική κατάσταση ήταν τέτοια που καταφέραμε να επανέλθουμε στα ίσα μας.

Δε μπορώ να φανταστώ τώρα τι θα γίνει, αν υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι είχαν καταφέρει με πολύ κόπο να χτίσουν ένα σπίτι και ζούσαν με μία σύνταξη.

Το μαρτύριό τους τώρα ξεκινάει, δυστυχώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μας παρουσιάζουν το ότι πολλές χώρες της ΕΕ είχαν μεγάλες φωτιές λόγο καύσωνα σαν δικαιολογία (μία από τις πολλές), παρ'όλα αυτά όμως δεν έκαναν τίποτα από θέμα προστασίας με περιπολίες + drones (που χρησιμοποιούνται από τόσες χώρες ) /καθαρισμό/ενημέρωση για τέτοια θέματα πριν ξεκινήσει το κακό. Είδατε πουθενά στην τηλεόραση το τελευταίο διάστημα ενημέρωση του πολίτη για τις πυρκαγιές όπως έγινε πέρυσι;

Εδώ κολλάει και το η "πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία" δυστυχώς στην Ελλάδα περιμένουν πρώτα να γίνει η καταστροφή και μετά να τρέξουν όλοι, με αποτέλεσμα το μέγεθος της καταστροφής από οικονομικής άποψης αλλά και όχι μόνο, να είναι πάντα μεγαλύτερο από το αν υπήρχε καλύτερη οργάνωση και ενημέρωση πριν, πανελλαδικά, και όχι μόνο στις μεγάλες πόλεις. 

Αλλά αυτά σε χώρες όπου το κράτος δρα υπέρ των πολιτών και όχι κατά τους όπως γίνεται όλα αυτά τα χρόνια, εξάλλου οι ζημιές θα πληρωθούν με δανεικά οπότε δεν τους πολυ ενδιαφέρει κι'όλλας.

Επεξ/σία από SlackulatoR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Αυτό είναι σχετικό (ως γονιός μιλώντας πάντα). 

Αγαπητέ, για αυτά τα θέματα μπορεί να μιλήσει μόνο ένας που έχει εξειδικευθεί σε συγκεκριμένο τομέα της Κοινωνικής Ψυχολογίας και ένας Παιδοψυχολόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, korakios είπε

να έσβηναν όχι , να ήταν ελεγχόμενη η κατάσταση ,ίσως , πάντως σίγουρα θα ήταν καλύτερες οι πιθανότητες

Τότε γιατί δεν έσβησαν τις δικές τους πυρκαγιές το 2019 που ήταν οι χειρότερες στην ευρώπη και μάλιστα σε περιοχές natura;

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_20_1995

https://www.saveparadiseforests.eu/en/forest-fires-destroy-romanias-domogled-national-park-and-threaten-nature-and-people/

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, filipN είπε

Αγαπητέ, για αυτά τα θέματα μπορεί να μιλήσει μόνο ένας που έχει εξειδικευθεί σε συγκεκριμένο τομέα της Κοινωνικής Ψυχολογίας και ένας Παιδοψυχολόγος.

Σύμφωνοι. Τι λόγος μας πέφτει άλλωστε; Εμείς είμαστε απλώς... Γονείς. Δεν χωράνε απόψεις ή γνώμες. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...