Προς το περιεχόμενο

Vodafone 4G προβλήματα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Στο εξοχικό που είμαι, χρησιμοποιώ το παρακάτω 4g router TP Link Tl-mr6400 για δουλειά στο σπίτι και έχω μια SIM Vodafone με το παρακάτω πρόγραμμα: 
https://www.vodafone.gr/internet-pantou-mobile-broadband/giga-wifi-on-the-spot-me-karta-sim/c-200128/


Ενώ στο παρελθόν είχα πολύ σταθερή σύνδεση και καλή ταχύτητα, τις τελευταίες μέρες η Vodafone είχε κάποια προβλήματα σε όλη την Ελλάδα και επηρεάστηκα και εγώ προφανώς. Αλλά από την προηγούμενη Παρασκευή, τα προβλήματα συνεχίζονται μέχρι και σήμερα. Το πρωί ξεκινάει καλά, αλλά όσο πλησιάζει το απόγευμα η ταχύτητα όλο και πέφτει και αρχίζουν να χάνονται πακέτα σε ποσοστο 10% - 15%, με αποτέλεσμα να γίνεται η δουλειά μου σχεδόν αδύνατη.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν όντως και άλλοι αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα, ή αν μπορεί να σκεφτεί κανείς κάτι άλλο που μπορεί να συμβαίνει.

Ευχαριστώ!

Υ.Γ. Το εξοχικό είναι στα παράλια του ν. Λάρισας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν μέρει είναι φυσιολογικό γιατί ο εξοπλισμός σου υποστηρίζει LTE Cat 4, με αποτέλεσμα τις ώρες αιχμής να έχεις χαμηλή ταχύτητα.

Εχεις κινητό με 4G+ για να ελέγξεις πως πάει εκείνες τις ώρες; Αν πηγαίνει καλύτερα με το κινητό, τότε φταίει ο εξοπλισμός. Αν το κάνει και με το κινητό, κάνε μια αναφορά στην εξυπηρέτηση (13840 δωρεάν). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/8/2021 στις 9:19 ΜΜ, panos- είπε

Εν μέρει είναι φυσιολογικό γιατί ο εξοπλισμός σου υποστηρίζει LTE Cat 4, με αποτέλεσμα τις ώρες αιχμής να έχεις χαμηλή ταχύτητα.

Εχεις κινητό με 4G+ για να ελέγξεις πως πάει εκείνες τις ώρες; Αν πηγαίνει καλύτερα με το κινητό, τότε φταίει ο εξοπλισμός. Αν το κάνει και με το κινητό, κάνε μια αναφορά στην εξυπηρέτηση (13840 δωρεάν). 

Το δοκίμασα περίπου 4 φορές την ώρα του προβλήματος, τις 3 ήταν το ίδιο, τη μία το κινητό είχε πολύ καλύτερη ταχύτητα, αλλά ο έλεγχος έγινε βιαστικά και μπορεί να ήταν στιγμιαίο.

Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολη εποχή, τα δίκτυα είναι επιβαρυμένα, το μόνο που θέλω να βεβαιωθώ είναι ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα ο εξοπλισμός ή κάτι άλλο που δεν έχει σχέση με το δίκτυο. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτο δεν θεωρείται πρόβλημα. Είναι απλά περιορισμός της τεχνολογίας του 4G. Εν μέρει έχει λυθεί με το 4G+ και την περίπλοκη ένωση που κάνει ανάμεσα στους σταθμούς για να ενώσει ταχύτητες, αλλά όπως είναι κατανοητό σε περιοχές που δεν είναι ενεργό (μιλάμε για Vodafone 😛 ) ή σε συσκευές που δεν το υποστηρίζουν, οι ταχύτητες θα είναι μειωμένες. 

Το κινητό σου έχει 4G+; Αν ναι, όταν βρίσκεσαι στη περιοχή βλέπεις την ένδειξη + ή απλό 4G; 

Αν βλέπεις +, κατά 90% με ένα ρουτερ που υποστηρίζει 4G+ θα έχεις μεγαλύτερες ταχύτητες. Υπάρχει και η περίπτωση να μην είσαι σε περιοχή κάλυψης, ή να υπάρχει τεχνικό πρόβλημα. 

Η περιοχή είναι τουριστική; Τις ώρες που αντιμετωπίζεις πρόβλημα, υπάρχει αυξημένη κίνηση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητό μου έχει 4g+ και πιάνει στην περιοχή, η οποία είναι όντως τουριστική και προφανώς τις μεσημεριανές/απογευματινές ώρες έχει παραπάνω κίνηση.

Παρ' όλα αυτά όπως είπα, ούτε τον Ιούνιο, ούτε πέρυσι είχα τέτοια προβλήματα, με τον ίδιο εξοπλισμό, στο ίδιο σημείο.
Οπότε ή το δίκτυο της Vodafone έχει προβλήματα, είτε λόγω περιόδου να έχει αυξηθεί η ζήτηση οπότε μειώνεται και το bandwidth.

Το υψηλό packet loss, εξηγείται λόγω φόρτου ή δεν θα έπρεπε να υπάρχει τέτοιο πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή για παράδειγμα με το router έχω ping delay 72ms και 5% packet loss, και με το κινητό 58ms και 3% packet loss (σε πολύ μικρό δείγμα)
Ενώ το πρωί και οι 2 συσκευές είχαν 0% packet loss και καλύτερες ταχύτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

παιδια καλησπερα σορρυ που το ξεθαβω το θεμα απλα θελω να ρωτησω επειδη ετοιμαζω το εξοχικο μου και σκεφτομαι για internet να βαλω το router που ειπε ο @Astynax με μια καρτα cu που εχω και δινει μπολικα δεδομενα καθε μηνα τι ρυθμισεις θα χρειαστει να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, survivor471 είπε

παιδια καλησπερα σορρυ που το ξεθαβω το θεμα απλα θελω να ρωτησω επειδη ετοιμαζω το εξοχικο μου και σκεφτομαι για internet να βαλω το router που ειπε ο @Astynax με μια καρτα cu που εχω και δινει μπολικα δεδομενα καθε μηνα τι ρυθμισεις θα χρειαστει να κανω?

Από ότι θυμάμαι καλό είναι να απενεργοποιήσεις το κλείδωμα SIM πριν το βάλεις στο router, και έπειτα μάλλον δεν θα χρειαστεί καμία άλλη ρύθμιση, καθώς αναγνωρίζει αυτόματα το δίκτυο όπως κάνουν και τα κινητά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...