Προς το περιεχόμενο

Τράπεζα ενδέχεται να στείλει e mail με λινκ;


georgiouu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου έχει έρθει  e mail το οποίο λέει ότι λήγει η κάρτα μου υπαριθμον ¥¥¥¥ την τάδε του μηνός

Τα στοιχεία όντως είναι αληθινά

Όταν παραλάβω λέει την νέα κάρτα να πατήσω στο λινκ για να την ενεργοποιήσω

Εννοείται δεν πατάω τίποτα αλλά πείτε μου γνώμες. Στέλνει η τράπεζα λινκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, georgiouu είπε

Μου έχει έρθει  e mail το οποίο λέει ότι λήγει η κάρτα μου υπαριθμον ¥¥¥¥ την τάδε του μηνός

Τα στοιχεία όντως είναι αληθινά

Όταν παραλάβω λέει την νέα κάρτα να πατήσω στο λινκ για να την ενεργοποιήσω

Εννοείται δεν πατάω τίποτα αλλά πείτε μου γνώμες. Στέλνει η τράπεζα λινκ;

Oχι,ποια τράπεζα είναι;

Οντως λήγει η κάρτα σου τότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Oχι,ποια τράπεζα είναι;

Οντως λήγει η κάρτα σου τότε;

Ναι όντως λήγει και ο αριθμός κάρτας είναι αληθινός ( τουλάχιστον οι αριθμοί που είναι ακαλύπτοι χωρίς αστεράκια)επίσης και όλο το μήνυμα φαίνεται γνήσιο 

Αυτό που δεν κολλάει είναι ότι περιέχει λινκ και μάλιστα δυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια τράπεζα είναι;

Ξερω ότι όλες οι τράπεζες λένε ότι ποτέ δεν θα στείλουν email με λινκ κλπ.Δεν εχει να το κάνεις μέσω της εφαρμογής ή απο ΑΤΜ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, georgiouu είπε

Μου έχει έρθει  e mail το οποίο λέει ότι λήγει η κάρτα μου υπαριθμον ¥¥¥¥ την τάδε του μηνός

Τα στοιχεία όντως είναι αληθινά

Όταν παραλάβω λέει την νέα κάρτα να πατήσω στο λινκ για να την ενεργοποιήσω

Εννοείται δεν πατάω τίποτα αλλά πείτε μου γνώμες. Στέλνει η τράπεζα λινκ;

Φυσικά και στέλνουν οι τράπεζες link.

Εσύ από τη μεριά σου για να είσαι 100% σίγουρος να μην βάζεις ποτέ κωδικούς όταν έχεις ανοίξει link από e-mail.

Η ακόμα καλύτερα μην ανοίγεις ποτέ link από e-mail.

16 λεπτά πριν, georgiouu είπε

Ναι όντως λήγει και ο αριθμός κάρτας είναι αληθινός ( τουλάχιστον οι αριθμοί που είναι ακαλύπτοι χωρίς αστεράκια)επίσης και όλο το μήνυμα φαίνεται γνήσιο 

Αυτό που δεν κολλάει είναι ότι περιέχει λινκ και μάλιστα δυο

Ποιοι ακριβώς αριθμοί είναι ακάλυπτοι, οι τελευταίοι (έτσι είναι το ορθό) ή οι πρώτοι (πχ 5351)? Αν είναι οι πρώτοι τότε είναι σίγουρα scam.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ενεργοποιηθεί η νέα κάρτα πρέπει να σου δωθει πρώτα κλειδαριθμος για το νέο pin από την ίδια την τράπεζα. Μετά μέσω ebanking την ενεργοποιείς. Το link λογικά είναι για το δεύτερο βήμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ποια τράπεζα είναι;

Ξερω ότι όλες οι τράπεζες λένε ότι ποτέ δεν θα στείλουν email με λινκ κλπ.Δεν εχει να το κάνεις μέσω της εφαρμογής ή απο ΑΤΜ.

 

Αυτό στα bold δεν το έχω δει ποτέ, αυτό που λένε συνήθως είναι κάτι σαν το παρακάτω:

"Η Alpha Bank δεν θα σας ζητήσει με κανέναν τρόπο και για κανένα λόγο να αποκαλύψετε προσωπικά σας στοιχεία, όπως στοιχεία λογαριασμών και καρτών, κωδικούς ΑΤΜ και κωδικούς εισόδου στην υπηρεσία Alpha Web Banking. Αγνοήστε οποιοδήποτε μήνυμα σας καλεί να αποκαλύψετε προσωπικά σας στοιχεία και ενημερώστε μας άμεσα καλώντας την Υπηρεσία Τηλεφωνικής Εξυπηρετήσεως."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η νέα σου κάρτα θα έρθει συστημένη

στην πειραιώς, μέσω του αpp, μπήκα κατευθείαν και έφτιαξα PIN, δεν χρειάστηκε να περιμένω άλλες 4-5 εργάσιμες για να έρθουν πάλι συστημένο το pin

αλλά στη θέση σου ΔΕ θα άνοιγα τα link από το email

 

προώθησε στην τράπεζα το email Που έλαβες κ ρώτα αν είναι δικό τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, georgiouu είπε

Μου έχει έρθει  e mail το οποίο λέει ότι λήγει η κάρτα μου υπαριθμον ¥¥¥¥ την τάδε του μηνός

Τα στοιχεία όντως είναι αληθινά

Όταν παραλάβω λέει την νέα κάρτα να πατήσω στο λινκ για να την ενεργοποιήσω

Εννοείται δεν πατάω τίποτα αλλά πείτε μου γνώμες. Στέλνει η τράπεζα λινκ;

γραψε τη διεύθυνσή προελευσης. 

μπορει να ναι phising, μπορει και αουγκανη τραπεζα

Δεν είναι κατι να ξερουν τον αριθμο και την λήξη, τα βαζεις σε καθε online συναλλαγη. 

18 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αν είναι οι πρώτοι τότε είναι σίγουρα scam.

αν μη τι αλλο οι τελευταίοι αριθμοι ειναι πιο κρυφοι καθώς οι πρώτοι ειναι το bin

Επεξ/σία από vs_skg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτό στα bold δεν το έχω δει ποτέ, αυτό που λένε συνήθως είναι κάτι σαν το παρακάτω:

"Η Alpha Bank δεν θα σας ζητήσει με κανέναν τρόπο και για κανένα λόγο να αποκαλύψετε προσωπικά σας στοιχεία, όπως στοιχεία λογαριασμών και καρτών, κωδικούς ΑΤΜ και κωδικούς εισόδου στην υπηρεσία Alpha Web Banking. Αγνοήστε οποιοδήποτε μήνυμα σας καλεί να αποκαλύψετε προσωπικά σας στοιχεία και ενημερώστε μας άμεσα καλώντας την Υπηρεσία Τηλεφωνικής Εξυπηρετήσεως."

Χωρίς λινκ πως θα αποκαλύψεις προσωπικά στοιχεία;

Σημείωση
 
Μην απαντάτε σε αυτό το μήνυμα. Για οτιδήποτε χρειαστείτε, τηλεφωνήστε στο EuroPhone Banking στο 2109555000.
 
Η Eurobank δεν θα σας αποστείλει ποτέ μήνυμα (π.χ. email, SMS) για να σας ζητήσει να αποκαλύψετε τα προσωπικά στοιχεία σας, όπως στοιχεία λογαριασμών και καρτών, κωδικούς ΑΤΜ και κωδικούς εισόδου στις υπηρεσίες e‑Banking, Eurobank Mobile App ή EuroPhone Banking. Αγνοήστε οποιοδήποτε μήνυμα σας ζητά να αποκαλύψετε προσωπικά στοιχεία σας και τηλεφωνήστε αμέσως στο EuroPhone Banking για να μας ενημερώσετε. Ειδικά για την υπηρεσία PaF ‑ Pay a Friend, μπορεί να λάβετε SMS από χρήστη που σας έχει στείλει χρήματα μέσω της υπηρεσίας. Στο μήνυμα αυτό θα υπάρχει ασφαλής υπερσύνδεσμος της Eurobank που θα σας οδηγεί σε ασφαλή ιστοσελίδα, όπου θα σας ζητηθεί να συμπληρώσετε μόνο τον ΙΒΑΝ και το ονοματεπώνυμό σας για να λάβετε τα χρήματα.
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Χωρίς λινκ πως θα αποκαλύψεις προσωπικά στοιχεία;

Σημείωση
 
Μην απαντάτε σε αυτό το μήνυμα. Για οτιδήποτε χρειαστείτε, τηλεφωνήστε στο EuroPhone Banking στο 2109555000.
 
Η Eurobank δεν θα σας αποστείλει ποτέ μήνυμα (π.χ. email, SMS) για να σας ζητήσει να αποκαλύψετε τα προσωπικά στοιχεία σας, όπως στοιχεία λογαριασμών και καρτών, κωδικούς ΑΤΜ και κωδικούς εισόδου στις υπηρεσίες e‑Banking, Eurobank Mobile App ή EuroPhone Banking. Αγνοήστε οποιοδήποτε μήνυμα σας ζητά να αποκαλύψετε προσωπικά στοιχεία σας και τηλεφωνήστε αμέσως στο EuroPhone Banking για να μας ενημερώσετε. Ειδικά για την υπηρεσία PaF ‑ Pay a Friend, μπορεί να λάβετε SMS από χρήστη που σας έχει στείλει χρήματα μέσω της υπηρεσίας. Στο μήνυμα αυτό θα υπάρχει ασφαλής υπερσύνδεσμος της Eurobank που θα σας οδηγεί σε ασφαλή ιστοσελίδα, όπου θα σας ζητηθεί να συμπληρώσετε μόνο τον ΙΒΑΝ και το ονοματεπώνυμό σας για να λάβετε τα χρήματα.
 

Δεν βλέπω κάπου να λέει αυτό που ισχυρίστηκες παραπάνω, δλδ ότι "ποτέ δεν θα στείλουν email με λινκ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Δεν βλέπω κάπου να λέει αυτό που ισχυρίστηκες παραπάνω, δλδ ότι "ποτέ δεν θα στείλουν email με λινκ".

Οκ.

 

Τελικά ποια τράπεζα είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...