Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για κληρονομιά/αποποίηση


paperscore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Πρόσφατα πέθανε η αδερφή της μητέρας μου. Δεν έχουμε καμία επαφή σαν οικογένειες. Είχε παιδιά και εγγόνια, ενώ ο σύζυγός της έχει πεθάνει αρκετά χρόνια πίσω. Επειδή δεν έχω ιδέα τι γίνεται με τα περιουσιακά της, αν υπάρχουν χρέη ή όχι, τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις? Γνωρίζει κάποιος? Αν υπάρχουν πχ χρέη και τα παιδία - εγγόνια της έχουν αποποιηθεί εμείς ενημερωνόμαστε με κάποιο τρόπο για να προβούμε είτε σε αποδοχή είτε σε αποποίηση ή κάθε φορά που πεθαίνει κάποιος συγγενείς πρέπει να τρέχουμε για αποποίηση για να μην φορτωθούμε χρέη?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αντίστοιχη περίπτωση πριν από κάποιους μήνες γνώριζα ότι υπάρχουν χρέη και μίλησα με δικηγόρο για τα διαδικαστικά που έπρεπε να κάνω. Επειδή ρώτησαν και άλλοι συγγενείς, τελικά έκαναν όλοι. Το πως θα μάθετε εάν υπάρχουν χρέη ή όχι σίγουρα πρέπει να το συζητήσεις με δικηγόρο. Απλώς να ξέρεις ότι είναι δύο χαρτιά μόνο που πρέπει να βγάλεις και να τα πας σε ειρηνοδικείο, δεν χρειάζεται να πας με δικηγόρο και να τον πληρώσεις τσάμπα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρόμοια ερώτηση.

Υπάρχει κάποιος υπάλληλος / υπηρεσία στο δημόσιο με αυτο το πόστο? Να ενημερώνει τους κληρονόμους ότι είναι να πάρουν κληρονομιά / χρέη?

Αν όχι, πως θα το μάθεις αν δεν μιλάς με κανέναν και είσαι επόμενος στη σειρά κληρονομιάς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Εχω παρόμοια ερώτηση.

Υπάρχει κάποιος υπάλληλος / υπηρεσία στο δημόσιο με αυτο το πόστο? Να ενημερώνει τους κληρονόμους ότι είναι να πάρουν κληρονομιά / χρέη?

Αν όχι, πως θα το μάθεις αν δεν μιλάς με κανέναν και είσαι επόμενος στη σειρά κληρονομιάς?

Έλα μου ντε. Για κάθε θάνατο δλδ αν δεν έχουμε σχέσεις πρέπει να τρέχουμε για αποποίηση για να γλιτώσουμε τα χρέη? Άσε που μπορεί να είναι κανένας άγνωστος συγγενής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά για αποποίηση κληρονομιάς:

Αρμόδια αρχή: Ειρηνοδικείο της περιοχής που κατοικούσε ο μακαρίτης όταν πέθανε.

Προθεσμία: 4 μήνες από την ημέρα θανάτου για τους άμεσους κληρονόμους και, αν αυτοί αποποιηθούν, 4 μήνες από την ημερομηνία αποποίησής τους για τους επόμενους και πάει λέγοντας. Αν υπάρχει διαθήκη, 4 μήνες από την ημερομηνία δημοσίευσης της διαθήκης για όσους αναφέρονται σε αυτήν. Προσοχή: Πολλοί μπερδεύουν το 4μηνο της αποποίησης με το 6μηνο της δήλωσης απόδοχής στην εφορία, μπερδεύονται και χάνουν την προθεσμία αποποίησης.

Αν ο μακαρίτης ή ο κληρονόμος ήταν κάτοικοι εξωτερικού την ημέρα θανάτου, η προθεσμία είναι 12 μήνες. Αν ο κληρονόμος είναι ανήλικος υπήρχε διχογνωμία αλλά, σύμφωνα με πολύ πρόσφατο νομοθέτημα, η προθεσμία αποποίησης είναι ένας χρόνος αφού ενηλικιωθεί.

Απαραίτητα έγγραφα: Ταυτότητα του αιτουντα, επίσημο αντίγραφο ληξιαρχικής πράξης θανάτου (όχι απλή φωτοτυπία), αίτηση που σου δίνουν και συμπληρώνεις στο Ειρηνοδικείο. Αν υπάρχει διαθήκη θα χρειαστεί επίσημο αντίγραφό της από το δικαστήριο που τη δημοσίευσε. Μερικές φορές ζητείται πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών. Θα χρειαστείς και κάποια ένσημα (μεγαρόσημα). Υπάρχει δυνατότητα αποποίησης με ειδικό πληρεξούσιο, οπότε θα χρειαστεί και το συγκεκριμένο συμβολαιογραφικό-προξενικό έγγραφο.

Προσοχή:

1) Με τα νέα συστήματα ηλεκτρονικής διακυβέρνησης μπορείς να κάνεις μετά το 4μηνο μια ηλεκτρονική αίτηση στο gov.πιστοποιητικά και να ζητήσεις ηλεκτρονικά πιστοποιητικό περί μη αποποίησης από το Ειρηνοδικείο της περιοχής του μακαρίτη. Έτσι θα πληροφορηθείς έγκαιρα αν έχουν γίνει αποποιήσεις και θα λάβεις τα μέτρα σου. Το ίδιο ισχύει και για τις διαθήκες.

2) Τονίζω ότι όσα προαναφέρω είναι μια πολύ γενική και απλουστευμένη παρουσίαση του θέματος, μια πρώτη εικόνα. Επειδή υπάρχουν ένα σωρό ειδικές υποπεριπτώσεις και μπορεί να ανακύψουν διάφορα προβλήματα που είναι αδύνατο να αναλυθούν σε ένα απλό post, απαραίτητα να συμβουλευτείτε το δικηγόρο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, paperscore είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Πρόσφατα πέθανε η αδερφή της μητέρας μου. Δεν έχουμε καμία επαφή σαν οικογένειες. Είχε παιδιά και εγγόνια, ενώ ο σύζυγός της έχει πεθάνει αρκετά χρόνια πίσω. Επειδή δεν έχω ιδέα τι γίνεται με τα περιουσιακά της, αν υπάρχουν χρέη ή όχι, τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις? Γνωρίζει κάποιος? Αν υπάρχουν πχ χρέη και τα παιδία - εγγόνια της έχουν αποποιηθεί εμείς ενημερωνόμαστε με κάποιο τρόπο για να προβούμε είτε σε αποδοχή είτε σε αποποίηση ή κάθε φορά που πεθαίνει κάποιος συγγενείς πρέπει να τρέχουμε για αποποίηση για να μην φορτωθούμε χρέη?

 

Έχει παιδιά και εγγόνια όποτε δεν σε αφορά, είστε 3ή τάξη κληρονόμος, θα καλέσουν τις 2 πρώτες κατηγορίες και εάν γίνει αποποίηση και από τις δυο τότε θα καλέσουν και εσάς, δεν υπάρχει λόγος να πετάτε τα χρήματα σας σε δικηγόρους ……

Επεξ/σία από Dinos1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Έχει παιδιά και εγγόνια όποτε δεν σε αφορά, είστε 3ή τάξη κληρονόμος, θα καλέσουν τις 2 πρώτες κατηγορίες και εάν γίνει αποποίηση και από τις δυο τότε θα καλέσουν και εσάς, δεν υπάρχει λόγος να πετάτε τα χρήματα σας σε δικηγόρους ……

Αυτό που ρωτάει επί της ουσίας ο ts είναι πως σε καλούν, αν σε καλούν, κι τι γίνεται αν δεν το μάθεις, πχ δεν έρθει η επιστολή, οπότε, θέλει να είναι καλυμμένος σε κάθε περίπτωση. Αυτό το θέμα έχει συζητηθεί και σε διάφορα άλλα thread 

Αν υπάρχουν σοβαρά χρέη και προβληματα με τον αποβιωσαντα η γενικώς κάτι ασύμφορο κληρονομικα και περιουσιακά, τότε με πολύ μεγάλη πιθανότητα, αν κάνουν οι πρώτου βαθμού συγγενεις θα κανουν και οι επόμενοι, ας μην ξεχνάμε ότι όσο αυξάνεται ο βαθμός αυξάνεται και ο συντελεστης φορολογισης της κληρονομιάς όσο αφορά ακίνητα. Η εμπειρία λέει ότι αν αποποιηθουν οι πιο άμεσοι συγγενείς, τότε με πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα θα αποποιηθουν οι λιγότερο άμεσοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Αυτό που ρωτάει επί της ουσίας ο ts είναι πως σε καλούν, αν σε καλούν, κι τι γίνεται αν δεν το μάθεις, πχ δεν έρθει η επιστολή, οπότε, θέλει να είναι καλυμμένος σε κάθε περίπτωση. Αυτό το θέμα έχει συζητηθεί και σε διάφορα άλλα thread 

Αν υπάρχουν σοβαρά χρέη και προβληματα με τον αποβιωσαντα η γενικώς κάτι ασύμφορο κληρονομικα και περιουσιακά, τότε με πολύ μεγάλη πιθανότητα, αν κάνουν οι πρώτου βαθμού συγγενεις θα κανουν και οι επόμενοι, ας μην ξεχνάμε ότι όσο αυξάνεται ο βαθμός αυξάνεται και ο συντελεστης φορολογισης της κληρονομιάς όσο αφορά ακίνητα. Η εμπειρία λέει ότι αν αποποιηθουν οι πιο άμεσοι συγγενείς, τότε με πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα θα αποποιηθουν οι λιγότερο άμεσοι.

Aκριβώς αυτό ρωτάω. Αν αποποιηθούν οι πολύ κοντινοί συγγενείς και εμείς λόγω του ότι δεν έχουμε επαφές δεν το μάθουμε ποτέ για να προβούμε σε αποποίηση και φορτωθούμε τα χρέη αν αυτά υπάρχουν. Αν ενημερώνονται οι επόμενοι στην κληρονομική διαδοχή ουσιαστικά με κάποιον τρόπο.

1 ώρα πριν, blitzNikos είπε

 

 

Προσοχή:

1) Με τα νέα συστήματα ηλεκτρονικής διακυβέρνησης μπορείς να κάνεις μετά το 4μηνο μια ηλεκτρονική αίτηση στο gov.πιστοποιητικά και να ζητήσεις ηλεκτρονικά πιστοποιητικό περί μη αποποίησης από το Ειρηνοδικείο της περιοχής του μακαρίτη. Έτσι θα πληροφορηθείς έγκαιρα αν έχουν γίνει αποποιήσεις και θα λάβεις τα μέτρα σου. Το ίδιο ισχύει και για τις διαθήκες.

2) Τονίζω ότι όσα προαναφέρω είναι μια πολύ γενική και απλουστευμένη παρουσίαση του θέματος, μια πρώτη εικόνα. Επειδή υπάρχουν ένα σωρό ειδικές υποπεριπτώσεις και μπορεί να ανακύψουν διάφορα προβλήματα που είναι αδύνατο να αναλυθούν σε ένα απλό post, απαραίτητα να συμβουλευτείτε το δικηγόρο σας.

Το θέμα είναι έχω τη δυνατότητα εγώ να ζητήσω αυτό το πιστοποιητικό; Το μόνο στοιχείο που έχω ουσιαστικά από την μακαρίτισσα είναι το ΑΦΜ της και τίποτε αλλο. Αυτό το πιστοποιητικό τι ακριβώς είναι? Βγαίνει στο όνομα μου?

Επεξ/σία από paperscore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, paperscore είπε

Aκριβώς αυτό ρωτάω. Αν αποποιηθούν οι πολύ κοντινοί συγγενείς και εμείς λόγω του ότι δεν έχουμε επαφές δεν το μάθουμε ποτέ για να προβούμε σε αποποίηση και φορτωθούμε τα χρέη αν αυτά υπάρχουν. Αν ενημερώνονται οι επόμενοι στην κληρονομική διαδοχή ουσιαστικά με κάποιον τρόπο.

Το θέμα είναι έχω τη δυνατότητα εγώ να ζητήσω αυτό το πιστοποιητικό; Το μόνο στοιχείο που έχω ουσιαστικά από την μακαρίτισσα είναι το ΑΦΜ της και τίποτε αλλο. Αυτό το πιστοποιητικό τι ακριβώς είναι? Βγαίνει στο όνομα μου?

Το πιστοποιητικό το ζητάς από τον δήμο σου, αναγράφουν επάνω τους συγγενείς με βάση τις οικογενειακές μερίδες. Τώρα πως κάνουν τον συνδυασμό και τα βρίσκουν όλα δεν ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paperscore είπε

Aκριβώς αυτό ρωτάω. Αν αποποιηθούν οι πολύ κοντινοί συγγενείς και εμείς λόγω του ότι δεν έχουμε επαφές δεν το μάθουμε ποτέ για να προβούμε σε αποποίηση και φορτωθούμε τα χρέη αν αυτά υπάρχουν. Αν ενημερώνονται οι επόμενοι στην κληρονομική διαδοχή ουσιαστικά με κάποιον τρόπο.

Το θέμα είναι έχω τη δυνατότητα εγώ να ζητήσω αυτό το πιστοποιητικό; Το μόνο στοιχείο που έχω ουσιαστικά από την μακαρίτισσα είναι το ΑΦΜ της και τίποτε αλλο. Αυτό το πιστοποιητικό τι ακριβώς είναι? Βγαίνει στο όνομα μου?

Όχι, δεν ενημερώνονται. Σαν πώς να ενημερωθούν κιόλας δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Bigi444444 είπε

Όχι, δεν ενημερώνονται. Σαν πώς να ενημερωθούν κιόλας δηλαδή;

Αυτό δεν είναι ερώτηση. Το κράτος που θα σου μεταφέρει ενεργητικό και παθητικό μέρος από την κληρονομιά του πεθαμένου, να βρει τρόπο να ενημερώσει τους υποψήφιους κληρονόμους, πως σε βρίσκει δηλαδή όταν είναι να σου μεταβιβάσει την περιουσία του αποβιωσαντα και να σου καταλογισει φόρους χρέη και πρόστιμα; Δεν έχουνε όλοι σχέσεις και επικοινωνία με μακρυνους συγγενείς και δεν είναι υποχρεωμένοι κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα κράτος δεν σου μεταβιβάζει κανένα ενεργοπαθητικό, κάτι δεν έχεις μάλλον αντιληφθεί σωστά. Και όχι, δεν μπορεί να σε ενημερώσει για πολλούς λόγους. Όπως επίσης δεν σε βρίσκει ούτε στην περίπτωση που αναφέρεις. Εσύ το βρίσκεις, μην μπερδεύεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Bigi444444 είπε

Κανένα κράτος δεν σου μεταβιβάζει κανένα ενεργοπαθητικό, κάτι δεν έχεις μάλλον αντιληφθεί σωστά. Και όχι, δεν μπορεί να σε ενημερώσει για πολλούς λόγους. Όπως επίσης δεν σε βρίσκει ούτε στην περίπτωση που αναφέρεις. Εσύ το βρίσκεις, μην μπερδεύεσαι.

Αν για παράδειγμα υπάρχει ένας συγγενής που αγνοώ παντελώς την ύπαρξη του και δεν έχει άλλους συγγενείς και πεθάνει τα υπάρχοντα του θα περάσουν σε μένα; Είτε ενεργητικά είτε παθητικά; Και εγώ πώς θα το μάθω είτε στη μία είτε στην άλλη περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...