Προς το περιεχόμενο

Η Apple είναι η πιο κερδοφόρα εταιρεία στον κόσμο


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, vasskara είπε

Άθλιο το σχόλιο φίλε. Πραγματικά έχεις πολλά να μάθεις από τη ζωή. Κρίμα για σένα. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν βρήκαν τίποτα έτοιμο, ήταν ικανοί, δημιούργησαν κάτι καλό από το τίποτα και απολαμβάνουν τους καρπούς των προσπαθειών τους και εκτιμούν τα κορυφαία προϊόντα. ότι πληρώνεις παίρνεις, παγκόσμια σταθερά, αν μπορείς βέβαια. Αν δεν μπορείς να δουλέψεις σκληρότερα ή να αλλάξεις δουλειά!

Μου αρεσει που καθεσαι και απαντας σε τετοια ατομα.

8 λεπτά πριν, koutsis είπε

Τι λες βρε παιδι μου; όσοι έχουν iphone είναι κορόιδα που τα βρήκαν όλα έτοιμα στη ζωή τους ενώ όσοι έχουν κινεζο xiaomi είναι τα τίμια παιδιά του λαού που δουλεύουν όλη μέρα στην οικοδομή με το πιλοφορι και προτιμούν την τίμια κινεζο εταιρεία  ε;  🤣🤣 τι άλλο θα ακούσω εδώ μέσα...

Και ακουει και Καζαντζιδη εννοειται με ξενιτεμενα τραγουδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

51 λεπτά πριν, Techman24 είπε

Λογικό, αφόυ εκμετελεύεται όλα τα κορόιδα με παχίες τσέπες που τα βρήκαν όλα έτοιμα στη ζωή τους

Όσοι τα λένε αυτά είναι συνήθως οι πρώτοι που μόλις πιάσουν κάνα φράγκο πάνε για αιφον/Μπέμπα/μπουζούκια πρώτο τραπέζι κτλ.

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Xviper13 είπε

Παράδειγμα προς μίμηση για όλες τις ιδιωτικές εταιρίες. Όσο και να την μισούν κάποιοι έχει καταφέρει το αδύνατο. Όπως καταλαβαίνετε αυτά τα κέρδη δεν είναι από τα iPhone. Όλα τα high end κινητά πλέον έχουν σχεδόν την ίδια τιμή αλλά οι άλλοι στα κέρδη είναι πολύ κάτω. Περισσότερα πιστεύω πως βγάζει από τα αξεσουάρ του, από το AppStore και laptop/pc. 

Όχι. Υπάρχουν τα στοιχεία δημοσιευμένα.

το 55-60% του τζίρου είναι από το iPhone με όλες τις υπόλοιπες κατηγορίες να μην πιάνει η κάθε μια ξεχωριστά πάνω από 10%.

αρα και τα κέρδη πρέπει να έχουν ανάλογη (όχι ίδια ομωσ) κατανομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Chocobo είπε

Μην λέμε οτι θέλουμε…Αν ήταν έτσι θα πουλούσαν και άλλοι ακριβά κι θα ήταν στη κορυφή.

Η διαφορά της apple με τις λοιπές εταιρείες, είναι πως δεν κοστολογεί συσκευές, αλλά image και status.

Γι'αυτό μπορεί και πουλάει σε τέτοιες τιμές.

Δεν αμφιβάλλω πως ήταν τρελή καινοτομία το ipod, το iphone, κλπ και πήγαν τη φάση σε άλλο επίπεδο.

Αλλά έχουν περάσει 15-20 χρόνια από αυτές τις καινοτομίες. Έχουν βγάλει τα λεφτά τους.

Τώρα είναι απλώς αισχροκέρδεια να πουλάς την ίδια συσκευή με μερικά επιπλέον features και καλύτερη κάμερα, για 1000-1200€.

Αλλά την αισχροκέρδεια την αποκαλούμε R&D και brand.

Anyway, δεν έχω διάθεση να δημιουργήσω flame, απλώς σου απαντώ σε αυτό που λες.

Ο καθένας όπως το βλέπει. Οι fans θα βάλουν γελάκια στο comment μου. The joke's on them όμως :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, NickKavourdiris said:

Τώρα είναι απλώς αισχροκέρδεια να πουλάς την ίδια συσκευή με μερικά επιπλέον features και καλύτερη κάμερα, για 1000-1200€.

Συσκευές τεχνολογίας πουλάει παιδιά. 

Όχι είδη πρώτης ανάγκης. 

Και ναι, προφανώς πλέον τουλάχιστον ένα κινητό είναι απαραίτητο και δεν θεωρείται πολυτέλεια αλλά δεν είναι απαραίτητο να είναι Apple. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NickKavourdiris είπε

 

Τώρα είναι απλώς αισχροκέρδεια να πουλάς την ίδια συσκευή με μερικά επιπλέον features και καλύτερη κάμερα, για 1000-1200€.

Αλλά την αισχροκέρδεια την αποκαλούμε R&D και brand.

 

Φίλε μου με κάθε ειλικρινεια και καλή διάθεση, η "αισχροκέρδεια" δεν υφίσταται σαν έννοια, οι τιμές διαμορφώνονται βάσει προσφοράς και ζήτησης. Δεν υπάρχει αντικειμενική εκτίμηση της αξίας ενός αγαθού. Προφανώς τόσα άτομα κάτι βρίσκουν παραπάνω στα προϊόντα της Apple και είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν την υπεραξία. Το γεγονός ότι υπάρχουν παρόμοια (φαινομενικά) προϊόντα σε χαμηλότερες τιμές και παρολαυτά δεν προτιμούνται, σημαίνει κάτι για την Apple και καθε προιόν αντίστοιχο. 

 

  • Like 4
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cbol είπε

Φίλε μου με κάθε ειλικρινεια και καλή διάθεση, η "αισχροκέρδεια" δεν υφίσταται σαν έννοια, οι τιμές διαμορφώνονται βάσει προσφοράς και ζήτησης. Δεν υπάρχει αντικειμενική εκτίμηση της αξίας ενός αγαθού. Προφανώς τόσα άτομα κάτι βρίσκουν παραπάνω στα προϊόντα της Apple και είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν την υπεραξία. Το γεγονός ότι υπάρχουν παρόμοια (φαινομενικά) προϊόντα σε χαμηλότερες τιμές και παρολαυτά δεν προτιμούνται, σημαίνει κάτι για την Apple και καθε προιόν αντίστοιχο. 

 

Το ίδιο πράγμα λέμε, με διαφορετικά λόγια. Στην απάντηση του φίλου παραπάνω που μου λέει πως "αν πουλάνε σε τιμές apple, δεν θα βγουν πρώτες", αυτό του απαντώ εν ολίγοις.

Πως τα apple products πουλάνε όλα τα υπόλοιπα, πέρα απ'την πραγματική αξία του hardware/software.

Δεν είναι μία εταιρεία που απευθύνεται αποκλειστικά σε βαθύπλουτους, όπως είναι πχ ferrari, lamborghini, κλπ.

Είναι μία εταιρεία που πουλάει τεχνολογικά προϊόντα.

Εγώ σαν καταναλωτής, αν θέλω να την προτιμήσω, δεν μπορώ να βασιστώ στα προϊόντα της, όταν τα "καπελώνει" με τόση "υπεραξία".

Ναι, αν θέλω μπορώ να πάρω iphone. Ναι, να πάρω και imac.

Αλλά μέχρι που θα πρέπει να πληρώνω; Να δίνω για έναν φορτιστή 100 ευρώ ενώ κοστίζει ούτε 20€;

Τι "υπεραξία" δικαιούται να έχει ένα τούβλο φόρτισης;

Εφόσον λοιπόν, για πολλούς από εσάς το να έχεις apple σημαίνει να είσαι βαθύπλουτος, ναι, δεν μπορώ να ασχοληθώ σοβαρά.

Ούτε είναι μαγκιά να λέει κάποιος "κάτσε δούλεψε παραπάνω, βρες και πέτυχε στη ζωή σου, για να πάρεις κι εσύ iphone".

Στον καπιταλισμό, δεν είναι κερδισμένοι όλοι.

Εκτός κι αν σε αυτό το forum είναι μαζεμένο το 1% του πληθυσμού της χώρας με τη μεγαλύτερη περιουσία, τι να πω.

ΥΓ. Αναρωτήσου αν θα ήταν η πιο κερδοφόρα εταιρεία στον κόσμο η apple, αν πουλούσε μόνο imac.

Υπαρχει λόγος που έκανε θραύση το iphone και δεν είναι επειδή είναι τεχνολογικά κατά πολύ ανώτερο απ'τον ανταγωνισμό.

Το "πουλμουρ" την έφτασε εκεί που έφτασε. Να ´ναι καλά οι influencers (sic) :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Techman24 είπε

Λογικό, αφόυ εκμετελεύεται όλα τα κορόιδα με παχίες τσέπες που τα βρήκαν όλα έτοιμα στη ζωή τους

Με είδαν οι φίλοι μου με το καινούριο iphone και παρεξηγήθηκαν.Αφού δεν βγάζεις πολλά μου είπαν, πώς το πήρες;Είσαι από αυτούς που τα βρήκαν έτοιμα;Κοιτούσαν τις τσέπες μου.

Ενα δάκρυ κύλησε, 😥 θα επανορθώσω τους είπα.Θα το πουλήσω και θα πάρω 3 Xiaomi.1 για εμένα και τα άλλα 2 για εσάς.

#filoigiapanta #taagathakopoisktwnte #oxistaetoima

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Techman24 said:

Λογικό, αφόυ εκμετελεύεται όλα τα κορόιδα με παχίες τσέπες που τα βρήκαν όλα έτοιμα στη ζωή τους

 

5 hours ago, vasskara said:

Άθλιο το σχόλιο φίλε. Πραγματικά έχεις πολλά να μάθεις από τη ζωή. Κρίμα για σένα. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν βρήκαν τίποτα έτοιμο, ήταν ικανοί, δημιούργησαν κάτι καλό από το τίποτα και απολαμβάνουν τους καρπούς των προσπαθειών τους και εκτιμούν τα κορυφαία προϊόντα. ότι πληρώνεις παίρνεις, παγκόσμια σταθερά, αν μπορείς βέβαια. Αν δεν μπορείς να δουλέψεις σκληρότερα ή να αλλάξεις δουλειά!

:lol: :lol:

Χαλαρώστε και οι 2 παιδιά! 

Λες και πουλάει προϊόντα κάμποσων χιλιάδων ευρώ. 

Δεν είναι η Ferrari που πρέπει να έχεις όντως λεφτά για να ψωνίσεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NickKavourdiris είπε

Αλλά μέχρι που θα πρέπει να πληρώνω; Να δίνω για έναν φορτιστή 100 ευρώ ενώ κοστίζει ούτε 20€;

Τι "υπεραξία" δικαιούται να έχει ένα τούβλο φόρτισης;

https://www.engadget.com/2012-05-21-the-cost-and-construction-of-apples-iphone-charger.html?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAAIzD_RxHnzf6jjrlyA-TIo5yIR_-cyQ93pA-g_npqSLcarfYDlznDKc5_CIkkYesakeEjaRA_24I6v0B178szOlaR3kFJ-ceRvWxOXeeBGJDpzFDsrGMfbiYweuTMfErIaF6f1dLPRsB6Y9kCo77rdRiZiBTBbGvIx4iosyRoE7_

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...