Προς το περιεχόμενο

Η Apple είναι η πιο κερδοφόρα εταιρεία στον κόσμο


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, vasskara said:

Άθλιο το σχόλιο φίλε. Πραγματικά έχεις πολλά να μάθεις από τη ζωή. Κρίμα για σένα. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν βρήκαν τίποτα έτοιμο, ήταν ικανοί, δημιούργησαν κάτι καλό από το τίποτα και απολαμβάνουν τους καρπούς των προσπαθειών τους και εκτιμούν τα κορυφαία προϊόντα. ότι πληρώνεις παίρνεις, παγκόσμια σταθερά, αν μπορείς βέβαια. Αν δεν μπορείς να δουλέψεις σκληρότερα ή να αλλάξεις δουλειά!

Κάτι δεν πάει καλά με τις νεότερες γενιές. Οι παλιοί κοπιάζανε για να δημιουργήσουν σπίτι, οικογένεια, να αγοράσουν αυτοκίνητο... σήμερα έχουν "σκοπό ζωής" να αγοράσουν ένα iPhone σύμφωνα με αυτά που λες... 

6 hours ago, techplastic said:

Σχόλιο κατηγορίας "ότι νάνε¨

Ανέλυσε το λίγο αυτό μπορείς..????

Παιδιά μην του τη πέφτετε. Εν μέρει έχει δίκιο. Επειδή στην Ελλάδα "παίρνουμε δάνειο" για να αγοράσουμε (αγοράσετε) ένα iPhone δεν σημαίνει ότι είναι έτσι και σε άλλες χώρες. Ειδικά στην Αμερική. Αυτό που είπε όντως συνέβαινε σε πολύ μεγάλο βαθμό πριν μερικά χρόνια... μην κοιτάτε σήμερα που ο καθένας έχει ένα iPhone. Παλιά δεν είχε ο καθένας.

 

3 hours ago, NickKavourdiris said:

Η διαφορά της apple με τις λοιπές εταιρείες, είναι πως δεν κοστολογεί συσκευές, αλλά image και status.

...

το πιο εύστοχο σχόλιο. τα άλλα περισσεύουν.

3 hours ago, cbol said:

Φίλε μου με κάθε ειλικρινεια και καλή διάθεση, η "αισχροκέρδεια" δεν υφίσταται σαν έννοια, οι τιμές διαμορφώνονται βάσει προσφοράς και ζήτησης. Δεν υπάρχει αντικειμενική εκτίμηση της αξίας ενός αγαθού. Προφανώς τόσα άτομα κάτι βρίσκουν παραπάνω στα προϊόντα της Apple και είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν την υπεραξία. Το γεγονός ότι υπάρχουν παρόμοια (φαινομενικά) προϊόντα σε χαμηλότερες τιμές και παρολαυτά δεν προτιμούνται, σημαίνει κάτι για την Apple και καθε προιόν αντίστοιχο. 

 

Ότι και να λέμε, 1200-1500 ευρώ για Smartphone δεν δικαιολογείται. Τέλος. Από κει και πέρα αρκετοί, κυρίως "inluencers" το μόνο που θέλουν είναι το iPhone και χ#@#$καν για το τι και πως. Έχω πολλά παραδείγματα που βάλανε σκοπό να αγοράσουν 1200 ευρώ iPhone γιατί... έλα μου ντε? γιατί θέλανε ένα κινητό που να μπαίνει instagram 😄

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, xenofonlive είπε

Μόνο απο μένα εχει πάρει 4χιλιαρικακια μέσα Σε μία δεκαετία….apple Και ξερό ψωμί ρε!

 

Σαν μικρομετοχος της apple που ειμαι, θα ηθελα να σ'ευχαριστησω πολυ για την αφοσίωση σου. Συγχαρητήρια :)

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NickKavourdiris είπε

Η διαφορά της apple με τις λοιπές εταιρείες, είναι πως δεν κοστολογεί συσκευές, αλλά image και status.

Γι'αυτό μπορεί και πουλάει σε τέτοιες τιμές.

Δεν αμφιβάλλω πως ήταν τρελή καινοτομία το ipod, το iphone, κλπ και πήγαν τη φάση σε άλλο επίπεδο.

Αλλά έχουν περάσει 15-20 χρόνια από αυτές τις καινοτομίες. Έχουν βγάλει τα λεφτά τους.

Τώρα είναι απλώς αισχροκέρδεια να πουλάς την ίδια συσκευή με μερικά επιπλέον features και καλύτερη κάμερα, για 1000-1200€.

Αλλά την αισχροκέρδεια την αποκαλούμε R&D και brand.

Anyway, δεν έχω διάθεση να δημιουργήσω flame, απλώς σου απαντώ σε αυτό που λες.

Ο καθένας όπως το βλέπει. Οι fans θα βάλουν γελάκια στο comment μου. The joke's on them όμως :)

 

Πολύ σωστή απάντηση.Άρα δεν μπορούν όλοι να το κάνουν(όπως άφηνες να εννοηθεί) 

Το να χτίσεις brand name τέτοιου επιπέδου είναι πάρα πολύ δύσκολο για την ακρίβεια.

Δεν θα βάλει κανείς γελάκια όταν λες κάτι που ισχύει με επιχειρήματα και χωρίς ειρωνία.

Προσωπικά έχω κάνει αρκετά μπρος πίσω στα κινητά μέχρι να καταλήξω πως το ios είναι το os που μου αρέσει περισσότερο.Οπότε και θα το πληρώσω λίγο παραπάνω απο τα άλλα.Δεν αλλάζω βέβαια συχνά συσκευή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά μου έκαναν δώρο ένα iPhone 10, του έδωσα μια ευκαιρία και το χρησιμοποίησα για μία εβδομάδα, σκέφτηκα ότι έχω ήδη ένα Gameboy Color στο σπίτι, μετά το ξαναέβαλα στο κουτί του, το πούλησα σχεδόν σαν καινούργιο, και έπλυνα και αρκετές φορές τα χέρια μου.

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, NotAliki177 said:

Κάτι δεν πάει καλά με τις νεότερες γενιές. Οι παλιοί κοπιάζανε για να δημιουργήσουν σπίτι, οικογένεια, να αγοράσουν αυτοκίνητο... σήμερα έχουν "σκοπό ζωής" να αγοράσουν ένα iPhone σύμφωνα με αυτά που λες... 

Παιδιά μην του τη πέφτετε. Εν μέρει έχει δίκιο. Επειδή στην Ελλάδα "παίρνουμε δάνειο" για να αγοράσουμε (αγοράσετε) ένα iPhone δεν σημαίνει ότι είναι έτσι και σε άλλες χώρες. Ειδικά στην Αμερική. Αυτό που είπε όντως συνέβαινε σε πολύ μεγάλο βαθμό πριν μερικά χρόνια... μην κοιτάτε σήμερα που ο καθένας έχει ένα iPhone. Παλιά δεν είχε ο καθένας.

 

το πιο εύστοχο σχόλιο. τα άλλα περισσεύουν.

Ότι και να λέμε, 1200-1500 ευρώ για Smartphone δεν δικαιολογείται. Τέλος. Από κει και πέρα αρκετοί, κυρίως "inluencers" το μόνο που θέλουν είναι το iPhone και χ#@#$καν για το τι και πως. Έχω πολλά παραδείγματα που βάλανε σκοπό να αγοράσουν 1200 ευρώ iPhone γιατί... έλα μου ντε? γιατί θέλανε ένα κινητό που να μπαίνει instagram 😄

ναι ολοι με δανειο το πηραμε αλλα εσυ απο οτι φαινεται δεν κριθηκες αρκετα φερεγγυος απο την τραπεζα και σε γειωσανε εξου και το ζορι, δεν πειραζει παρε χιαομι :)

Επεξ/σία από Runner25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πλακα παντως να βλεπεις ανθρωπους που δεν εχουνε ιδεα ουτε απο εταιριες ουτε απο πωλησεις ουτε απο οικονομια και αγορα γενικα να γραφουνε οτι τους ερθει στο κεφαλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

 σήμερα έχουν "σκοπό ζωής" να αγοράσουν ένα iPhone σύμφωνα με αυτά που λες... 

 

Ότι και να λέμε, 1200-1500 ευρώ για Smartphone δεν δικαιολογείται. Τέλος. Από κει και πέρα αρκετοί, κυρίως "inluencers" το μόνο που θέλουν είναι το iPhone και χ#@#$καν για το τι και πως. Έχω πολλά παραδείγματα που βάλανε σκοπό να αγοράσουν 1200 ευρώ iPhone γιατί... έλα μου ντε? γιατί θέλανε ένα κινητό που να μπαίνει instagram 😄

Κενοδοξα ανθρωπακια...πως να εχει ελπιδα η ανθρωποτητα μετα?

Επεξ/σία από Ghost_Rider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχει καταφέρει είναι τρομερό .

 Έχει εδραιωθεί σαν premium brand πολυτελείας στον χώρο της τεχνολογίας και των gadget και αυτό της δίνει την δυνατότητα η την ευχέρεια αν θέλετε να πουλάει ποιοτικά προϊόντα με άψογη συναρμολόγηση και επιλογή υλικών και φινιρίσματος σε ανάλογα υψηλές τιμές .

 Υ.Γ Μάγκες σταματήστε αυτήν την καραμέλα με τα δάνεια και τις δόσεις .

 Για να πάρεις τηλέφωνο 1 Κ πρέπει να είσαι άνετος .

 Υ.Γ 1. Αν μπορούσες να πάρεις τόσο εύκολα καινούργιο I phone με δόσεις δεν θα πουλιούνταν τα μεταχειρισμένα σε αυτές τις τιμές που πωλούνται .(το τελευταίο που έδωσα ήταν ένα σχεδόν 3 χρόνων 8 plus σε τιμή που παίρνεις καινούργιο Android πολύ καλό μάλιστα)

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά σνομπάρω Apple, λόγω του ότι πουλάνε πιο πολύ όνομα παρά καινοτομία, ενώ η καινοτομία είναι που τους έκανε να φτάσουν ψηλά. Δεν παίρνω κινητά iPhone ή συσκευές Macbook. Δε δίνω όμως ούτε λεφτά για Asus Rog κινητά ή υπολογιστές γιατί ξεφεύγουν σε τιμή για αυτά τα λίγα που θέλω.

Το κακό, όμως, είναι ότι πολύς κόσμος παίρνει με κλειστά μάτια iPhone γιατί απλά θα πάρουν το καλύτερο. Δε διαφωνώ με την αγορά Apple συσκευών, απλώς από αυτούς που πραγματικά μπορούν να διαθέσουν τα χρήματα και μπορούν να "βγάλουν" την αξία τους. Το να παίρνεις το καινούριο iPhone γιατί απλά είναι το καινούριο κινητό και μόνο να βλέπεις video στο youtube ή ταινίες στο Netflix είναι ό,τι χειρότερο από άποψη vfm...

Είναι τεχνολογικά καινοτόμες συσκευές, ναι. Οι υπηρεσίες, όπως Apple TV, είναι και αυτές αρκετά κερδοφόρες. Επομένως δεν πρέπει να ταυτίζουμε Apple=iPhone και δεν πρέπει να πιπιλάμε το ότι όποιος παίρνει iPhone είναι πρόβατο. Ο καθένας τα λεφτά τα δίνει εκεί που θέλει. Αν θέλει να πάρει iPhone και να το πετάξει από το παράθυρο, δικό του θέμα είναι.

Για ένα μέσο χρήστη, που το smartphone το χρησιμοποιούμε στο 30-40% των μέγιστων δυνατοτήτων του, δεν είναι η καλύτερη λύση το κάθε νέο iPhone από vfm άποψη....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...