Προς το περιεχόμενο

Η Apple είναι η πιο κερδοφόρα εταιρεία στον κόσμο


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, Markos Antonoulis said:

Κάθεσαι και υπεραναλύεις εκεί που τα γράφω περιληπτικά..... Συμφωνώ όμως σε όλα. Το θέμα είναι οι ανάγκες του καθενός, γι'αυτό όλοι την παρεξηγούν σαν εταιρεία..

Αν έβγαζα 3000€/μήνα και έκανα δουλειές διαδικτυακά όλη μέρα, σαφώς και θα προτιμούσα να δώσω περισσότερα λεφτά στο κινητό, επομένως μια λύση για κινητό τύπου iPhone θα την έπαιρνα σοβαρά. Άκου ένα παράδειγμα τώρα όμως, εν έτει 2018 νομίζω μου είχε συμβεί.

Μου έχει τύχει μία κοπέλα που δούλευε σε κατάστημα με κινητά τηλέφωνα να τη ρωτήσω κάτι για ένα κινητό (για διαθεσιμότητα και κάμερα) και να μην είχε ιδέα. Και με ρώτησε "εσύ που φαίνεσαι να ξέρεις από κινητά, ποιο μου προτείνεις να πάρω?". Της απαντάω ότι εξαρτάται από το τι θέλει και της δίνω 5-6 επιλογές. Η απάντησή της??? "Άι καλά, πολύ το αναλύεις, δεν τα καταλαβαίνω αυτά... Μου φαίνεται πάλι σε iPhone θα πάω". Η κοπέλα δούλευε σε κατάστημα με κινητά τηλέφωνα και με αποδοχές 500€/μήνα και είχε το iPhone 8, και ήθελε το iPhone 10. Ποιος είμαι εγώ να την κρίνω; Το ότι όμως η πλειοψηφία των ατόμων που έχουν iPhone (τουλάχιστον στο δικό μου κύκλο) αποφασίζει έτσι να πάρει κινητό ναι, θα την καταδικάσω, όχι απλά θα την κρίνω...

Καθολου

σου τα εξηγω και απο πανω

η αππλ η ασους και η φερραρι εχουν μια σειρα απο χαρακτηριστικα που τα κανουν καλυτερα απο τους αντιπαλους. Τα χαρακτηριστικα αυτα κοστιζουν

Επισης τα χαρακτηριστικα αυτα χρειαζονται γνωσεις για να τα καταλαβεις

επειδη ο περισσοτερος κοσμος δεν εχει γνωσεις υπαρχει η φημη (brand) που απλουστευει την διαδικασια. Αντι λοιπον να εξηγησεις στη γκομενα οτι αυτο το αυτοκινητο ειναι καλο γιαυτο και γιαυτο της λες ειναι φερραρι και καταλαβε

ετσι γινεται και με τα κινητα

αντι να κατσεις να το ψαξεις παιρνεις αππλ και ξερεις οτι δουλευει

 

και ειναι λογικο. Πχ το οτι οι περισσοτερες γυναικες δεν ξερουν πως δουλευει ενα αμαξι δεν σημαινει πως δεν χρειαζονται καλο αμαξι

το οτι δεν ξερεις απο συστηματα ασφαλειας δεν σημαινει οτι δε θες το πιο ασφαλες

4 hours ago, nick pap said:

Θεέ μου τι διαβάζω. Η ασχετοσυνη στο μεγαλείο της.

" Αφονι και άσους ρογ ." 😂

Οσο για τα επιχειρήματα ,γραφικά  όπως η φρασεολογια που χρησιμοποιείται.

Με ισοπεδωσες

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nick pap είπε

Είχα χτίσει ένα PC το 2010 καλό για την εποχή, και για gaming και για editing και το χρησιμοποιούσα στην σχολή και μετέπειτα για το μεταπτυχιακό. Το κράτησα μέχρι το 2020. Πολύ ευχαριστημένος.Φυσικα δεν μπορούσα να παίξω τα καινούργια παιχνίδια αλλά για απλή χρήση μου έκανε. 

Οπότε you get the point.

Τώρα όσο αφορά την apple επιτρέψτε μου να πω την εμπειρία μου. 

Είχα Oneplus 7 Pro.  Το πούλησα και πήρα iPhone 11 pro Max . Πολύ εντυπωσιακό στο design , εξαιρετικό. Αλλά σιγά σιγά παρατηρούσα ότι μου έλειπαν  μερικά πράγματα. 

Πάντα έκανα Root το κινητό μου και απογοητεύτηκα που δεν μπορούσα να το κάνω με την ίδια ευκολία στο iPhone.

Μου έλειπαν αρκετές εφαρμογές και κάποια emulators  που χρησιμοποιούσα.

Επίσης μου έλειπε η οθόνη των 90 Hz 

Η οθόνη τού  7 Pro είναι πανέμορφη και κάνει τεράστια διαφορά στην εμπειρία χρήστη. 

 

Κάμερες. Πάντα χρησιμοποιούσα GCam 

Κατά την ταπεινή μου άποψη το Oneplus 7 Pro  έβγαζε καλύτερες φωτογραφίες , όχι πώς το το 11 Max ήταν χάλια. 

Θέμα γούστου .

Επίσης πάντα μου άρεσε η παραμετροποίηση τής κεντρικής οθόνης.

Δεν είχα την ίδια ευκολία με το iPhone.

Αλλά η αλήθεια είναι ότι όταν έβγαζα το κινητό και το έβλεπαν φαινόταν  σαν  ένα σημάδι οικονομικού status , αυτό τουλάχιστον παρατήρησα. 

Έχει όμως και ευκολίες όπως τα i messages  και κάποια άλλα.

 Τελικά για τις δικές μου ανάγκες δεν με καλύπτει και πραγματικά δεν έχει κάτι που να με κρατάει. 

Έκανα υπομονή και μόλις βγήκε το 8 Pro  το αγόρασα και μάλιστα από άτομο του φόρουμ. 

Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με αυτό το κινητό, με Root και g Cam απλά πετάει. Ναι είναι ακριβό αλλά συγκριτικά για εμένα είναι κλάσεις ανώτερο από το iPhone που είχα. Δεν ξέρω εάν είναι καλύτερο και σε τι το 12 Pro Max

Οπωτε προσωπική άποψη δεν προσφέρει και κάτι ιδιαίτερο εκτός από το κοινωνικό Status και πιστέψτε στην Ελλάδα μετράει πολύ.

 

 

Συγνώμη αλλά δεν μπορεί να λες αλήθεια.


Ισχυρίζεσαι πως είσαι απαιτητικός χρήστης αλλα πριν πάρεις το iphone όπως λες , δεν έκανες μια έρευνα να δεις πως δεν εχει τα app που θες , την παραμετροποίηση ή το οτι δεν rootάρετε εύκολα ? 


Δεν στέκουν αυτά…Ποια εμπειρία χρήσης ? Όταν ξέρεις πως δεν κάνει τίποτα απο οσα θες..

Ωραίο το περιτύλιγμα που έβαλες αλλα δεν μας πείθεις.

Επεξ/σία από Chocobo
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δικιο εχετε ολοι , ο καθενας με οτι βολευετε!

 

εγω βολευτικα με αυτο που το βαζω πισω απο την οθονη και ειμαι ενταξει.

και αμα χαλασει δεν ξερω αν θα παρω το ιδιο σε Μ1 ή το νεο iMac που τα εχει ολα πανω του και θα το κρατησω 10 χρονια παλι.

 

mac-mini-2011-rear-464.jpg.2548850765880fff0c4add5d6e68ba03.jpeg.fd9d9206282890d21c90202c2c4fd793.jpeg

Επεξ/σία από jt1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick pap είπε

Το αξίζει; Κατά την δική μου άποψη όχι 

 

 

 

Σε οτι με αφορα εμενα ΔΕΝ με νοιαζει αν αξιζει να το αγορασεις ή οχι.

Για εμενα αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nick1984 είπε

Λογικό, αφού πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες!

Αν πουλούσε φύκια για μεταξωτες κορδέλες δεν θα αγόραζε τα προϊόντα της ο κόσμος. Για να έχει τόσες πωλήσεις κάτι κάνει καλά δεν νομίζεις; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Αυτό που έχει καταφέρει είναι τρομερό .

 Έχει εδραιωθεί σαν premium brand πολυτελείας στον χώρο της τεχνολογίας και των gadget και αυτό της δίνει την δυνατότητα η την ευχέρεια αν θέλετε να πουλάει ποιοτικά προϊόντα με άψογη συναρμολόγηση και επιλογή υλικών και φινιρίσματος σε ανάλογα υψηλές τιμές .

 Υ.Γ Μάγκες σταματήστε αυτήν την καραμέλα με τα δάνεια και τις δόσεις .

 Για να πάρεις τηλέφωνο 1 Κ πρέπει να είσαι άνετος .

 Υ.Γ 1. Αν μπορούσες να πάρεις τόσο εύκολα καινούργιο I phone με δόσεις δεν θα πουλιούνταν τα μεταχειρισμένα σε αυτές τις τιμές που πωλούνται .(το τελευταίο που έδωσα ήταν ένα σχεδόν 3 χρόνων 8 plus σε τιμή που παίρνεις καινούργιο Android πολύ καλό μάλιστα)

  

Για να πάρεις αμάξι 50k πρέπει να είσαι άνετος όχι για κινητό 1k που το βλέπουμε και σε παιδάκια 12 χρόνων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Arkin είπε

Για να πάρεις αμάξι 50k πρέπει να είσαι άνετος όχι για κινητό 1k που το βλέπουμε και σε παιδάκια 12 χρόνων. 

Ένα χιλιάρικο κινητό το βλέπουμε σε παιδάκια των οποίων οι γονείς ΕΙΝΑΙ άνετοι .

 Σε αντιστοιχία είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα.

 Αν θεωρείς πως είναι λογικό να βάλεις 60 άτοκες το τηλέφωνο θα σου είναι αντίστοιχα λογικό να βάλεις 180 άτοκες το αυτοκίνητο ..

2 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

 

 

Επεξ/σία από Chris_BMW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, koutsis είπε

Αν πουλούσε φύκια για μεταξωτες κορδέλες δεν θα αγόραζε τα προϊόντα της ο κόσμος. Για να έχει τόσες πωλήσεις κάτι κάνει καλά δεν νομίζεις; 

Το οτι πουλαει πολλα δεν σημαινει οτι ειναι και καλα. Το μονο σιγουρο ειναι οτι ξερει να πουλαει.

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Chocobo είπε

Συγνώμη αλλά δεν μπορεί να λες αλήθεια.


Ισχυρίζεσαι πως είσαι απαιτητικός χρήστης αλλα πριν πάρεις το iphone όπως λες , δεν έκανες μια έρευνα να δεις πως δεν εχει τα app που θες , την παραμετροποίηση ή το οτι δεν rootάρετε εύκολα ? 


Δεν στέκουν αυτά…Ποια εμπειρία χρήσης ? Όταν ξέρεις πως δεν κάνει τίποτα απο οσα θες..

Ωραίο το περιτύλιγμα που έβαλες αλλα δεν μας πείθεις.

Καλά , σκέφτεσαι λίγο αυτά που λές;

Φυσικά και ήξερα ότι δεν είχε αυτά ήθελα, τεχνικός είμαι. 

Το είπα και ποιο νωρίς  απαγορεύεται να δοκιμάσω ένα άλλο προϊόν; Ήθελα να δώ τι μου πρόσφερει η εν λόγω εταιρεία αγόρασα την συσκευή και την δοκίμασα. Τόσο απλο είναι , βλέπεις κάτι περίεργο;

Και χωρίς παρεξήγηση, δεν με ενδιαφέρει να πείσω κάποιον , λέω την προσωπική μου άποψη.

 

4 ώρες πριν, intensobank είπε

Σε οτι με αφορα εμενα ΔΕΝ με νοιαζει αν αξιζει να το αγορασεις ή οχι.

Για εμενα αξιζει.

Σεβαστή άποψη. Αλλά εάν διαβάσεις τι έγραψες φαίνεται παιδιάστικη, φιλικά πάντα. 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/8/2021 στις 11:09 ΜΜ, vasskara είπε

Άθλιο το σχόλιο φίλε. Πραγματικά έχεις πολλά να μάθεις από τη ζωή. Κρίμα για σένα. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν βρήκαν τίποτα έτοιμο, ήταν ικανοί, δημιούργησαν κάτι καλό από το τίποτα και απολαμβάνουν τους καρπούς των προσπαθειών τους και εκτιμούν τα κορυφαία προϊόντα. ότι πληρώνεις παίρνεις, παγκόσμια σταθερά, αν μπορείς βέβαια. Αν δεν μπορείς να δουλέψεις σκληρότερα ή να αλλάξεις δουλειά!

https://www.expertreviews.co.uk/tvs-entertainment/7976/expensive-hdmi-cables-make-no-difference-and-heres-why

Στόχος ζωής είναι να κάνει κάποιος λεφτά στην ζωή του; 

Το όνειρο του κάθε μικροαστού είναι η ελπίδα ότι κάποια μέρα θα καταφέρει να κάνει περιουσία, ασχέτως αν τελικά απειροελάχιστοι τα καταφέρνουν ενώ στην πλειοψηφία τους πεθαίνουν φτωχοί. 

Παρακάτω έχει για τους "self made"

Self made γεννημένος στην Αμερική με πλούσιους γονείς που του έδωσαν 250.000 για να ξεκινήσει. Είναι τώρα ο πλουσιότερος του κόσμου. Παρόλαυτα 185.000 άνθρωποι ψήφισαν να μην γυρίσει ποτέ πίσω στην γη. Αν ο ίδιος γεννιόταν Ελλάδα, Αφρική τι τύχη θα είχε άραγε;

 

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Ένα χιλιάρικο κινητό το βλέπουμε σε παιδάκια των οποίων οι γονείς ΕΙΝΑΙ άνετοι .

 Σε αντιστοιχία είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα.

 Αν θεωρείς πως είναι λογικό να βάλεις 60 άτοκες το τηλέφωνο θα σου είναι αντίστοιχα λογικό να βάλεις 180 άτοκες το αυτοκίνητο ..

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι αλλά σεβαστή η γνώμη σου. Ένα χιλιάρικο που κάνει ένα κινητό είναι τίποτα μπροστά στη συντήρηση που θέλει ένα αμάξι 50k. Πολλοί περνουν τέτοιο κινητό με οικονομίες και το κρατάνε χρόνια ενώ οδηγούν zastava και μένουν σε νοίκια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nick pap είπε

Καλά , σκέφτεσαι λίγο αυτά που λές;

Φυσικά και ήξερα ότι δεν είχε αυτά ήθελα, τεχνικός είμαι. 

Το είπα και ποιο νωρίς  απαγορεύεται να δοκιμάσω ένα άλλο προϊόν; Ήθελα να δώ τι μου πρόσφερει η εν λόγω εταιρεία αγόρασα την συσκευή και την δοκίμασα. Τόσο απλο είναι , βλέπεις κάτι περίεργο;

Και χωρίς παρεξήγηση, δεν με ενδιαφέρει να πείσω κάποιον , λέω την προσωπική μου άποψη.

 

Σεβαστή άποψη. Αλλά εάν διαβάσεις τι έγραψες φαίνεται παιδιάστικη, φιλικά πάντα. 

5-6 άτομα σου λέμε πως δεν βγάζει νόημα αυτό που λες.Οπότε μήπως να αρχίζεις να κάνεις την ερώτηση "σκέφτεσαι αυτά που λες" στον εαυτό σου ?

Ξεκίνησες και είπες πως πήρες το iphone και κατά τη χρήση του με τον καιρό είδες πως δεν σε βόλευε επειδή δεν ήταν παραμετροποιήσημο , δεν είχε gcam , δεν μπορούσες να το rootάρεις και πάει λέγοντας.

Μετά μας λες πως το έκανες για την εμπειρία.Μια εμπειρία που σαν τεχνικός και γνώστης που ισχυρίζεσαι πως είσαι δεν βγάζει κανένα νόημα να δοκιμάσεις εξ αρχής.

Εγώ δεν ξέρω κανένα άτομο να αγοράζει κάτι που ξέρει πως δεν έχει τίποτα απο τα βασικά που χρειάζεται.Όταν κάτι δεν έχει αυτά που θες είναι αυτονόητο πως δεν θα είναι καλή εμπειρία.

Το να μην ήξερες οτι δεν τα έχει επίσης δεν βγάζει νόημα με το τρανό σου background…Οπότε οι δηλώσεις σου είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα..

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Chocobo είπε

5-6 άτομα σου λέμε πως δεν βγάζει νόημα αυτό που λες.Οπότε μήπως να αρχίζεις να κάνεις την ερώτηση "σκέφτεσαι αυτά που λες" στον εαυτό σου ?

Ξεκίνησες και είπες πως πήρες το iphone και κατά τη χρήση του με τον καιρό είδες πως δεν σε βόλευε επειδή δεν ήταν παραμετροποιήσημο , δεν είχε gcam , δεν μπορούσες να το rootάρεις και πάει λέγοντας.

Μετά μας λες πως το έκανες για την εμπειρία.Μια εμπειρία που σαν τεχνικός και γνώστης που ισχυρίζεσαι πως είσαι δεν βγάζει κανένα νόημα να δοκιμάσεις εξ αρχής.

Εγώ δεν ξέρω κανένα άτομο να αγοράζει κάτι που ξέρει πως δεν έχει τίποτα απο τα βασικά που χρειάζεται.Όταν κάτι δεν έχει αυτά που θες είναι αυτονόητο πως δεν θα είναι καλή εμπειρία.

Το να μην ήξερες οτι δεν τα έχει επίσης δεν βγάζει νόημα με το τρανό σου background…Οπότε οι δηλώσεις σου είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα..

Τραγικός 

Γράφω συγκεκριμενα ότι ήξερα πολύ καλά τα χαρακτηριστικά του προϊόντος. 

Από πού το συμπερανες αυτό;

Και σε ποια   5 άτομα αναφέρεσαι; 

Επίσης μη ζηλεύεις τους ανθρώπους που έχουν μόρφωση , βγάζεις τοξικό κόμπλεξ φίλε μου. 

Αρκετά ασχολήθηκα , κάτσε να λογομαχεις μόνο σου για μια πολυεθνική, δεν μπορώ να φανταστώ πιο μίζερη ενασχόληση.

 

 

 

 

Επεξ/σία από nick pap
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/08/2021 at 23:09, vasskara said:

Άθλιο το σχόλιο φίλε. Πραγματικά έχεις πολλά να μάθεις από τη ζωή. Κρίμα για σένα. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν βρήκαν τίποτα έτοιμο, ήταν ικανοί, δημιούργησαν κάτι καλό από το τίποτα και απολαμβάνουν τους καρπούς των προσπαθειών τους και εκτιμούν τα κορυφαία προϊόντα. ότι πληρώνεις παίρνεις, παγκόσμια σταθερά, αν μπορείς βέβαια. Αν δεν μπορείς να δουλέψεις σκληρότερα ή να αλλάξεις δουλειά!

Ίσα-ίσα αγαπητέ!  Αυτός που έχει παλέψει και δουλέψει στη ζωή του, αυτός που έχει στάξει ιδρώτα για να βγάλει φράγκα, αυτός είναι που δεν θα αγοράσει ποτέ Apple

H τιμολογιακή πολιτική της Apple είναι ένα άκρως τοξικό καρκίνωμα. 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...