Προς το περιεχόμενο

Mikrotik rb4011igs+5hacq2hnd-in θεματάκι με ppp πίσω από Speedport OTE


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Έχω κάπου στημένο ένα speedport, και πίσω του το Mikrotik του τίτλου. Αμφότερα συνδέονται στον ΟΤΕ μέσω PPP, το μεν Speedport λόγω τηλεφωνίας, το δε Mikrotik για το Internet, με τα κανονικά στοιχεία της σύνδεσης.

Το ζήτημα είναι το εξής: Ανά τακτά χρονικά διαστήματα (π.χ. εβδομάδα), το Mikrotik χάνει την PPP σύνδεση και μπαίνει σε μία λούπα Connecting...Established...Disconnecting, με μόνη λύση την επανεκκίνησή του.

Επειδή η όλη διαδικασία είναι άβολη (και μιλάμε για επαγγελματικό χώρο), παίζει να μου διαφεύγει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Συνδέονται και τα δυο στον οτε με ppp, πρώτη φορα τα ακούω αυτό και απορώ πως το κατάφερες.

Απ' ό,τι έχω δει (και αν δεν απατώμαι έχω διαβάσει κι εδώ μέσα), πολλοί παίζουν έτσι. Μάλιστα κάπου διάβασα ότι επιτρέπει 4 παράλληλα ppp connections με τα ίδια credentials. Γνωστός με μεγάλο κατάστημα έχει 2 γραμμές που παίζουν με ακριβώς τον ίδιο τρόπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Συνδέονται και τα δυο στον οτε με ppp, πρώτη φορα τα ακούω αυτό και απορώ πως το κατάφερες.

Μέσω PPPoE Passthrough. Δεν είναι κάτι εξεζητημένο ούτε κρυφό, Μέχρις 4 τέτοιες κλήσεις μπορούν να γίνουν σε Cosmote στην ίδια γραμμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, NikosKallithea said:

Συνδέονται και τα δυο στον οτε με ppp, πρώτη φορα τα ακούω αυτό και απορώ πως το κατάφερες.

ο οτε το αφηνει εδω και πολυυυ καιρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...