Προς το περιεχόμενο

Apple. Η σάρωση εικόνων για παιδική κακοποίηση δεν θα εργαλειοποιηθεί από καμία κυβέρνηση για παρακολούθηση


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ότι είναι αποθηκευμένα σε server στην Κίνα δεν σημαίνει ότι τα διαβάζει η κυβέρνηση.

Σίγουρα βέβαια εφόσον έχει φυσική πρόσβαση κάποιος θα μπορούσε να δοκιμάσει να τα σπάσει. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι "Η apple εδωσε τα κλειδιά στην κυβέρνηση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, SeaLion είπε

Καλά και το open source δεν είναι πανάκεια, δολιοφθορά μπορεί να γίνει κι εκεί, πολλά συστήματα τρέχουν compiled, στο δημόσιο ειδικά δε νομίζω να είναι τόσο strict τα πράγματα.

Πραγματικό πρόσφατο παράδειγμα:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

(δοκιμάστε το κι εσείς) στο site του ΕΟΠΠΥ με τις συνταγές και τα παραπεμπτικά και το ιστορικό, κάναμε 2 άτομα login ο καθένας στην συσκευή του από το ίδιο δίκτυο (σπίτι) και υπήρξε στιγμή που ο ένας είδε τα στοιχεία του άλλου (το σύστημα μπέρδεψε τα sessions!)

 

 

Άλλο συλλογή προσωπικών δεδομένων, άλλο ασφάλεια και άλλο bugs.

Εδώ μπλέκουμε 3 διαφορετικά πράγματα. Προφανώς και υπάρχουν προβλήματα. Απλά, αν έχεις πρόγραμμα ανοικτού κωδικά και ισχυριστείς ότι δε συγκεντρώνει προσωπικά δεδομένα πρέπει να το εννοείς, αλλιώς όλοι μπορούν να το δουν.

Αυτό δεν ισχύει σε προγράμματα κλειστού κώδικα. Οπότε το να ισχυρίζεται κάτι η Apple δε σημαίνει ότι ισχύει κιόλας. Ειδικά αν δε μπορεί ο χρήστης να το διαπιστώσει. Η εμπιστοσύνη χτίζεται με αποδείξεις, όχι με κουβέντες. H Apple, MS, Google κτλ έχουν προγράμματα κλειστού κώδικα και δεν ελέγχονται, ουσιαστικά, από κανένα.

28 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Αδεια θα πάρει από τον νόμο που της το επιβάλει. Αναφορά θα δώσει αν αποδειχτεί ότι τα δεδομένα τα δίνει κάπου.

Αν τα είχε δημόσια επιχείρηση, που θα έδινε την αναφορά;

Παρακάτω γράφει λόγω της Κινεζικής νομοθεσίας, ότι τα δεδομένα και τα κλειδιά κρυπτογράφησης αποθηκεύονται στην Κίνα:

https://9to5mac.com/2021/05/17/apple-china-icloud-encryption/

Αυτό δεν σημαίνει ότι έδωσε πρόσβαση στην κυβέρνηση.

Στα πιο πάνω άρθρα λέει ότι η Apple τα έδωσε την Κίνα ακρυπτογράφητα στην κυβερνηση, κάτι που θεωρώ ότι είναι υπερβολή.

Μπορεί να τους τα έδωσε φανερά κρυπτογραφημένα και "κάτω από το τραπέζι" έδωσε και τα κλειδιά. Απλά και όμορφα. Ο κόσμος έμαθε το φανερο.

Έτσι και η κυβέρνηση είναι ευχαριστημένη και οι πελάτες της. Win Win κατάσταση.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Άλλο συλλογή προσωπικών δεδομένων, άλλο ασφάλεια και άλλο bugs.

Εδώ μπλέκουμε 3 διαφορετικά πράγματα. Προφανώς και υπάρχουν προβλήματα. Απλά, αν έχεις πρόγραμμα ανοικτού κωδικά και ισχυριστείς ότι δε συγκεντρώνει προσωπικά δεδομένα πρέπει να το εννοείς, αλλιώς όλοι μπορούν να το δουν.

Αυτό δεν ισχύει σε προγράμματα κλειστού κώδικα. Οπότε το να ισχυρίζεται κάτι η Apple δε σημαίνει ότι ισχύει κιόλας. Ειδικά αν δε μπορεί ο χρήστης να το διαπιστώσει. Η εμπιστοσύνη χτίζεται με αποδείξεις, όχι με κουβέντες. H Apple, MS, Google κτλ έχουν προγράμματα κλειστού κώδικα και δεν ελέγχονται, ουσιαστικά, από κανένα.

Μπορεί να τους τα έδωσε φανερά κρυπτογραφημένα και "κάτω από το τραπέζι" έδωσε και τα κλειδιά. Απλά και όμορφα. Ο κόσμος έμαθε το φανερο.

Έτσι και η κυβέρνηση είναι ευχαριστημένη και οι πελάτες της. Win Win κατάσταση.

Όλα αυτά που λες, θεωρητικά ισχύουν. Όχι για το 99% των χρηστών όμως, καθώς δεν είναι σε θέση να κρίνουν τι κάνει ο κώδικας.

Από κει και πέρα, αν μιλάμε για την συσκευή, μπορεί να γίνει ο κώδικας που τρέχει reverse engineer, να αναλυθεί η κίνηση δικτύου κτλ και να βρουν οι (advanced) χρήστες τι παίζει. Δεν κρύβεσαι τόσο εύκολα εκεί. Βρίσκουν τα πιο απίθανα bugs ή vulnerabilities που ούτε οι ίδιοι οι Apple engineers δεν έχουν φανταστεί.

Αν ο κώδικας τρέχει σε server, τι να μου πει το open source, αν δεν έχω φυσική πρόσβαση στο μηχάνημα δεν μπορώ να βρω αν τρέχει και κάτι extra πέρα από αυτά που ισχυρίζεται όποιος τον έχει το server αυτόν. Ξέρουμε εγώ κι εσύ τι ανάλυση κάνει η κάθε εταιρία στα δεδομένα που μπορεί να ανεβάσουμε σε έναν server; Όχι. Μπορούμε να υποθέσουμε τι συμβαίνει εκεί μόνο και μόνο επειδή (κάποια) components του server είναι open source; Μπα...

Δε νομίζω εν τέλει πως μεγάλες, consumer-oriented εταιρίες κάνουν τέτοιου τύπου παραβιάσεις γιατί ίσως δεν αξίζει το ρίσκο. Κάνουν ό,τι κάνουν και το έχουν θαμμένο στους όρους χρήσης για όποιον το βρει. Χωρίς είτε κάποιον όρο (περίεργα διατυπωμένο; γενικόλογο; κάτι...) ή χωρίς συγκεκριμένα data που να δείχνουν κάτι παράτυπο ή ξέρω-γω ανήθικο, δεν έχει και πολύ νόημα να κάνουμε τέτοιου τύπου υποθέσεις, γιατί απλά μόνο το tin-foil hat μας σώζει μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/08/2021 at 11:49, sprkrt said:

ωραια ολα αυτα που λες, ασχετα βεβαια με αυτα που ρωτησα. Εντυπωσιακο βεβαια που βρηκες ομοιοτητες μεταξυ μιας εταιριας που αυτο-διοριστηκε αστυνομος του περιεχομενου του κινητου μου με τα σπασμενα μηχανηματα στο μετρο!

δεν καταλαβες το γενικοτερο Point. βλεπεις το παρον θεμα που ο κοσμος γκρινιαζει και αυτο που θα γινει.σωστό ή λαθος ,το κατάλαβε σωστα πως δουλευει ή οχι δεν εχει σημασια.  απο το 99 τις 100 των ατομων που εκαναν παραπονα για να μην πω 99,9 κανεις δεν θα κανει τιποτα.απλα μπηκε εδω μεσα για να πει το παραπονο του και θα μεινει εδω. και θα περασει αυτο και θα γινει οπως εχουν γινει και αλλα τοσα.

και στην συνεχεια αναφερω οτι αυτο δεν ειναι μονο εδω ειναι παντου σε ολα τα πραγματα.οτι ο κοσμος δεν εχει μαθει να σαμποταρει δεν εχει μαθει να φερνει αντιρησεις. ειδες τοσα ατομα να κραζουν για την amazon που πεταει τα πραγματα.οι μισοι απο αυτους παιζει να αγοραζουν απο εκει. βλεπεις τους μισους να γκρινιαζουν οτι η ξαπλωστρα στην μυκονο εχει 20 ευρω.και ομως θα πανε και θα τα σκασουν . και το Main point ειναι οτι κανεις δεν θελει να ξεβολεφτει.ολοι μας κανουμε παραπονα απο τον καναπε του σπιτιου αλλα δεν θα αλλαξουμε καμια συνηθεια και ειμαστε ας το κανει καποιος αλλος.οποτε λογικο ειναι που το Iphone εχει 1000 ευρω και δεν θα πεσει λογικο ειναι που και αυτο το μετρο θα περασει κτλ.ελαχιστα πραγματα πιστευω εχουν αλλαξει επειδη καποιοι εναντιωθηκαν. το μετρο ηταν και αυτο ενα παραδειγμα. δεν θα πω αν ηταν σωστο ή λαθος αυτο που γινοταν απλα θα πω οτι εγινε ο τζερτζελες τον πρωτο μηνα και τωρα το εχουμε δεχτει ολοι.

οποτε ολα αυτα που γινονται και περνανε απλα οι εταιρειες το ξερουν οτι οκ θα ακουσουν απο τον κοσμο ενα δυο παραπονα και μετα περα βρεχει.

εχουν φτασει τα κινητα πχ να εχουν 1000 ευρω και οι εταιρειες τα ανεβαζουν  συνεχεια σε καθε νεο μοντελο αφου ξερουν οτι θα πας εσυ και εγω να τα παρουμε. αλλιως δεν θα ηταν εταιρειες τρις.

On 11/08/2021 at 01:23, sprkrt said:

1. Ποιος ορισε την apple ως αστυνομο του περιεχομενου της συσκευης μου; 
2. Δεν με ενδιαφερει ποσο εξυπνα/ανωδυνα/τεχνολογικα αρτια ειναι η μεθοδος που ψαχνει. Με ενοχλει που ψαχνει χωρις να με ρωτησει.
3. Οσοι εχουν τετοιο περιεχομενο στη συσκευη τους, προφανως τωρα θα το σβησουν. Επομενως δεν θα υπαρξει αποτελεσμα. Αυτο που μενει ειναι η τεχνογνωσια για να ψαξουν κατι αλλο στο μελλον. Παλι χωρις την αδεια μας. 

οσο για αυτο που λες οτι αλλο ρωτησες και αλλο απαντησα.

1. ειτε η apple ειτε η apple σε συνεργασια με την εταιρεια που προσπαθει να προστατεψει τα παιδια.

2. μα θα σε ρωτησει .θα βγει στους ορους ενδεχομενως . δες πχ Paypal .σου στελνει τους νεους ορους και σου λεει αυτοι ειναι.αν δεν τους θες τοτε σβησε account αλλιως σιωπηλη αποδοχη.το ιδιο και με το κινητο.σε καποιο παραθυρακι θα εμφανιζεται οτι θα γινεται αυτο.και εσυ θα εχεις συμφωνησει.και οχι μονο εσυ αλλα ολοι μας.

3.οτι θα γινει σε επιπεδο κινητου προσωπικη αποψη ειναι μια καλη αρχη.αυτο δεν σημαινει οτι η συγκεκριμενη τεχνολογια δεν μπορει να χρησιμοποιηθει αργοτερα και απο αλλες εταιρεις που κρατανε cloud backup κτλ κτλ.απλα καποιος το ξεκινησε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, poulinos said:

βλεπεις τους μισους να γκρινιαζουν οτι η απλωστρα στην μυκονο εχει 20 ευρω.και ομως θα πανε και θα τα σκασουν .

*ξαπλώστρα 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, CheOnWeb said:

*ξαπλώστρα 😁

σωστος.κατι  ξεφυγε.fixed. αν και στην κατασταση που ειναι πλεον απλωστρες για κορμια εχουν γινει οχι ξαπλωστρα.πεντε ευρω made in china και κατεβαινεις τετραγωνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, poulinos είπε

ο κοσμος δεν εχει μαθει να σαμποταρει δεν εχει μαθει να φερνει αντιρησεις. ειδες τοσα ατομα να κραζουν για την amazon που πεταει τα πραγματα.οι μισοι απο αυτους παιζει να αγοραζουν απο εκει. βλεπεις τους μισους να γκρινιαζουν οτι η ξαπλωστρα στην μυκονο εχει 20 ευρω.και ομως θα πανε και θα τα σκασουν .

Νομίζω είναι λίγο αντίληψη 20ετίας αυτή, τότε που όλα ήταν λίγο πιο "έλα μωρέ τώρα", προ κρίσης κτλ.

Πιστεύεις δηλαδή πως το κλισέ του "γκρινιάζω για την τιμή της ξαπλώστρας στην Μύκονο αλλά πάω και τα σκάω" ισχύει ακόμα; Είναι λίγο σαν το κλισέ του έχω iPhone αλλά δεν έχω να βάλω κάρτα και κάνω αναπάντητες. Δεν ξέρω με τι κόσμο κάνεις παρέα, αλλά όντως τα συναντάς αυτά τα άτομα ή απλά να χουμε να λέμε;

Με το θέμα του topic έχουν ασχοληθεί πολλοί αρθρογράφοι, δημοσιογράφοι, bloggers, youtubers κτλ, και κανείς δεν είναι "έλα μωρέ δεν είναι και τόσο λάθος αυτό" - όλοι έχουν να πουν κάτι για το πως μπορεί να γίνει διαφορετικά (εκτός της συσκευής μας δηλαδή) αυτό που όλα τα cloud services κάνουν ούτως ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, SeaLion said:

Νομίζω είναι λίγο αντίληψη 20ετίας αυτή, τότε που όλα ήταν λίγο πιο "έλα μωρέ τώρα", προ κρίσης κτλ.

Πιστεύεις δηλαδή πως το κλισέ του "γκρινιάζω για την τιμή της ξαπλώστρας στην Μύκονο αλλά πάω και τα σκάω" ισχύει ακόμα; Είναι λίγο σαν το κλισέ του έχω iPhone αλλά δεν έχω να βάλω κάρτα και κάνω αναπάντητες. Δεν ξέρω με τι κόσμο κάνεις παρέα, αλλά όντως τα συναντάς αυτά τα άτομα ή απλά να χουμε να λέμε;

Με το θέμα του topic έχουν ασχοληθεί πολλοί αρθρογράφοι, δημοσιογράφοι, bloggers, youtubers κτλ, και κανείς δεν είναι "έλα μωρέ δεν είναι και τόσο λάθος αυτό" - όλοι έχουν να πουν κάτι για το πως μπορεί να γίνει διαφορετικά (εκτός της συσκευής μας δηλαδή) αυτό που όλα τα cloud services κάνουν ούτως ή άλλως.

μακαρι να ηταν αντιληψη 20 ετιας.
θα σου φερω μερικα απλα καθημερινα παραδειγματα. ιδιοκτητης ας το αναφερω καταστηματος. σπιτι 1.000.000 ευρω.αμαξι 70κ δεν αναφερω μαρκα.του εφτιαχνα τα pc. για να δουν αναβαθμιση επρεπε να φτασουν να μην παιζουν τελειως.
παραδειγματα δευτερα.δες τα topic για black friday  ,ο αλλος δουλεια δεν εχει και εβαλε σε καρτες 2000-3000 ευρω.
παραδειγμα τριτο. λες στον πελατη οτι πρεπει να παρει ενα access point για να καλυψει το φτωχικο του. ζητημα να σκασει τα 20 ευρω για να παρει tp link.
Η διαφορα που εχω δει πριν ειναι οτι πλεον απλα τα σκανε επιλεκτικα ενω πριν τα εσκαγαν για ολα.δηλαδη πριν μπορει να εβλεπες περισσοτερο κοσμο να τα σκασει και σε κινητο και σε αμαξι και σε δεν ξερω τι ενω τωρα θα τα σκασει σε αυτο που τον ενδιαφερει περισσοτερο.


οποτε ναι τα συναντω τα ατομα.αυτο για το Iphone που λες δεστο σε διαφορα θεματα που εχουν ανοιξει για τα iphone κατα καιρους.

για το τελευταιο .δεν αμφιβαλλω για την σπουδαιοτητα του τοπικ αλλα οπως παντα η αληθεια ειναι καπου στην μεση.
οπως σε ολα τα πραγματα ετσι και σε αυτο ειναι τροφη για utubers και ολους τους λοιπους για να παρουν κλικς.δεν λεω οτι το κανουν ολοι αλλα εχεις δει πως σε απειρα πραγματα η τριχα γινεται τριχια προκειμενου ο καθενας να παρει τα κλικ του.

και οπως θα εχεις δει και εσυ σε απειρα θεματα παρα πολλοι ασχετοι του χωρου απο Utubers,καναλια ή δεν ξερω τι θα βγουν να πουν την δικη τους εκδοχη χωρις να εχουν αναλυσει το πως λειτουργει.
θα μπει ο μεγαλος τιτλος click bait η apple μας κατασκοπευει χωρις να υπαρχει καποια αναλυση πως παιζει.δεν ειπα οτι θα το κανουν ολοι αλλα θα γινει απο πολλους. οτι ο αλλος ειναι utuber δεν τον κανει ξαφνικα οτι ειναι ο super ουαου. υπαρχουν
βεβαια και σοβαρα ατομα που σιγουρα θα το εχουν αναλυσει διοτι θα ειναι γνωστες.για να μην τους βαζουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι.

και τελευταιο. οπως ειχα αναφερει και στην αρχη ειναι διαφορετικη αποψη να λεει καποιος οτι δεν θελει καποια χ τεχνολογια και τελειως διαφορετικο να θελει να υλοποιηθει διαφορετικα.θα υπαρξουν ατομα που θα πουν οκ να γινει αλλα να γινει με τις χ αλλαγες οι οποιοι γνωριζουν και 2 πραγματα και θα υπαρχει η μαρικα απο το κολοκοτρονιτσι που με το που διαβασε προσωπικα δεδομενα εβγαλε τον σταυρο και τον αγιασμο να ψεκασει
δυστυχως οτι ειμαστε forum τεχνολογιας δεν σημαινει οτι δεν μπαινει μεσα οποιος να νε  και φτιαχνει account.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2021 στις 2:01 ΜΜ, poulinos είπε

 

οσο για αυτο που λες οτι αλλο ρωτησες και αλλο απαντησα.

1. ειτε η apple ειτε η apple σε συνεργασια με την εταιρεια που προσπαθει να προστατεψει τα παιδια.

2. μα θα σε ρωτησει .θα βγει στους ορους ενδεχομενως . δες πχ Paypal .σου στελνει τους νεους ορους και σου λεει αυτοι ειναι.αν δεν τους θες τοτε σβησε account αλλιως σιωπηλη αποδοχη.το ιδιο και με το κινητο.σε καποιο παραθυρακι θα εμφανιζεται οτι θα γινεται αυτο.και εσυ θα εχεις συμφωνησει.και οχι μονο εσυ αλλα ολοι μας.

3.οτι θα γινει σε επιπεδο κινητου προσωπικη αποψη ειναι μια καλη αρχη.αυτο δεν σημαινει οτι η συγκεκριμενη τεχνολογια δεν μπορει να χρησιμοποιηθει αργοτερα και απο αλλες εταιρεις που κρατανε cloud backup κτλ κτλ.απλα καποιος το ξεκινησε.

παραβλεπω την τεραστια εισαγωγη που δεν εχει σχεση με την ουσια του θεματος. 

ξαναλεω, η καθε apple δεν εχει κανενα δικαιωμα να ψαχνει τα περιεχομενα της συσκευης μου. Θα μπορουσα να το δεχθω αν αυτο γινοταν στο cloud της. Aλλωστε ηδη γινεται, πχ για λογους πειρατικου περιεχομενου. Αναζητηση στο περιεχομενο της συσκευης μου εχουν μονο οι αστυνομικες αρχες, εαν συλληφθω για αδικημα. Ουτε καν σε τυχαιο ελεγχο στο δρομο δεν μπορουν να το κανουν. 

οχι η λυση δεν ειναι να πεταξω το κινητο μου (δεν εχω iphone) επειδη η εταιρια αποφασισε να κανει κατι που ειναι προδηλως παρανομο, η λυση ειναι να σταματησει η παρανομια της εταιριας. Επισης, το να σε βαλει να συμγωνησεις σε κατι που ειναι παρανομο, δεν την απαλασσει απο την παρανομια. Αν τελικα ειναι παρανομο, μου φαινεται πως ειναι.

ισως ο λογος που γινεται στη συσκευη ειναι για να γλυτωσει την επεξεργαστικη ισχυ στο cloud της και να το φορτωσει στον χρηστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 16/08/2021 at 18:35, sprkrt said:

παραβλεπω την τεραστια εισαγωγη που δεν εχει σχεση με την ουσια του θεματος. 

ξαναλεω, η καθε apple δεν εχει κανενα δικαιωμα να ψαχνει τα περιεχομενα της συσκευης μου. Θα μπορουσα να το δεχθω αν αυτο γινοταν στο cloud της. Aλλωστε ηδη γινεται, πχ για λογους πειρατικου περιεχομενου. Αναζητηση στο περιεχομενο της συσκευης μου εχουν μονο οι αστυνομικες αρχες, εαν συλληφθω για αδικημα. Ουτε καν σε τυχαιο ελεγχο στο δρομο δεν μπορουν να το κανουν. 

οχι η λυση δεν ειναι να πεταξω το κινητο μου (δεν εχω iphone) επειδη η εταιρια αποφασισε να κανει κατι που ειναι προδηλως παρανομο, η λυση ειναι να σταματησει η παρανομια της εταιριας. Επισης, το να σε βαλει να συμγωνησεις σε κατι που ειναι παρανομο, δεν την απαλασσει απο την παρανομια. Αν τελικα ειναι παρανομο, μου φαινεται πως ειναι.

ισως ο λογος που γινεται στη συσκευη ειναι για να γλυτωσει την επεξεργαστικη ισχυ στο cloud της και να το φορτωσει στον χρηστη.

το αν θα γινει στο Cloud το αν θα γινει στο Sync ή γενικα στο κινητο μαλλον θα το μαθουμε αργοτερα.

για την επεξεργαστικη ισχυ δεν νομιζω οτι εχουν τετοια προβληματα στην apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε με τα δεδομενα που ειχαν πει οι ιδιοι, αν αλλαξει κατι θα το δουμε. Φυσικα και εχει προβλημα υπολογιστικης ισχυος γιατι αυτο μεταφραζεται σε καταναλωση ρευματος. Εχει 100αδες εκατομμυρια συσκευες που θα σκαναρουν τις φωτο και θα τις συγκρινουν με μια βαση δεδομενων σε τακτικη βαση. Αυτο θελει πολυυυ ρευμα.

 

Στο μεταξυ, οσοι ειχαν τετοιο περιεχομενο μαλλον το εχουν σβησει. Αρα, μια τρυπα στο νερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 02/10/2021 at 08:23, sprkrt said:

Μιλαμε με τα δεδομενα που ειχαν πει οι ιδιοι, αν αλλαξει κατι θα το δουμε. Φυσικα και εχει προβλημα υπολογιστικης ισχυος γιατι αυτο μεταφραζεται σε καταναλωση ρευματος. Εχει 100αδες εκατομμυρια συσκευες που θα σκαναρουν τις φωτο και θα τις συγκρινουν με μια βαση δεδομενων σε τακτικη βαση. Αυτο θελει πολυυυ ρευμα.

 

Στο μεταξυ, οσοι ειχαν τετοιο περιεχομενο μαλλον το εχουν σβησει. Αρα, μια τρυπα στο νερο.

τελικα τι εγινε με αυτην την ιστορια?την ακολουθησε κανεις?

επισης υπαρχουν πολλα χαζα ατομα για να μην κανουν το παρακατω.

"Στο μεταξυ, οσοι ειχαν τετοιο περιεχομενο μαλλον το εχουν σβησει. Αρα, μια τρυπα στο νερο."

για την ισχυ ακομα και στην συσκευη να γινει παλι θα υπαρχει αρκετη κινηση σε servers με τα signatures.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...