Προς το περιεχόμενο

Κατατακτήριες ή Πανελλήνιες για Εργοθεραπεία;


taylee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι για το τμήμα Εργοθεραπείας της Πτολεμαϊδας. Υπάρχει κάποιος που να έχει δώσει κατατακτήριες στο συγκεκριμένο τμήμα  ώστε να μου δώσει μερικές πληροφορίες? 

Λόγω του ότι είμαι άνεργη αυτόν τον καιρό, έχω πολύ χρόνο για διάβασμα όμως νομίζω πως έχω χάσει αρκετούς μήνες και δεν θα προλάβω να διαβάσω την ύλη για τις κατατακτήριες. Πιστεύετε είναι εφικτό να το προσπαθήσω και παράλληλα να προετοιμαστώ για τις πανελλήνιες του 2022? Η βάση το 2020 ήταν 11900 αλλά λογικά φέτος θα ανέβει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο το ερώτημά σου. Αν είσαι από εκεί και έχεις χρόνο δώσε κατατακτήριες και ταυτόχρονα να παρακολουθείς τις διαλέξεις θα σε συμβούλευα. Καταλαβαίνω το δίλημμα. Έχεις λίγους μήνες μέχρι τον Δεκέμβρη και αν δεν επετύχεις θα δώσεις πανελλήνιες τελευταία στιγμή. Κατατακτήριες θα πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2021 στις 10:04 ΜΜ, taylee είπε

Ενδιαφέρομαι για το τμήμα Εργοθεραπείας της Πτολεμαϊδας. Υπάρχει κάποιος που να έχει δώσει κατατακτήριες στο συγκεκριμένο τμήμα  ώστε να μου δώσει μερικές πληροφορίες? 

Λόγω του ότι είμαι άνεργη αυτόν τον καιρό, έχω πολύ χρόνο για διάβασμα όμως νομίζω πως έχω χάσει αρκετούς μήνες και δεν θα προλάβω να διαβάσω την ύλη για τις κατατακτήριες. Πιστεύετε είναι εφικτό να το προσπαθήσω και παράλληλα να προετοιμαστώ για τις πανελλήνιες του 2022? Η βάση το 2020 ήταν 11900 αλλά λογικά φέτος θα ανέβει..

Έχετε τελειώσει μήπως φιλόλογος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2021 στις 10:04 ΜΜ, taylee είπε

Ενδιαφέρομαι για το τμήμα Εργοθεραπείας της Πτολεμαϊδας. Υπάρχει κάποιος που να έχει δώσει κατατακτήριες στο συγκεκριμένο τμήμα  ώστε να μου δώσει μερικές πληροφορίες? 

Λόγω του ότι είμαι άνεργη αυτόν τον καιρό, έχω πολύ χρόνο για διάβασμα όμως νομίζω πως έχω χάσει αρκετούς μήνες και δεν θα προλάβω να διαβάσω την ύλη για τις κατατακτήριες. Πιστεύετε είναι εφικτό να το προσπαθήσω και παράλληλα να προετοιμαστώ για τις πανελλήνιες του 2022? Η βάση το 2020 ήταν 11900 αλλά λογικά φέτος θα ανέβει..

τι εχεις τελειώσει? εχεις γενικά γνωσεις στα μαθηματα που θα δωσεις κατατακτήριες? μεχρι δεκέμβρη πιστευω με συστηματικό διάβασμα προλαβαίνεις να δωσεις. αν εισαι απο κει και ανοιξουν οι σχολές μπορειςνα παρακολουθείς τις διαλέξεις (αλλιως ζητησε από τους καθηγητές που έχουν τα μαθηματα να σου δωσουν πρόσβαση στα τηλεμαθηματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, velociraptoras είπε

τι εχεις τελειώσει? εχεις γενικά γνωσεις στα μαθηματα που θα δωσεις κατατακτήριες? μεχρι δεκέμβρη πιστευω με συστηματικό διάβασμα προλαβαίνεις να δωσεις. αν εισαι απο κει και ανοιξουν οι σχολές μπορειςνα παρακολουθείς τις διαλέξεις (αλλιως ζητησε από τους καθηγητές που έχουν τα μαθηματα να σου δωσουν πρόσβαση στα τηλεμαθηματα)

Έχω γνώσεις ανατομίας από το πρώτο πτυχίο και ψυχολογίας όχι όμως κοινωνιολογίας. Πάντα ήθελα εργοθεραπεία αλλά όταν έδινα, δεν είχα τη δυνατότητα να πάω Αθήνα για σπουδές. Τώρα μένω σε κοντινή περιοχή της πτολεμαϊδας και πιστεύω πως θα τα καταφέρω να σπουδάσω εκεί με κάποιες θυσίες για τα επόμενα χρόνια. Δεν έχω θέμα με το συστηματικό διάβασμα απλά δεν έχω ξαναπροσπαθήσει και δεν ξέρω αν είναι ουτοπικό να νομίζω πως θα βγει η ύλη ως τότε γι'αυτό θα ήθελα τη γνώμη μερικών που το έχουν δοκιμάσει έτσι ώστε να έχω μια ιδέα. Ρώτησα και κάποιους από τους καθηγητές στο σχολείο που πήγαινα και μου είπαν να δώσω κατατακτήριες ή να πάω σε ΕΠΑΛ 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, taylee είπε

Έχω γνώσεις ανατομίας από το πρώτο πτυχίο και ψυχολογίας όχι όμως κοινωνιολογίας. Πάντα ήθελα εργοθεραπεία αλλά όταν έδινα, δεν είχα τη δυνατότητα να πάω Αθήνα για σπουδές. Τώρα μένω σε κοντινή περιοχή της πτολεμαϊδας και πιστεύω πως θα τα καταφέρω να σπουδάσω εκεί με κάποιες θυσίες για τα επόμενα χρόνια. Δεν έχω θέμα με το συστηματικό διάβασμα απλά δεν έχω ξαναπροσπαθήσει και δεν ξέρω αν είναι ουτοπικό να νομίζω πως θα βγει η ύλη ως τότε γι'αυτό θα ήθελα τη γνώμη μερικών που το έχουν δοκιμάσει έτσι ώστε να έχω μια ιδέα. Ρώτησα και κάποιους από τους καθηγητές στο σχολείο που πήγαινα και μου είπαν να δώσω κατατακτήριες ή να πάω σε ΕΠΑΛ 😅

εδωσα κατατακτηριες πληροφορική από εντελώς ασχετη σχολή με ουτε δυο μηνες διαβασμα. πηγαινε φέτος κι αν δεν τα καταφέρεις θα έχεις εστω μια ιδεα και θα ροετοιμαστεις καλύτερα του χρόνου. αφου εχεις εστω στα 2 μαθηματα καποιες γνωσεις δεν θα σου ειναι δυσκολο. η κοινωνιολογία ειναι ενδιαφέρον μάθημα και ισως χρειαζεται να συγκρατείς και τα ονοματα. δες την υλη, ψαξε και στο σαιτ τηςσχολής για ανοιχτα μαθηματα να βρεις σημειωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, velociraptoras είπε

εδωσα κατατακτηριες πληροφορική από εντελώς ασχετη σχολή με ουτε δυο μηνες διαβασμα. πηγαινε φέτος κι αν δεν τα καταφέρεις θα έχεις εστω μια ιδεα και θα ροετοιμαστεις καλύτερα του χρόνου. αφου εχεις εστω στα 2 μαθηματα καποιες γνωσεις δεν θα σου ειναι δυσκολο. η κοινωνιολογία ειναι ενδιαφέρον μάθημα και ισως χρειαζεται να συγκρατείς και τα ονοματα. δες την υλη, ψαξε και στο σαιτ τηςσχολής για ανοιχτα μαθηματα να βρεις σημειωσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου!  Η αλήθεια είναι ότι το ψάχνω αρκετό καιρό και δεν έχω καταφέρει να βρω σημειώσεις εκτός από κάποιες που υπήρχαν στο eclass για το ένα μάθημα. Τα βιβλία τα έχω και έχω ρίξει μια ματιά. Δεν ξέρω αν φταίει ο ανταγωνισμός ή απλά δεν θέλουν να ασχοληθούν αλλά δεν κατάφερα ως τώρα να βρω σημειώσεις ή τίποτα άλλο σχετικό από άτομα που έδωσαν φέτος και πέρσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, velociraptoras είπε

εδωσα κατατακτηριες πληροφορική από εντελώς ασχετη σχολή με ουτε δυο μηνες διαβασμα. πηγαινε φέτος κι αν δεν τα καταφέρεις θα έχεις εστω μια ιδεα και θα ροετοιμαστεις καλύτερα του χρόνου. αφου εχεις εστω στα 2 μαθηματα καποιες γνωσεις δεν θα σου ειναι δυσκολο. η κοινωνιολογία ειναι ενδιαφέρον μάθημα και ισως χρειαζεται να συγκρατείς και τα ονοματα. δες την υλη, ψαξε και στο σαιτ τηςσχολής για ανοιχτα μαθηματα να βρεις σημειωσεις

Λίγο off topic αλλά...Πως το έκανες αυτό;; Θέλω να πω με πανελλήνιες ειναι πολύ πιο εύκολο να περάσεις σε ένα χαμηλόβαθμο περιφερειακό τμήμα πληροφορικής συγκριτικά με το να διαβάσεις πανεπιστημιακού επιπέδου μαθηματικά και προγραμματισμό στις κατατακτήριες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είσαι off topic καθώς αυτό είναι που με προβληματίζει και εμένα. Η βάση της σχολής είναι σχετικά χαμηλή και θα μπορούσα να δοκιμάσω και πανελλήνιες όπου θα είναι και περισσότερες οι θέσεις από τις κατατακτήριες. Απλά με τις πανελλήνιες θα χρειαστώ σίγουρα φροντιστήριο. Από την άλλη, με όσους έχω μιλήσει κανείς δεν πιστεύει πως οι πανελλήνιες είναι η καλύτερη λύση😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, taylee είπε

Δεν είσαι off topic καθώς αυτό είναι που με προβληματίζει και εμένα. Η βάση της σχολής είναι σχετικά χαμηλή και θα μπορούσα να δοκιμάσω και πανελλήνιες όπου θα είναι και περισσότερες οι θέσεις από τις κατατακτήριες. Απλά με τις πανελλήνιες θα χρειαστώ σίγουρα φροντιστήριο. Από την άλλη, με όσους έχω μιλήσει κανείς δεν πιστεύει πως οι πανελλήνιες είναι η καλύτερη λύση😅

Πανελλήνιες μέσω ΕΠΑΛ είναι πολύ κακή ιδέα.. Οι βάσεις στο τομέα Υγείας-Πρόνοιας είναι στο Θεό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω δωσει ποτε κατατακτηριες αλλα απο οσο ξερω τα μαθηματα που δινεις θεωρουνται μετα περασμενα αν μπεις στην σχολη. Οποτε μονο και μονο απο αυτο συμφερουν νομιζω οι κατατακτηριες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Aggeluska είπε

δεν εχω δωσει ποτε κατατακτηριες αλλα απο οσο ξερω τα μαθηματα που δινεις θεωρουνται μετα περασμενα αν μπεις στην σχολη. Οποτε μονο και μονο απο αυτο συμφερουν νομιζω οι κατατακτηριες

ακριβως. ειναι μαθηματα που ετσι κι αλλιως θα τα δωσεις στο πρωτο εξάμηνο. αν σου φαίνονται βατα καλύτερα να δωσεις. εχω δωσει και σε αλλη σχολή και μαλιστα κοντινή με την πρώτη και κοπηκα οπως και οι αλλες δυο κοπέλες που διναμε μαζί, λόγω ενός μαθηματος που ο καθηγητης ηταν πολύ απαιτητικός, με σχεδον ενα χρόνο προετοιμασία. 

 

4 ώρες πριν, Ajx08 είπε

Λίγο off topic αλλά...Πως το έκανες αυτό;; Θέλω να πω με πανελλήνιες ειναι πολύ πιο εύκολο να περάσεις σε ένα χαμηλόβαθμο περιφερειακό τμήμα πληροφορικής συγκριτικά με το να διαβάσεις πανεπιστημιακού επιπέδου μαθηματικά και προγραμματισμό στις κατατακτήριες. 

τα μαθηματικά τα ειχα ξανακάνει στην πρωτη σχολη κ το λυκειο στην κατευθυνση, αν και με ζορισαν λιγο λογω του οτι περασαν τοσα χρόνια. τα αλλα δυο ηταν πολύ ευκολα. γενικά ο προγραμματισμός στο πρωτο ετος ειναι συνηθως πολύ βασικά πράγματα, μετα ζοριζει που μπαινουν αλγοριθμοί, δομές, ξεκινας με C και μετα σου πετανε C++,  JAVA κλπ αλλά οχι από την αρχη, πας σε πιο προχωρημενα κατευθειαν. πανελλήνιες δεν παίζει να ξαναδινα, για τους παλιους εδωσα με νόμο Αρσένη, μέχρι και τα θρησκευτικά. εχει μεινει τραυμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Ajx08 είπε

Πανελλήνιες μέσω ΕΠΑΛ είναι πολύ κακή ιδέα.. Οι βάσεις στο τομέα Υγείας-Πρόνοιας είναι στο Θεό!

 Και χρειάζεται να αφιερώσω 2 χρόνια μέχρι να έρθει η ώρα να δώσω πανελλήνιες. Ως τότε θα έχω δώσει 2 φορές πανελλήνιες/ ή και κατατακτήριες.. Συμφωνώ μαζί σου

11 ώρες πριν, Aggeluska είπε

δεν εχω δωσει ποτε κατατακτηριες αλλα απο οσο ξερω τα μαθηματα που δινεις θεωρουνται μετα περασμενα αν μπεις στην σχολη. Οποτε μονο και μονο απο αυτο συμφερουν νομιζω οι κατατακτηριες

Με παίδεψε πολύ η ψυχολογία και τα εργαστήρια ανατομίας στο πρώτο πτυχίο (αρκετά χρόνια πριν αλλά το θυμάμαι ακόμη😅). Να μη χρειαστεί να τα ξανακάνω θα ήταν ιδανικό!

10 ώρες πριν, velociraptoras είπε

ακριβως. ειναι μαθηματα που ετσι κι αλλιως θα τα δωσεις στο πρωτο εξάμηνο. αν σου φαίνονται βατα καλύτερα να δωσεις. εχω δωσει και σε αλλη σχολή και μαλιστα κοντινή με την πρώτη και κοπηκα οπως και οι αλλες δυο κοπέλες που διναμε μαζί, λόγω ενός μαθηματος που ο καθηγητης ηταν πολύ απαιτητικός, με σχεδον ενα χρόνο προετοιμασία. 

Είναι ο λόγος που πιστεύω πως δεν έχω πολύ χρόνο μέχρι τον Δεκέμβριο. Μου έχουν πει ότι ο καθηγητής ανατομίας είναι απαιτητικός και οι περισσότεροι κόβονται σε αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να ξέρω το περιεχόμενο των κατατακτήριων της συγκεκριμένης σχολής, αλλα με γνώμονα τα αντίστοιχα της δικιάς μας (πληροφορική ΑΠΘ), είναι συνήθως τα πολύ "βασικά" μαθήματα 1ου έτους όπου κατα ένα μεγάλο κομμάτι επαναλαμβάνουν παλιότερες γνώσεις και ένα μικρο μέρος είναι "ανώτερου επιπέδου" αν μπορώ να το θέσω έτσι. Επίσης, μπορείς να μπείς στο γκρουπάκι της σχολής και να βρείς σημειώσεις/ παλιά θέματα απο φοιτητές να σε βοηθήσουν (ίσως βρείς υλικό και στο trelosfoititis). Τέλος, νομίζω οτι ακόμα και αν αποτύχεις, μπορείς απλά να ξεκινήσεις προετοιμασία νωρίτερα για να ξαναπροσπαθήσεις του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...