Προς το περιεχόμενο

Με σημαντικές αναβαθμίσεις στην κάμερα έρχονται οι νέες συσκευές iPhone


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η νέα σειρά iPhone πρόκειται να λανσαριστεί με τουλάχιστον τρία σημαντικά νέα χαρακτηριστικά κάμερας και εγγραφής βίντεο υποστηρίζει το ειδησεογραφικό πρακτορείο Bloomberg επικαλούμενο πηγές από το εσωτερικό της εταιρείας.

Τα νέα iPhone θα διαθέτουν μία έκδοση της λειτουργίας Portrait για βίντεο, δυνατότητα εγγραφής βίντεο στο υψηλής ποιότητας φορμά με την ονομασία ProRes καθώς και ένα νέο σύστημα φίλτρων που βελτιώνει σημαντικά την εμφάνιση και των χρωμάτων των φωτογραφιών. Σύμφωνα με πληροφορίες, τα παραπάνω θεωρούνται και τα σημαντικότερα selling-points για τον διάδοχο του iPhone12 που αναμένεται να ξεκινήσει να πωλείται τις επόμενες εβδομάδες.

Η Apple πρωτοπαρουσίασε τη λειτουργία Πορτραίτου (Portrait) με το iPhone 7 Plus το 2016 και σε σύντομο χρονικό διάστημα αγαπήθηκε από τους χρήστες. Με το χαρακτηριστικό, ένας χρήστης μπορεί να διατηρεί την εστίαση στο κεντρικό θέμα ενώ παράλληλα θολώνει το παρασκήνιο ώστε το αποτέλεσμα να θυμίζει το γνωστό εφέ «bokeh». Τώρα, η Apple πρόκειται να δώσει τη δυνατότητα στους χρήστες να χρησιμοποιήσουν την ίδια τεχνική και για τις λήψεις βίντεο με το χαρακτηριστικό στο εσωτερικό της εταιρείας να ονομάζεται Cinematic Video. Όπως συμβαίνει και στις φωτογραφίες, ο χρήστης θα μπορεί να δημιουργήσει το εφέ και στη συνέχεια να αυξομειώσει τη θόλωση μετά την εγγραφή βίντεο.

Το νέο χαρακτηριστικό εγγραφής βίντεο ProRes θα επιτρέψει επίσης στους χρήστες του iPhone να τραβούν βίντεο χρησιμοποιώντας ένα φορμά που θα τους δίνει τη δυνατότητα να έχουν μεγαλύτερο έλεγχο πάνω στο τελικό αποτέλεσμα κατά το post production. Το συγκεκριμένο φορμά χρησιμοποιείται συνήθως από επαγγελματίες video editors στην βιομηχανία του κινηματογράφου καθώς τα μεγάλα μεγέθη των αρχείων δεν είναι εύκολα διαχειρίσιμα από τους απλούς χρήστες. Οι χρήστες θα μπορούν να επιλέξουν το φορμά ProRes κατά την εγγραφή βίντεο σε ανάλυση HD ή 4K ωστόσο το χαρακτηριστικό θα περιορίζεται στα ακριβότερα μοντέλα Pro όπως συνέβη και με το φορμά ProRAW για τις φωτογραφίες που δίνει επίσης περισσότερες δυνατότητες και έλεγχο στους φωτογράφους/ δημιουργούς κατά το post production.

Το τρίτο χαρακτηριστικό θα δίνει στους χρήστες περισσότερο έλεγχο στα χρώματα και στα highlights των φωτογραφιών τους, επιλέγοντας ανάμεσα από διάφορα στυλ συμπεριλαμβανομένων και ορισμένων φίλτρων που μπορούν να αλλάξουν την θερμοκρασία χρώματος διατηρώντας ουδέτερα τα λευκά. Μία άλλη προσθήκη θα είναι ένα φίλτρο που δίνει περισσότερο δραματική εμφάνιση στις εικόνες με βαθύτερες σκιές και περισσότερο κοντράστ κ.ά.

Πέρα από τις παραπάνω προσθήκες, η νέα σειρά iPhone δεν θα διαθέτει σημαντικές αλλαγές, ούτε στο εσωτερικό αλλά ούτε και στο εξωτερικό, διατηρώντας τον σχεδιασμό αλλά και τα μεγέθη στις οθόνες που θα παραμείνουν στις 5,4 ίντσες και 6,1 ίντσες για το απλό μοντέλο και στις 6,1 ίντσες και 6,7 ίντσες για το μοντέλο Pro. Στο εσωτερικό τους επίσης αναμένεται να διαθέτουν μία ταχύτερη έκδοση του επεξεργαστή A15 ενώ θα διαθέτουν μικρότερο notch (εγκοπή) για το σύστημα της κάμερας. Επιπλέον, μία νέα τεχνολογία οθόνης θα επιτρέψει στις συσκευές της Apple να διαθέτουν υψηλότερο ρυθμό ανανέωσης για ομαλότερη κύλιση.

Τυπικά, η Apple αποκαλύπτει τις νέες της συσκευές τον Σεπτέμβριο, ωστόσο το περσινό λανσάρισμα λόγω της πανδημίας του νέου κορωνοϊού καθυστέρησε την εκδήλωση μέχρι τον Οκτώβριο. Με την εταιρεία να έχει αποκαλύψει ότι η επιστροφή των υπαλλήλων της στα κεντρικά γραφεία θα αναβληθεί για λίγες εβδομάδες, η παρουσίαση των νέων iPhone αναμένεται και σε αυτή τη περίπτωση να είναι ψηφιακή/ εικονική.

Εκτός από τα νέα iPhone που έχουν τις κωδικές ονομασίες D16, D17, D63 και D64, η Apple φέτος αναμένεται να παρουσιάσει αρκετές νέες συσκευές, συμπεριλαμβανομένων δύο τουλάχιστον νέων MacBook Pro με τον επεξεργαστή M1X, το επανασχεδιασμένο iPad mini και ένα entry-level iPad που απευθύνεται σε μαθητές. Η εταιρεία επίσης ετοιμάζει νέες συσκευές Apple Watch καθώς και entry-level AirPods.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με το ρυθμό που κυκλοφορούν τα κινητά πλέον , αγοράζεις το 2 γενιές πίσω στο 500ρι και έχεις πολύ δυνατή συσκευή(εαν φυσικά θεωρείς το iOS μονόδορομο) 

Νομίζω πλέον ο κόσμος δεν αλλάζει απο ανάγκη συσκευή(και στα 2 στρατόπαιδα)

Ψιλοαδιάφορα τα νέα χαρακτηριστικά , προτιμούσα να φέρει μερικά custom στοιχεία τύπου FilmicPro στo main app.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, JcD είπε

Δίχως περισκοπικο φακό και φέτος? 

Καλοδεχούμενο θα ήταν , αλλά ειλικρινά ρε παιδιά που χρησιμεύει αυτό εκτός από το να ζουμάρεις για να δεις ίσως κάτι ;

 Δεν ξέρω βγάζω αρκετές φωτογραφίες με το τηλέφωνο και βίντεο, τις περισσότερες φορές χρησιμοποιώντας το portrait mode και τον κύριο φακό .

 Χρήσιμη θεωρώ και την ultra Wide camera επίσης .

 Τώρα στο 12 pro max ανάθεμα και αν έχω 10 φωτό τραβήξει με το 2.5 ψηφιακό ζουμ.

 Βέβαια άλλες ανάγκες εγώ άλλες κάποιος άλλος δεκτό 

 

 Υ.Γ θεωρώ επίσης πως για να έχει τηλεσκοπικό φακό θα πρέπει να έχει 4 κάμερες αλλιώς το portrait mode θα χαλάσει .

 

Επεξ/σία από Chris_BMW
  • Like 6
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kundi είπε

120 hz πουθενα ?

Επιπλέον, μία νέα τεχνολογία οθόνης θα επιτρέψει στις συσκευές της Apple να διαθέτουν υψηλότερο ρυθμό ανανέωσης για ομαλότερη κύλιση.”

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chris_BMW είπε

Καλοδεχούμενο θα ήταν , αλλά ειλικρινά ρε παιδιά που χρησιμεύει αυτό εκτός από το να ζουμάρεις για να δεις ίσως κάτι ;

 Δεν ξέρω βγάζω αρκετές φωτογραφίες με το τηλέφωνο και βίντεο τις περισσότερες φορές χρησιμοποιώντας το portrait mode και τον κύριο φακό .

 Χρήσιμη θεωρώ και την ultra Wide camera επίσης .

 Τώρα στο 12 pro max ανάθεμα και αν έχω 10 φωτό τραβήξει με το 2.5 ψηφιακό ζουμ.

 Βέβαια άλλες ανάγκες εγώ άλλες κάποιος άλλος δεκτό 

 

 Υ.Γ θεωρώ επίσης πως για να έχει τηλεσκοπικό φακό θα πρέπει να έχει 4 κάμερες αλλιώς το portrait mode θα χαλάσει .

 

Εμένα μου χρειάζεται συνέχεια, και δυστυχώς με το poco f2pro που είχα μέχρι προχθες δεν μπορουσα να βγάλω αυτά που ήθελα. Αυτό και την ταχύτερη φόρτιση αν υιοθετουσαν τα iPhone θα ήταν για μένα λόγος αγοράς, ασχέτως της διάρκειας της μπαταρίας θέλω να έχω επιλογή πολυ γρήγορης φόρτισης αμα μου χρειαστεί μια φορά τη βδομάδα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"διατηρώντας τον σχεδιασμό αλλά και τα μεγέθη στις οθόνες που θα παραμείνουν στις 5,4 ίντσες και 6,1 ίντσες για το απλό μοντέλο και στις 6,1 ίντσες και 6,7 ίντσες για το μοντέλο Pro"

 

Αυτό σημαίνει πως θα βγει iPhone 13 mini;;

Γιατί λέγανε πως θα σταματήσει η σειρά μίνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

iPhone XS 512gb…… δεν βρίσκω ακόμα λόγο για αναβάθμιση!!

Αν έγραφες 11 pro θα συμφωνούσα .. ίσως .

 Xs ακόμα και με 12 είναι μέρα με τη νύχτα σε πολλά πράγματα .

 Νυχτερινές λήψεις, μπαταρία και ultra wide τα κυριότερα .

 Δεν θα μιλήσω για gimmick πράγματα όπως MagSafe ούτε για σχεδιασμό (υποκειμενικό) αυτά όμως που προανέφερα από μόνα τους είναι σημαντικός λόγος αναβάθμισης .

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Επιπλέον, μία νέα τεχνολογία οθόνης θα επιτρέψει στις συσκευές της Apple να διαθέτουν υψηλότερο ρυθμό ανανέωσης για ομαλότερη κύλιση.

Νέα τεχνολογία τα 120hz. Το διαβάσμε και αυτό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτανει πια με της καμερες.. δεν θέλουμε αλλη ποιοτητα (και περιττο επιπλεον κόστος ).

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Νέα τεχνολογία τα 120hz. Το διαβάσμε και αυτό.

Κατσε να ακουσεις και για την super sonic ultra max pro always on display ,νεα καινοτομια (η οποια αλλη φανταστικη ονομασια του δώσουν, στην παρουσιαση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...