Προς το περιεχόμενο

Η Google ενδέχεται να μειώσει τις αμοιβές του προσωπικού της που εργάζεται από το σπίτι


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Αν ισχύει αυτή εδώ η δήλωση, δεν βρίσκω κάτι λάθος

Απ ότι καταλαβαίνω η google πληρώνει κάποια χρήματα βάση των οδοιπορικών εξόδων που έχει ο υπάλληλος. Γιατί να τα δίνει αφού θα εργάζεται στο σπίτι;

Ακόμη για τέτοιες εταιρίες που είναι στόχος hackers, θα πρέπει να πληρώσουν αδρά σε εξοπλισμό και στην εγκατάσταση.

Κάνεις λάθος, ή κάθε εταιρεία όταν βγάλει μια θέση έχει παράλληλα και το μπάτζετ για την μισθοδοσία, ένα εύρος μισθολόγικο, όταν πας για συνέντευξη διαπραγματεύσαι και πουλάς τις ικανότητες και την εμπειρία σου στην εταιρία σε αρμονία με το που κυμαίνεται ο κλάδος και το επίπεδο της θέσης που κυνηγάς. Για τα οδοιπορικά που λες αυτό δεν υπάρχει, δεν θα σε ρωτήσει το HR που μένεις για να υπολογίσει τον μισθό σου. Τώρα σε κάποιες περιπτώσεις έχω δει να λένε θέλω τόσα το χρόνο και να μου καλύπτει η εταιρία και ένα Χ πόσο για commute η car allowance, εξαρτάτε βέβαια από την θέση σου και κλάδο. 

Επεξ/σία από snakething
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, snakething είπε

Κάνεις λάθος, ή κάθε εταιρεία όταν βγάλει μια θέση έχει παράλληλα και το μπάτζετ για την μισθοδοσία, ένα εύρος μισθολόγικο, όταν πας για συνέντευξη διαπραγματεύσεις και πουλάς τις ικανότητες και την εμπειρία σου στην εταιρία σε αρμονία με το που κυμαίνεται ο κλάδος και το επίπεδο της θέσης που κυνηγάς. Για τα οδοιπορικά που λες αυτό δεν υπάρχει, δεν θα σε ρωτήσει το HR που μένεις για να υπολογίσει τον μισθό σου. Τώρα σε κάποιες περιπτώσεις έχω δει να λένε θέλω τόσα το χρόνο και να μου καλύπτει η εταιρία και ένα Χ πόσο για commute η car allowance, εξαρτάτε βέβαια από την θέση σου και κλάδο. 

Όλα αυτά που λες λογικά έγιναν και σύμφωνα με το quote που έκανα μέσα λέει ότι η εταιρία καλύπτει οδοιπορικά έξοδα. Λογικά ούτε το άρθρο διάβασες αλλά ούτε και ένα quote μίας σειράς

Μέχρι και στην Ελλάδα 2 φίλοι μου δούλευαν σε εταιρία που τους έδινε bonus τα οδοιπορικά ζητώντας τυπικά τις αποδείξεις των καυσίμων. Όταν πήγαν σπίτι προφανώς αυτά τα λεφτά ( περίπου 200€) σταμάτησαν να τα παίρνουν

2 λεπτά πριν, nikwolf είπε

 Είμαι ήδη και κλέβω από παντού, όλα μαύρα κλπ 🤣

Άμα γίνεις τσαντάκιας τις ελεύθερες ώρες την βγάζεις και ως υπάλληλος ;)
Αν δουλεύεις μαύρα και δεν ζητάς ασφάλιση που δεν παρέχει τίποτα* μπορείς να πάρεις ΚΕΑ και να μπεις στο κοινωνικό τιμολόγιο της ΔΕΗ ;)

*Σαν τίποτα εννοώ το μέρος ιατρικών καλύψεων σε νοσοκομεία που μόνο τριτοκοσμικά κράτη θα ζήλευαν και στελεχωμένα από αντι-επιστοιμονικό προσωπικό ( βλ. αντιεμβολιαστές γιατρούς κτλ ). Όσο για την σύνταξη, σιγά μην καταφέρουμε σε 30-40 χρόνια από τώρα να πάρουμε

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cacofonix-3 είπε

Να αυξήσει οφείλει καθώς ανεβαίνουν τα λειτουργικά του σπιτιού, kw πχ

Εμ, έτσι δεν είναι; Όταν είχε αναφερθεί στις αρχές από κάποιους, έλεγαν "μα τι λες, αυτή είναι η τάση και το μέλλον της εργασίας".

Ξέχασαν φαίνεται, ότι όντως, θα είναι "η εργασία του αύριο", με μισθούς όμως "του χθες". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Δεν το περιμενε κανεις αυτό. Όλοι νομίζαμε ότι η εργασία απο το σπίτι καθιερώθηκε για το καλό των εργαζομένων...

Λογικά θα τηρούν και τα ωράρια και δε θα τους βάζουν να δουλεύουν υπερωρίες... απλήρωτες φυσικά.

Ναι. Είναι γνωστό άλλωστε ότι οι Software Engineers σε τέτοιες εταιρίες ειδικά δεν προλαβαίνουν να κοιμηθούν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, michael92 είπε

Και τι ακριβώς είναι ακριβότερο πέρα από το ενοίκιο; 

Μου φαινεται οτι ειμαστε 3 λαλουν και 2 χορευουν.

Εγω υποστηριζω οτι δεν ειναι τοσο ακριβα οσο φανταζονται καποιοι...τωρα εσυ μου κανεις ερωτηση λες και εγω υποστηριζω οτι ειναι ακριβα....

αστο..παμε παρακατω.

πληροφοριακα παντως για τον φιλο που εβαλε τα 4 πραγματα οτι ειναι ακριβοτερα στην γερμανια απο την ελλαδα, εγω εχτες εβαλα βενζινη 1.58/ λιτρο

πληρωνω ιντερνετ 35 ευρω τον μηνα ολα μεσα (σταθερο + κινητα vodafone) και 60αρα γραμμη

σουπερ μαρκετ αστο να παει στο διαολο...

 το αλλο δεν το θυμαμαι...

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Eru Iluvatar είπε

Το κλασσικό μοτίβο δουλειάς (9-5) θα πεθάνει. Γενικά ο κόσμος έχει βαρεθεί να χάνει πολύτιμο χρόνο απο τη ζωή για να ανέβει το corporate ladder. Κανείς δεν θέλει να χάνει τη ζωή του για να γίνονται άλλοι πλούσιοι. Θεωρώ ότι δίνεται μια ευκαιρία για να αλλάξουν τα πράγματα και σε αυτό μπορεί να βοηθήσει η τεχνολογία. Όσο περνάνε τα χρόνια ο εργάτης πρέπει να δουλεύει λιγότερο και πιο αποτελεσματικά με τη βοήθεια της τεχνολογίας κι όχι το αντίθετο.

Όταν συμβαίνει αυτό, δηλαδή ίδια δουλειά σε μικρότερο χρόνο, τότε ή του δίνουν περισσότερη δουλεια για να καλύψει το ωράριο ή του μειώνουν το μισθό. Σε κάθε περιπτωση κερδίζει η εταιρεία, όχι ο εργαζόμενος.

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Αν η εταιρία υπολόγιζε μέσα στον μισθό και τα μεταφορικά καλά κάνει και τα αφαιρεί από την στιγμή που ο υπάλληλος αποφάσισε να δουλεύει από το σπίτι…

Το ότι ο εργαζόμενος χρησιμοποιεί δικο του εξοπλισμό, ρεύμα, γραμμή internet κτλ δεν πρέπει να υπολογιστεί;

Το ότι η εταιρεία δε χρησιμοποιεί σχεδόν τίποτα γι αυτόν πχ γραφείο, υπολογιστή κτλ δεν πρέπει να υπολογιστεί;

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια στιγμη πρεπει επιτελους να ερχιζει καποιος ν απληρωνεται βεσει του τι παραγει οχι ποσο του πειρνει να το παρει. Αυτο μονο πια για δουλεια γραφειου εχει ξεμεινει που ο μισος χρονος ειναι καθισιο. Αντιθετα στο ελευθερο επαγγελμα πχ εναν υδραυλικο δεν τον φωναζεις για να καθεται το μισο χρονο

επισης οταν αγοραζεις ενα ρουχο δεν σε ενδιαφφερει αν πηρε μιση ωρα ή 3 μερες για να ραφτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, intensobank είπε

Μου φαινεται οτι ειμαστε 3 λαλουν και 2 χορευουν.

Εγω υποστηριζω οτι δεν ειναι τοσο ακριβα οσο φανταζονται καποιοι...τωρα εσυ μου κανεις ερωτηση λες και εγω υποστηριζω οτι ειναι ακριβα....

αστο..παμε παρακατω.

πληροφοριακα παντως για τον φιλο που εβαλε τα 4 πραγματα οτι ειναι ακριβοτερα στην γερμανια απο την ελλαδα, εγω εχτες εβαλα βενζινη 1.58/ λιτρο

πληρωνω ιντερνετ 35 ευρω τον μηνα ολα μεσα (σταθερο + κινητα vodafone) και 60αρα γραμμη

σουπερ μαρκετ αστο να παει στο διαολο...

 το αλλο δεν το θυμαμαι...

 

Το point του vaskor ήταν ότι το κόστος ζωής στην Ελλάδα είναι παρόμοιο με αυτό της Γερμανίας (εξαιρούνται πάντα τα ενοίκια) αλλά με πολύ μικρότερους μισθούς. Άρα γιατί διαφώνησες στην αρχή; Το ίδιο πράγμα λέτε/λέμε. :D 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Το ότι ο εργαζόμενος χρησιμοποιεί δικο του εξοπλισμό, ρεύμα, γραμμή internet κτλ δεν πρέπει να υπολογιστεί;

Το ότι η εταιρεία δε χρησιμοποιεί σχεδόν τίποτα γι αυτόν πχ γραφείο, υπολογιστή κτλ δεν πρέπει να υπολογιστεί;

Από την στιγμή που είναι επιλογή του υπαλλήλου δεν βρίσκω τον λόγο να πληρώνει η εταιρία, πλην του εξοπλισμού, κάτι παραπάνω…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τη διαμάχη. Καπιταλισμό και ελεύθερη οικονομία δεν ("θέλαμε") έχουμε? Ειδικά στις ΗΠΑ? Άρα προσφορά ζήτηση. Αν μπορεί να κάνει τους μισθούς τους 5 ευρώ το μήνα θα το κάνει, αν αξίζουν παραπάνω , θα παραιτηθούν και θα βρουν άλλου δουλειά οπότε η γοογλε θα αναθεωρήσει. Έτσι γίνεται αυτορύθμιση της οικονομίας σύμφωνα με το σύστημά μας. 

Μενει να δούμε το αποτέλεσμα. Το κακό είναι ότι τα κάνουν συνήθως πλακάκια με τους πολιτικούς που ρυθμίζουν το χρήμα και σε έχουν μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.  Ξύλο και ελικόπτερα θέλουν. Αλλά κοιμόμαστε. Παγκοσμίως το λέω , όχι μόνο Ελλάδα (αν και το χρειαζόμαστε πρώτοι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, AtiX είπε

Από την στιγμή που είναι επιλογή του υπαλλήλου δεν βρίσκω τον λόγο να πληρώνει η εταιρία, πλην του εξοπλισμού, κάτι παραπάνω…

Το θέμα εδώ είναι ότι η εταιρεία πληρώνει λιγότερο και χρεώνει και τον υπάλληλο την "ευκολία" να δουλεύει πιο σκληρά και χωρίς ωράριο από το σπίτι....

Μεγάλη μαγκιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Όταν συμβαίνει αυτό, δηλαδή ίδια δουλειά σε μικρότερο χρόνο, τότε ή του δίνουν περισσότερη δουλεια για να καλύψει το ωράριο ή του μειώνουν το μισθό. Σε κάθε περιπτωση κερδίζει η εταιρεία, όχι ο εργαζόμενος.

Το ότι ο εργαζόμενος χρησιμοποιεί δικο του εξοπλισμό, ρεύμα, γραμμή internet κτλ δεν πρέπει να υπολογιστεί;

Το ότι η εταιρεία δε χρησιμοποιεί σχεδόν τίποτα γι αυτόν πχ γραφείο, υπολογιστή κτλ δεν πρέπει να υπολογιστεί;

Του προσφέρει το καλύτερο , να μπορεί να δουλεύει σπίτι του..Για κάποιον που δουλεύει κέντρο και μένει Γ’ ζώνη οι 2,5 ώρες μετακίνησης πέραν χρηματικής αξίας(καύσιμα,σέρβις) δεν έχουν αξία και σαν χρόνος ? Το οτι κερδίζει 1-2-3 ώρες καθημερινά κάποιος έχει σχεδόν ανεκτίμητη αξία.Μην μιλήσω για το άγχος τον μετακινήσεων τα ρούχα κλπ κλπ κλπ

Τα μεταφορικά που θα πλήρωνε κάποιος στο 3μηνο έχουν κάνει απόσβεση το γραφείο pc καρέκλα κλπ(αν υπάρχει δηλαδή ένας στον πλανήτη που δουλεύει σε εταιρία αλλά σπίτι δεν έχει γραφείο)

Τι μας λες πως η κατανάλωση ρεύματος είναι έστω κοντά στα μεταφορικά + άλλα έξοδα κατά τη διάρκεια ; 
Χάνουμε το χρόνο μας αν χρειάζεται να ξαναπούμε πόσο κερδισμένος είναι ο υπάλληλος απο την εργασία στο σπίτι.
Θα δείς εξάλλου πως όσα παράπονα και αν κάνουν και πάλι οσοι έχουν την επιλογή , δεν θα επιστρέψουν σε γραφείο..    

Το 10% είναι τρίχες κατσαρές. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...