Προς το περιεχόμενο

Δουλειά εξωτερικό... Τι γίνεται με το σπίτι εδώ;


letsgetoit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello,

Θα φύγω εξωτερικό για δουλειά σε 2 μήνες - Ολλανδία σε digital agency. Εργάζομαι στην Ελλάδα 6 χρόνια στο συγκεκριμένο κλάδο με bsc & msc σε αυτό.

Η διαφορά χρημάτων ήταν αυτό που με έκανε να μη σκεφτώ τίποτα. Μιλάμε για 3κ παραπάνω σε καθαρό ποσό.

Τώρα, η πιο σημαντική ερώτηση. Όσο δούλευα Ελλάδα νοίκιαζα και προφανώς έχω έπιπλα και πράγματα που δεν μεταφέρονται (κάποια είναι αρκετά ακριβά). Με αυτά τι κάνω; Κάποιος που να έχει φύγει και να έχει αφήσει ολόκληρο σπίτι πίσω που να μην ήτα νδικό του; Τα πουλάς άραγε; Υπάρχει τρόπος να τα φέρεις μαζί σου αλλά δεν αξίζει καθώς έξω το σπίτι είναι επιπλωμένο. Γενικά τι προτείνετε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

Για δυο μηνες δεν κανεις τιποτα, απλα το κρατας

Σε 2 μηνες φευγει για Ολλανδία,όχι ότι θα λείπει 2 μήνες.Εγω ετσι το κατάλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να νοικιάσεις αποθήκη και να τα μεταφέρεις εκεί μέσα τα έπιπλα.

Offtopic, πώς κατάφερες να βρεις δουλειά στην Ολλανδία; Τι βήματα ακολούθησες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, george1807 είπε

Μπορείς να νοικιάσεις αποθήκη και να τα μεταφέρεις εκεί μέσα τα έπιπλα.

Offtopic, πώς κατάφερες να βρεις δουλειά στην Ολλανδία; Τι βήματα ακολούθησες;

LinkedIn, συνέντευξη εξ αποστάσεως, ζητούμενη γλώσσα αγγλικά, χαρτιά για το κράτος, ασφάλεια και τραπεζικό λογαριασμό μου ετοιμάζει η εταιρία. Το μόνο που μου ζήτησαν ήταν να βγάλω διαβατήριο καθώς σε κάποιες υπηρεσίες ενδέχεται να αντιμετωπίσω πρόβλημα με την ελληνική ταυτότητα λόγω του ότι είναι παλιού τύπου. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει στάνταρ απάντηση σε αυτό που ρωτάς. Υπάρχουν συγκεκριμένες επιλογές για όλα τα έπιπλα ή μέρος αυτών. και έχουν να κανουν σχέση με το τι μπορείς/θέλεις να κάνεις: μεταφορά σε άλλο δικό σου σπίτι (πατρικό, εξοχικό, χωριό κτλ), ενοικίαση αποθήκης (δεν ξέρω κατα πόσο καλό είναι για τα έπιπλα βέβαια λογω πιθανής υγρασίας, κλεισούρας κτλ), πώληση τους (μπορείς να ρωτήσεις και τον ιδιοκτήτη του τωρινού σπιτιού σου αν τυχόν θέλει να τα αγοράσει και να του τα αφήσεις), να τα δωρίσεις/χαρίσεις σε φίλους ή σε κάποιον που τα έχει ανάγκη, να παρείς καποια μαζι σου εκει που θα πας εφοσον ειναι ακριβα, τα θέλεις και χωράνε στο σπίτι.

Επεξ/σία από zaccki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παρόμοια φάση με την δίκη σου, πέρασα σχεδόν όλα τα στάδια. Αρχικά κράτησα το σπίτι στην Ελλάδα για κάποιο καιρό με όλα τα πράγματα μέσα, μετά νοίκιασα αποθήκη και μετέφερα κάποια, στο τέλος μετέφερα στο πατρικό διάφορα καταλήγοντας να χαρίσω το 90% των πραγμάτων. Γυρνώντας πίσω θα προσπαθούσα να τα πουλήσω όλα από την αρχή, γιατί δεν είχε απολύτως κανένα νόημα ότι έκανα … καλό ξεκίνημα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...