Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi αποκάλυψε κατά λάθος το Redmi 10


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το νέο smartphone της Xiaomi φαίνεται να είναι μία μεγάλη αναβάθμιση σε σύγκριση με το Redmi 9.

Αν και έχουμε συνηθίσει οι διαρροές να προέρχονται από ανώνυμες πηγές και χρήστες γνωστοί στην κοινότητα των διαρροών, δεν βλέπουμε συχνά μια εταιρεία να δημοσιεύει κατά λάθος τα πλήρη χαρακτηριστικά του νέου της smartphone αρκετές ημέρες ή εβδομάδες πριν την κυκλοφορία του.

Αυτό ακριβώς έκανε η Xiaomi με το Redmi 10. Αν και η επίσημη blog ανάρτηση που έγινε η αποκάλυψη του τηλεφώνου δεν είναι πλέον διαθέσιμη, αρκετοί πρόλαβαν να αποθηκεύσουν τις λεπτομέρειες του smartphone. Με βάση αυτές τις λεπτομέρειες, το οικονομικό τηλέφωνο της κινεζικής εταιρείας φαίνεται πως είναι μια σημαντική αναβάθμιση σε σχέση με το Redmi 9. Εκτός όμως από καλύτερα χαρακτηριστικά, παρουσιάζει και μία πιο συναρπαστική εικόνα, δανειζόμενο αισθητικές λεπτομέρειες από άλλα premium τηλέφωνα της Xiaomi. Το Redmi 10 θα είναι διαθέσιμο σε 3 χρωματικές αποχρώσεις, Carbon Grey (matte), Pebble White (matte) και Sea Blue (shiny).

Το Redmi 10 θα έρθει με οθόνη 6.5’’, ρυθμό ανανέωσης 90Hz και ανάλυση FHD+. Η οθόνη θα προσαρμόζει αυτόματα τον προτιμώμενο ρυθμό ανανέωσης με βάση τη χρήση, είτε για εξοικονόμηση μπαταρίας είτε για βελτίωση της απόδοσης. Θα είναι επίσης εξοπλισμένο με τον επεξεργαστή Helio G88 της MediaTek ο οποίος θα συνδυάζεται με μνήμη RAM 4/6GB και 64/128GB αποθηκευτικού χώρου. Όσον αφορά τη μπαταρία, αυτή θα έχει μέγεθος 5000mAh, θα υποστηρίζει φόρτιση 18W ενώ στη συσκευασία θα περιλαμβάνεται φορτιστής 22,5W.

Όσον αφορά τις κάμερες, το Redmi 10 θα διαθέτει βασικό αισθητήρα 50MP, μια σημαντική αναβάθμιση σε σύγκριση με τον αισθητήρα των 13MP του Redmi 9, το οποίο δυσκολεύονταν στις νυχτερινές λήψεις. Το τετραπλό σύστημα κάμερας θα αποτελείται επίσης από τον ευρυγώνιο αισθητήρα 8MP, τον αισθητήρα macro 2MP αλλά και τον αισθητήρα βάθους 2MP. Για τις selfies, στο εμπρόσθιο μέρος της συσκευής υπάρχει αισθητήρας 8MP.

Άλλα βασικά χαρακτηριστικά περιλαμβάνουν διπλά ηχεία, υποδοχή ακουστικών 3.5mm, αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων στο πλάι αλλά και λειτουργικό σύστημα MIUI 12.5.

Αν και η δημοσίευση της Xiaomi δεν αποκάλυπτε την τιμή του τηλεφώνου, αυτή δεν αναμένεται να ξεπεράσει κατά πολύ την τιμή κυκλοφορίας του Redmi 9 στα περίπου $220. Το τηλέφωνο θα διατίθεται σε έκδοση 4/64GB, 4/128GB και 6/128GB. Όσον αφορά την κυκλοφορία, η δημοσίευση έκανε λόγο για τις 18 Αυγούστου.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και έχουμε συνηθίσει οι διαρροές να προέρχονται από ανώνυμες πηγές και χρήστες γνωστοί στην κοινότητα των διαρροών,”

 Που να προλάβουν οι «γνωστοί στην κοινότητα  των διαρροών»  τη συχνότητα ανακοίνωσης νέων μοντέλων για να δώσουν τις διαρροές τους! Έχουν μπερδευτεί και αυτοί ποιο είναι ποιο και έτσι η μαμά Xiaomi τους βοήθησε λιγάκι να ξυπνήσουν να πάρουν μπροστά !

Επεξ/σία από Chris_BMW
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, esertas είπε

Άρα χωρίς 5G δυνατότητα. 

εχεις και στο χωριο σου 5τζι; Δεν θα παρει μια τριετια να φτασει ; Μεχρι τοτε θα χει βγει το redmi 12 και στα μισα λεφτα 

γιατι θαχει φλομωσει η αγορα στα τσιπακια. Υπομονη , 3 χρονακια και σημερα .

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή παίδες έχω μπερδευτεί, υπάρχει κάποια διαφορά στην ονομασία σε σχέση με εμάς εδώ? Επειδή έχω έναν γνωστό που έχει πάρει το redmi 10 pro. Νόμιζα ότι το 10άρι έχει βγει ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, JcD είπε

Το 9αρι είναι σκουπίδι τελείως! Σκουπίδι όμως! 

Ναι ε; Δεν έχω εμπειρία αλλά αν ήμουν υποψήφιος αγοραστής θα με προβλημάτιζε η 4  άρα ram στο android.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Konstantine4U είπε

Επειδή παίδες έχω μπερδευτεί, υπάρχει κάποια διαφορά στην ονομασία σε σχέση με εμάς εδώ? Επειδή έχω έναν γνωστό που έχει πάρει το redmi 10 pro. Νόμιζα ότι το 10άρι έχει βγει ήδη.

Περιμένεις απάντηση που ούτε η ίδια η xiaomi δεν θα μπορέσει να σου δώσει με τόσα μοντέλα που βγάζει κάθε μήνα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Chris_BMW είπε

Ναι ε; Δεν έχω εμπειρία αλλά αν ήμουν υποψήφιος αγοραστής θα με προβλημάτιζε η 4  άρα ram στο android.

Δεν του φταίει η ραμ ρε συ, το λειτουργικό είναι για τα πανηγύρια. Το πηρα για εφεδρικό και σου γράφω από αυτο τώρα γιατί το ποκο έκανε βουτιά θανάτου από την ταράτσα. Δεν κρατά τίποτα στην μνήμη, ανοίγεις καινουρια καρτέλα στον browser, γυρίζεις άμεσα στην προηγούμενη και έχει εξαφανιστεί. Δεν συζητάμε μεταξυ προγραμμάτων, ελεεινή κατάσταση. Πρέπει να παρω τίποτα γιατί θα παθω εγκεφαλικό! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AtiX είπε

Περιμένεις απάντηση που ούτε η ίδια η xiaomi δεν θα μπορέσει να σου δώσει με τόσα μοντέλα που βγάζει κάθε μήνα…

Έχεις ένα δίκιο που να μην είχες 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, JcD είπε

Δεν του φταίει η ραμ ρε συ, το λειτουργικό είναι για τα πανηγύρια. Το πηρα για εφεδρικό και σου γράφω από αυτο τώρα γιατί το ποκο έκανε βουτιά θανάτου από την ταράτσα. Δεν κρατά τίποτα στην μνήμη, ανοίγεις καινουρια καρτέλα στον browser, γυρίζεις άμεσα στην προηγούμενη και έχει εξαφανιστεί. Δεν συζητάμε μεταξυ προγραμμάτων, ελεεινή κατάσταση. Πρέπει να παρω τίποτα γιατί θα παθω εγκεφαλικό! 

Τι να σου πω τώρα !Για να το λες θα ισχύει .

 Εγώ για δεύτερο έχω ένα 6s φίλε μου που αν εξαιρέσεις την μπαταρία που δεν βγάζει μέρα με τίποτα (θέλει αλλαγή) για αυτά που του ζητάω (μουσική στο γυμναστήριο, Mail , λίγο σερφάρισμα ) την δουλεια του την κάνει μια χαρά ! Και πληρώνεις και με Apple Pay ή e banking αφού θα πάρει και την 15 έκδοση .

 Αλλά τόσο χάλια δεν περίμενα να ακούσω σχόλιο αλήθεια για κινητό ενός χρόνου .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Τι να σου πω τώρα !Για να το λες θα ισχύει .

 Εγώ για δεύτερο έχω ένα 6s φίλε μου που αν εξαιρέσεις την μπαταρία που δεν βγάζει μέρα με τίποτα (θέλει αλλαγή) για αυτά που του ζητάω (μουσική στο γυμναστήριο, Mail , λίγο σερφάρισμα ) την δουλεια του την κάνει μια χαρά ! Και πληρώνεις και με Apple Pay ή e banking αφού θα πάρει και την 15 έκδοση .

 Αλλά τόσο χάλια δεν περίμενα να ακούσω σχόλιο αλήθεια για κινητό ενός χρόνου .

Ναι? Κάτσε έχει ένα εξαρι η γυναίκα μου, κάτι επαθε και δεν δουλεύει το WiFi αλλα εχω καλό πρόγραμμα data, θα του κάνω μια δοκιμή. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...