Προς το περιεχόμενο

Η Ευρωπαϊκή νομοθεσία ενδέχεται να αναγκάσει την Apple να χρησιμοποιήσει USB-C στο επερχόμενο iPhone


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μικρό το κακό στα κινητά που σχεδόν όλα έχουν πλέον Type C και με το καλό να ακολουθήσει και η Apple.

Με τα λάπτοπ τι θα γίνει ωρε;; Είναι ακόμα σαν τα κλασικά κινητά που το κάθε brand είχε το δικό του ανεξάρτητο βύσμα. Εκεί πρέπει να βάλει χέρι η ΕΕ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ocelotgr είπε

 

Αν και βγαινουμε off topic:

Η σειρα s20 υποστηριζει qc, usb pd, κ pps (ολα αυτα ειναι πρωτοκολλα ενσυρματης φορτισης, δεν αναφερομαι σε ασυρματη).

Αν τραβας απο USB type A (το κλασικο μεγαλο usb) παιζει μονο το quickcharge, κ θελεις συμβατο πριζακι (κ καλωδιο που να αντεχει τα 2.1Α αν θυμαμαι καλα). Το οριο της θυρας με qc ειναι 18W αν δεν κανω λαθος (η huawei παιζει με τα amperes στα πριζακια της, οπως κ οι oneplus/oppo, οποτε δεν θα σου φορτισουν γρηγορα μη συμβατη συσκευη).

Αν τραβας απο usb c, θα φορτισεις ειτε με usb pd, ειτε με pps (αν το υποστηριζει το τροφοδοτικο σου), εννοειται με καλης ποιοτητας usb c καλωδιο (emarked, αν θελεις 5Α).

Κανενα απο ολα τα παραπανω δεν θελει γνησιο καλωδιο, απλα τα εχουν κανει μανταρα οι OEMs κ το USB foundation.

Πχ. με αυτο (δεν υποστηριζει pps), κ ενα καλωδιο c to c baseus, το s20+ μου βγαζει fast charging. Αλλη εναλλακτικη, που δινει κ super fast charging με 5αρι καλωδιο (λογω υποστηριξης pps κ περισσοτερων voltage profiles), ειναι αυτο. Εχω κ τα 2 χωρις γνησιο καλωδιο, αν δεν με πιστευεις μπορω να σου στειλω κ φωτο :P

Μακάρι να είναι έτσι και να φταίνε τα καλώδια, δεν έχω λόγο να μη σε πιστεύω.

Δεν έχω δοκιμάσει όλους τους φορτιστές της αγοράς, απλά είπα την εμπειρία μου από όσους έχω δει που δίνουν 9v+ για γρήγορη φόρτιση κτλ  

Για το ασύρματο δεν ξέρω πως πάνε τα πρωτόκολλα, αλλά γενικά μου φαίνεται λίγο "περίεργο" ο ίδιος φορτιστής με το ίδιο καλώδιο να βγάζει γρήγορη φόρτιση στο ένα κινητό και στο άλλο όχι.

Προς το παρών είμαι καλυμμένος από φορτιστές, στο μέλλον αν χρειαστεί θα το ψάξω καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Radiatedsoul είπε

Δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα. Ο φορτιστης ειναι για ολα τα κινητα ιδιος, το καλωδιο αλλαζει μονο...

Δεν ειναι ολα τα voltage profiles ιδια, ουτε κ τα πριζακια (ουτε κ τα καλωδια, πλεον 😶)

Αν ο φορτιστης δινει 5V 3A (15w), αλλα η συσκευη περιμενει να δει quickcharge στα 9V η στα 12, δεν προκειται να δουλεψει σαν γρηγορος, ακομα κ αν μπορει να δωσει περισσοτερα απο 5 watts. Απο την αλλη, αν πχ. το πριζακι δινει 5V*5A=25W, αλλα εσυ χρησιμοποιησεις καλωδιο καταλληλο για 3A, θα κανει step down στα 15W.

Τελος, το usb foundation δεν επιτρεπει την χρηση του quickcharge over usb c θυρα (κυριως για τεχνικους λογους), οποτε για πανω απο 18W, χωρις proprietary μεθοδο, το usb pd ειναι μονοδρομος.

Με αλλα λογια, πιο πιθανο ειναι να φταιει το πριζακι (αν υποστηριζει διαφορετικα πρωτοκολλα κ voltages), παρα το καλωδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστή κίνηση της ΕΕ.

Ακόμα κι αν εφαρμοστεί παντού USB-C σε όλες τις συσκευές (both sides), θα χρειαστούν ακόμα πολλά χρόνια να αποσυρθούν παλιότερα καλώδια, μέχρι να καταστούν άχρηστες παλιότερες συσκευές και power banks, και φορτιστές, κα.

Πάλι καλά να λέμε που ασχολείται η ΕΕ με κάτι τέτοια θέματα κανονιστικής συμμόρφωσης (παρά τη γραφειοκρατία της), γιατί αν περιμέναμε από αμερικάνους και ασιάτες να κάνουν κάτι γι' αυτό, ζήτω που καήκαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2021 στις 10:27 ΜΜ, djdidi είπε

Λογική Apple:

Macbook? Type-C φυσικά

iPad? Type-C φυσικά

Mac Mini? και Type-C φυσικά

iPhone? Θα κουβαλάς ξεχωριστό καλώδιο μέχρι να με αναγκάσουν να βάλω Type-C φυσικά

Ισχύει και το εξής: USB-C: το χειρότερο πρότυπο σύνδεσης από ευστάθεια και ανθεκτικότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fokion είπε

Ισχύει και το εξής: USB-C: το χειρότερο πρότυπο σύνδεσης από ευστάθεια και ανθεκτικότητα

Υπάρχει κάποια πηγή για αυτό; Γιατί αυτά ακριβώς είναι ο λόγος της μαζικής μετάβασης σε Type-C. Εκτός αν μιλάς για καλώδια των 0,50 ευρώ, που ό,τι είδους και να είναι δεν βγάζουν χρόνο. Προσωπικά δε μου έχει χαλάσει κανένα από τα 4-5 που έχω εδώ και 4 χρόνια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, djdidi είπε

Υπάρχει κάποια πηγή για αυτό; Γιατί αυτά ακριβώς είναι ο λόγος της μαζικής μετάβασης σε Type-C. Εκτός αν μιλάς για καλώδια των 0,50 ευρώ, που ό,τι είδους και να είναι δεν βγάζουν χρόνο. Προσωπικά δε μου έχει χαλάσει κανένα από τα 4-5 που έχω εδώ και 4 χρόνια.

To πρότυπο αυτό εκτός από άκρως κερδοσκοπικό (thunderbolt γαρ), είναι και αναξιόπιστο. Το μικρό μέγεθος του βύσματος σε συνδυασμό με τις ποικίλες μηχανικές ανοχές που παρουσιάζει η υποδοχή που το δέχεται παρουσιάζει πλήθος προβλημάτων. Εκτός από κατακόρυφα προς τα κάτω, υπάρχουν και οι οριζόντιες υποδοχές (π.χ. σε οθόνες). Κάποιοι κάνουν το βύσμα να μπαίνει πολύ σφιχτά και για να αμβλύνουν ένα πρόβλημα δημιουργούν άλλο. Προβληματικές επαφές συμβαίνουν μέχρι ξεχαρβάλωμα της υποδοχής και μερική ή ολική αχρήστευση της συσκευής. Ακουστικά, μικρόφωνα, docking station σκληρών δίσκων, κινητά τηλέφωνα και λοιπά, υποφέρουν κατά περίπτωση. Σ' εμένα έτυχε δυο φορές. Με μικρή έρευνα θα βρεις ότι υπάρχει τέτοια ποσότητα προβλημάτων που αν τη συγκρίνεις με το USB-A, είναι η μέρα με τη νύχτα.

ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση αυτό να έγινε τυχαία. Όπως λέει και ο σύντροφος Λ. "ένα βήμα μπρος, δυο βήματα πίσω"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρουσες οι παρατηρήσεις για το Type-C, δεν θυμάμαι άλλον να φωτίζει αυτές τις πτυχές, να επισημαίνει σημεία στα οποία πάσχει.
Ομολογώ πως κι εγώ εστιάζω στο πρακτικό σκέλος της υπόθεσης, το foolproof «βάλε το βύσμα όπως να ’ναι, δεν υπάρχει πάνω και κάτω». Πολύ βολικό.
Θα βοηθούσε πάντως η παράθεση πηγών - μόλις πήρα USB Type-C docking station για NVMe, θα πρέπει να ανησυχώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, 9-11 είπε

πάσχει

 

7 ώρες πριν, 9-11 είπε

Πολύ ενδιαφέρουσες οι παρατηρήσεις για το Type-C, δεν θυμάμαι άλλον να φωτίζει αυτές τις πτυχές, να επισημαίνει σημεία στα οποία πάσχει.
Ομολογώ πως κι εγώ εστιάζω στο πρακτικό σκέλος της υπόθεσης, το foolproof «βάλε το βύσμα όπως να ’ναι, δεν υπάρχει πάνω και κάτω». Πολύ βολικό.
Θα βοηθούσε πάντως η παράθεση πηγών - μόλις πήρα USB Type-C docking station για NVMe, θα πρέπει να ανησυχώ;

Όχι. Να μην ανησυχείς, αλλά να προσέχεις. Αυτό λέει η εμπειρία μου. Μόνο οι συνδέσεις που γίνονται συχνά έχουν κάποιο κίνδυνο, όχι αυτές που μπαίνει το βύσμα και το ξεχνάμε. Να πιέζεται ελαφρά το βύσμα για να μπεί, να βγαίνει με αντίστροφη έλξη κατά τον κατακόρυφο άξονα και όχι κινήσεις δεξιά αριστερά. Αν δεις πολύ χαλαρό ή πολύ σφιχτό κούμπωμα από την αρχή, τότε κοίταξε ή να αλλάξεις καλώδιο ή να το επισημάνεις στην κατασκευάστρια εταιρεία.

Άλλη κατηγορία προβλήματος είναι η βρωμιά - σκόνη που συσσωρεύεται με τον καιρό σε υποδοχή που είναι ανοιχτή το μεγαλύτερο διάστημα. Και εδώ φταίει ότι έχουν στριμωχτεί πολλοί ακροδέκτες σε μικρό χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...