Προς το περιεχόμενο

Οι πειρατικές ιστοσελίδες «βγάζουν» δισεκατομμύρια δολάρια από διαφημίσεις


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, forgotten είπε

Μου θυμίζει τους υπολογισμούς άμα κλείσουν ένα πειρατικό που μιλάνε για διαφεύγοντα κέρδη εκατομμυρίων, απλα ειδήσεις εντυπωσεων

Αυτό ακριβώς, ό,τι λένε για ποσά αυτές οι "piracy alliances" είναι από λίγο έως εντελώς παπατζες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ βρήκαν Σαντάμ , Οσάμα και τουλουπου και δεν μπορούν να βρουν τους μπυρατες της Καραϊβικής .

Μας ταπαν και άλλοι ότι ο κόσμος φταίει δεν πιάνει πια αυτό το παραμύθι.

Επεξ/σία από makis269
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας τους κόψουν τις διαφημίσεις τότε

δεν μπορούν να το κάνουν? δεν έχουν την δύναμη

να πιέσουν την GOOGLE να σταματήσει το GOOGLE ADSENSE/AD WORKS πρόγραμμα για αυτές τις ιστοσελίδες αν είναι παράνομες

αυτές οι ιστοσελίδες το κέρδος τους είναι οι συνδρομές/δωρεές από τα μέλη τους

τα νούμερα αυτά ανήκουν στην φαντασία των οργανισμών/επιτροπών προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τόσα σχόλια και κανένας δεν αναφέρει και το ρόλο της Google σε όλο αυτό...

Έχει την τεχνογνωσία να μην διαφημίζεται σε παράνομες ιστοσελίδες, αλλά επιλέγει να μην το κάνει και είναι ο νούμερο 1 διαφημιστής και σε αυτές...

Αλλά δεν πειράζει...

Βοηθάει τις ιστοσελίδες αυτές να βγάζουν χρήματα και να παραμένουν ενεργές, αλλά δεν είναι συμμετοχή σε παράνομη δραστηριότητα...

Οι αρχές προσπαθούν να κατεβάσουν τις σελίδες αυτές, κυνηγούν τους δημιουργούς μέχρι 7 γενιές, αλλά ΚΑΝΕΝΑΣ δεν λέει κάτι για τη Google...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ikorolis είπε

ας τους κόψουν τις διαφημίσεις τότε

δεν μπορούν να το κάνουν? δεν έχουν την δύναμη

να πιέσουν την GOOGLE να σταματήσει το GOOGLE ADSENSE/AD WORKS πρόγραμμα για αυτές τις ιστοσελίδες αν είναι παράνομες

αυτές οι ιστοσελίδες το κέρδος τους είναι οι συνδρομές/δωρεές από τα μέλη τους

τα νούμερα αυτά ανήκουν στην φαντασία των οργανισμών/επιτροπών προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων.

 δεν είναι μόνο αυτά τα κέρδη. 

Το rapidgator.net δίνει 40 δολάρια ανά 1.000 downloads ανά ημέρα ενός αρχείου άνω του 1GB. 

Με λίγα λόγια 2.000 ips να κατεβάσουν την ταινία σε μια ημέρα (συντηρητικότατοι υπολογισμοί) έβγαλε 80 δολάρια αμέσως. 

Και ξαναλέω πολύ safe υπολογισμοί. Φαντάσου με εκατομμύρια επισκέπτες που έχουν τα warez στο εξωτερικό, πόσοι έχουν φτιαχτεί. 

Βέβαια, δεν έχω δώσει ούτε ευρώ για ταινία, ούτε πρόκειται να δώσω. αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, valadisk είπε

 δεν είναι μόνο αυτά τα κέρδη. 

Το rapidgator.net δίνει 40 δολάρια ανά 1.000 downloads ανά ημέρα ενός αρχείου άνω του 1GB. 

Με λίγα λόγια 2.000 ips να κατεβάσουν την ταινία σε μια ημέρα (συντηρητικότατοι υπολογισμοί) έβγαλε 80 δολάρια αμέσως. 

Και ξαναλέω πολύ safe υπολογισμοί. Φαντάσου με εκατομμύρια επισκέπτες που έχουν τα warez στο εξωτερικό, πόσοι έχουν φτιαχτεί. 

Βέβαια, δεν έχω δώσει ούτε ευρώ για ταινία, ούτε πρόκειται να δώσω. αυτά.

όπα κάπου έχεις μπερδευτεί

το Rapidgator , EasyBytez κτλ είναι νόμιμες εταιρείες διαμοιρασμού αρχείων

δεν είναι παράνομες υπηρεσίες ούτε παράνομες ιστοσελίδες

δεν είναι Torrent Trackers ούτε Warez ιστοσελίδες

οι επιτροπές/οργανισμοί έχουν κάθε δικαίωμα στις εταιρείες διαμοιρασμού αρχείων να κάνουν αναφορά ένα αρχείο και η εταιρεία είναι υποχρεωμένη να το κατεβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikorolis είπε

όπα κάπου έχεις μπερδευτεί

το Rapidgator , EasyBytez κτλ είναι νόμιμες εταιρείες διαμοιρασμού αρχείων

δεν είναι παράνομες υπηρεσίες ούτε παράνομες ιστοσελίδες

δεν είναι Torrent Trackers ούτε Warez ιστοσελίδες

οι επιτροπές/οργανισμοί έχουν κάθε δικαίωμα στις εταιρείες διαμοιρασμού αρχείων να κάνουν αναφορά ένα αρχείο και η εταιρεία είναι υποχρεωμένη να το κατεβάσει.

δεν έχω μπερδευτεί καθόλου. Πλασάρονται ως νόμιμες, έχουν take down tools όπως πολύ σωστά αναφέρεις, αλλά γνωρίζουν ότι κερδοσκοπούν από την πειρατεία. Με λίγα λόγια  την καταπολεμούν για τα μάτια του κόσμου και μόνο. 

απάντησέ μου, γιατί να δώσει στους  uploaders 40 δολάρια ανά 1GB αρχείο το rapidgator?  γιατί θέλει να πείσει τους uploaders να ανεβάσουν σε αυτούς για να  εχουν πλούσιο περιεχόμενο, να πηγαίνουμε εγώ και εσύ να αγοράζουμε συνδρομές  για να κατεβάσουμε. το ίδιο κάνει και το easybytez. γιατί διαγράφουν αρχεία αν δεν κατέβουν μετά από μερικές ημέρες; γιατί πολύ απλά θέλουν να προωθήσουν το file sharing.

και το dropbox μια νόμιμη υπηρεσία είναι, αλλά δεν δίνει reward στους uploaders και δεν έχει και περιοσμούς στο κατέβασμα αρχείων. δοκίμασες να κατεβάσεις ένα αρχείο από το rg με free λογαριασμό; θα σου βγάλει την ψυχή. 

αυτή λοιπόν είναι η διαφορά των νόμιμων υποτίθεται εταιρειών διαμοιρασμού αρχείων από τις πραγματικά νόμιμες όπως το dropbox, google cloud, onedrive και άλλες.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, valadisk είπε

δεν έχω μπερδευτεί καθόλου. Πλασάρονται ως νόμιμες, έχουν take down tools όπως πολύ σωστά αναφέρεις, αλλά γνωρίζουν ότι κερδοσκοπούν από την πειρατεία. Με λίγα λόγια  την καταπολεμούν για τα μάτια του κόσμου και μόνο. 

απάντησέ μου, γιατί να δώσει στους  uploaders 40 δολάρια ανά 1GB αρχείο το rapidgator?  γιατί θέλει να πείσει τους uploaders να ανεβάσουν σε αυτούς για να  εχουν πλούσιο περιεχόμενο, να πηγαίνουμε εγώ και εσύ να αγοράζουμε συνδρομές  για να κατεβάσουμε. το ίδιο κάνει και το easybytez. γιατί διαγράφουν αρχεία αν δεν κατέβουν μετά από μερικές ημέρες; γιατί πολύ απλά θέλουν να προωθήσουν το file sharing.

και το dropbox μια νόμιμη υπηρεσία είναι, αλλά δεν δίνει reward στους uploaders και δεν έχει και περιοσμούς στο κατέβασμα αρχείων. δοκίμασες να κατεβάσεις ένα αρχείο από το rg με free λογαριασμό; θα σου βγάλει την ψυχή. 

αυτή λοιπόν είναι η διαφορά των νόμιμων υποτίθεται εταιρειών διαμοιρασμού αρχείων από τις πραγματικά νόμιμες όπως το dropbox, google cloud, onedrive και άλλες.

 

εγώ πάντως μια χαρά αρχεία έχω και στην Dropbox - Google - (MS) Onedrive ανεβάζω ότι γουστάρω (νόμιμο/παράνομο) και κανείς δεν μου λέει ούτε μου κάνει τίποτα από τις παραπάνω εταιρείες

θα μπορούσε να το κάνει

αλλά θα είχε κόστος κάτι "Business" συνδρομές που θα έχαναν

έτσι κάνουν τα στραβά μάτια...

το ίδιο κάνουν και οι εταιρείες που αναφέρεσαι φίλε μου.

όλα για το χρήμα γίνονται φίλε μου

η πίτα είναι μικρή και τα κέρδη πολλά

έτσι παλεύουν όλοι να πάρουν ένα μέρος της

δεν ξέρουν ότι έχουν χάσει καθώς η πίτα (ταινίες/σειρές) είναι ήδη μοιρασμένη όπως και τα κέρδη.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fokion είπε

τρισεκατομμύρια

οι εταιρείες που θα μοιραστούν την πίτα ναι

οι άλλοι δεν μου επιτρέπεται να πω τι θα πάρουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

ας τους κόψουν τις διαφημίσεις τότε

δεν μπορούν να το κάνουν? δεν έχουν την δύναμη

να πιέσουν την GOOGLE να σταματήσει το GOOGLE ADSENSE/AD WORKS πρόγραμμα για αυτές τις ιστοσελίδες αν είναι παράνομες

αυτές οι ιστοσελίδες το κέρδος τους είναι οι συνδρομές/δωρεές από τα μέλη τους

τα νούμερα αυτά ανήκουν στην φαντασία των οργανισμών/επιτροπών προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων.

FYI δεν παίζουν με γοογλοδιαφημίσεις αυτά τα site. Αυτόματο ban είναι από πάντα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα λεφτα απο τις διαφημισεις δηλ. ειναι "μαυρα"?

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Τόσα σχόλια και κανένας δεν αναφέρει και το ρόλο της Google σε όλο αυτό...

Έχει την τεχνογνωσία να μην διαφημίζεται σε παράνομες ιστοσελίδες, αλλά επιλέγει να μην το κάνει και είναι ο νούμερο 1 διαφημιστής και σε αυτές...

Αλλά δεν πειράζει...

Βοηθάει τις ιστοσελίδες αυτές να βγάζουν χρήματα και να παραμένουν ενεργές, αλλά δεν είναι συμμετοχή σε παράνομη δραστηριότητα...

Οι αρχές προσπαθούν να κατεβάσουν τις σελίδες αυτές, κυνηγούν τους δημιουργούς μέχρι 7 γενιές, αλλά ΚΑΝΕΝΑΣ δεν λέει κάτι για τη Google...

Η google εδω και χρονια δεν εμφανιζει τορρεντοσαϊτς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

καλά, τρέξε ένα κρακ, βάλε ένα πρόγραμμα καταγραφής, και μετά έλα πες μου ότι δεν είναι malware και δεν έχει "πειράξει" αρχεία συστήματος, εδώ είμαι εγώ, περιμένω 😉

φυσικά και κάποια είναι , αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι, εύκολα το καταλαβαίνεις , αν δεν υπήρχε η πειρατεία δεν θα υπήρχε πληροφορική στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...