Προς το περιεχόμενο

Οι πειρατικές ιστοσελίδες «βγάζουν» δισεκατομμύρια δολάρια από διαφημίσεις


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, telis είπε

Μιλάμε για πειρατεία και πνευματικά δικαιώματα, όταν η Google έχει το YouTube και έχει καταπατήσει κάθε έννοια αυτών. Ναι οκ....

Κάπου μπερδεύεσαι. Η google, το spotify, το itunes, κλπ, πληρώνουν κανονικά πνευματικά δικαιώματα στους δημιουργούς, έχουν την έγκριση των διαχειριστών των πνευματικών δικαιωμάτων για το τι διαθέτουν προς streaming.

Το youtube συγκεκριμένα, σου επιτρέπει να stream-άρεις το content, κανονικά απαγορεύεται να κατεβάζεις videos αν δεν έχεις red συνδρομή.

Το αν οι περισσότεροι κατεβάζουν αβέρτα ότι τους αρέσει απ'το yt, είναι δική τους παρανομία, όχι του yt...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, rus είπε

Tα λεφτα απο τις διαφημισεις δηλ. ειναι "μαυρα"?

Η google εδω και χρονια δεν εμφανιζει τορρεντοσαϊτς.

Ναι αλλά τις διαφημίσεις που βλέπεις στα τορρεντοσαιτς ποιος νομίζεις τις σερβίρει? 😉

Επεξ/σία από dimisd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι δουλεία της Google να ελέγχει ένα ΑΦΜ κατά πόσο ασκεί παράνομες δραστηριότητες.

Είναι δουλειά των δημόσιων υπαλλήλων, αλλά αυτοί προτιμούν να κυνηγάνε τους πλανόδιους. Προσωπικά θα προτιμούσα οι ΔΟΥ να αντικατασταθούν με το Google AI αλλά αυτή την στιγμή είναι σαν κατηγορούμε ότι το efood ότι ένα 10% μετά την παραλαβή τις παραγγελίας σκάει μπάφο και ένα ακόμη 5% σπάει κόκα. Έχει καμία δουλεία το efood να κοιτάει το ποινικό μητρώο ή να προβλέπει την παραβίαση του Ποινικού Κώδικα; Είσαι 38 χρονών με στυτικά προβλήματα αλλά με καλή οικονομική άνεση και τα έχεις με 20άρα μετανάστρια; Δεν σε θέλω πελάτη! Είσαι 50 και ακόμη αγοράζεις kinder μαζί με Tea Bubble? Πολύ επικίνδυνος! Γράφεις θετικά για την ΑΝΤΙΦΑ; Δεν σου δίνω διαφημίσεις!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, daredevil92 είπε

εγώ γελάω που σε gay τσόντες μου βγαζει str8 διαφημισεις.. δλδ δν με ενδιαφερει πως το λενε :P

Σε φάση ΟΧΙ ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΟΥΝ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΣΤΑ 100 ΜΕΤΡΑ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ. ΚΑΤΙ ΣΕ DILF ΕΧΕΤΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, ikorolis είπε

εγώ πάντως μια χαρά αρχεία έχω και στην Dropbox - Google - (MS) Onedrive ανεβάζω ότι γουστάρω (νόμιμο/παράνομο) και κανείς δεν μου λέει ούτε μου κάνει τίποτα από τις παραπάνω εταιρείες

θα μπορούσε να το κάνει

αλλά θα είχε κόστος κάτι "Business" συνδρομές που θα έχαναν

έτσι κάνουν τα στραβά μάτια...

το ίδιο κάνουν και οι εταιρείες που αναφέρεσαι φίλε μου.

όλα για το χρήμα γίνονται φίλε μου

η πίτα είναι μικρή και τα κέρδη πολλά

έτσι παλεύουν όλοι να πάρουν ένα μέρος της

δεν ξέρουν ότι έχουν χάσει καθώς η πίτα (ταινίες/σειρές) είναι ήδη μοιρασμένη όπως και τα κέρδη.

Προφανώς δεν τα έχεις κάνει public και δεν είναι στη "βάση παράνομων αρχείων".

Για δοκίμασε να τα κάνεις public και να τα ποστάρεις σε κανένα βαρεζοσάιτ και όχι μόνο θα σου τα σβήσουν, θα σου κλείσουν και τους λογαριασμούς και καλά θα κάνουν.

Το ότι δεν σβήνουν αρχεία που δεν είναι στη.. βάση πειρατικών αρχείων (αυτή φτιάχνεται με τα reports των public αρχείων) δεν σημαίνει ότι το επιτρέπουν.

Δεν είναι δουλεία μιας cloud υπηρεσίας να σβήνει αρχεία στο κόσμο αρκεί να μη τα διαμοιράσει και να μην είναι φυσικά πχ αρχεία παιδικής πορνογραφίας.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές διαφημίσεις έχουν οι σελίδες με streaming περιεχόμενο που έχουν και την μεγαλύτερη επισκεψιμότητα. Αν δεν απενεργοποιήσεις το adblock  οι ταινίες που σερβίρουν δεν παίζουν ενώ άλλες ζητούν να δώσεις τηλεφωνικό αριθμό πράγμα επικίνδυνο.

Γενικά μας έχει πιάσει μια μανία να πρέπει να δούμε ότι καινούργια ταινία-σειρά κυκλοφορεί, να παίξουμε όλα τα νέα παιχνίδια ..κ τ.λ , έχε χαθεί το μέτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, ikorolis said:

εγώ πάντως μια χαρά αρχεία έχω και στην Dropbox - Google - (MS) Onedrive ανεβάζω ότι γουστάρω (νόμιμο/παράνομο) και κανείς δεν μου λέει ούτε μου κάνει τίποτα από τις παραπάνω εταιρείες

...

Υπάρχει και το Cloud της apple όπου σου σκανάρουν τα πάντα και δεν μπορείς να ανεβάσεις ότι θες. 😆

@topic

Σοβαρά υπάρχουν ακόμα αυτά τα sites? νόμιζα ότι λίγοι μπαίνανε σε τέτοια σιτες... όταν υπάρχουν σιτες σαν το G2A κλπ με προσφορές, ποιος κατεβάζει ιους torrents? 

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, aypnia είπε

Προφανώς δεν τα έχεις κάνει public και δεν είναι στη "βάση παράνομων αρχείων".

Για δοκίμασε να τα κάνεις public και να τα ποστάρεις σε κανένα βαρεζοσάιτ και όχι μόνο θα σου τα σβήσουν, θα σου κλείσουν και τους λογαριασμούς και καλά θα κάνουν.

Το ότι δεν σβήνουν αρχεία που δεν είναι στη.. βάση πειρατικών αρχείων (αυτή φτιάχνεται με τα reports των public αρχείων) δεν σημαίνει ότι το επιτρέπουν.

Δεν είναι δουλεία μιας cloud υπηρεσίας να σβήνει αρχεία στο κόσμο αρκεί να μη τα διαμοιράσει και να μην είναι φυσικά πχ αρχεία παιδικής πορνογραφίας.

Τα αρχεία που έχω ανεβάσει στις νόμιμες cloud υπηρεσίες που ανάφερα (Dropbox-Google-Onedrive) είναι νόμιμα/παράνομα και σε δημόσια θέα απλά διαμοιράζονται σε επίπεδο εταιρείας και μόνο έτσι δεν μπορούν ούτε να τα σβήσουν ούτε να κλείσουν τους λογαριασμούς που λες γιατί θα έχει επίπτωση στην επαγγελματική συνεργασία της εταιρείας στην οποία δουλεύω (πολυεθνική εταιρεία/οργανισμό) ξέρεις αυτό που λένε "Μεγάλος Πελάτης" οπότε οι συγκεκριμένες εταιρείες κάνουν απλά τα στραβά μάτια καθώς τα αρχεία μπορεί να είναι παράνομα αλλά δεν ανήκουν στην κατηγορία "Ταινίες/Σειρές/Μουσική".

Συμφωνώ ότι υπάρχει "Βάση" πειρατικών αρχείων και βάση αυτής σβήνονται τα αρχεία

Συμφωνώ με κάτι άλλο που αναφέρθηκε για τις νόμιμες υπηρεσίες File Hosting (Easybytez) που δίνουν ποσοστά στους Uploaders

και επίσης συμφωνώ με αυτό περί παιδικής πορνογραφίας βέβαια εκεί δυσκολεύουν τα πράγματα καθώς η διακίνηση γίνεται μέσω του λεγόμενου Dark Web και του TOR πράγμα που δυσκολεύει την ανίχνευση αυτών των επικίνδυνων ανθρώπων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, jmirko15 said:

FYI δεν παίζουν με γοογλοδιαφημίσεις αυτά τα site. Αυτόματο ban είναι από πάντα..

Άσε μας βρε να κράξουμε λίγο την Google. Αυτή πάντα φταίει... 🤣

10 hours ago, Molpadia said:

φυσικά και κάποια είναι , αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι, εύκολα το καταλαβαίνεις , αν δεν υπήρχε η πειρατεία δεν θα υπήρχε πληροφορική στην Ελλάδα.

Παιδιά μακριά από αυτά τα sites. Στην καλύτερη θα είστε "bots" , ξέρω γω θα σας προβάλλονται (αόρατα σε σας) ads και θα κερδίζουν άλλοι. Μάλιστα κάποια antivirus δεν τα πιάνουν αυτά γιατί θεωρείται νορμαλ συμπεριφορά (να φορτώνεις δλδ ενα web page). Και δεν είναι κάποια, είναι τα περισσότερα.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Υπάρχει και το Cloud της apple όπου σου σκανάρουν τα πάντα και δεν μπορείς να ανεβάσεις ότι θες. 😆

@topic

Σοβαρά υπάρχουν ακόμα αυτά τα sites? νόμιζα ότι λίγοι μπαίνανε σε τέτοια σιτες... όταν υπάρχουν σιτες σαν το G2A κλπ με προσφορές, ποιος κατεβάζει ιους torrents? 

έτσι νομίζεις...δυστυχώς κάνεις λάθος για το Cloud της Apple

για το δεύτερο κομμάτι της απάντησης σου ναι θα συμφωνήσω

τα "κλειδάδικα" έχουν βοηθήσει πολύ την αγορά νόμιμων τίτλων τουλάχιστον παιχνιδιών

δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για ταινίες/σειρές εκεί το πράγμα δυσκολεύει μιας και στην χώρα μας μόνο το NETFLIX - AMAZON PRIME - APPLE TV και το HBO Max μέσω της VODAFONE υπάρχουν

αν αργότερα έρθει το DISNEY+ και φέρει μαζί του άλλα studio κάτι μπορεί να γίνει.

3 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Άσε μας βρε να κράξουμε λίγο την Google. Αυτή πάντα φταίει... 🤣

Παιδιά μακριά από αυτά τα sites. Στην καλύτερη θα είστε "bots" , ξέρω γω θα σας προβάλλονται (αόρατα σε σας) ads και θα κερδίζουν άλλοι. Μάλιστα κάποια antivirus δεν τα πιάνουν αυτά.

επειδή ανήκω στην κατηγορία του "τυραννόσαυρου ρεξ" και γνωρίζω αρκετά πράγματα πάνω σε αυτό που λέγεται underground μπορώ να σου πω ότι υπάρχουν αυτές οι ιστοσελίδες αλλά υπάρχουν και οι καλές ιστοσελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ που νόμιζα ότι το έκαναν τζάμπα λόγω ιδεολογίας 😮

12 ώρες πριν, makis269 είπε

Εδώ βρήκαν Σαντάμ , Οσάμα και τουλουπου και δεν μπορούν να βρουν τους μπυρατες της Καραϊβικής .

Μας ταπαν και άλλοι ότι ο κόσμος φταίει δεν πιάνει πια αυτό το παραμύθι.

ναι τους βρήκαν αλλά εμφανίστηκαν χιλιάδες νέοι Οσάμα.

20 χρόνια στο Αφγανιστάν και δεν σταμάτησε η τρομοκρατία των Ταλιμπάν.

Κάπως έτσι είναι και η πειρατεία, κόβεις ένα κεφάλι και βγαίνουν 10 καινούργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, The_Judas είπε

και εγώ που νόμιζα ότι το έκαναν τζάμπα λόγω ιδεολογίας 😮

ναι τους βρήκαν αλλά εμφανίστηκαν χιλιάδες νέοι Οσάμα.

20 χρόνια στο Αφγανιστάν και δεν σταμάτησε η τρομοκρατία των Ταλιμπάν.

Κάπως έτσι είναι και η πειρατεία, κόβεις ένα κεφάλι και βγαίνουν 10 καινούργια.

πολύ σωστά

επίσης υπάρχουν τα παλιά (σαν εμένα) και καλά που ούτε τα έχουν ανακαλύψει ή τα έχουν ανακαλύψει αλλά δεν μπορούν (για διάφορους λόγους να τα ακουμπήσουν) τα οποία όλα αυτά τα χρόνια συνεχίζουν την λειτουργία τους απτόητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Τα αρχεία που έχω ανεβάσει στις νόμιμες cloud υπηρεσίες που ανάφερα (Dropbox-Google-Onedrive) είναι νόμιμα/παράνομα και σε δημόσια θέα απλά διαμοιράζονται σε επίπεδο εταιρείας και μόνο έτσι δεν μπορούν ούτε να τα σβήσουν ούτε να κλείσουν τους λογαριασμούς που λες γιατί θα έχει επίπτωση στην επαγγελματική συνεργασία της εταιρείας στην οποία δουλεύω (πολυεθνική εταιρεία/οργανισμό) ξέρεις αυτό που λένε "Μεγάλος Πελάτης" οπότε οι συγκεκριμένες εταιρείες κάνουν απλά τα στραβά μάτια καθώς τα αρχεία μπορεί να είναι παράνομα αλλά δεν ανήκουν στην κατηγορία "Ταινίες/Σειρές/Μουσική".

Συμφωνώ ότι υπάρχει "Βάση" πειρατικών αρχείων και βάση αυτής σβήνονται τα αρχεία

Συμφωνώ με κάτι άλλο που αναφέρθηκε για τις νόμιμες υπηρεσίες File Hosting (Easybytez) που δίνουν ποσοστά στους Uploaders

και επίσης συμφωνώ με αυτό περί παιδικής πορνογραφίας βέβαια εκεί δυσκολεύουν τα πράγματα καθώς η διακίνηση γίνεται μέσω του λεγόμενου Dark Web και του TOR πράγμα που δυσκολεύει την ανίχνευση αυτών των επικίνδυνων ανθρώπων.

Δεν είναι public φίλε όταν τα κάνεις κοινή χρήση με κάποιους άλλους λογαριασμούς.
Αυτή θεωρείται περιορισμένη πρόσβαση.
Public γίνονται όταν επιλέγει κοινή χρήση χωρίς να απαιτείται κάποιου είδους πρόσβασης και οποιοσδήποτε διαθέτει τον σύνδεσμο μπορεί να ανοίξει το αρχείο.
Όταν γίνονται public περνάνε και στις μηχανές αναζήτησης και μπορούν να γίνουν και report.
Δεν μπορεί να κάνει κάποιος report ένα αρχείο αν δεν μπορεί να το ανοίξει.
Και προφανώς αυτοί με τους οποίους έχεις κάνει κοινή χρήση δεν τα έχουν κάνει report.

Αν πάλι είναι όντως public, σε προκαλώ :) Στείλε μου το link ενός αρχείου να το κάνω report, να δούμε τι θα γίνει...
 

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...