Προς το περιεχόμενο

Οι πειρατικές ιστοσελίδες «βγάζουν» δισεκατομμύρια δολάρια από διαφημίσεις


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Krusty είπε

Πάλι δεν μπορώ να μπω. Δοκίμασα εκτός από server 2 να βάλω το 1.1.0.0 και για server 1, αλλά πάλι τίποτα. Μήπως η Wind κάνει τίποτα περίεργα και αγνοεί πλέον αυτήν την ρύθμιση για να επιβάλλει τον νόμο και να γνωρίζει ποιες σελίδες επισκεπτόμαστε; Στο λειτουργικό μου δεν έχω θέσει άλλους DNS servers και το έχω στο auto.

IPv4 DNS Server 1 βάζεις το 1.1.1.1

IPv4 DNS Server 2 βάζεις το 1.1.0.0

κάνεις ξε-τσεκάρισμα στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή σου το πρωτόκολλο IPv6

κάνεις RESTART στο ROUTER και στον ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ σου

ταυτόχρονα

λογικά θα φτιάξει το πρόβλημα σου

αν και έχουν ακουστεί διάφορα για το συγκεκριμένο router της WIND (φαντάζομαι αν με κάποιο τρόπο μπεις ως ADMIN) να ξεκλειδώνεις περισσότερες ρυθμίσεις

με κάνατε να θέλω να το ψάξω παραπάνω... (μου αρέσει να σπάω routers) και επειδή στην δουλειά μου έχω καλά λαγωνικά στο ΙΤ κάτι μου λέει θα κάνουμε πειράματα με τα Router της WIND που έχουμε ήδη στα χέρια μας καθώς έχουμε συνδέσεις τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

2 λεπτά πριν, ikorolis είπε

αν και έχουν ακουστεί διάφορα για το συγκεκριμένο router της WIND (φαντάζομαι αν με κάποιο τρόπο μπεις ως ADMIN) να ξεκλειδώνεις περισσότερες ρυθμίσεις

με κάνατε να θέλω να το ψάξω παραπάνω... (μου αρέσει να σπάω routers) και επειδή στην δουλειά μου έχω καλά λαγωνικά στο ΙΤ κάτι μου λέει θα κάνουμε πειράματα με τα Router της WIND που έχουμε ήδη στα χέρια μας καθώς έχουμε συνδέσεις τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Krusty είπε

 

 

 

Σε ευχαριστώ

Μόλις ανάφερες την μάρκα και το μοντέλο έψαξα να βρω πληροφορίες και βρήκα το συγκεκριμένο θέμα στο insomnia.gr και στο adslgr.com

μου φαίνεται αδύνατο να το πιστέψω σε ρούτερ παρόχου να συμβαίνει αυτό

έχουν περάσει άπειρα ρούτερ από παρόχους στα χέρια μου πουθενά δεν έχω συναντήσει τέτοιο πράγμα...

πρόσεξε δεν είναι ιδανική λύση η απενεργοποίηση του IPv6 πρωτοκόλλου στην κάρτα δικτύου

εγώ που έχω το Fritz!Box 7590 με σύνδεση COSMOTE FTTH με αφήνει να βάλω τους δικούς μου DNS (άλλωστε είναι αγορασμένο από την ελεύθερη αγορά) έτσι έχω βάλει της Cloudfare IPv4 DNS και Cloudfare IPv6 DNS και μετά από το απαραίτητο ρεσταρτ στο ρούτερ παίζουν όλες οι συσκευές που εξυπηρετεί η σύνδεση μια χαρά και βλέπουν τα πάντα.

εδώ να προσθέσω ότι δεν είχα πρόβλημα το να αλλάξω τους DNS στο ρουτερ που δίνει η COSMOTE και αναφέρομαι το SPEEDPORT PLUS/SMART αλλά επειδή είναι το δικό τους μπορεί μετά από Firmware Update ή από απομακρυσμένη σύνδεση να τους αλλάξουν οπότε καλύτερα στο δικό μου ρούτερ που δεν έχουν καμία πρόσβαση αν δεν θέλω εγώ.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ και εγώ για το κόπο σου. Δοκίμασα την τελευταία σου πρόταση και πάλι τίποτα. Θα δοκιμάσω και μέσω αλλαγής μέσω του λειτουργικού, με επανεκκίνηση αυτήν την φορά να δω αν θα γίνει τίποτα. Αν είναι εύκολο να βρεις πιθανές λύσεις μέσω δικαιώματος admin στο ρούτερ ευχαρίστως να τις δοκιμάσω και να τις αναρτήσω και στο σχετικό θέμα με το ρούτερ, που το έχουν και άλλοι το πρόβλημα.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς από τις μέχρι τώρα πληροφορίες που έχω μαζέψει για το συγκεκριμένο ρουτερ από φίλους/γνωστούς/συναδέλφους και από διάφορες ιστοσελίδες

είναι ότι το συγκεκριμένο ρουτερ έχει κλειδωμένες ρυθμίσεις

αυτές οι ρυθμίσεις φαίνονται μόνο αν έχεις συγκεκριμένο όνομα χρήστη και κωδικό

εναλλακτικά αν έχεις δικό σου ρουτερ μπορείς να το βάλεις bridge ώστε να μην χάσεις τυχόν VoIP τηλεφωνία και την διαχείριση της πρόσβασης στο διαδίκτυο να την κάνει το δικό σου ρουτερ

16 λεπτά πριν, Krusty είπε

Ευχαριστώ και εγώ για το κόπο σου. Δοκίμασα την τελευταία σου πρόταση και πάλι τίποτα. Θα δοκιμάσω και μέσω λειτουργικού με επανεκκίνηση αυτήν την φορά να δω αν θα γίνει τίποτα. Αν είναι εύκολο να βρεις πιθανές λύσεις μέσω δικαιώματος admin ευχαρίστως να τις δοκιμάσω και να τις αναρτήσω και στο σχετικό θέμα με το ρούτερ, που το έχουν και άλλοι το πρόβλημα.

έχουν πάρα πολλοί θέμα με το συγκεκριμένο ρούτερ

και δυστυχώς από όσα δείχνουν είναι κλειδωμένο

ή θα πρέπει να βρεθεί συγκεκριμένο όνομα χρήστη/κωδικός που να ξεκλειδώνει τις δυνατότητες που δεν φαίνονται

ή θα πρέπει να μπει bridge με άλλο ρούτερ δικό σου

δεν υπάρχει άλλη λύση.

Spoiler

 

η μόνη λύση που βρίσκω στο διαδίκτυο από ΕΔΩ είναι του bridge η οποία δουλεύει από ότι λένε

Δεν έβγαλα άκρη με τη Wind αλλά τουλάχιστον κατάφερα μόνος μου να βάλω το Fritz πίσω από το ZTE το οποίο λειτουργεί πλέον ως Bridge και πλέον όλα δουλευουν ρολόι.

Η διαδικασία αναλυτικά για να μπορέσει κάποιος που έχει ZTE H268N να συνδέσει πίσω του το Fritz (χωρίς DMZ) ώστε να αποφύγει και το double nat:

1. Στο ZTE (192.168.1.254) αρχικά στο WAN φτιάχνουμε μια νέα σύνδεση.
Ονομα: ότι θέλουμε πχ BRIDGEMODEM
Τύπος: Bridge
Enable VLAN: tick
VLAN ID: 835
802.1p: 0

2. Στο Port Binding επιλέγουμε τη νέα σύνδεση που φτιάξαμε (BRIDGEMODEM πχ) και κάνουμε τικ στη θύρα του ZTE που θα συνδεσουμε το Fritz πχ LAN2.

3. Στο WAN διαγράφουμε τη σύνδεση VDSL_835 (είναι η σύνδεση του ιντερνετ). Πλεον το ΖΤΕ δεν έχει πρόσβαση στο ιντερνετ παρά δουλευει μόνο η τηλεφωνία

4. Στις ρυθμίσεις του Fritz πηγαίνουμε Internet->Account Information
ΕΠιλέγουμε
a. Connection to an external modem or router
b.Establish own connection to the internet
c. Is account information required : YES
Και βάζουμε user και pass (το User το βρίσκουμε από το ZTE, το Pass σε μένα ήταν το τηλεφωνο, σε κάποιους ίσως πρέπει να κάνει κάτι η τεχνική υποστήριξη για να επαναφέρει στο default τα στοιχεία σύνδεσης)
d. Πατάμε Apply

5.Συνδεουμε τη WAN του FRITZ Με τη θύρα που είχαμε τικάρει στο Port Binding (πχ LAN2) και είμαστε έτοιμοι.

*Δε προλαβαίνω να βγάλω Screenshots τώρα γιατί προφανώς μετά τη διαδικασία δεν έχω άμεση πρόσβαση στις ρυθμίσεις του ZTE και δε προλαβαίνω να ασχοληθώ τώρα..Για αυτό και οι οδηγίες του ZTE ίσως να μην εχουν 100% σωστή ορολογία.. Θα διορθώσω μόλις έχω λίγο παραπάνω χρόνο.

 

 

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα την αλλαγή DNS server τοπικά στα Windows και δεν μου λειτούργησε πάλι! Ευτυχώς που μου είχες γράψει να δοκιμάσω και με το IPv6 απενεργοποιημένο και να κάνω επανεκκίνηση του Η/Υ. Τότε μόνο μπήκα στο subtitles.gr!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Krusty είπε

Έκανα την αλλαγή DNS server τοπικά στα Windows και δεν μου λειτούργησε πάλι! Ευτυχώς που μου είχες γράψει να δοκιμάσω και με το IPv6 απενεργοποιημένο και να κάνω επανεκκίνηση του Η/Υ. Τότε μόνο μπήκα στο subtitles.gr!

τώρα μένει να δοκιμάσεις αν έχεις κάποιο άλλο καλύτερο ρούτερ της αγοράς να το βάλεις και να ακολουθήσεις τον οδηγό πιο πάνω και να βάλεις bridge της WIND.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέθεσα τον αναλυτικό οδηγό σου (και ευχαριστώ) για την λύση που παρέθεσες στο σχετικό θέμα του ρούτερ της Wind.

Εγώ ευτυχώς έχω καλή σύνδεση και δεν θα μπω στον κόπο να αγοράσω 2ο vdsl ρούτερ. Αφού μου δούλεψε τοπικά η αλλαγή DNS πάλι καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2021 στις 9:46 ΜΜ, kaliakman είπε

Όσο συνεχίζουν να ξεπηδούν 10 υπηρεσίες streaming τον μήνα θα συνεχίζει. Ό,τι γινόταν με την cable στην Αμερική. Όταν ξεκίνησε το Netflix έπεσε παρα πολύ και τώρα πάλι τα ίδια.

Αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεπηδούν όσες θέλουν υπηρεσίες streaming το παιχνίδι είναι χαμένο από τα αποδυτήρια γιατί απλά δεν έχουν καταλάβει οι εταιρείες

ότι η πίτα είναι μικρή και τα κέρδη πολλά και μεγάλα

έτσι στο τέλος θα μείνουν (4) τέσσερις υπηρεσίες streaming και θα προβάλουν τα πάντα

οπότε ετοιμαστείτε να δείτε συγχωνεύσεις/εξαγορές κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2021 στις 4:22 ΜΜ, RTW4ever είπε

Ο,τι να 'ναι πραγματικά. Απίστευτη ασχετοσύνη. Ζήτω η αριστερή επανάσταση! Κάτω οι πλούσιοι, έξω το κεφάλαιο!

Αν πω αυτά που θέλω πραγματικά, θα φάω μόνιμο μπαν.

Από που προκύπτουν τα συμπεράσματά σου και τι σχέση έχουν με αυτά που έγραψα αναρρωτιέμαι.
Πολλά απωθημένα έχεις. Ή κάτι που έφαγες θα σε πείραξε...
Όσο για το "μπαν", αυτό γίνεται μόνο σε όσους βρίζουν. Αυτό εννοείς ότι θέλεις να πεις;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/8/2021 στις 6:39 ΜΜ, cp5120 είπε

Από που προκύπτουν τα συμπεράσματά σου και τι σχέση έχουν με αυτά που έγραψα αναρρωτιέμαι.
Πολλά απωθημένα έχεις. Ή κάτι που έφαγες θα σε πείραξε...
Όσο για το "μπαν", αυτό γίνεται μόνο σε όσους βρίζουν. Αυτό εννοείς ότι θέλεις να πεις;

Καλά, ό,τι πεις. Ο νοών νοείτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...